“Her gün zordu. Her gün borcum nedir diye düşünüyorum, bundan iyi mi kurtulacağım? Sıkıntılı.”

Terri Logan

Terri Logan, 42, Spartanburg, Cenup Karolina

Ortalama Tıbbi Borç: 1.400 dolar, şimdi 0 dolar

Tıbbi Mesele: erken doğum

Ne oldu: İkinci kızıyla olan vadesinden iki ay ilkin, Terri Logan stresin altında ezildiğini hissetti. Georgia, Union City’de bir lise matematik öğretmeniydi ve bebeğin babasıyla ilişkisini sonlandırıyordu.

Bigün bebek hareket etmeyi bıraktı. Logan hastaneye gitti, tansiyonu terfi etti, başı zonkladı ve bayıldı. Saatler sonrasında kızı sezaryen ile dünyaya geldi ve bir tek 3 kiloydu. Logan’ın iş sebebiyle sıhhat sigortası vardı, sadece cepten meydana getirilen masraflardan o sorumluydu. O ve bebeği bir sıhhat krizindeydi, bu yüzden para mevzusu gündeme gelmedi: “Bu konuşma o anda yapılmadı.”

Kızı taburcu edildikten ortalama iki hafta sonrasında Logan’a bir satmaca çarptı. Toplama yakından bakmaktan kendini alamadı. “… virgül gördüğünüz anlardan biriydi” dedi. Ondan sonrasında gelen faturaları ödeyemeyeceğini ya da stresle başa çıkamayacağını bildiğinden asla açmadı. “Yalnız veba benzer biçimde ondan kaçtım.”

Bunu öteki faturalar izledi. Sonunda koleksiyonlara gönderildiler.

Borç, bekar anne için öteki stres faktörlerine yığıldı. Daha çok baş ağrısına yol açan zayıflatıcı kaygı geliştirdi. Tam zamanlı öğretmenlik işini bırakmak mecburiyetinde bırakıldı. “Tüm bu tıbbi borcun ağırlığı – ah, dostum, zordu” dedi. “Her gün zordu. Her gün neye borçluyum, bundan iyi mi kurtulacağımı düşünüyorum.”

Ne Kırık: Logan, kabul edilen ve sayıları giderek artan çalışanlardan biridir. altında-sigortalı; şu demek oluyor ki, işveren sponsorluğunda bir planları var, sadece bu, hastaya oldukca fazla maliyet – ortak ödemeler, madeni paralar ve kesintiler şeklinde – itiyor.

Bu maliyet paylaşımı, denildiği benzer biçimde, son yirmi yılda istikrarlı bir halde arttı. KFF tarafınca meydana getirilen senelik bir işveren anketine gore, geçen yıl, işe dayalı kapsama haiz tek bir işçi için senelik averaj vergi indirimi, 1.669 doları aştı ve bu on yıl öncesine gore %68 daha yüksek. Aile kesintileri 10.000 $ ‘a kadar çıkabilir.

Hem de, milyonlarca Amerikalı’nın neredeyse asla tasarrufu yok. KFF tarafınca bu proje için ülke çapında meydana getirilen bir anket, ABD’li yetişkinlerin yarısının beklenmedik 500 dolarlık sıhhat faturasını karşılayacak paraya haiz olmadığını ortaya koydu.

Bu, sıhhat sigortası olsa bile, bir çocuğun doğumu benzer biçimde büyük bir harcaması olan hepimiz için borcu neredeyse kaçınılmaz hale getiriyor. Hakkaten de, KFF anketine gore, tıbbi borcu olan bir çok Amerikalı’nın kapsamı vardı.

Logan, büyük kızıyla beraber asla satmaca görmediğini söylemiş oldu. Cepten harcamalar olmadan karmaşık olmayan bir doğumdu. Bu yüzden sigortasının ikinci doğum için de benzer bir güvence sağlayacağını varsaymıştı.

Ne kaldı: İkinci kızının doğumundan ortalama 13 yıl sonrasında Logan, posta yöntemiyle sarı zarflar aldı ve onları açmaya hazırlandı. Sonunda, sağlığı izin verdiği sürece yine çalışabildi. Onu rahatsız eden problemi çözmeye başlamanın zamanı gelmişti.

Söylediği benzer biçimde: “’Tamam, ödeyemeseniz bile kime borçlu olduğunuzu bilmeniz gerekir’ gibiydi. Bir noktada başlamalısın bundan dolayı daha iyi bir duruma gelmek için bununla ilgilenmelisin.’”

Şaşırtıcı bir halde, zarflar faturaları değil, kar amacı gütmeyen bir kurum olan RIP Medical Debt’in ödenmemiş tıbbi borçlarını satın aldığını ve onun adına onları bağışladığını söyleyen bir bildirim içeriyordu. Şok oldu: “Bekle: Ne? Bunu kim yapar?”

Logan mektubu yine okudu ve ağladı, beklenmedik hediyeyi emerek. “Kesinlikle size bir his veriyor, ‘Biliyor musun? Bu dünyada hala iyilik var” dedi.

RIP Medical Debt, bağışlanan fonları, direkt hastanelerden yada ikincil piyasadan orijinal değerinin ortalama %1’i karşılığında ödenmemiş tıbbi borç satın almak için kullanır. Düşük gelirli hastaların – federal yoksulluk seviyesinin dört katına ulaşanlar – tarafınca tutulan ödenmemiş faturaları seçer ve bu kredileri eğitim etmeye çalışmak yerine onları affeder.

Pandemi süresince bağışlar hızla arttı ve grubun hastane borçlarını satın almasını hızlandırdı. Bugüne dek 6,7 milyar dolarlık tıbbi borcu bağışlayarak 3,6 milyon kişiye yardım etti.

Logan, kendi borç yükünün kaldırılmasının, onu uzun süredir uykuda olan çıkarları takip etme özgürlüğüne kavuşturduğunu söylemiş oldu. Sahne aşığı, bu ay ilk şarkı söyleme performansını planladı.

Bu Proje Hakkında

“Tanı: Borç”, KHN ve NPR içinde ABD’daki tıbbi borcun ölçeğini, tesirini ve nedenlerini araştıran bir raporlama ortaklığıdır.

Dizi, KHN gazetecileri ve editörleri ile ortaklık içinde KFF’deki kamuoyu araştırmacıları tarafınca tasarlanan ve çözümleme edilen bir anket olan “KFF Health Care Borç Anketi”ne dayanmaktadır. Anket, 25 Şubat – 20 Mart 2022 tarihleri ​​içinde çevrimiçi ve telefon vasıtasıyla, İngilizce ve İspanyolca olarak, 1.292’si mevcut sıhhat borcu olan erişkin ve 382’sinde sıhhat borcu olan erişkin dahil olmak suretiyle ulusal temsili 2.375 ABD’li erişkin örnekleminde gerçekleştirildi. son beş yıl. Örnekleme hatası marjı, tam örnek için artı yada eksi 3 yüzde puanı ve mevcut borcu olanlar için 3 yüzde puanıdır. Alt gruplara dayalı sonuçlar için örnekleme hatası marjı daha yüksek olabilir.

Kredi bürosu ve yoksulluk, ırk ve sıhhat durumuna ilişkin öteki demografik verileri çözümleme eden Urban Institute, ABD’de tıbbi borcun nerede yoğunlaştığını ve hangi faktörlerin yüksek borç seviyeleriyle ilişkili bulunduğunu araştırmak için ek araştırmalar yapmış oldu.

JPMorgan Chase Enstitüsü, müşterilerin bakiyelerinin büyük tıbbi harcamalardan iyi mi etkilenebileceğini incelemek için Chase kredi kartı sahiplerinden oluşan bir örneklemden alınan kayıtları çözümleme etti.

KHN ve NPR’den muhabirler ek olarak ülke genelindeki hastalarla yüzlerce görüşme gerçekleştirmiş oldu; doktorlar, sıhhat sektörü liderleri, tüketici savunucuları, borç avukatları ve araştırmacılarla konuştu; ve tıbbi borçla ilgili oldukca sayıda araştırma ve anketi gözden geçirdi.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).