Burada bir başka covid-19 dalgalanmasının pençesindeyiz, sadece gördüğüm bir çok insan pandemi bitmiş benzer biçimde davranıyor. Ve halk sağlığı departmanı emsalsiz ABD’deki en uyanık ve proaktif olanlardan önde gelen Los Angeles County’de yaşıyorum.

Hepimizde pandemi yorgunluğu var. Daha iyi bilmesi ihtiyaç duyulan insanoğlu bile ihtiyati tedbirlerin kaymasına izin verdi. eğer bir algılıyorsan Mea Culpa yolda, hayal kırıklığına uğratmayacağım.

İtiraf etmeliyim ki, son birkaç aydır erken olduğumdan oldukca daha azca davranışlarında ölçülü davrandım. Markete ya da eczaneye giderken maskesiz evden çıktım ve maske almak için geri dönmek yerine maskesiz yürüdüm ve kendime bir tek kısa bir süreliğine orada olacağımı söyledim.

Haziran ayında, neredeyse hiçbir yolcunun yada mürettebatın maskelenmediği 12 saatlik bir Atlantik ötesi uçuş yaptım. İlk başta maskemi taktım, tam oturan bir KN95. Fakat yemekten sonrasında ben birazcık çeşit yine takmayı unuttum. Temmuz ayında, covid’in açıkça artmasıyla, misafirlerden eve ulaşmadan önce kendilerini kontrol etmelerini istemeden kızım için bir doğum günü partisine ev sahipliği yaptım.

Ve bunun geldiği yerde daha fazlası var.

İster talih ister güçlendirici bağışıklık yardımıyla virüsten kurtulmayı başardım. Sadece, kısmen aşıların ve önceki enfeksiyonların sağlamış olduğu bazı savunmaları aşabileceği için Kaliforniya orman yangını benzer biçimde yayılan BA.5 omicron alt varyantı hakkında kaygı verici raporlar, davranışımı desteklemek için gereksinim duyduğum desteği sağlamış oldu.

Aslen yukarıda anlattığım durumlarda hiçbir kuralı ihlal etmedim zira hiçbiri yerinde değildi. İnsanların restoranlara, spor salonlarına ve öteki kapalı mekanlara girmeleri için maskeleme ve aşı olma zorunluluğu benzer biçimde kamusal emirler o denli sert bir halde politize edildi ki, bilhassa bir seçim senesinde bunlara geri dönmek, bir cin sokmaya çalışmak benzer biçimde olurdu. şişe. Sanırım çoğumuz covid’i uzak tutmanın kişisel sorumluluğa bağlı olacağı bir gelecekle uzlaşıyoruz.

Kaliforniya’nın bir çok, Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri tarafınca belirlendiği suretiyle yüksek riskli covid bulaşma kategorisindedir. Gene de, pandemiden etkilenen LA County’de, günde binlerce yeni enfeksiyon ve çekince bölgesine iyi giden çift haneli pozitif kontrol oranı rapor ederken bile, sıhhat yetkilileri kısa sürede eski durumuna getirme planını tartışırken ve sonunda rafa kaldırırken ciddi direnç ortaya çıktı. bir maske görevi. Beverly Hills, Long Beach ve Pasadena dahil olmak suretiyle ilçedeki birçok kent, bunu uygulamayacaklarını söylemiş oldu. İşletme sahipleri, çalışanlarından isteksiz ve kimi zaman düşmanca müşterilere bu şekilde bir kaide koymalarını isteyip istemediklerini açıkça sorguladı.

İlçe Denetleme Kurulu üyesi Kathryn Barger, seçmenlere açık bir mektupta “maskeleme yetkilerinin kutuplaştırıcı ve uygulanamaz” bulunduğunu yazdı. Gitmenin daha iyi bir yolu, “halkın kendilerini ve sevdiklerini güvende tutmak için kişisel COVID-19 önleme kararları almasına güvenmek, aşıların ve güçlendiricilerin etkinliğini teşvik etmek ve COVID-19 tedavilerine adil erişime yatırım yapmak” olacağını söylemiş oldu. ”

Kabul edelim: Covid, öngörülebilir bir gelecek için bizimle ve bir tek bizi yoldan saptırabilecek öteki varyantlar yada sağlığımıza kalıcı bir zarar vermeden kaç kez tekrardan enfeksiyon kapma şansımız olabileceği hakkında vurgunculuk yapabiliriz. Bu uygunsuz gerçek göz önüne alındığında, şimdi bir tek covid’den değil, bulaşma riskimizi azaltan günlük alışkanlıkları benimsemek için muhteşem bir süre.

USC Keck Medicine’de bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Saahir Khan, “Onlarca ve yüzyıllar süresince, grip için olduğu benzer biçimde, covid-19 vakaları olmaya devam edecek” diyor. Pek oldukca Asya ülkesinde, “her kış bu virüslerin yüksek düzeyde dolaşımda olduğu, insanların halka açık yerlerde maske taktığı bir kültür bulunduğunu belirtiyor. Bunun da buradaki kültürün bir parçası olması icap ettiğini düşünüyorum.”

Birçoğumuzu yakalayan covid gönül rahatlığı, büyük seviyede, bir enfeksiyondan meydana gelen hastalığın sertliğini keskin bir halde azaltan aşılara ve tedavilere bir kredidir. Sadece mevcut aşıların, bilhassa BA.5’in sergilediği kaçınma mekanizmalarıyla karşı karşıya kaldıklarında, enfeksiyonun kendisine karşı oldukca daha azca koruyucu olduğu kanıtlanmıştır.

UCLA Fielding Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyoloji doçenti olan Shira Shafir, bu kaygı verici gerçeği ilk elden deneyimledi. Bu köşe için kendisiyle röportaj yapmak için aradığımda covid ile evdeydi. Shafir’in 70 yaşındaki anası Arizona’dan ziyaret etmeyi planlıyordu, bu yüzden o ve kocası kendilerini ve ufak oğullarını kontrol etmeyi seçti. Oğullarının testi pozitif çıktı ve annesine gelmemesini söylediler.

Shafir, “Oğlumun hiçbir semptomu yoktu” diyor. “Onu bir tek annem ziyarete geldiği için kontrol ettik – ve şükürler olsun ki yaptık, zira aksi takdirde annem maruz kalacaktı ve kesinlikle enfekte olacaktı.”

Ertesi gün Shafir’in testi pozitif çıktı ve ondan sonraki gün kocası yapmış oldu. Hem o hem de kocası güçlendirildi ve 5 yaşın altındaki çocuklar için bir Pfizer aşı denemesine katılan oğulları üç atış aldı.

Covid müdafa stratejinizi geliştirmenin başlangıç ​​noktası, topluluğunuzda ne kadar bulaşma bulunduğunu belirlemektir. ABD eyaletlerinin %45’inden fazlası Temmuz ayı sonlarında olduğundan, yaygınlığın yüksek olduğu bir bölgedeyseniz, mühim seviyede dikkatli olunması gerekir. Bunu öğrenmenin kolay bir yolu, ilçenizin hangi kategoride bulunduğunu size gösterecek olan bu CDC web sayfasına başvurmaktır. Mahalli sıhhat departmanınızı toplumsal medyada da takip edebilirsiniz.

Başka bir iyi tedbir tamamen anekdottur: “Şu anda covid olan oldukca sayıda insan tanıyorsanız, bu oldukca fazla covid olduğu anlamına gelir” diyor Shafir.

Son birkaç hafta içinde enfekte olmuş, hem dost hem de ustalaşmış bağlantılardan oluşan minimum 10 şahıs tanıyorum, hepsi aşılanmış ve takviye edilmiş. Ve bu, kendimi temel güvenlik önlemleriyle tekrardan tanıştırmak için gereksinim duyduğum alarm zillerini tetikledi.

Bunlar içinde: Kapalı kamusal alanlarda ve kalabalık dış mekanlarda maske takının. Ciddi hastalık riskiniz yüksekse, bu yerlerden kaçının ve kaldırım kenarından alma ve eve teslim benzer biçimde alternatifler bulun.

Bir akşam yemeği partisine ev sahipliği yapmak istiyorsanız, misafirlerden ulaşmadan önce süratli bir ev testi yapmalarını isteyin. Uçağa biniyorsanız, havaalanına girdiğiniz anda bir maske takının ve en azından tayyare havada olana kadar ve sonrasında indiğinizde yine maskeyi açık tutun.

Pozitif kontrol ederseniz, şu yönergeleri izleyin: İlk belirtilerinizden yada pozitif bir kontrol sonucunuzdan sonrasında minimum beş gün süresince insanlardan izole edin. Negatif bir testiniz var ise, ateşiniz yoksa ve semptomlarınız düzeliyorsa, izolasyonu beşinci günden sonrasında sonlandırabilirsiniz.

Sizi oldukca hasta edeceğine inanmadığınız için covid hakkında endişelenmeyen insanlardansanız, şunu ihmal etmeyin: Hastalığın seyri hala oldukça tahmin edilemez olabilir ve uzun soluklu covid ile sonuçlanma şansı da ihtiva eder. , sizi beyin sisi, nefes darlığı ve kalp hasarı ile bırakabilir.

Bunların hiçbiri sizi ikna etmiyorsa, en azından sizden daha yaşlı ve daha hasta olabilecek komşularınızı, iş arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı birazcık düşünün.

USC’den Khan, “Beni ilgilendiren şey bu” diyor. “Toplumun bu insanları korumak için elinden gelenin en iyisini yaptığından güvenilir olmak isterim.”

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu