© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Covid Dünyanın Dikkatini Çekerken, Teksas’ın Veremi Denetim Çabaları Kaydı

Covid Dünyanın Dikkatini Çekerken, Teksas’ın Veremi Denetim Çabaları Kaydı

root root - - 11 dk okuma süresi
28 0
tuberculosis illo EH

Narciso Lopez, Cenup Teksas’ta tüberkülozun yayılmasını denetlemek için yirmi yılı aşkın bir süredir çalışıyor. Çalmış olduğu kliniklere hasta trafiği yavaş olduğunda, bunun çevredeki topluluğun sıhhatli olduğu anlamına geldiğini düşünürdü. Sadece 2020’nin başlarında covid-19 salgını patlak verdiğinde bu durum değişti.

Cameron County’nin sıhhat departmanında TB program sorumlusu olan Lopez, “Ayda bir ihtimal üç ila dört tane alıyordum” diye anımsıyordu.

Birkaç ay içinde, ilçedeki iki kliniğe başvuran hasta sayısı yarı yarıya azaldı. “Ve sonrasında asla alamadım” dedi.

Covid dünyanın dikkatini çekerken Lopez paralel bir endişeye odaklanmaya başladı: Teksas-Meksika sınırında TB’nin göz ardı edilip edilmediği.

“Orada verem vakaları olması icap ettiğini biliyordum; yalnız bulunamadılar, ”dedi Lopez yakın tarihindeki bir röportajda.

2020’den ilkin, insandan insana hava kanalıyla yayılan veremi ortadan kaldırmaya yönelik ilerlemeler küresel olarak devam ediyordu. Birçok halk sağlığı uzmanı tarafınca uygulanabilir bir hedef olarak kabul edildi, zira onu tanımlayacak ve tedavi edecek araçlar mevcut. Sadece hastalığın Meksika’daki yaygınlığı ve sınır süresince göç, bu topluluklarda hastalığı uzun süredir bir sıhhat problemi haline getirdi.

Cameron County benzer biçimde göçmen trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde verem ciddi bir sıhhat sorunudur. Cameron, Teksas’ın en cenup ucunda oturuyor ve her yıl milyonlarca insan Brownsville bölgesindeki dört sınır kapısında Meksika’ya gidip geliyor. Brownsville, ilçenin merkezi ve en büyük şehridir. 2019’da, covid’den ilkin, Teksas’ın 32 sınır ilçesinde 100.000 şahıs başına averaj 8,4 TB vakası vardı – bu, genel olarak eyaletin iki katından fazla ve ulusal oranın neredeyse üç katı.

Sadece pandemi başladığından beri, sınır bölgelerindeki bazı tüberküloz klinikleri daha azca kontrol yapıyor, mahalli hastaneler ve sağlayıcılardan daha azca sevk alıyor ve daha azca hastayı tedavi ediyor. Lopez ve sahada her gün bu halk sağlığı işini meydana getiren ötekiler, TB’nin daha azca dolaşımda olmasının olası olmadığı mevzusunda aynı fikir. Bunun yerine, diyorlar ki, covid testi ve tedavisi o denli oldukça dikkat ve enerji talep etti ki, TB radarın dışına itildi ve onu ortadan kaldırmada onlarca senelik ilerlemeyi tersine çevirmekle tehdit etti.

Lopez, kazasının tüberküloz departmanının çoğu zaman yılda ortalama 40 ila 60 hasta aldığını söylemiş oldu. “Ve sonrasında, covid salgını esnasında aniden 20’ye düştük” dedi. Rakamlar geri dönüyor benzer biçimde görünüyor. Lopez, 2022’de ilçe kliniklerinin 35 TB hastası gördüğünü söylemiş oldu. Sadece bu gene de pandemi öncesi seviyelerden daha düşük.

tüberküloz programı yöneticisi Jeanne Salinas’a bakılırsa, batıda Cameron’a komşu olan Hidalgo İlçesi, 2020’de benzer bir eğilim yaşadı ve onaylanmış TB vakalarının sayısı bundan önceki yıla bakılırsa yarı yarıya azalarak 71 vakadan 36’ya düştü. ilçe sıhhat müdürlüğü İlçe ek olarak yüzlerce daha azca TB testi gerçekleştirmiş oldu.

Salinas, 2020’den beri tüberkülozun “uzun soluklu öksürük yada kanlı öksürük, kilo kaybı, ateşi olan” hastalar için bir teşhis olarak “göz ardı edildiğini” söylemiş oldu. Covid her insanın öncelikli endişesi haline ulaştıktan sonra, aralarında yeni göçmenlerin yanı sıra iş için yada diğer yanda ailelerini ziyaret etmek için tertipli olarak sınırı geçen insanoğlu da dahil olmak suretiyle bu hastalara covid testi yapılmış oldu. Salinas, sadece semptomlar devam ederse hastaların tüberküloz açısından değerlendirilebileceğini söylemiş oldu. Bu gecikme süresi, hastalığın bireysel hastalarda ilerlemesine ve potansiyel olarak toplumda yayılmasına izin verdi.

Bu, ülke çapında bir eğilimi yansıtıyor. Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine bakılırsa, ABD tüberküloz insidans oranları 1993’ten 2019’a kadar “tertipli bir halde azaldı”. Sadece 2020’de, kayıtlı vakalarda ortalama %20’lik “keskin” bir düşüş oldu ve CDC materyallerinin öne sürdüğü benzer biçimde “gecikmiş yada gözden kaçan TB teşhisleri yada pandemi hafifletme çabaları ve göç ve seyahatteki değişimlerle ilgili TB insidansında gerçek bir azalma” sebebiyle. Sadece verem covid’den daha bulaşıcı olduğundan (parçacıkları havada daha uzun süre kalır), maskeleme ve uzaklaştırma benzer biçimde adımlar daha azca etkilidir. Kısaca, Salinas ilkini korumak için çaba sarfediyor.

Lopez, insanları TB için kontrol yapma ihtiyacına ikna etmenin covid’den ilkin bile zor bulunduğunu söylemiş oldu. Yeni başlayanlar için, bazı sıhhat çalışanları yanlış bir halde hastalığı bir problem olarak görmediler. Tüberküloz ve covid’in benzer semptomları paylaşması başka bir komplikasyon oldu. Doktorlar ve öteki sıhhat çalışanları bu semptomları gördüklerinde ilk endişeleri covid oldu. Ve bir süreliğine, onların tek endişesi buydu.

Öteki mevzular tanı ve tedavidir. Kovid süratli testleri ve hatta daha duyarlı ve pahalı PCR testleri için örnekler kolay bir burun sürüntüsü ile alınabilir. Tüberküloz taraması, bir sıhhat uzmanına takip ziyareti gerektiren bir cilt testi yada laboratuvarda kontrol edilen bir kan alımı ile meydana getirilen daha invazivdir. Lopez, pandeminin en yüksek noktasında sağlayıcıların insanları kliniklere ve hastanelere süratli bir halde sokmaya ve çıkarmaya o denli odaklandıklarını ve TB taraması yapmak için süre ayırmanın bir öncelik olmadığını söylemiş oldu.

Tüberküloz tedavi edilebilir bir hastalık olsa da, tedavisi bir yıla kadar reçeteli antibiyotik gerektirebilir ki bu da uzmanların söylediğine bakılırsa vakaları erkenden tespit etmenin aciliyetini artırıyor.

Teksas Devlet Sıhhat Hizmetleri Departmanı internet sayfasında tüberküloz oranlarının “Teksas-Meksika sınırında eyaletin geri kalanından daha yüksek” bulunduğunu söylüyor. El Paso’daki Texas Tech Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Merkezi’nde bulaşıcı hastalıklar şefi olan Dr. Armando Meza, bunun sebebinin “ABD Birleşik Devletleri’ndeki neredeyse tüm tüberküloz vakalarının göçmenlerden gelmesi” bulunduğunu söylemiş oldu.

Grubun Sınır Sağlığı Grubunun bir üyesi olan Teksas Tabipler Birliği eski başkanı Dr. Linda Villarreal, birçok insanoğlunun Meksika’da yaşadığını sadece Teksas’ta çalıştığını ve bunun tersinin de geçerli bulunduğunu ekledi, “bundan dolayı, bununla beraber kim bilir belirsiz sıhhat sorunları ve maruziyet geliyor. ”

Başka bir pürüz daha var. Villarreal, tüberkülozun, insanların başka sıhhat sorunları da var ise bağışıklık sisteminin baskılaması için bilhassa zor bulunduğunu ve sınırın diyabet ve hipertansiyon yada kalp hastalığı benzer biçimde öteki kronik sıhhat durumları için sıcak bir nokta bulunduğunu deklare etti.

Covid’in kendisi bir komorbiditedir zira insanları tüberküloza karşı daha duyarlı hale getirebilir. Salinas, bazı hastalarının her iki hastalığa da haiz bulunduğunu söylemiş oldu. Kovid’den ölen bazılarının da tüberküloz olabileceğinden yada bunun yerine olduğundan şüpheleniyor.

Texas Tech’ten Meza, sınır bölgelerinin yoksullaşma eğiliminde bulunduğunu ve “Verem yoksulların hastalığıdır” dedi. “Peki bu ülkede kim yoksul? Azınlıklar, göçmen nüfus, yakın çevrelerde ve ortak alanlarda yaşayan akıl hastaları.” Sigortasız ve sıhhat hizmeti almaya gücü yetmeyen insanlardan bahsetmiyorum bile.

Meza, sık sık sınırdan geçtiğini ve geçtiğinde, karşıya geçmeyi umarak Juárez’de Meksika tarafında bekleyen kalabalıklar gördüğünü söylemiş oldu. Eğer yaparlarsa, uygun sıhhat taramaları ve bakımı almalarını umduğunu söylemiş oldu.

Meza, “Bana bakılırsa covid’den daha oldukça korktuğum şey bu” dedi. “Dizgesel olarak bir değişim eğer olmazsa, o süre işler daha karmaşık hale gelebilir.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar