Kayak merkezlerinin ve karla kaplı zirvelerin tüm görüntüleri için Colorado, daha kısa kışlar ve daha sıcak yazlar yaşıyor ve bu da insanları giderek daha çok sıcaklığa bağlı hastalıklar için riske atıyor. Sadece bu yıla kadar, Ulusal Hava Servisi, 13 senedir Denver metropol bölgesi için bir ısı uyarısı yayınlamamıştı.

Bunun sebebi, hava durumu servisi tarafınca sıcak havanın sıhhat risklerini ölçmek için yaygın olarak kullanılan ısı endeksinin sıcaklığa ve neme bağlı olmasıdır. Colorado’nun iklimi o denli kuru ki, bu tür bir ısı uyarısı için eşiklere ulaşmak neredeyse olanaksız.

Sadece bu yıl, Colorado’daki Ulusal Hava Durumu Servisi, Kaliforniya’da ve Batı ABD’nin öteki bölgelerinde kullanılan ve sıcaklığın normalden ne kadar daha sıcak olacağını belirlemek için mahalli iklim verilerine dayanan, Isı Riski olarak malum bir prototip ısı uyarı endeksini benimsedi. ve insanoğlu için tehlikelerin neler olabileceği.

Netice, insanları ısı mevzusunda uyarmak için daha tanımlanmış bir standart ve Denver’da ve eyaletin öteki bölgelerinde bir tavsiyenin yayınlanması olasılığının daha yüksek olmasıdır. Senenin başlangıcında Isı Riski endeksini benimsemesinden bu yana, hava durumu servisi eyaletin kuzeydoğu kesimi için beş ısı uyarısı yayınladı.

Boulder’daki Ulusal Hava Durumu Servisi’nde bilim ve operasyon görevlisi olan Paul Schlatter, “Onları, ısı etkisine bakmanın eski yollarına dayanarak asla yayınlayamadık” dedi. “Şimdi HeatRisk ile oldukça daha kolay. Hakkaten güzel bir halde ortaya çıkıyor ve Colorado için gerçek etkiyi yaratıyor.”

Mesela 18 Temmuz’da Denver’da 100 derecelik yüksek bir ısı ve %13’lük bir bağıl rutubet vardı. Schlatter, bunun geleneksel ısı endeksini bir ısı tavsiyesi eşiğinin altında 94 dereceye koyduğunu söylemiş oldu. Sadece yeni sistemde ısı, bir ısı uyarısı vermek için yeterince yüksekti.

Hava durumu servisinin hava durumuyla ilgili ikazlar, saatler ve ikazlar olmak suretiyle üç aşama uyarısı vardır, sadece Denver bölgesi en şiddetli kademelere ulaşmamıştır. Gene de, ısı ikazları bile halk sağlığı için oldukça önemlidir. Denver’da bir ısı uyarısı, soğutma merkezlerinin açılmasını tetikliyor ve sakinleri günün en sıcak saatlerinde efordan kaçınmaları mevzusunda uyarıyor.

Denver Halk Sağlığı ve Çevre Departmanı Çevre Kalitesi Kısmı direktörü Gregg Thomas, “2010’dan ilkin geriye bakarsanız, Denver yaz başına averaj 100 aşama yada daha çok bir günden azca olurdu” dedi. “Şimdi öyleki göründüğü gibi 100’ün üstünde yada üstünde o birkaç gündeyiz. Yazların daha sıcak ve kurak geçmesiyle beraber iklim değişikliğine ilişkin tahminlerin söylediğiyle aynı doğrultuda.”

Denver, 2022’de şimdiye kadar dört üç haneli ısı günü yaşadı. Üstün dereceli, şehrin 13’ü olduğu 2012’de kırıldı.

Boulder hava durumu hizmeti ofisi, Isı Riski endeksini üç yıl ilkin değerlendirmeye başladı ve ısıya bağlı hastalıklar için acil servise başvuruların, endeksin yüksek risk gösterdiği aynı günlerde artma eğiliminde bulunduğunu buldu. Bununla beraber, bu veriler aşırı sıcaklıkların gerçek sıhhat tesirini hafife alabilir şundan dolayı ısı, böbrek hastalığı yada diyabet şeklinde ısı hastalığı sayılarında sayılmayan öteki durumları daha da kötüleştirebilir. Ve araştırmalar, sıcak havalarda zihinsel sıhhat koşullarının alevlenebileceğini göstermiştir.

Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine bakılırsa, ısı, ABD’de her yıl 67.000’den fazla acil servis ziyaretine, 9.000 hastaneye yatışa ve 700 ölüme yol açmaktadır.

Ulusal Hava Durumu Servisi’nin kamu hava durumu hizmetleri program yöneticisi Kimberly McMahon, “İnsanlar sıcağı daha oldukça baş belası olarak görüyorlar” dedi. “En büyük güçlük – hangi endeksi kullanırsak kullanalım – insanların ısının tehlikeli bulunduğunu ve ölüme yol açabileceğini fark etmelerini sağlamaktır.”

HeatRisk endeksi 2013 senesinde, California Acil Servis Ofisi, Ulusal Hava Servisi’nin batı bölgesi genel merkezine ısı endeksinden daha tutarlı bir ısı danışma aracı sağlamak için başvurduğunda başladı.

Bir tavsiye vermek için ısı endeksi kriterleri Şimal Kaliforniya’da ve dağlarda Cenup Kaliforniya’dakinden daha düşüktü. Devlet yetkilileri, tüm eyalet için kullanabilecekleri daha rahat bir sistem arıyorlardı. İlk HeatRisk endeksi Kaliforniya’da kontrol edildikten sonrasında, 2017’de batı bölgesinin geri kalanı tarafınca benimsendi.

Colorado, hava durumu servisinin merkezi bölgesinde. Boulder’daki hava durumu hizmeti yetkilileri 2019’da yeni endeksi öğrendikten sonrasında, Grand Junction ve Pueblo’daki öteki Colorado hava durumu hizmeti ofisleriyle iletişime geçtiler ve hepsi bu yıldan itibaren hava durumu ikazları yayınlamak için HeatRisk endeksini kullanmayı kabul ettiler.

McMahon, ısı endeksinin aşırı ısıyı değerlendirmenin bir tek bir yolu bulunduğunu ve batı bölgesindeki ve Colorado’daki hava durumu servis ofislerinin ne süre bir uyarı yayınlayacaklarını belirlemek için geleneksel ısı endeksi ve maksimum sıcaklığın bir kombinasyonunu kullanabileceğini altını çizdi.

Isı indeksi, tekstil endüstrisinde çalışan bir fizikçi olan Robert Steadman tarafınca, hem ısı hem de rutubet yüksek olduğunda ne kadar sıcak hissettirdiğini ölçmek için 1979 senesinde geliştirilmiştir.

California-Berkeley Üniversitesi’nden meydana getirilen son araştırmalar, geleneksel ısı indeksinin aşırı sıcaklıkların sıhhat risklerini 20 dereceye kadar hafife alabileceğini öne sürüyor. Yüksek lisans talebesi Yi-Chuan Lu ile beraber araştırmayı yürüten Berkeley Dünya ve gezegen bilimi profesörü David Romps, ısı indeksini insanların fizyolojik durumlarıyla eşleştirdiklerini ve aşırı sıcaklıklarda cilt kan akışının vücutlarının neredeyse olanaksız hale geldiği kadar yüksek bulduklarını söylemiş oldu. telafi etmek için.

Cilt sıcaklığı, vücudun çekirdek sıcaklığı olan 98.6 dereceye eşit olduğunda, çekirdek ısı artmaya adım atar. Hayatta kalabilen maksimum çekirdek sıcaklığının 107 aşama olduğu düşünülüyor.

Romps, “Kısaca, daha ilkin olduğumuzu düşündüğümüzden daha yakınız,” dedi.

Araştırmacılar, geleneksel ısı indeksinin formülünü değiştirdiler ve peşinden bu düzeltmeyi geçmiş ısı dalgalarına uyguladılar. Mesela, Temmuz 1995’te Chicago’da minimum 465 kişiyi öldüren bir sıcak hava dalgası esnasında, Ulusal Hava Servisi’nin ısı hakikaten 154 aşama şeklinde hissettiğinde ısı endeksini 135 dereceye kadar bildirdiğini buldular. Romps, araştırmayı hava durumu servisine gönderdiğini söylemiş oldu.

HeatRisk endeksi, sıcaklığın normalden ne kadar daha sıcak bulunduğunu göstermeyi amaçlar. Mesela, sıcak bir günün yazın başlarında mı, insanoğlu sıcağa alışmadan mı ve birbirini takip eden sıcak havalarda mı meydana geldiğini açıklar. Isı Riski endeksini kullanan bir ısı tavsiyesi için eşikler, yaz ortasında, Mayıs yada Eylül aylarında olduğundan daha yüksektir.

Isı Riski ek olarak gece sıcaklıklarının 70 derecenin altına düşüp düşmediğini de etkisinde bırakır ve insanlara ve binalara soğuma şansı verir. Colorado’nun bir çok, nadiren sıcaklıkların 70’in üstünde kalmış olduğu gecelere haizdir.

Bu tür faktörler, yeşilden macentaya bir renk skalasıyla eşleştirilen 0 ila 4 içinde bir Isı Riski dizin puanı belirlemek için birleştirilir. 3 puan bir uyarıyı ve 4 puan bir ısı uyarısını tetikler.

Isı riski sarı bölgede olduğunda sıhhatli bir şahıs iyi olabilir, sadece yaşlı insanoğlu, ufak çocuklar ve hamile bayanlar tedbir almak isteyebilir. Ek olarak, bazı ilaçlar insanların vücut ısısını düzenleme kabiliyetini etkileyerek daha düşük risk eşiklerinde bile onları daha yüksek risk altına sokabilir.

Ondan sonra hava durumu hizmetinin ısı bildirimlerine iyi mi tepki verileceğini belirlemek mahalli sıhhat yetki alanlarına bağlıdır. Isınma eğilimine karşın – son 30 yılda averaj Colorado sıcaklıklarında 2 derecelik bir Fahrenheit artışı – eyaletteki bir çok ilçede aşırı ısı azaltma planları bulunmuyor.

Grace Hood, Ekim ayında Boulder County Halk Sağlığı Departmanına halk sağlığı planlayıcısı olarak katıldığında, kendisine bir aşırı ısı danışma planı hazırlamakla göreve getirildi. Planı, hava durumu servisinin Boulder için 2008’den bu yana ilk ısı tavsiyesini yayınlamasından bir tek üç gün ilkin, 13 Haziran’da ilçe sıhhat kuruluna sundu.

“Mukaddes inek,” diye düşündü. “İşte başlıyoruz.”

Boulder bu yaz dört ısı uyarısı aldı. Halk sağlığı yetkilileri, o günlerde ısıya bağlı hastalıklarla acil servise kimlerin geldiğini takip ettiğinde, iki grup öne çıktı: yaşlılar ve açık hava sporcuları.

Sıhhat departmanı ondan sonra, yüksek güneşe maruz kalan parkurları belirlemek için Parklar ve Rekreasyon Departmanı ile beraber çalıştı ve parkurlarda aşırı ısı güvenliği detayları yayınladı.

Denver halk sağlığı yetkilileri, son zamanlarda bir aşırı ısı planını benimsedi. İnsanlara, evlerinde klima yoksa, başta dinlenme merkezleri ve kütüphaneler olmak suretiyle serinletici bölgelere gitmelerini tavsiye etmeyi ihtiva eder. Denver halk sağlığı yetkililerine bakılırsa, şehrin konutlarının ortalama %75’i, yazların o denli sıcak olmadığı 1980’den ilkin inşa edildi. Evlerin tahminen %30 ila %40’ında klima yok.

Ulusal Hava Durumu Servisi, HeatRisk prototipi hakkında geri bildirim topluyor ve 30 Eylül’e kadar kamuoyunun yorumlarını alıyor.

Schlatter, “Şimdiye kadar bunu bir kazanç olarak adlandırabilirim” dedi. “Sıhhat departmanı çalışanlarının odaklanması için hangi günlerin hakikaten sorunlu günler olacağını daha iyi anlıyoruz.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu