Sıhhat görevlilerinin Colorado Front Range’de yüksek ozon seviyeleri için üstün dereceli sayıda uyarı yayınlamasından bir yıl sonrasında, federal ve eyalet yetkilileri açık hava etkinliklerini sıhhat riski haline getirebilecek gazı dizginlemeye çalışıyor.

Sadece, seviyeleri düşürmekle görevli uzmanlara gore, Rocky Dağları’nın doğusundaki bu kentsel koridor süresince hava standardını iyileştirmeyi amaçlayan yeni Colorado yasalarının ozonu direkt azaltmak için fazla bir şey yapması beklenmiyor. Cephenin dokuz kazasının önde gelen hava kalitesi planlama örgütü olan Bölgesel Hava Kalitesi Konseyi’nin yönetici direktörü Michael Silverstein, “Bunlar bizi uyumluluğa götürecek büyülü mermiler değil, sadece emisyonları azaltmada destek olacaklar” dedi. Menzil.

Son olarak yasama oturumunda, Colorado milletvekilleri hava standardını iyileştirmeyi amaçlayan üç yasa tasarısını onayladı: Biri yüksek oranda kirletici dizel otobüsleri elektrikli otobüslerle değiştirir, diğeri ise yüksek ozon mevsimi süresince sakinlerin toplu taşımaya bir ay süresince ücretsiz bir şekilde erişebilmeleri için finansman sağlar, ve üçüncüsü, endüstriyel kaynaklardan salınan zehirli emisyonlara karşı halkı uyarmak için bir sistem oluşturur.

Silverstein, Çevre Koruma Ajansı’nın Denver dahil olmak suretiyle Front Range’in dokuz ilçesini federal ozon standartlarını “ciddi” ihlal edenlerden “ciddi” ihlallere kadar tekrardan sınıflandırma önerisinin daha mühim bir değişim getireceğini söylemiş oldu. (EPA’nın “elde edilemeyen” sınıflandırmaları “ciddi” ile adım atar ve sonrasında “ağır” ve “aşırı” olarak değişmiş olur.)

Sadece öteki sıhhat uzmanları, ne federal ne de eyalet eylemlerinin halk sağlığını hakkaten korumak için kafi olamayacağını söylüyor.

Denver’da solunum bozuklukları mevzusunda uzmanlaşmış bir hastane olan National Jewish Health’de hava kirliliği araştırmacısı James Crooks, “Bir noktada, bir tek yara bandı takıyorsunuz ve bu bu şekilde hissettiriyor” dedi. “Yara bantlarının olmamasından daha iyi, fakat bu problemi çözmeyecek.”

Ozon, vasıta egzozu, petrol ve gaz geliştirme yöntemiyle atmosfere yayılan kimyasallar ve güneş tarafınca yakılan orman yangınları ile oluşur. Federal sınırları aşan ozon kirliliği, Dağ Batı vadilerinde, bilhassa Phoenix’te inatçı bir sorundur; Albuquerque, New Mexico; Tuz Gölü şehri; ve Denver.

Front Range, ülkedeki en fena ozon problemlerinden birine haiz. Geçen yıl, Rocky Dağları’nın doğusundaki ilçelerdeki sıhhat yetkilileri, ozon için en yoğun sürem olan 31 Mayıs’tan 31 Ağustos’a kadar 65 günde “ozon fiil günü ikazları” yayınladı. Bu, 2011’de kayıt tutmaya başladığından beri en yüksek sayı.

EPA, 2018’den 2020’ye kadar olan üç senelik süre süresince, Front Range’de sekiz saatin üstündeki averaj ozon seviyelerinin milyarda 81 parça bulunduğunu belirledi. 2008’de belirlenen federal sınır 75 ppb idi, sadece 2015’te belirlenen mevcut sınır 70 ppb’dir. Front Range’in dokuz ilçelik bir alanını “ciddi” bir ihlalden “şiddetli” bir ihlalciye değişiklik yapma önerisine gore, bölgenin 2026 yılına kadar bu standardı karşılaması gerekecek.

Bu sonbaharda EPA’dan teklifle ilgili nihai bir karar umut ediliyor.

EPA Bölge Yöneticisi KC Becker, tavsiye edilen değişikliği duyuran Nisan ayı haber bülteninde, “Yer seviyesindeki ozon, oldukca sayıda Coloradanlı ve ailelerini etkileyen, karşılaştığımız en sıkıntılı halk sağlığı problemlerinden biri olmaya devam ediyor” dedi.

Crooks, 70 ppb’nin ulaşılması zor bir hedef bulunduğunu ve halk sağlığını korumak için yeterince düşük olmadığını söylemiş oldu. Hakkaten de, hiçbir ozon seviyesi güvenli değildir, dedi. Crooks, “Karıştırıp 75’e ulaşabiliriz,” dedi. Gazlı ve dizel araçların elektrikli araçlarla değiştirilmesi anlamına gelen “Fakat 70’i karbonsuzlaştırma olmadan yapmak hakkaten zor olacak”.

Ozonun azaltılmasındaki bir güçlük, sayısız kaynaktan ozon öncüllerinin emisyonunu denetim etmeye çalışmaktır. Binlerce petrol ve gaz kuyusu Front Range süresince, bazıları taşra mahallelerinde ve bunların emisyonları, vasıta emisyonları ile beraber, ozonun birincil kaynaklarıdır.

Meseleyi karmaşıklaştıran şey, Front Range’i rahatsız eden ozonun yarısı ila üçte ikisinin eyalet dışından, bazıları Asya kadar uzaklardan gelmesidir. Ozonun (bölge dışından meydana gelen naturel yada insan yapımı ozon) arka plan seviyeleri 60 ppb kadar yüksek olabilir.

Öteki bir mesele da, her yaz eyaleti kaplayan orman yangını dumanıdır. Ve iklim değişikliğinin bir sonucu olarak yükselen sıcaklıklar, daha çok ozon üretilmesine niçin oluyor.

Yer seviyesindeki ozon, atmosferdeki yüksek ozonla aynı kimyasaldır, sadece orada, Dünya’yı zararı dokunan ultraviyole ışınlarından sakınan oldukca mühim bir kalkan sağlar.

Yerde, kokusuz gaz nefes darlığına ve gözlerde batmaya niçin olabilir ve astım ataklarını tetikleyebilir. İnsanları pulmoner inflamasyona ve koroner hasara yatkın hale getirir. Bir araştırmaya gore, küresel olarak, 2010 senesinde yüksek ozon seviyeleri sebebiyle 1 milyondan fazla erken ölüm meydana geldi. Kısa sürede meydana getirilen bir araştırmaya gore, ozon ve öteki kirleticiler de covid-19 ile enfekte olan kişilerde hastaneye yatış ve ölüm riskini artırabilir.

Hava kirliliği evlatları, yaşlıları ve en oldukca dışarıda çalışan insanları etkiliyor ve bu etkisinde bırakır orantısız bir halde sakinleri daha temiz mahallelere taşınacak kaynaklardan yoksun olan dezavantajlı bölgelere düşüyor.

Yüksek ozon seviyeleri ek olarak nebat örtüsünde ciddi hasara ve ölüme niçin olur.

Bazı uzmanlar, Front Range’in ozon ihlali durumunu “ciddi”den “şiddetli”ye değiştirmenin bir miktar tesiri olabileceğini söylemiş oldu. Sonuçlardan biri, rafinerilerin Front Range’in dokuz ilçesindeki otomobiller için daha azca uçucu olacak ve atmosfere daha azca öncül katkı sağlayacak hususi bir benzin karışımı üretmek zorunda duracak olmasıdır. Bu, gaz fiyatlarını %5 ila %10 oranında artırabilir.

Silverstein, “Ülkede en oldukca yürüyerek benzinden en düşük yürüyerek benzine geçeceğiz” dedi. “Yere döküldüğünde buharlaşmayacak ve daha azca emisyonla yanacak. İstasyona gelir gelmez ozon emisyonlarının faydalarını göreceğiz.” Bu, gelecek yıla yada 2024’e kadar olmayabilir.

Öteki bir netice ise, mevcut kurallara gore düzenlenmeyen yüzlerce firmanın düzenleyicilerin denetimine girmesi ve emisyonlarının hesabını vermek zorunda kalmasıdır.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi ve öteki çevre savunuculuğu grupları, Front Range ve ABD’nin öteki kısımları için “şiddetli” bir ozon listesini zorlamak amacıyla EPA’ya dava açtı. Dava, EPA’nın tekrardan sınıflandırma önerisinden ilkin açılmıştı.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi avukatı Robert Ukeiley, statü değişikliğinin bir fark yaratacağını düşünüyor.

“’Ciddi’den ‘şiddetli’ye yükseldiğimizde, mühim bir kaynak olarak kabul edilen kirlilik eşiğini düşürür” dedi. “Devlet büyük kaynak izinleri vermeli ve bu da kirliliği azaltmaya başlamış olacak.”

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).