© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. “Dördüncü üç aylık dönem”: anne ölümlerini önlemek için kilit dönem

“Dördüncü üç aylık dönem”: anne ölümlerini önlemek için kilit dönem

root root - - 8 dk okuma süresi
16 0
GettyImages 905998264

Yılda birkaç hafta hemşire-ebe Karen Sheffield-Abdullah’ın işi dedektiflik. Şimal Karolina Halk Sağlığı Departmanından bir tıbbi müfettiş ekibiyle beraber, doğum yaptıktan sonrasında ölen annelerin hastane kayıtlarını ve adli hekim raporlarını inceler.

Bu anne ölümleri araştırma kurulları, bu ölümlere neyin katkıda bulunduğuna dair ipuçları arıyor – asla alınmayan reçeteler, kaçırılan doğum sonrası randevular, doktorlar tarafınca kaçırılan kırmızı bayraklar – ne kadarının önlenebileceğini ve iyi mi engellenebileceğini bulmak için.

Komiteler 36 eyalette çalışıyor ve Eylül ayında Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafınca gösterilen türünün son olarak ve en büyük veri koleksiyonunda, hamilelikle ilişkili ölümlerin şaşırtıcı bir halde %84’ü önlenebilir olarak kabul edildi.

Sheffield-Abdullah şeklinde hemşire-dedektifler için daha da kaygı verici olan şey, ölümlerin %53’ünün bayanlar hastaneden taburcu olduktan fazlaca sonrasında, doğumdan yedi gün ile bir yıl sonrasında meydana gelmesidir.

“Biz fazlaca bebek odaklıyız” diyor. “Bebek bir kez burada olduğunda, sanki anne bir kenara atılmış şeklinde… Ve hakkaten düşünmemiz ihtiyaç duyulan şey, bebek doğduktan sonraki dördüncü üç aylık dönem.”

2017 ve 2019 yılları aralığında anne ölümlerinin altında yatan başlıca niçin akıl sağlığı sorunlarıydı. Hispanik olmayan beyazlar ve Hispanikler intihar yada aşırı dozda uyuşturucudan ölme olasılıkları yüksekken, Hispanik olmayan siyah hanımefendilerin önde gelen ölüm sebebi kalp sorunlarıydı.

CDC raporuna nazaran, her iki durum da doğum sonrası dönemde orantısız olarak hemen sonra ortaya çıkıyor.

Veriler, zihinsel sıhhat yada bağımlılık emareleri aramak için eğitimli (yada iyi ücretli) olmayan doğum uzmanlarından hanımefendileri sıhhat güvencesinden yoksun bırakan politikalara kadar, yeni anneler için bakım sistemindeki birçok eksikliği ortaya koyuyor. .

Sheffield-Abdullah’a nazaran aslolan mesele, tipik altı haftalık doğum sonrası muayenenin fazlaca geç olması. Şimal Carolina verilerinde, hemen sonra ölen yeni anneler, işe geri geri dönmek mecburiyetinde kaldıkları yada başka ufak evlatları olduğundan bu randevuyu kaçırdıklarını da sözlerine ekledi.

Sheffield-Abdullah, “Hastanedeyken hakkaten yazışma halinde kalmalıyız” dedi ve peşinden hastaların “doğumdan bir yada iki hafta sonrasında” uygun takip bakımını aldıklarından güvenilir olun.

CDC ekibine liderlik eden David Goodman’a nazaran, CDC’nin tavsiyelerinden bir diğeri, doğumdan sonraki yıl süresince doğum sonrası depresyon ve anksiyete için daha çok tarama yapılması ve ek olarak tıbbi ve toplumsal hizmetler arasındaki bakımın daha iyi koordinasyonudur. Raporu gösteren CDC’nin Üreme Sağlığı Kısmı.

Yaygın bir kriz, bir ebeveynin bağımlılığının o denli şiddetli hale gelmesidir ki, bebeğin çocuk koruma hizmetleri tarafınca alınması, annenin kazara yada kasıtlı olarak aşırı doz almasına niçin olur. Goodman, tedaviye erişimin ve evlatların tertipli olarak görüldüğünden güvenilir olmanın bu ölümleri önlemenin anahtarı olabileceğini söylemiş oldu.

En mühim siyasal değişimin Medicaid vasıtasıyla parasız sıhhat sigortasının genişletilmesi bulunduğunu söylemiş oldu. Yakın zamana kadar, hamilelikle ilgili Medicaid kapsamı, doğumdan iki ay sonrasında sonlanıyordu ve hanımefendileri, sıhhat sigortası olmadan maliyeti karşılayamayacakları için ilaç almayı bırakmaya yada bir terapist yada doktora görünmeye zorladı.

Şimdi, 36 eyalet, kısmen anne ölümleri araştırma komitelerinin erken çalışmalarına cevap olarak, Medicaid kapsamını doğumdan sonrasında tam bir yıla kadar uzattı yada genişletmeyi planlıyor.

Ulusal politikaya odaklanan kar amacı gütmeyen Maternal Mental Health Leadership Alliance’ın yönetici direktörü Adrienne Griffen, “Bu bir fiil çağrısı değilse, ne işe yaradığını bilmiyorum” dedi. “Zihinsel sıhhat sorunlarının hamilelik ve doğumun en yaygın komplikasyonu bulunduğunu uzun süreden beri biliyoruz. Bir tek bu mevzuda bir şey yapma isteğimiz yok.”

Eylül ayındaki son olarak CDC emek harcaması, 36 eyalette 1.018 ölüme baktı, önceki rapora katılan 14 eyaletin neredeyse iki katı. Goodman, gelecekte daha çok eyaletten daha kapsamlı veriler elde etme umuduyla, CDC’nin anne ölümleriyle ilgili incelemelere daha da fazla fon sağladığını söylemiş oldu.

Anne ölümlerine yönelik artan farkındalık ve dikkat, bilhassa ırksal eşitsizlikleri yok etme çabalarında aktivistlere ve klinisyenlere ümit verdi: Siyah hanımefendilerin hamilelikle ilgili komplikasyonlardan ölme olasılığı beyaz bayanlara nazaran üç kat daha çok.

Sadece daha iyi annelik bakımı destekçilerinin bir çok, ABD Yüksek Mahkemesi’nin federal kürtaj hakkını ortadan kaldırmaya yönelik son sonucu karşısında dehşete düştüklerini söylüyorlar; üreme sağlığı bakımıyla ilgili kısıtlamaların kazanımları aşındıracağını söylüyorlar.

Teksas şeklinde eyaletler hamileliğin erken döneminde kürtajı yasaklamaya başladığından ve hamile bir kadının sağlığının tehlikede olduğu durumlar için daha azca kural dışı hayata geçirmeye başladığından, bazı bayanlar düşük için acil bakım almayı daha zor buldu.

Devletler ek olarak, hamilelikten doğuma kadar fazlaca daha yüksek komplikasyon yada ölüm riskiyle karşı karşıya olan genç kızlar için – saldırı yada ensest vakaları da dahil olmak suretiyle – kürtajı yasaklıyor.

George Washington Üniversitesi’nde sıhhat yazımı, politikası ve yönetimi doçenti Jameta Nicole Barlow, “Ileti giderek artan bir halde ‘bedeninizin sahibi değilsiniz’” dedi.

Barlow’a nazaran, bu, hanımefendilerin, bilhassa de nesiller arası kölelik ve zorla hamileliğin uzun geçmişiyle karşı karşıya kalan siyah bayanlar olmak suretiyle, hamilelik esnasında yaşadıkları zihinsel sıhhat sorunlarını daha da kötüleştirecek. Siyaset ve psikoloji arasındaki etkileşim sebebiyle anne ölüm rakamlarının iyileşmeden ilkin daha da kötüleşeceğinden şüpheleniyor.

“Siyasal olarak neler olup bittiğini ele almadıkça, ruhsal olarak neler olup bittiğine yardım edemeyiz” dedi.

Bu öykü, KQED, NPR ve KHN’yi içeren bir ittifakın parçasıdır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar