SAN JOSE, Kaliforniya — Kaliforniya’nın üçüncü en büyük şehri, bu yaz mağaza raflarından aromalı tütün ürünlerini yasakladı ve gençler ve genç yetişkinler arasındaki nikotin bağımlılığını azaltmak için eyaletteki öteki birçok kent ve ilçeye katıldı.

San Jose benzer biçimde, Sacramento İlçesi de bu yaz bir yasak getirdi. Kaliforniya’nın en büyük şehri Los Angeles ve San Diego, Ocak ayında yasakları uygulayacak.

Eyalet çapında büyük ve minik topluluklar harekete geçmiş olsa da, Kaliforniyalılar Kasım ayında ülkenin aromalı tütün üstündeki en kapsamlı eyalet çapındaki yasaklarından birini yürürlüğe koyup koymamaya karar verecekler ve bu da geleneksel perakendecilerin aromalı sigaralar, e- mentol aromalı olanlar da dahil olmak suretiyle sigaralar yada buharlar. Nikotin içeren ve FDA tarafınca onaylanmayan sakız yada sakızların satışı da yasaklanacaktır.

Söz mevzusu olan, bu ürünlerin satışını yasaklayan sadece hiçbir süre yürürlüğe girmemiş olan 2020 tarihindeki bir eyalet yasasıdır. Geçişinden birkaç gün sonrasında Big Tobacco, yasayı devirmek için bir referandum kampanyası başlattı.

Önerme 31 olarak malum referandumda bir “evet” oyu, aromalı tütün satışını yasaklayan yasayı onaylayacaktır. “Hayır” oyu, yasayı geçersiz kılacaktır.

Tedbir geçerse, eyalet yasaları daha zayıf yasakları geçersiz kılarken daha kısıtlayıcı mahalli yönetmelikler yürürlükte duracak. Referandum başarısız olursa, tüm mahalli yasaklar yürürlükte duracak.

San Jose, 1 Temmuz’da aromalı tütün ürünlerinin satışını yasaklamaya başladı. Geçen Salı günü mahalli bir tütün dükkanında çalışan kent sakini Joseph Smith, sigaraya 12 yaşlarında arkadaşının kendisine mentollü sigara vermesiyle başladığını söylemiş oldu. Şimdi 30 yaşlarında olan Smith, iki yıl ilkin Puff Bar’ları – şehrin yasağı altında satılması artık yasa dışı olan tek kullanımlık ince vapeler – içerek sigarayı bıraktığını söylemiş oldu. Ek olarak artık sigara içmediğini de söylemiş oldu.

Smith, Big Tobacco’nun pazarlama taktiklerini desteklemediğini, bununla birlikte insanların en sevdikleri ürünü mahalli mağazadan satın alma özgürlüğünün elinden alınmasını da desteklemediğini söylemiş oldu.

“İnsanları öldürürler; insanların hayatlarından kâr ediyorlar,” dedi Smith tütün endüstrisi hakkında. “Fakat genel olarak, hala insanların istediklerini yapma hakkına haiz olduklarını hissediyorum.”

Mahalli yasaların ve eyalet çapındaki yasağın savunucuları, önlemlerin esas olarak Smith’in yapmış olduğu benzer biçimde gençleri bağımlı olmaktan korumayı amaçladığını söylüyor.

2020 yasasını yazan eski eyalet Senatörü Jerry Hill, oy pusulası tedbiriyle ilgili yakın tarihindeki bir yasama oturumunda milletvekillerine verdiği demeçte, “Big Tobacco’nun evlatları nikotine bağımlı kılmak ve bağımlılık, hastalık ve ölümden kazanç sağlamak için aroma kullanmasını durdurabiliriz” dedi. . “Şeker aromalı tütün satışını sona erdirerek birkaç yaşam kurtarabilirsek, buna değecek.”

Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri tarafınca 2021 senesinde meydana getirilen bir anket, tütün kullanan ortaokul öğrencilerinin ortalama %75’inin ve lise öğrencilerinin %80’inin, çoğu zaman “dut, vişne benzer biçimde ufaklıklara uygun tatlarda, aroma verici bir ürün kullandığını buldu. tütünün sertliğini maskeleyen ve reşit olmayan sigara içimi için bir geçit görevi gören elma, pamuk şeker ve ciklet”.

2020’de tahminen 4,5 milyon ortaokul ve lise talebesi tütün ürünleri kullandı. CDC anketlerine nazaran, pandemiden ilkin, okul kampüslerinde tütün kullanan gençlerin sayısı istikrarlı bir halde artarak 2017’de 3,6 milyondan 6,2 milyon 2019’a terfi etti.

Rutgers Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda doçent olan Kevin Schroth, “Gençlerin gelişen beyinleri için iyi değil” dedi. Schroth daha ilkin New York’ta 2009’da aromalı tütün satışını yasaklayan tütün denetim politikası üstünde çalışıyordu. “Bu ürünlere bağımlılık geliştirmeleri için hiçbir niçin yok.”

Tütünsüz Çocuklar Kampanyası’na nazaran, Kaliforniyalılar eyalet yasasını destekliyorlarsa, onlarınki Rhode Island, New Jersey, New York ve Massachusetts’ten sonrasında tat yasağı tatbik eden beşinci eyalet olacak. Ülke genelinde ortalama 345 bölge aromalı tütün satışını yasaklıyor.

Sadece Kaliforniya’nınki de dahil olmak suretiyle bu yasaların bazıları, birinci derslik purolar, nargileler, pipo tütünü ve çevrimiçi satın alımlarda aromalara izin vermek benzer biçimde göze batan boşluklar içeriyor. Bazı şehirler ve eyaletler web satışlarını yasaklarken, ötekiler eyaletler arası ticareti düzenlemeyle ilgili yasal endişeleri dile getirerek, hareket etmeyi federal hükümete bıraktı. Nisan ayında FDA, mentollü sigaraların ve aromalı puroların üretimini, dağıtımını ve satışını yasaklayan kurallar önerdi, sadece kurallar hemen hemen kesinleşmedi.

Haziran ayında ajans, vaping şirketi Juul’a e-sigara satışını durdurmasını emretti, sadece bir buçuk hafta sonrasında şirket tarafınca oluşturulan bir federal davanın arkasından yasağı askıya aldı. FDA, siparişinin daha çok bilimsel incelemeye ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu. Ayrıca, Kurultay’de aromalı tütün satışını yasaklayan mevzuat durdu.

Tütün endüstrisi, yasağın destekçileri tarafınca harcanan 5,7 milyon dolara kıyasla, Kaliforniya yasasını devirmek için ortalama 22 milyon dolar harcadı. Prop 31 kampanyası sözcüsü Beth Miller, e-posta kanalıyla, hükümet düzenlemelerinin erişkin sigara içenlerin seçme hakkını kısıtladığını ve bazı insanların bu alışkanlığı tekmelemek için kullandıkları sigaraya alternatif bir alternatifi elinden aldığını söylemiş oldu. Miller, kampanyanın, 2016’dan beri 21 yaşın altındaki hepimiz için Kaliforniya’da yasa dışı olan “gençlerin hiçbir tütün ürününe asla erişmemesi icap ettiğini” kabul ettiğini söylemiş oldu.

Sadece halk sağlığı yetkilileri, aromalı ürünlerin açıkça minik ufaklıklara pazarlandığını ve onları kullandıklarını söylüyor. Mesela, Santa Clara County tarafınca 2021 senesinde meydana getirilen bir anket, tütün kullanan lise öğrencilerinin %93’ünün aromalı bir ürün seçtiğini buldu. Sigara içen ankete katılanların yarısından birazcık fazlası kendi e-sigaralarını aldıklarını söylemiş oldu.

İlçenin Tütünsüz Topluluklar programının siyaset koordinatörü Don Tran, “Ürünler mevcut olduğunda, gençler bu ürünleri elde etmenin bir yolunu bulabilir” dedi. “Fakat ürünü rafta satılmaktan fizyolojik olarak kaldırabildiğiniz süre, bu kullanılabilirliği büyük seviyede azaltacaksınız.”

San Jose’de lezzet yasağının işe yarayıp yaramadığını söylemek için hemen hemen fazlaca erken.

Kent merkezindeki Houdini’s Smoke Shop’ta, ortak sahibi John Tokhi, mağazanın satışlarının ortalama %80’ini, ürün satışının hala yasal olduğu komşu belediyelere kaybettiğini söylemiş oldu. Yasaktan ilkin, sıcak bir yaz akşamının bir takım iş insanını ve konsere gidenleri çekeceğini söylemiş oldu. Bu kalabalığın yerini ara sıra sigara paketleri ve sigara içme gereçleri için koşan müşteriler aldı.

Bir zamanlar aromalı buharlar sergileyen dükkânının arka rafları artık neredeyse boş, yalnız nikotinsiz buharlar ve birkaç balon kapağıyla dolu.

Tokhi, “Bir grup kızgın satın alan var,” dedi. “Hakikaten üzgünler. Daha çok sürmek istemiyorlar. Fazlaca yavaşladı.”

Araştırmalar, aromalı tütün yasalarının gençlerin kullanımını frenlemek için çalıştığını gösteriyor. Mesela New York City’de halk sağlığı yetkilileri, aromalı tütün satışlarındaki düşüşü çözümleme ettiler ve mahalli yasağın geçmesinden dört yıl sonrasında gençlerin aromalı tütünleri tecrübe etme olasılığının %37 daha azca olduğu sonucuna vardılar.

New York Şehri Kronik Hastalıkları Önleme Bürosu’nun tütün politikası ve programları müdürü Dr. Achala Talati, gençlerin ürünleri dostlarıyla paylaşarak yada kolayca bulunabilecekken sigara içerek “fırsatçı olarak tütün kullandığını” söylemiş oldu. Bu yüzden, aromalı ürünlerin mevcudiyetini azaltmak, gençlerin nikotin maruziyetini azalttığını söylemiş oldu.

Talati, “Mahalli olarak ürünlere erişimin azaltılması, daha azca kullanımla sonuçlanıyor” dedi.

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).