NELSONVILLE, Ohio – Mary Hill Gençlik ve Aile Merkezi’nin binası uzun süredir bu kırsal Appalachian kentine bakan bir yol ayrımında bulunuyor, sadece amacı değişti.

65 yıl süresince, Nelsonville sakinleri ve güneydoğu Ohio’nun inişli çıkışlı tepeleri, tedavi görmek için tepedeki hastaneye gitti. Arkasından 2014 senesinde bir çok vakit hastasız kalan 15 yataklı hastane kapanmış oldu.

Ondan sonra, üç kattan oluşan tuğla bina sıhhat hizmetleri için bir merkez olarak tekrardan açıldı. Kar amacı gütmeyen bir toplumsal hizmet kuruluşu olan Integrated Services for Behavoral Health, çeşitli fon kaynaklarının yardımıyla binayı ruh sağlığı tedavisi, birinci basamak ve diş bakımı ve besin kilerine erişim için bir siteye dönüştürdü.

Teşkilat, Haziran ayında eski hastanenin en üst katında 16 yataklı yatılı bir ruh sağlığı tedavi programı açtı. Program, kırsal güneydoğu Ohio’daki ufaklıklara hizmet ediyor ve ailelere çocuklarını yatılı bakım için oldukca uzaklara – kimi zaman eyalet dışına – göndermenin yanı sıra bir seçenek sunuyor.

Entegre Davranışsal Sıhhat Hizmetleri CEO’su Samantha Shafer, “Uzun bir süredir ‘Hizmetlerin daha mahalli olarak sunulmasını iyi mi destekleyebiliriz?’ sorusunu çözmeye çalışıyoruz” dedi. “Bu sebeple burada programlar olunca ailelerle yapacağınız işler daha başarıya ulaşmış oluyor, sıhhat neticeleri daha iyi oluyor.”

Mary Hill Center’da ve öteki kırsal Ohio kasabalarında yatılı akıl sağlığı hizmetleri sunma çabaları, kısmen, Ohio’nun 2015’te kabul edilen federal bir covid yardım yasası olan American Rescue Plan Act’tan almış olduğu 5,4 milyar dolarlık tahsisinin ufak bir oranı ile artırıldı. 2021.

Kurultay, ARPA’nın bir parçası olarak eyalet, mahalli ve kabile hükümetlerine 350 milyar dolar vererek eyaletlerin fonları iyi mi kullanacaklarına karar vermelerine izin verdi. Şimdiye kadar düzinelerce eyalet, ruh sağlığı kaynaklarının iyileştirilmesine nispeten ufak bir hisse ayırdı. Ohio, tahsisatlarını evlatların ruh sağlığı hizmetlerine bir kısım harcamak suretiyle daha da bölen ufak bir eyaletler grubundan biridir.

Uzmanlar, ARPA fonlarının kullanılmasının, sıhhat uzmanlarının “çocuk ve ergen ruh sağlığında ulusal bir acil durum” olarak adlandırdığı ve pandemi tarafınca daha da kötüleşen bu zamanda, devletlerin evlatların davranış sağlığını desteklemenin yollarından yalnızca biri bulunduğunu söylemiş oldu. Amerikan Pediatri Akademisi liderliğindeki bir çabayla, oldukca sayıda kurum Ekim ayında Biden yönetimine yazarak onu evlatların ruh sağlığı mevzusunda federal bir ulusal acil durum duyuru etmeye çağırdı.

Isha Weerasinghe, “ARPA çıktığında, ülke olarak ruh sağlığı ve davranışsal sıhhat sistemlerinin iyi mi desteklenebileceğini hakkaten anlamaya çalışıyorduk, şu sebeple bence sistemler hakkaten bozuk” dedi. Düşük gelirli insanlara yardım eden politikaları korumak için çaba sarfeden ulusal, yansız bir grup olan Hukuk ve Toplumsal Siyaset Merkezi’nde kıdemli bir siyaset analisti. “ARPA’nın yapabildiği şey, sistemlerin desteklenmesine destek olmak için bazı temel dolarlar sağlamaktı.”

Merkez, ARPA’nın finansman hükümlerinin ruh sağlığı hizmetlerinde “derin sistemik ve zamanı eşitsizliklere karşı koymak için yetersiz” bulunduğunu söylemiş oldu. Gene de Weerasinghe, paranın evlatların ruh sağlığı hizmetleri üstünde uzun vadeli bir etkiye haiz olma fırsatının, evlatların topluluklarında evlatların refahını korumaya kesin bulunduğunu gösteren kuruluşlara uygulanması halinde var bulunduğunu söylemiş oldu.

Devletlerin ARPA fonlarını tahsis etmek için 2024’e ve kullanmak için 2026’ya kadar süreleri var. Washington DC’deki sol eğilimli bir fikir kuruluşu olan Bütçe ve Siyaset Öncelikleri Merkezi’nin son olarak üç aylık analizine bakılırsa, bir çok eyalet tahsisatlarını ya tamamladı ya da tamamlamak suretiyle. CBPP verilerine bakılırsa, eyaletler içinde ruh sağlığı hizmetlerini desteklemek için medyan tahsis ortalama %0,5’tir. Midwest bölgesindeki eyaletler için medyan ortalama %3’tür.

CBPP sayıları, Ağustos ayına kadar ruh sağlığı tahsislerinin, intihar oranlarının ulusal ortalamayı iki yada daha çok kez yine yine gölgede bıraktığı, çoğunlukla kırsal eyaletlerde büyük farklılıklar gösterdiğini gösterdi. Montana, Cenup Dakota ve Wyoming dahil bazılarında yetkililer ülke çapındaki medyandan daha azını ayırdı. Ayrıca, Colorado’daki milletvekilleri eyaletin parasının ortalama %11’ini akıl sağlığına yönlendirdi.

Pediatrik davranışsal sıhhat tesislerine tahsis edilen 84 milyon dolarlık Ohio yetkilisinin 10 milyon doları eyaletin güneydoğusundaki kırsal ilçelere gidecek. Bu, eyaletin 5.4 milyar dolarlık ARPA tahsisinin yüzde yarısından daha azca. Sadece klinisyenler bunun, Appalachian Ohio’nun çocuklar için ruh sağlığı hizmetlerindeki boşlukları gidermeye destek olacağını umuyor.

Son araştırmalarda, kar amacı gütmeyen bir savunuculuk grubu olan Ohio Kamu Çocuk Hizmetleri Derneği, hizmetlerdeki boşluklar sebebiyle Ohio’da davranışsal sıhhat gereksinimleri olan bazı evlatların bakım için eyalet dışına yada uzak bir ilçeye yerleştirildiğini tespit etti. Dernek, 19 ilçedeki kamu çocuk hizmetleri kurumlarını araştırdı ve 2021’deki vakalarının bir çok için, ajansların bir çocuk için yatılı tedavi tesisine yerleştirme bulmadan ilkin oldukca sayıda arama yaptığını tespit etti.

Nisan ayında Ohio Valisi Mike DeWine, kapasitelerini artırmaları için genç yatılı tedavi tesislerine 4,5 milyon dolar elde eden bir icra emri imzaladı.

Bir fotoğraf, Ohio'daki Nelsonville şehir merkezine bakan bir manzarayı gösteriyor.  Geniş yolları olan çimenli, tepelik bir alandır.
Mary Hill Gençlik ve Aile Merkezi, Ohio’nun Appalachian bölgesindeki Nelsonville kent merkezine bakmaktadır.(Christina Saint Louis/KHN)

Nelsonville’de ve onu çevreleyen kırsal, dağlık ülkede ARPA parası, hizmetlerin genişletilmesinde ufak bir rol oynadı.

10-17 yaş arası ufaklıklara hizmet veren Mary Hill Center’daki yeni yatılı tedavi tesisi 16 yataklı olarak tasarlandı. Sadece Eylül ayı itibariyle, personel sıkıntısı sebebiyle tesis sınırı olan kapasitede çalışıyordu ve aynı anda en fazla beş çocuğa hizmet veriyordu.

Shafer, zemini açmak için ihtiyaç duyulan yenilemelerin bir çok için ARPA dışı para ödendiğini, sadece ARPA’nın ortalama 1 milyon dolarının asansörlerin ve banyoların yenilenmesine destek olacağını söylemiş oldu.

Kuruluşu, Nelsonville’in ortalama 85 mil batısında bir kent olan Chillicothe’de başka bir yatılı tedavi tesisi – programı Mary Hill Center’ınkinden sonrasında modellenen – inşa etmek için ek 7 milyon dolar kullanacak. O tesis 30 yatak kapasiteli olacak fakat 15 yatakla başlamış olacak. Ocak ayında inşaatına başlanacak.

Chillicothe’deki yatılı tesisteki hizmetler, ilk olarak OhioRISE adlı yeni bir Medicaid programı kapsamında geri ödenecek ve bu program, gençler için psikiyatri kurumlarında davranışsal sıhhat tedavisi için ödeme meydana getirecek. Sadece tesis, Medicaid’e kayıtlı olmayan evlatları da tedavi edecek.

Kırsal Ohio projeleri ARPA finansmanı için onaylanmadan ilkin, her biri çocuk sağlığını korumak için çaba sarfeden kar amacı gütmeyen Appalachian Children Coalition’ın yönetici direktörü Randy Leite tarafınca incelendi. Appalachian bölgesinden ARPA tarafınca finanse edilen projeler için hangi tekliflerin Ohio Ruh Sağlığı ve Bağımlılık Hizmetleri Departmanına sunulacağına karar verdi.

Leite, “Columbus’taki insanlara para harcamaları için onlara 300 milyon dolarlık düşünce verebileceğimi söyledim, sadece bunların bir çok ergonomik ve yapılabilir değildi” dedi. Bunun yerine, ARPA harcama vakit çerçevesi içinde tamamlanabilmeleri için “küreklemeye hazır” ve sürdürülebilir fikirlere odaklandı.

“Sürdürülebilirliğin bir çok, geri ödenebilir hizmetlere bağlıdır” dedi.

Leite ve koalisyon, Ohio yetkililerine okullarda tele sıhhat kapasitesini artırmayı amaçlayan bir proje de dahil olmak suretiyle ortalama 30 milyon dolarlık ARPA yatırım tavsiyeleri sundu. Devlet yetkilileri, talep edilen toplamın yalnızca ortalama üçte birini onayladı. Para, Davranışsal Sıhhat için Entegre Hizmetler tesislerine ve ortalama 1,5 milyon dolar alan federal nitelikli bir sıhhat merkezi olan Hopewell Sıhhat Merkezlerine gitti. Bu para, Nelsonville’in güneyindeki Gallia County’deki 16 yataklı çocuk krizi stabilizasyon biriminin tadilatı için kullanılacak; günlük tedavi programının genişletilmesi; ve okul tabanlı ruh sağlığı programlarında iyileştirmeler – Nelsonville’in okul bölgesindeki bir program dahil.

Hopewell Sıhhat Merkezleri baş strateji sorumlusu Sherry Shamblin, “Öğrencilerin öğrenmesi için fizyolojik ve zihinsel sağlıklarının iyi olması gerekir” dedi. “Evlatların eğitim fırsatlarından iyi bir halde yararlanabilmeleri için bu desteklere hakkaten gerekseme var.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu