Dallas’ta insan davranışları alanında doktora talibi olan Precious McCowan, son on senedir organ nakli çevresinde dönüyor. İki böbrek naklinden kurtuldu ve son dönem böbrek hastalığının ortasında 2 yaşındaki oğlu öldü. Bu yüzden bir yaşam kurtaracaklarını umarak organlarını bağışlamaya karar verdi.

Şimdi, böbrek fonksiyonu yeniden başarısız oluyor ve üçüncü bir nakil olasılığıyla karşı karşıya. Sadece yaşam kurtaran organı bulma süreci sorunlarla doludur.

Yılda ortalama 5.000 hasta bekleme listesindeyken ölüyor, bununla birlikte muhteşem bağışlanmış organlar çöpe atılıyor.

Bağışları ve nakilleri denetleyen kurum, boşa harcanan organ sayısı için soruşturma altında. Birleşik Organ Paylaşımı Ağı (UNOS), yakın tarihindeki bir kurultay oturumunda iki taraflı bir azarlama aldı.

McCowan, siyasal tartışmalara atıfta bulunarak, “Hastalar, buna bakmıyoruz” dedi. “Biz, ‘Hey, kendim için bir böbreğe ihtiyacım var. Şimdi ihtiyacım var. Diyalizden bıktım. Ölmek suretiyle olduğumu hissediyorum.’”

En hasta hastalara bir nakil merkezine en yakın yerlerde yaşayanlara öncelik veren yeni bir UNOS politikası yardımıyla böbrek nakli sayısı geçen yıl %16 arttı. Gene de ortalama 100.000 insan böbrekleri ve hatta daha fazlası öteki organları bekliyor.

Senato Finans Komitesi tarafınca iki senelik bir soruşturma, daha ilkin kamuya açıklanmamış oldukca sayıda vakası ortaya çıkardı. Bazı örnekler:

  • Charleston, Cenup Carolina: Kasım 2018’de bir hasta, yanlış kan grubuna haiz bir organ aldıktan sonrasında öldü.
  • Las Vegas: Temmuz 2017’de iki böbrek alıcısı ender görülen bir enfeksiyona yakalandı. Biri günler sonrasında öldü.
  • Kettering, Ohio – Haziran 2020’de, bir nakil alıcısına yanlışlıkla kanserli bir donörden organ almış olduğu ve muhtemelen kanser geliştireceği bildirildi.

UNOS, 1984’te ulusal nakil sisteminin başlangıcından bu yana organ dağıtımını yönetme sözleşmesine sahipti ve şimdi ABD senatörleri – Demokratlar ve Cumhuriyetçiler – başka bir birimin devreye girmesinin zamanının gelip gelmediğini merak ediyor.

Senatör Elizabeth Warren (D-Massachusetts) 3 Ağustos’taki duruşmada “Organ nakli sistemi tehlikeli bir kaosa sürüklendi” dedi. “Şu anda, UNOS’un transit olarak bir organı yitirme yada zarar verme olasılığı, bir havayolunun bagajınızı yitirme yada zarar verme olasılığından 15 kat daha fazladır. Bu oldukça korkulu bir üstün dereceli.”

Soruşturma eski teknolojiyi suçluyor. UNOS bilgisayar sistemi bir saat yada daha uzun süredir çalışmıyor ve her saatin mühim olduğu durumlarda uyumlu organların aranmasını geciktiriyor. Ek olarak, Amazon şeklinde firmalar herhangi bir paketi, herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda bulabilse de, bir organı takip etmenin standart bir yolu yoktur.

AdventHealth’in Orlando, Florida’daki nakil merkezinin yönetici direktörü Barry Friedman, “UNOS, Miami’de bulunduğunu düşünürse, nakil merkezimden 20 mil ötedeki bir böbreği bile alamam” dedi. “Aslına bakarsak Orlando’daydım, 20 mil ötede.”

2010’dan 2020’ye kadar olan on yılda, kurultay raporu, UNOS’un, iptal edilen nakillere ve atılan organlara neden olan oldukca sayıda kaçırılan uçuş da dahil olmak suretiyle, ulaşım hakkında 53 yakınma aldığını tespit etti.

Raporda ek olarak, oldukca daha çok vakayı ortaya çıkaran 2020 KHN araştırmasına atıfta bulunuluyor – 2014’ten 2019’a kadar ortalama 170 nakil hatası. Organlar ulaştığında bile, nakil cerrahları takip eksikliğinin organlar içerideyken daha uzun “soğuk hava” dönemlerine yol açtığını söylüyor. Kan dolaşımı olmadan geçiş—şundan dolayı nakil cerrahları, organ fizyolojik olarak el altında olana kadar hastayı uyuşturmaya başlayamazlar.

UNOS’un son verilerine bakılırsa potansiyel böbreklerin dörtte biri boşa gidiyor. Ve bu sayı, yeni tahsis politikası kapsamında organlar en hasta hastalara ulaşmak için daha da uzaklaştıkça daha da kötüleşti.

Nakil programını yöneten Dr. Jayme Locke, Alabama-Birmingham Üniversitesi’ne 2014 senesinde bir böbreğin donmuş ve kullanılamaz hale geldiğini söylemiş oldu. 2017’de, görünür lastik izleri olan bir paket “ezilmiş” olarak geldi (sadece dikkat çekici bir halde organ kurtarıldı).

Ve bu senenin Mayıs ayında yedi gün içinde Locke, nakliye ve elleçlemede önlenebilir hatalar sebebiyle dört böbreğin atılması icap ettiğini söylemiş oldu.

“UNOS’un saydam olmaması, ülke genelinde temel hataların ne çoğunlukla meydana geldiği hakkında hiçbir fikrimiz olmadığı anlamına geliyor” dedi.

UNOS Genel Direktörü Brian Shepard, Eylül sonunda görevi bırakacağını deklare etti. On senedir liderliğini yapmış olduğu organizasyonun performansını korumak için çaba sarfediyor ve organ nakli oranlarında artış olduğuna dikkat çekiyor.

Mahkemede itiraz edilen yeni böbrek tahsisi politikası, nakil oranındaki bu artıştan kısmen mesuldür. Siyaset ek olarak, siyah hastalardan meydana getirilen nakilleri %23 oranında artırarak adaletin geliştirilmesine destek oldu. Böbrek yetmezliğine daha yatkın olan bu hastalar, nakil listelerine girmekte zorlandılar.

Shepard, “İyileştirebileceğimiz ve her gün yaptığımız şeyler olsa da, hastalara iyi hizmet eden kuvvetli bir organizasyon bulunduğunu düşünüyorum” dedi.

Bu yıl gösterilen bir başka bağımsız hükümet raporu, suçun hastane nakil merkezleri ile donör organlarını alan mahalli kuruluşlar içinde paylaşılması gerektiği sonucuna varıyor.

Üç varlık beraber çalışır, sadece insanoğlu niçin bu kadar oldukca hastanın organ beklerken ölmeye devam ettiğini merak etmeye başladığında, birbirlerini suçlama eğilimindedir.

“[UNOS] sistemin verimlilik sorunlarının tek sebebi bu değil,” diyor Boston’daki Suffolk Üniversitesi’nde biyomedikal konsantrasyonu yöneten hukuk profesörü Renée Landers. Landers, daha büyük raporun hazırlanmasına destek olan komitenin bir parçasıydı. “Her insanın meydana getirecek işi vardı.”

Son nezaret raporları ve gözden geçirilmiş organ dağıtım haritaları üstünde devam eden birkaç yasal cenk, Dallas nakli hastası McCowan için yalnız gürültü, şundan dolayı başka bir bekleme listesine girme olasılığıyla karşı karşıya.

Bilhassa onun şeklinde siyah hastalar için nakil oranındaki artıştan cesaretlendiğini söylüyor, sadece bununla birlikte bekleme sıralamasında üçüncü bir turda şansının olmayacağından da korkuyor.

“Bana hizmet edecek bir böbreğe ihtiyacım var” dedi. “Ve şimdi ihtiyacım var.”

Bu rapor, aşağıdakileri içeren bir işbirliğinin parçasıdır: Nashville Halk Radyosu, Nepal Rupisi y KHN.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu