Pek oldukça tutucu eyalette kürtajı kabahat sayan yeni yasaların, vücutları çoğu zaman güvenli doğum için inşa edilmemiş genç anneler arasındaki doğum oranlarını çoğaltması umut ediliyor. NPR’nin “Weekend Edition Sunday” programının bu bölümünde, KHN kıdemli muhabiri Sarah Varney sunucu Ayesha Rascoe ile hamileliğin gençler için oluşturduğu tehlikeler hakkında konuşuyor.

Varney, ülkedeki en yüksek genç doğum oranı için Mississippi ile kabaca bağlı bir eyalet olan Arkansas’a kısa sürede yapmış olduğu bir geziden raporlarını paylaşıyor. Arkansas hanımefendileri, ABD’de hamilelikle ilgili ölümlerin en yüksek oranına haiz, ulusal ortalamanın ortalama iki katı. Ve oldukça sayıda genç doğum, eyaletin ülkedeki en yüksek üçüncü bebek ölüm oranını besliyor.

Gençler, öteki komplikasyonların yanı sıra düşük doğum ağırlıklı bebekler, hamilelikte yüksek gerilim, preeklampsi ve kalıcı rahim hasarı için yüksek risk altındadır.

Bixby Küresel Üreme Sağlığı Merkezi’nin küresel sıhhat araştırması direktörü Dr. Dilys Walker, “İlk adetini gördüğünde hamile kalabilir, sadece bu çocuk sahibi olabileceği anlamına gelmez” dedi. Kaliforniya Üniversitesi-San Francisco.

Arkansas’ın kürtajı yasaklayan tetik yasağı, Yüksek Mahkeme’nin Haziran ayında uzun süredir devam eden federal bir kürtaj hakkını ortadan kaldırdığı gün yürürlüğe girdi. Hamileliği sona erdirmek için tıbbi bakım arayan gençler için, kürtajın artık erişilebilir olduğu en yakın klinik Illinois’de – Little Rock’ın 400 mil kuzeydoğusunda ve altı saatlik bir sürüş mesafesinde.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu