Colorado, Oregon’dan sonrasında federal yasalara nazaran yasa dışı olan bazı psychedelic maddelerin kullanımına müsaade eden ikinci eyalet olabilir.

Sadece 2020’de Oregon seçmenleri psychedelic mantarların denetimli kullanımını onaylarken, Kasım ayında Colorado oylamasındaki yurttaş girişimi daha da ileri gidiyor. Önerme 122, 21 yaş ve üstü yetişkinler tarafınca psilosibin mantarları ve bazı nebat bazlı psychedelic maddelerin kişisel kullanımına izin verecek, sadece insanların bu tarz şeyleri eğitimli kolaylaştırıcıların nezaretinde alabilecekleri lisanslı “şifa merkezleri” haricinde satışları yasaklayacaktır.

Bir kişinin algısını değiştirebilen ve halüsinasyonlara niçin olabilen psychedelic maddeler, kötüye kullanım potansiyeli yüksek olduğu kabul edilen ve meşru tıbbi bir amaca hizmet etmeyen ilaçlara verilen federal sınıflandırma olan Program I kontrollü maddelerdir. Bununla beraber, hala gelişmekte olan bir araştırma grubu, psychedelic mantarların depresyon tedavisi şeklinde sıhhat yararları olabileceğini bulmuştur.

Haziran itibariyle, 15 kent ve öteki mahalli ABD yargı bölgeleri, psilosibin bulundurmayı kabahat olmaktan çıkardı yada kullananların polislik, kovuşturma yada tutuklanmasını önceliksiz hale getirdi. Denver’ın 2019 seçmen onaylı girişimi, yetişkinlerin psilosibin mantarlarına haiz olmasını ve kullanmasını şehrin en düşük yasa uygulama önceliği haline getirdi ve ilgili cezaların uygulanması için kaynakların harcanmasını yasakladı.

Colorado’daki inisiyatif hakkında özümsemeniz ihtiyaç duyulan beş mühim şey:

1. Colorado girişimi ne yapar?

Önerme 122, Colorado seçmenlerinin 8 Kasım genel seçimlerinde karar verecekleri eyalet çapındaki 11 oylama önleminden biridir. Önlem, yetişkinlerin psilosibin ve psilosin kimyasallarını içeren mantarları büyütmesine, bulundurmasına ve kullanmasına izin verecek ve üç nebat bazlı psychedelics’i kabahat olmaktan çıkaracak: meskalin (bilhassa peyote kaktüsünü hariç tutuyor), ibogain (iboga ağacının kök kabuğundan) ve dimetiltriptamin (ayahuasca demlemesinde bulunan bir bileşik). Ek olarak devletin, 21 yaş ve üstü yetişkinlerin psychedelics satın alıp nezaret altında alabilecekleri tesisler için düzenlemeler oluşturmasını gerektirecektir. Uyuşturucuları bu tesislerin haricinde satmak yasa dışı kalacaktır.

Önlem, düzenleyici süreç ve tesislerin 2024’ün sonlarında psilosibin için faaliyete geçmesi için bir süre çizelgesi belirliyor ve devlet, 2026’dan itibaren bu tesislerde meskalin, ibogain ve dimetiltriptamini içerecek şekilde psychedelic maddeler listesini genişletebilir. Seçmenler girişimi onaylarsa , bu psychedelics’i kullanan kişiler mesleki disiplinden yada kamu yararını kaybetmekten korunacak ve önlem kapsamında yasal hale getirilen suçlardan dolayı geçmiş mahkumiyetlerin sabıka kayıtları mühürlenebilecek.

Tedbir, 2020’de onaylanan Oregon yasası seçmenlerinin denetimli tesislerde insanlara psilocybe cubensis isminde olan bir çeşit psilosibin ile tedavi edilmesine izin vermenin ötesine geçiyor. Oregon’da hemen hemen hiçbir tesis açılmadı ve eyalet sıhhat yetkilileri hala düzenlemeleri tamamlıyor.

2. Potansiyel sıhhat yararları nedir?

Destekçilerin önlemin geçişi için birincil argümanı, psychedelic mantarların ve bitkilerin potansiyel zihinsel sıhhat yararlarına haiz olmasıdır. Gelişmekte olan araştırmalar ve klinik denemeler, maddelerin depresyon, anksiyete ve travma sonrası stres bozukluğu şeklinde durumlar için alternatif bir tedavi olarak etkinliğini araştırıyor. Önlemin savunucuları, düzenlemenin etkili zihinsel sıhhat bakımı bulmakta zorluk çeken insanoğlu için erişimi artıracağını söylüyor. Ek olarak psychedelic mantarların bağımlılık yapmadığını ve kamu güvenliği riski oluşturmadığını söylüyorlar.

3. Riskler ve bilinmeyenler nedir?

Muhalifler, önlemin bilimin fazlaca ilerisinde olduğuna ve hala gelişmekte olan araştırmanın, psychedelic mantarların ve bitkilerin tıbbi yada eğlence amaçlı kullanım için yasallaştırılmasını meşrulaştırmak için kullanılmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Ek olarak meydana getirilen araştırmaların çoğunun psychedelic mantarları içerdiğine ve meskalin, ibogain ve dimetiltriptamin tesirleri hakkında nispeten azca şey bilindiğine dikkat çekiyorlar.

Hakkaniyet Bakanlığı Ulusal Uyuşturucu İstihbarat Merkezi’ndeki yetkililere nazaran, psilosibin yutmak, kusma, güçsüzlük ve koordinasyon eksikliği şeklinde negatif fizyolojik etkilerin yanı sıra, fanteziyi gerçeklikten ayırt edememek şeklinde negatif ruhsal etkisinde bırakır de üretebilir. Psilosibin psikoz ataklarını tetikleyebilir, bundan dolayı kişisel yada aile psikoz öyküsü olan kişiler çoğu zaman çalışmalardan dışlanır. Psilosibin ek olarak kalp rahatsızlıklarını şiddetlendirebilir.

Birçok şahıs, psilosibin bitkilerden (teknik olarak, mantarlardan) türetildiği için, laboratuarda oluşturulan farmasötik ilaçlardan daha güvenli bulunduğunu iddia eder. Bu ayrımın hiçbir temeli yoktur. Birçok nebat zehirlidir ve birçok farmasötik ilaç organik maddelerden elde edilir.

4. Bilim ne diyor?

İlk emekler, psilosibin’in ölümcül hastalığı olan hastalarda tedaviye dirençli depresyona yada anksiyete ve depresyona destek olabileceğini bulmuştur. Bulgular ümit verici olsa da araştırmacılar, psilosibinin nörobiyolojik faktörlerini ve uzun vadeli etkilerini idrak etmek için daha büyük örneklem boyutlarına ve ek araştırmalara gereksinim olduğu mevzusunda uyarıyorlar. 2019’da FDA, psilosibin’i “çığır açan bir terapi” olarak adlandırdı, bu adlandırma ümit verici ilaçların gelişimini hızlandırmayı amaçlıyordu. Şimdiye kadar tıbbi kullanım için hiçbir psychedelics onaylanmamıştır.

Colorado girişiminde kabul edilen ilaçlardan en fazlaca çalışılanı psilosibindir. Klinik deneyler, psilosibin’i tedavi ile beraber kontrol etmiştir. Tertipli olarak alınması ihtiyaç duyulan antidepresanların aksine, psilosibinin bir tek bir, iki yada üç dozdan sonrasında kalıcı tedavi etkilerine haiz olduğu gösterilmiştir. Psilosibinin klinik çalışmalarda kullanılan psilosibin destekli tedavi protokolleri haricinde herhangi bir sıhhat yararı olup olmadığı açık değildir.

Bazı araştırma bulguları, psilosibin destekli tedavinin, nikotin ve alkol bağımlılığı da dahil olmak suretiyle madde kullanım bozukluklarının tedavisinde yararlı olabileceğini göstermektedir. Meskalin, ibogain ve dimetiltriptamin için klinik denemeler hemen hemen başlangıç ​​aşamasındadır.

5. Bu, esrar şeklinde başka bir endüstriyi filizlendirecek mi?

Psilosibin organik olarak meydana geldiğinden, insanoğlu yasallaştırma yolunun esrarın yolunu izleyeceğini varsayma eğilimindedir. Bununla beraber, bileşiklerin insanları etkileme şekillerinde mühim farklılıklar vardır. Psilosibin’in, 39 eyalette ve Columbia Bölgesi’nde tıbbi kullanım için yasal olan esrar kadar kolay onay alması ihtimaller içinde değildir. Bu eyaletlerin on dokuzu ve DC de eğlence amaçlı kullanıma izin veriyor.

Colorado önlemi, psychedelics’in lisanslı tesisler haricinde satışını açıkça yasaklamaktadır. Bununla beraber, eyalette ve ABD’nin başka yerlerinde yasallaştırma potansiyeli, psilosibin satışını ve tedavisini ticarileştirmeye istekli düzinelerce firmanın kurulmasını teşvik etti. Bazıları, yüzyıllar öncesine dayanan psilosibin ve öteki organik psikedeliklerin geleneksel kullanımını yansıtan törenler düzenledikleri Jamaika, Peru yada Meksika’ya inzivalar düzenliyor.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu