bu hikayeyi dinle:

(Müzik çaları göremiyorsanız, SoundCloud’da dinlemek için buraya tıklayın.)

Sağır ve kör olan Missouri’li bir adam, varlığından haberdar olmadığı bir sıhhat faturasının borç tahsilatına gönderildiğini ve bunun ev sigortası primlerinde %11’lik bir artışı tetiklediğini söylemiş oldu.

Bir sigortacı, 2010’dan bu yana her yıl kör bir kadının sigortasını, kadının okuyamadığı basılı “faydaların doğrulanması” formlarını California’daki evine postaladıktan sonrasında askıya aldığını söylemiş oldu. Bir avukat tuttuktan sonrasında bile problemler devam etti.

Ve başka bir sigortacı Indiana’lı görme engelli bir hanıma, Sıhhat ve İnsan Hizmetleri’nin Çağdaş Haklar Ofisi’ne şikayeti düzeltici işlemlere yol açtıktan sonrasında bile okuyamadığını söylediği faturaları göndermeye devam etti.

Bir KHN soruşturmasına gore, ABD’deki sıhhat sigortacıları ve sıhhat hizmetleri sistemleri erişilemez tıbbi faturalar ve bildirimler göndererek engelli hakları yasalarını çiğniyor. Uygulama, kör Amerikalıların neye borçlu olduklarını bilmelerini engelleyerek, zamanları ve mali durumları üstünde etkili bir halde bir sakatlık vergisi yaratıyor.

Ulusal Körler Federasyonu’na gore, 16 yaş ve üstü 7 milyondan fazla Amerikalı görme engelli. Engelli hakları hukuk uzmanlarına gore, erişilebilir bir halde teslim edilen tıbbi bilgiler ve faturalar, Engelli Amerikalılar Yasası, Uygun Fiyatlı Bakım Yasası ve Rehabilitasyon Yasası da dahil olmak suretiyle çeşitli yasalarla korunan bir haktır.

Sadece kör hastalar, KHN’ye, görme bozukluğu seviyelerine bağlı olarak, büyük harflerle yazılmamışsa, aldıkları mektupları okumanın olanaksız olabileceğini söylediler. Bazı web sitelerinde, metni yüksek sesle okuyan ekran okuyucu teknolojisiyle uyumsuz kodlamalar bulunur. Bazı sıhhat sistemleri ve sigorta şirketleri, bazı görme engelli kişilerin dokunarak okuyabildiği Braille alfabesindeki belgeleri postalamakta başarısız oluyor.

Stuart Salvador, Skype anlık mesajlaşma üstünden “Bana minik harfli posta göndermenin, penceremin dışından benimle yazışma kurması için bir pandomimci tutmak benzer biçimde bulunduğunu söylüyorum” dedi. 37 yaşındaki Greene County, Missouri’de yaşıyor ve 28 yaşlarındayken geçirdiği bir zona vakasından sonrasında yalnızca görme ve duyma yetisine haiz. bundan alıyorum.”

Salvador, basılı bir sıhhat faturasını etkili bir halde Braille alfabesine dönüştürmesinin altı saat kadar sürebileceğini söylemiş oldu. Okuyamadığı faturaları kendisine gönderdikten sonrasında otomatik tıbbi borç sevk sistemleri vesilesiyle CoxHealth ve Mercy hastane sistemleri tarafınca birçok kez tahsilatlara gönderildiğini söylemiş oldu. Netice olarak, ev sigortası taşıyıcısının senelik primini %11 artırdığını ve bunun kendisine ek 133,51 $ ve zahmete mal bulunduğunu söylemiş oldu.

Mercy sözcüsü Nancy Dixon, sıhhat sisteminin son 10 yıl içinde kayıtlarında Salvador için tahsilatlara gönderilen bir satmaca bulamadığını ve politikasının talep eden her hasta için makul kolaylıklar sağlamak bulunduğunu söylemiş oldu. CoxHealth, yorum taleplerine cevap vermedi.

Salvador, kendisinin ve öteki görme engelli hastaların satmaca bilgilerine erişim için savaşım etmesinin zor bulunduğunu kaydetti. Bir problem bulunduğunu fark ederlerse, o ve öteki hastalar KHN’ye, tıbbi sistemler ve sigortacılarla yazışma kurmanın zor olabileceğini söylediler. Sadece bir çok süre oldukca geç olana kadar probleminin farkına varamayabilirler. Bu örnekte Salvador’da olduğu benzer biçimde, bazı kör hastalar göremedikleri yazılı belgeleri takip etmezler; aksi halde bu, vadesi geçmiş satmaca sorunları arttığında ihtimaller içinde bir yasal soruna destek olabilir.

Kör olan engelli hakları avukatı Albert Elia, erişilemeyen faturalarla sıkışıp kalan kör insanların çoğu zaman iki seçeneği bulunduğunu söylemiş oldu: hükümetin harekete geçmesini ummak yada uzun, maliyetli davalar ardında koşmak. Ulusal Körler Federasyonu ve Amerikan Körler Konseyi, erişilemeyen tıbbi bilgilerle ilgili olarak dava açtı ve kamuya açık anlaşmalar kazanmıştır.

Sıhhat hizmetleri devi Kaiser Permanente ile kör bir erişilebilirlik anlaşmasının uygulanmasının izlenmesine destek olan Engelli Hakları Savunucuları’nın kıdemli avukatı Meredith Weaver, müşterilerinin çoğu zaman belgelerin Braille alfabesiyle gönderilmesini yada çevrimiçi ekran okuyucular tarafınca okunabilmesini istediğini söylemiş oldu. Sonrasında, döngü tekrardan başlamadan ilkin çoğu zaman kendileri için çalışan bir belge alırlar.

“Devamlı olarak bu istekleri yapmak bir köstebek benzer biçimde hissettirdi” dedi.

Weaver, Kaiser Permanente ile meydana getirilen uzlaşma sözleşmesinin şartlarının 2018’de sona ermesinin peşinden aynı engellerle karşılaşan müşterilerinden bir kez daha haber almaya başladığını söylemiş oldu.

Kaiser Permanente sözcüsü Marc Brown, sıhhat sisteminin KHN’nin Weaver’ın yorumları hakkında data vermesinden sonrasında bir erişilebilirlik incelemesi yaptığını söylemiş oldu ve firmanın “platformda mühim bir kusur bulamadığını ve herhangi bir erişilemezlik problemi bulunduğunu bilmediğimizi” söylemiş oldu. faturalarını ödemek yada internet sayfasını kullanmak. (KHN, Kaiser Permanente ile bağlantılı değildir.)

KHN, Aetna, Anthem Blue Cross ve UnitedHealthcare’in halka açık web sayfalarında, görme engelli ve kör müşterilerin erişilebilirlik sorunları olarak işaretlediği başlıca sigorta şirketleri olan birden fazla erişilebilirlik problemi buldu. KHN’nin, kâr amacı gütmeyen bir web erişilebilirlik kuruluşu olan WebAIM tarafınca oluşturulan bir aracın yardımıyla belirlediği hatalar, ekran okuyucu teknolojisini kullanan görme engelli bir müşterinin bir sıhhat planı satın almasını yada bir sıhhat planı bulmasını zorlaştıracak web sayfası kodlamasını içeriyor. ağ doktoru.

Beyaz Saray ve Kurultay’ye danışmanlık meydana getiren bağımsız bir federal kurum olan Ulusal Engelliler Konseyi’nin başkanı Andrés J. Gallegos, KHN’nin bulgularını öğrendikten sonrasında, konseyin mevzuyu daha derinlemesine incelemesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Yasanın bu tür erişilebilirlik korumalarını açıkça sağladığını belirterek, “Vicdan için şok edici” dedi.

Üç sigorta şirketi de hizmetlerini erişilebilir kılmak için oldukca çalıştıklarını ve üyelerin sorunlarını çözmeye çalıştıklarını söylemiş oldu.

“Yıl 2022. Her şey elektronik ortamda yapılıyor; Pensilvanya, Bucks County’de yaşayan 29 yaşındaki kör Patrick Molloy, “her şey çevrimiçi yapılıyor” dedi. “Kuramsal olarak internet sayfalarını ve faturalandırma platformlarını görme engelli müşteriler için erişilebilir kılmak oldukca zor olmamalı. Fakat içinde yaşadığımız dünya bu.”

California-Berkeley Üniversitesi’nde web erişilebilirlik uzmanı olan Lucy Greco, bir avukatın dahil edilmesinin problemi daima çözmediğini söylemiş oldu. 54 yaşındaki kör, 2020’nin başlarında, Anthem Blue Cross’un okuyamadığı basılı bildirimleri postalamasını durdurmak için yasal yardım istedi – bu, imzalama ve geri verme talebini okuyamadığı için kimi zaman faydaların kesilmesine niçin oldu. Şimdi, talep etmiş olduğu e-posta ve firmanın çevrimiçi portalı vesilesiyle tüm iletişimleri olmasa da bir kısmını alıyor.

Greco, her ay boşlukları doldurmasına destek olması için postalarını okuması için bir destek meblağ, sadece gene de sigorta bildirimlerini ve faturalarını kaçırmıştır. Greco, tüm kişisel bilgileriyle güvenilir bir kişiyi elinde tutabileceğinden güvenilir olmak istediğinden, kısa sürede yardımcının ücretini saatte 30 dolara yükseltti. Sadece hepimiz bir destek tutmayı göze alamaz.

“Kendini çaresiz hissettiriyor ve bağımlı sezmek istemeyebileceğin insanlara bağımlı hissetmene niçin oluyor” dedi.

Ve federal kurumlar bu tür sorunları çözmek için devreye girseler bile ısrar ederler. Greenwood, Indiana’da 61 yaşlarında, görme engelli ve multipl sklerozdan meydana gelen işitme kaybı olan Kate Kelly, sigortacısı Aetna’dan standart boyutlu metinlerde birden fazla satmaca almaktan o denli bıkmıştı ki, bir dava açtı. 2020’nin başlarında HHS Sivil Haklar Ofisi’ne şikayette bulunun.

Sadece ofis, faturalarını sonbaharda standart boyutlu metin olarak göndermeyi durdurmak için Aetna ile bir anlaşmaya vardıktan sonrasında, Aetna’nın kısa süre sonrasında bazı belgeleri okuması için oldukca minik metinlerde göndermeye devam ettiğini söylemiş oldu. Kelly, davasını tekrardan açması için HHS’yi zorladı. Kayıtlara gore, bu Temmuz ayında, ofis, önceki kararın alınmasında yer almasına karşın, yetki eksikliği bulunduğunu söylediği için ofisi kapattı.

Büyük baskılı faturalarının hala geciktiğini söylemiş oldu – Mart’tan bir tane daha Ağustos’ta geldi – ve şimdi teslim edildiğinde onlar için imzalaması gerekiyor. Çevrimiçi portalı kullanmaya çalıştığında, ekran okuyucusunun belirli sayıları ve öteki detayları okuyamadığını söylemiş oldu.

“Savaşım etmek zor; sisteme dahil olmak zor” dedi. “Sigorta şirketlerinin niçin yanına kâr kalmadığını anlıyorsunuz, zira bu yasaları uygulamak kolay değil.”

Aetna sözcüsü Alex Kepnes, şirket çalışanlarının KHN’nin sorularından sonrasında Kelly’ye ulaştığını ve “bunun niçin olduğu rahatsızlıktan dolayı mutsuz olduklarını” söylemiş oldu. Kelly, Aetna’nın aramasını kaçırdığını ve ertesi gün arayıp bir kez daha denemesine karşın 28 Kasım itibariyle hemen hemen yanıt alamadığını söylemiş oldu. Şirketten bir yakınma formu aldı – okuyamadığı minik harflerle.

Ayrıca, Kelly’nin söylediğine gore, kamu hizmeti şirketi ona her ay büyük tipte bir satmaca almayı başarıyor. Ve derhal ödüyor.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, bağışlanmış, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLANIN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (ayrıntılar).