Dr. Nelson Onaro geçen yaz, yalnız hastalarını düşündüğünü söylemesine karşın, yasadışı reçeteler yazdığını kabul etti. Oklahoma’daki ufak, tuğla bir klinikten, hiçbir meşru tıbbi amacı olmayan yüzlerce opioid hapı ve düzinelerce fentanil yaması dağıttı.

Onaro, altı tane uyuşturucu satıcılığını isteksizce kabul ederek mahkemede, “Bu ilaçlar, kendi bakış açımdan hastalarıma yardım etmek için reçete edildi,” dedi. İtiraf etmiş olduğu için, doktorun üç yıl yada daha azca hapis cezası alması muhtemeldi.

Fakat Onaro Temmuz ayında fikrini değiştirdi. Cezasından önceki günlerde, bir federal yargıçtan müdafa anlaşmasını iptal etmesini istedi ve davasını bir duruşmaya gönderdi. Bir beraat şansı için, dört kez suçlama ve daha ağır bir ceza alma olasılığıyla karşı karşıya kalacaktı.

Niçin riske girelim? Bir Yüksek Mahkeme sonucu, Onaro’nunki benzer biçimde bir davada mahkumiyet çıtasını yükseltti. Haziran ayındaki bir kararda mahkeme, savcıların yalnızca bir reçetenin – muhtemelen oldukça büyük yada tehlikeli olduğu ya da basitçe gereksiz olduğundan – tıbbi olarak haklı olmadığını kanıtlamaları icap ettiğini değil, bununla birlikte reçete yazanın da bu kadarını bildiğini söylemiş oldu.

Ansızın, Onaro’nun ruh hali mahkemede daha çok ağırlık kazanır. Savcılar, bir mahkeme başvurusunda Yargıtay kararından sonrasında “değişik bir yasal hesap” ile karşı karşıya bulunduğunu kabul ederek, doktorun suçlamalarının çoğuna yönelik savunmasını geri çekmesine karşı çıkmadılar.

Mahkemenin oybirliğiyle almış olduğu karar, Hakkaniyet Bakanlığı’nın sorumsuz reçete yazanları opioid krizini körüklemekten cezai görevli tutma yönündeki süregelen çabalarını karmaşıklaştırıyor. Daha ilkin, alt mahkemeler bir reçete yazanın niyetini dikkate almıyordu. Şimdiye kadar yargılanan doktorlar, fena reçete yazarken iyi niyetle hareket ettiklerini öne sürerek kendilerini büyük seviyede savunamadılar. Avukatlar, bunun ne olursa olsun bir hapisten çıkış kartı olmamasına karşın artık yapabileceklerini söylüyorlar.

Onaro’nun avukatı Zach Enlow, “Aslına bakarsak doktorlar kelepçeliydi” dedi. “Artık kelepçelerini çıkarabilirler. Sadece bu, savaşı kazanacakları anlamına gelmiyor.”

Yargıtay’ın bu konudaki sonucu Ruan / ABD Birleşik Devletleri27 Haziran’da gösterilen , mahkemenin federal kürtaj haklarını silmesiyle üç gün ilkin ateşlenen ulusu sarsan irdelemenin gölgesinde kaldı. Sadece daha azca malum karar, sanıkları aşırı reçete yazma mevzusunda cesaretlendirdiği ve Kontrollü Maddeler Yasası uyarınca doktorların gelecekteki kovuşturmaları üstünde caydırıcı bir etkiye haiz olabileceği federal adliyelerde sessiz bir şekilde süzülüyor.

Yayınlandığı tarihten itibaren üç ay içinde, Ruan KHN’nin federal mahkeme kayıtlarını incelemesine nazaran, 10 eyalette devam eden minimum 15 kovuşturmada karara başvurulmuştu. Doktorlar karara mahkûmiyet sonrası temyizlerde, beraat taleplerinde, yeni davalarda, savunmanın geri çevrilmesinde ve reçete yazan bir uzmanın ifadesini dışlama girişiminde bulunarak, görüşlerinin artık alakasız bulunduğunu öne sürdüler. Öteki sanıklar davalarını ertelemek için başarı göstermiş bir halde dilekçe verdiler, bundan dolayı Ruan Karar, yaklaşan duruşmalarda yada ceza duruşmalarında argümanlarına katlanabilir.

Bir zamanlar Orta Tennessee’de aşırı reçeteli kovuşturmalara öncülük eden Obama döneminden kalma eski bir ABD avukatı olan David Rivera, doktorların iyi niyetli bir savunmayı savunmaları yasaklanmışsa yada jüriye bir yargıyı görmezden gelme talimatı verilmişse mahkumiyetleri bozma mevzusunda “büyük bir şansları” olduğuna inandığını söylemiş oldu. .

Rivera, gerçek hap fabrikalarını işleten sanıkların, sonunda ikinci bir tecrübe etme yapılması gerekse bile mahkum edileceğini söylemiş oldu. Sadece Yüksek Mahkeme, “akıllarından değil kalplerinden vazgeçen” dar bir sanık grubuna “yaşam çizgisi” uzattı.

Rivera, “Yargıtay’ın halletmeye çalmış olduğu şey, fena bir hekim ile tıp uygulama ruhsatı olan sadece doktorluk yapmayan ve uyuşturucu satıcısı olan bir şahıs içinde fark yapmaktır” dedi. “İşinde iğrenç olsa ve insan canı emanet edilmemesi gerekse bile, doğru şeyi yaptığına içtenlikle inanarak hareket eden bir hekim – bu gene de kabahat değil.”

bu Ruan Karar, sırasıyla Alabama ve Wyoming’de hap fabrikaları işletmekten ayrı ayrı yargı giyen, arkasından 21 ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılan iki hekim Xiulu Ruan ve Shakeel Kahn’ın temyizi sonucu çıktı. Her iki davada da savcılar reçetelerin kabahat bulunduğunu göstermek için ortak bir taktiğe dayandılar: Bilirkişi tanıklar sanıkların reçetelerini gözden geçirdiler ve makul bir doktorun yapacağından oldukça uzak olduklarını ifade ettiler.

Sadece Yüksek Mahkeme’nin görüşünü yazarken, o zamanki Yargıç Stephen Breyer, kanıtlama yükünün üstesinden gelmenin bu kadar kolay olmaması gerektiğinde ısrar etti ve her iki mahkumiyeti de tekrardan değerlendirilmek suretiyle alt mahkemelere geri gönderdi.

Breyer, doktorların ilaç dağıtmalarına izin verildiği ve beklendiği için, savcıların yalnız tıbbi bir amaç olmaksızın reçete yazdıklarını değil, bununla birlikte bunu “bilerek yada kasıtlı olarak” yaptıklarını da kanıtlamaları icap ettiğini yazdı. Aksi takdirde, mahkemeler “ceza hattına yakın, sadece izin verilen tarafta yer edinen davranışları” cezalandırma riskiyle karşı karşıya kalacaklarını yazdı Breyer.

Müdafa avukatlarına oybirliğiyle alınan karar açık bir ileti gönderdi.

Enlow, “Bu, ABD’da ve bilhassa sahada hiperpolarize bir süre” dedi. “Gene de bu, 9-0’lık bir kararmış oldu. adam rea – ya da doktorun zihinsel durumu – mühim.”

bir ihtimal hiçbir yerde yoktu Ruan Karar, kanıtlama yükü ayaklarının altına düştüğünde yargılanmakta olan Michiganlı bir hekim olan Dr. David Jankowski’nin durumundan daha acildi.

Jankowski federal uyuşturucu ve dolandırıcılık suçlarından yargı giydi ve 20 yıl hapisle karşı karşıya kaldı. Kararın duyurusunda, Hakkaniyet Bakanlığı, doktorun ve kliniğinin, insanlara “opioid bağımlılarının bağımlılıklarını beslemek için sokaklarda satılan” ilaçlara gereksinim duymadığını söylemiş oldu.

Müdafa avukatı Anjali Prasad şunları söylemiş oldu: Ruan karar, davada jüri görüşmelerinden ilkin düştü, sadece savcılar Jankowski’nin davranışının makul bir reçete yazanınki benzer biçimde olmadığı iddiasını sunmak için haftalar harcadıktan sonrasında – artık tek başına mahkum etmek için kafi olmayan yasal bir standart.

Prasad alıntı yapmış oldu Ruan yeni bir dava açılması için verdiği önergede karar reddedildi ve sonucu temyize dayanak olarak kullanmak niyetinde bulunduğunu söylemiş oldu. Avukat ek olarak, mahkumiyetlerine itiraz etme mevzusunda öteki iki müvekkil ile görüştüğünü söylemiş oldu. Ruan.

Prasad, “Umudum, benim benzer biçimde ceza müdafa avukatlarının davalarını mahkemeye taşıma mevzusunda daha cesaretli olmaları ve müvekkillerinin federallerle savaşmaya %100 hazır olmaları, ki bu kolay bir iş değil” dedi. “Biz yalnız mahkeme salonunda dük. Bu şekilde galip gelebiliriz.”

Bazı sanıklar yargılanıyor. Şimdiye kadar, birkaçı ufak galibiyetler aldı. Ve minimum biri ezici bir yenilgiye uğradı.

Tennessee’de, bir reality show pilotu için cinsellik ve fena şöhret için opioid ticareti yapmakla suçlanan hemşire uygulayıcı Jeffrey Young, davayı başarı göstermiş bir halde Mayıs’tan Kasım’a erteledi. Ruan Karar, “Hükümetin reçete yazanlara karşı savaşının manzarasını büyük seviyede değiştireceğini” savundu.

Ek olarak Tennessee’de, geçen yıl hastaları muayene etmeden opioid reçeteleri vermekten yargı giyen bir hekim ve papaz olan Samson Orusa, yeni bir dava için dava açtı. Ruan karar verdi, arkasından gönülsüz bir yargıcı, cezasını değerlendirmek suretiyle altı ay ertelemeye ikna etti.

Ve Ohio’da Dr. Martin Escobar, Ruan hapisten kaçmak için onbir saatlik bir çabayla karar verdi.

Escobar, Ocak ayında, iki hastanın ölümüne yol açan reçeteler de dahil olmak suretiyle, kontrollü bir madde dağıtmaktan 54 kez suçlu bulunmuştu. Sonrasında Ruan Escobar, savcıların niyetini kanıtlamak zorunda bulunduğunu bilseydi mahkemeye çıkacağını söyleyerek savunmasını geri çekmeye çalıştı.

Yedi gün sonrasında, Escobar’ın mahkum edileceği gün, bir federal yargıç talebi reddetti.

Suçlu savunması kaldı.

Escobar’ın 25 yılı var.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).