Milyonlarca yaşlı erişkin, bilhassa bu enflasyonist zamanlarda, geçimlerini sağlamakta zorlanıyor. Gene de birçoğu yardımın mevcut bulunduğunun bilincinde değil ve mali yardım sunan bazı mühim programlar yeterince kullanılmamaktadır.

Birkaç örnek: Son tahminlere nazaran, 60 yaş ve üstü ortalama 14 milyon erişkin, federal Ek Beslenme Yardımı Programından (besin pulu olarak da bilinir) yardım almaya hak kazanır, sadece hemen hemen kaydolmamıştır. Ek olarak, 65 yaş ve üstü 3 milyondan fazla erişkin, Medicare primlerini ve maliyet paylaşımını ödeyen Medicare Tutum Programlarına hak kazanır sadece kayıtlı değildir. Ve yaşlıların %30 ila %45’i, plan primlerini ve maliyet paylaşımını kapsayan ve reçeteli ilaçların maliyetini düşüren Medicare Kısım D Düşük Gelirli Sübvansiyon programından yardım alamıyor olabilir.

Ulusal Konsey Satın alan Sorumlusu Josh Hodges, “Her yıl on milyarlarca dolarlık yarar, yaşlıların bu tarz şeyleri bilmediği, başvuruları tamamlamayı oldukca zor buldukları yada yardım isteme mevzusunda tutarsız hissettikleri için kullanılmamaktadır” dedi. Yaşlanma, Ulusal Faydalar Toplumsal Yardım ve Kayıt Merkezi’ni yöneten yaşlı Amerikalılar için bir müdafa grubu.

Birçok program, son aşama düşük gelirli ve asgari varlıkları olan yaşlıları hedefler. Sadece durum devamlı bu şekilde değildir: Yaşlı Amerikalılar Yasası tarafınca finanse edilen, ev yiyecekleri ve eve haciz yada tahliye ile karşı karşıya kalan yaşlılar için yasal yardım benzer biçimde programlar, gelir testi gerektirmez, sadece düşük gelirli insanlara çoğu zaman öncelik verilir. . Ve ev sahipleri için emlak vergisi indirimleri benzer biçimde bazı mahalli programlar 65 yaş ve üstü hepimiz tarafınca kullanılabilir.

Aylık birkaç yüz dolarlık yardım bile, besin, barınma, ulaşım ve sıhhat hizmetleri benzer biçimde temel gereksinimleri karşılamayı zorlaştıran sınırı olan gelirlerle yaşayan yaşlı yetişkinler için bir dünya farkı yaratabilir. Sadece insanoğlu çoğu zaman yararları iyi mi öğreneceklerini ve hak kazanıp kazanmadıklarını bilmiyorlar. Ve yaşlı yetişkinler, bilhassa daha ilkin asla yapmamışlarsa, çoğu zaman yardım aramaya isteksizdirler.

Hodges, “Bu yararları kazandınız” dedi ve yaşlılar onları “Medicare’leri benzer biçimde, Toplumsal Güvenlikleri benzer biçimde” düşünmeliler.

İşte iyi mi başlayacağınız ve birkaç program hakkında bazı bilgiler.

Yardım almak. Her toplulukta, Yaşlanmayla İlgili Bölge Ajansları, yaşlılara yardım etmeye adanmış kuruluşlar, yarar değerlendirmeleri yapar yada sizi bu değerlendirmeleri meydana getiren öteki kuruluşlara yönlendirebilir. (Mahalli Yaşlanma Bölge Ajansınızın kontakt bilgilerini almak için, Federal Yaşlanma İdaresi’nin bir hizmeti olan Eldercare Locator’ı kullanın yada hafta içi mesai saatlerinde 800-677-1116 numaralı telefonu arayın.)

Değerlendirmeler, hangi federal, eyalet ve mahalli programların çeşitli ihtiyaçlara (besin, barınma, ulaşım, sıhhat hizmetleri, kamu hizmetleri maliyetleri ve öteki temel öğeler) destek olabileceğini belirler. Bir çok süre, kurumdaki görevliler, yaşlıların müracaat formlarını doldurmalarına ve lüzumlu belgeleri toplamalarına destek olacaktır.

Yaygın bir hata, bir kriz patlak verene ve buzdolabında yiyecek olmayana yada elektrik şirketi elektriği kesmek suretiyle olana kadar beklemektir.

Yaşlanma üstüne Bölge Ajanslarını temsil eden ulusal bir kurum olan USAging’in CEO’su Sandy Markwood, “Hazırlanmak oldukca daha iyi bir düşünce” dedi. “Girin, biriyle oturun ve tüm seçeneklerinizi masaya koyun.”

Çevrimiçi ortamda rahat olan ve kendi araştırmalarını yapmak isteyen daha yaşlı yetişkinler, Ulusal Yaşlanma Konseyi tarafınca işletilen bir hizmet olan BenefitsCheckUp’ı yararlarcheckup.org adresinde kullanabilir. Telefonu kullanmayı tercih edenler 800-794-6559 numaralı telefonu arayabilir.

Yiyecek harcamaları için yardım. Bazı yaşlanan kuruluşlar, besin enflasyonu %10 civarında seyrederken daha da mühim hale gelen besin pulları benzer biçimde temel faydalara odaklanarak yaşlılardan gelen artan yardım talebine uyum sağlıyor.

Bu harcamalarda yaşlılara yardım etme potansiyeli oldukca büyük. AARP Kamu Politikası Enstitüsü, yeni bir takım raporda, Ek Beslenme Yardımı Programına hak kazanan 60 yaş ve üstü yetişkinlerin %71’inin toplumsal yardımlar için kaydolmadığını tahmin ediyor.

Bazı durumlarda, yaşlı yetişkinler, faydaların zahmete değmeyecek kadar minik bulunduğunu düşünebilir. Sadece 2019’da yalnız yaşayan yaşlılar ayda averaj 104 dolar besin kuponu aldı. AARP, 50 yaş ve üstü oldukca düşük gelirli minimum 3 milyon yetişkinin ayda 200 dolardan fazla alacağını tahmin ediyor.

AARP, bazı yaşlı yetişkinlerin besin pullarına yüklediği damgalamayla savaşım etmek için Atlanta ve Houston’da bir pazarlama kampanyası başlattı ve “besin tutarları artıyor ve tamamımız bakkal bütçemizi genişletmeye çalışıyoruz” dedi. AARP Vakfı’ndaki erişim programlarından yararlanın.

Çaba, yaşlıların programa ilişkin algısını değiştirir ve kayıtları artırırsa, AARP gelecek yıl büyük bir genişleme yapmayı planladığını söylemiş oldu.

Sıhhat harcamaları ile yardım. AARP ek olarak Cenup Carolina, Alabama ve Mississippi’deki yaşlı yetişkinlerin Medicare Tutum Programlarına ve Kısım D reçeteli ilaç planları için düşük gelirli sübvansiyonlara başvurmalarına destek olan topluluk kuruluşlarıyla da yakın bir halde iş koşturmacasındadır. Bu programı gelecek yıl 22 eyalete kadar genişletmeyi planlıyor.

Düşük gelirli yaşlıları hedef alan bu sıhhat yardımlarının kıymeti büyüktür. En azından, Medicare Tutum Programları Medicare’in B Kısmı primlerinin maliyetini karşılayacaktır: bir çok yaşlı için ayda 170 dolar yada senelik 2.040 dolar. En düşük gelire haiz yaşlı yetişkinler için, sıhhat hizmetleri için maliyet paylaşımı da dahil olmak suretiyle, faydalar daha da geniştir.

KFF’nin Medicare Politikası Programı için kıdemli bir siyaset analisti olan Meredith Freed, “Uymayabileceğinizi düşünüyor olsanız bile, başvurmalısınız bundan dolayı eyaletler içinde değişik kurallar var” dedi.

Toplumsal Güvenlik İdaresi’ne nazaran, Fazladan Yardım olarak da malum Kısım D reçeteli ilaç planları için düşük gelirli sübvansiyonlar senelik 5,100 dolar değerinde. Şu anda, bazı yaşlılar yalnızca kısmi yardım alıyorlar, sadece 2024’te, gelirleri federal yoksulluk seviyesinin %150’sinin (2022’de tek bir şahıs için 20,385 $) altında olan tüm yaşlı yetişkinlerin tam Fazladan Yardım yardımlarından yararlanmaya hak kazanacağı süre bu durum değişecek.

Bu sıhhat hizmetleri programları karmaşık olduğundan, başvurunuzla ilgili yardım almak iyi bir fikirdir. Freed, insanların eyaletlerinde Devlet Sıhhat Sigortası Yardım Programı ile iletişime geçerek başlamalarını önerdi (kontakt detayları burada bulunabilir). Öteki potansiyel yardım kaynakları, Medicare yardım hattı (800-633-4227) ve eyaletinizin sizi uygulamalara destek olan cemiyet kuruluşlarına yönlendirebilecek olan yaşlanma departmanıdır. Devlet dairelerinin bir sıralaması burada bulunabilir.

Öteki yardım türleri. Daha geniş bir “yarar kontrolü” sürecinin bir parçası olarak bölgenizdeki yaşlılar için emlak vergisi indirim programlarını denetim ettiğinizden güvenli olun.

Düşük gelirli yaşlı yetişkinler de Düşük Gelirli Evde Enerji Yardım Programı vesilesiyle yüksek enerji faturaları için yardım alabilirler. Mahalli kamu hizmeti şirketiniz, faturalarını ödeyemeyen yaşlılar için de acil yardım sağlayabilir. Chicago bölgesindeki Yaşlanma ve Engellilik Kaynak Merkezi’nin emekli müdür yardımcısı Rebecca Lerfelt, bunu öğrenmek için arama hayata geçirmeye kıymet, tavsiyelerde bulunmuş oldu. Bu kaynak merkezleri, uzun soluklu bakım hizmetlerine erişim arayan insanlara destek sunar ve yaşlı yetişkinler için başka bir potansiyel yardım deposudur. Burada bölgenizde bir tane bulabilirsiniz.

Gaziler için, “Bu, VA avantajlarınızı kullanmanın zamanı olabilir” dedi, Illinois, Cook County banliyösünde bir Yaşlanma Bölgesi Ajansı olan AgeOptions başkanı Diane Slezak. “Gazi yardımlarına hak kazanan sadece bunlardan yararlanmayan birçok insanla karşılaştım.”

Yardım almanın önündeki engeller. Birçok programın savunucuları, yaşlı yetişkinlere hizmet veren kurumların, yardım sağlama çabalarını karmaşıklaştıran personel sıkıntısıyla karşı karşıya bulunduğunu belirtiyor. Düşük ücret, yaygın olarak belirtilen bir nedendir. Mesela, Yaşlanma Mevzusunda Bölge Ajanslarının %41’i, Markwood’a nazaran, %15’e varan personel açıkları bildirirken, ek %18’lik bir ek, %25’e varan boşlukları rapor etmektedir. Ek olarak ajanslar, covid-19 salgını esnasında mühim sayıda gönüllü yitirdi.

Bununla birlikte, yardım talebi arttı ve pandemi ve artan enflasyon sebebiyle müşterilerin gereksinimleri daha karmaşık hale geldi.

Markwood, “Tüm bunlar, yaşlı yetişkinlerin hissettiği finansal baskılar tarafınca güçlendiriliyor” dedi.

Yanıtlanmasını istediğiniz sorular, bakımınızla ilgili yaşadığınız problemler ve sıhhat sistemiyle ilgili olarak gerekseme duyduğunuz tavsiyeler hakkında okuyucularımızdan haber almak için sabırsızlanıyoruz. İsteklerinizi yada ipuçlarınızı göndermek için khn.org/columnists adresini ziyaret edin.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu