BELFAST, Tenn. — Üç yıl ilkin, başıboş bir bebek olan Mason Lester, ailesinin verandasından yuvarlandı ve bileğini kırdı. Dokuz aylık hamile olan anası onu yakındaki bir hastaneye götürdü ve burada şaşırtıcı bir keşifte bulunmuş oldu: Sıhhat sigortaları ortadan kalkmıştı.

Alarma geçen Katie Lester, önceki hamileliği esnasında kendisini sakınan ve Mason’ı doğduğu günden beri sigortalayan Tennessee Medicaid ajansı TennCare’i aradı.

TennCare, aile bir paket temel evrak işlerine cevap vermediği için artık kaydolmadıklarını söylemiş oldu. Fakat Lester ne paketi ne de sonlandırma mektubunu görmüştü. Neyin yanlış gittiği netleşmeden ilkin seneler geçecekti: Bir yazıhane hatası sebebiyle TennCare her ikisini de bir at merasına göndermişti.

Medicaid’in kaybı, Nashville’in ortalama bir saat güneyindeki 600 sözü geçen Belfast nahiyesinde ufak bir çim biçme işine haiz olan yoksul bir aile olan Lesters için felaketti. Lester ve kocası TennCare’in sonucuna itiraz ettiler, sadece reddedildiler. Tekrardan başvurdular ve postalanan evrakların bir kez daha evlerine ulaşmaması üstüne reddedildiler. Lesters, koronavirüs, yaralanmalar ve sezaryen doğumun onları 100.000 dolardan fazla borcun altına gömdüğü, kredilerini harcatan ve ilk evlerini satın alma planlarını suya düşüren önümüzdeki üç senenin çoğunda sigortasız kaldıklarını söylemiş oldu.

Lester, “Sigortamız olmadığını öğrendiğimde üzerimize otobüs çarpmış gibiydi,” dedi.

Lesters’ın hikayesi, pek fazlaca zavallı Amerikalı için olacaklara dair bir uyarı olabilir. Covid-19 halk sağlığı acil durumu sebebiyle, öteki eyaletlerdeki TennCare ve Medicaid programlarının kimseyi bırakması büyük seviyede yasaklandı ve Medicaid kaydı zamanı zirvelere terfi etti. Sadece acil durum sona erdiğinde, eyaletler bir kez daha ailelerin kapsama almaya hak kazanacak kadar yoksul olduklarını kanıtlamalarını isteyecek. Takip eden yılda, Medicaid’in gereksinimlerini karşılayan sadece labirent bürokrasisinde kaybolan Lesters benzer biçimde sayısız insan da dahil olmak suretiyle, milyonlarca kişinin sigortasını kaybetmesi planlanıyor.

“İnsanlar çatlaklardan düşüyor. Ve onları uçuruma sürüklenmeden ilkin orada yakalayacak bir şeye ihtiyacımız var.”

Waverly Crenshaw Jr., ABD Tennessee Orta Bölgesi Bölge Mahkemesi baş yargıcı

Doğrulama süreciyle ilgili problemler, kayıtları ufak tutmak ve harcamaları düşük tutmakla övünen bir ajans olan TennCare’i uzun süredir gölgede bırakıyor. Devlet yetkilileri, Tennesse’lilerin bir evrak yığını içinde gezinmelerini gerektirdiği için senelerdir eleştirildi. TennCare’in önceki araştırmaları, bir çok kişinin noksan yada iade edilmeyen formlar sebebiyle bırakıldığını ortaya koydu. Düşenlerin %5 kadar azının uygun olmadığı tespit edildi.

Otuz beş TennCare üyesi 2020’de bir toplu davada “kusurlu” yenileme sürecine itiraz etti ve devam eden davaya kısa süre ilkin Lester’lar da dahil olmak suretiyle davacılar eklendi. Dava, TennCare’i belirsiz ve tutarsız talimatlarla üyelerini kandırmakla suçluyor; aslına bakarsanız haiz olduğu yada gereksinim duymadığı detayları talep etmek; üyelerin sağlamış olduğu detayları görmezden gelmek; fesih itirazlarını uygunsuz bir halde reddetmek; ve kimi zaman “bilmiş olduğu yada bilmesi ihtiyaç duyulan” adreslere lüzumlu evrakları göndermek yanlıştır.

Davayı yöneten ve kar amacı gütmeyen Tennessee Hakkaniyet Merkezi’nin yönetici direktörü Michele Johnson, TennCare’in yenileme sürecini bir “kaçırma oyunu” olarak nitelendirdi.

Johnson, “Devletin odak noktası, sürecin uygun aileleri doğru bir halde kaydettirmesini sağlamak yerine, bir ailenin tökezlediği bir yer bulmaya çalışmaktır” dedi.

Dava, bir federal yargıçtan TennCare’e pandemi ortaya çıkmadan 12 ay ilkin ayrılan ortalama 108.000 kişiyi tekrardan kaydetmesini ve ajans hak kazanmadıklarını kanıtlayana kadar ve olmadıkça kapsamlarını sürdürmesini emretmesini istiyor.

Tennessee’deki bir federal yargıç olan Waverly Crenshaw Jr., Mart ayındaki bir duruşmada, uygun kişilerin kapsama alanını kaybetmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi ve TennCare tarafınca gönderilen fesih mektuplarının karara itiraz etme mevzusunda “yanıltıcı” bir dil içerdiğini söylemiş oldu.

KHN tarafınca elde edilmiş TennCare belgelerine gore, bu dil minimum 2015’ten bu yana TennCare mektuplarında yüz binlerce Tennesseli’nin programlarından kesildiği bir dönem de dahil olmak suretiyle ortaya çıktı.

Yargıç, “İnsanlar çatlaklardan düşüyor” dedi. “Ve onları uçuruma sürüklenmeden ilkin orada yakalayacak bir şeye ihtiyacımız var.”

Yakında bu çatlaklar büyüyecek.

Federal halk sağlığı acil durumu Ekim ayında sona erecek ve ülke çapındaki Medicaid programları bir kez daha ailelerden gelir belgesi istemeye hazırlanıyor. TennCare, yenileme sürecinin bir yıl içinde kayıtları pandemi öncesi ortalama 1,4 milyon üye düzeyine indireceğini tahmin ediyor, bu da ortalama 300.000 kişinin ayrılacağı yada bırakılacağı anlamına geliyor.

Johnson, federal acil durumun yaklaşmakta olan sonunun, Mart 2019 ile Mart 2020 içinde düşürülen 108.000 kişiye odaklanmış olmasına karşın, toplu dava davasına “daha çok ehemmiyet” verdiğini söylemiş oldu.

Johnson, “Devletin sorunları bir tek 108.000 için düzeltmesini ve gene de kusurlu süreci öteki hepimiz için yürürlükte bırakmasını beklemeyiz” dedi.

TennCare yetkilileri, bu haber için röportaj yapmayı yada davayla ilgili soruları yada fesih mektuplarındaki temyiz bilgilerine cevap vermeyi reddetti.

Ajans sözcüsü Amy Lawrence, e-postayla gönderilen sorulara cevap olarak, TennCare’in “uygunluk sürecini devamlı iyileştirdiğini”, sadece üyelerin adreslerini güncel tutmaktan ve herhangi bir yenileme evrakına cevap vermekten görevli bulunduğunu söylemiş oldu.

Lawrence, federal acil durum sona erdiğinde, TennCare, üyelerinin minimum yarısını hazır elektronik verileri kullanarak otomatikman yenilemeyi, peşinden geri kalanına – 850.000 kişiye kadar – evrak paketleri göndereceğini söylemiş oldu.

Evrak Temizliği

TennCare üyeleri daha ilkin buradaydı. Dağınıktı.

TennCare yenilemeleri, yetkililerin Uygun Bakım Yasası’nın uygulanmasına odaklanabilmeleri için 2014 senesinde duraklatıldı. TennCare, yenilemeler devam etmeden ve birçoğunun kaydı silinmeden ilkin 350.000’den fazla şahıs tarafınca büyüdü.

The Tennessean gazetesi tarafınca 2019 senesinde meydana getirilen bir soruşturma, bu kişilerin bir kısmının, görevden alınmadan ilkin TennCare için uygun olmadığının tespit edildiğini ortaya koydu. Bir hükümet denetimi bu bulguyu doğruladı: 2016’dan 2019’un ortasına kadar TennCare’den kesilen 242.000’den fazla çocuktan bir tek %5’inin kapsam dışı olduğu belirlendi.

Denetime gore, TennCare ailelerinin yenileme evraklarına cevap vermediğini yada bu evraklar hakkında kafi data vermediğini söylediği için ek bir %66 – ya da ortalama 159.000 çocuk – sigortalarını yitirdi.

Bu ailelerden biri, Mayıs 2019’da kapsama alanını kaybeden Lesters’dı. Aile tarafınca sağlanan ve davalarında sunulan belgeler, TennCare evrak paketlerinin ilk olarak Lester’ların yaşamış olduğu bir eve postalandığını gösteriyor. Paket “teslim edilemez” olarak TennCare’e iade edildi, peşinden yanlışlıkla bir akrabanın evinin tarafındaki bir at merasına tekrardan gönderildi, peşinden yeniden TennCare’e geri gönderildi.

Başka bir deyişle, Lesters evrakları tamamlamadı bu sebeple onu asla görmediler.

Ve TennCare bunu biliyordu.

TennCare ek olarak Lesters’ın fesih mektubunu at merasına gönderdi, bu yüzden aile Mason’ın sigortasız bulunduğunu fark etmedi. Lester temyiz başvurusunda bulunmuş oldu, sadece TennCare mahkeme dosyasına gore TennCare bunu “zamansız” olarak reddetti. Lester yeni bir başvuruda bulunmuş oldu, sadece TennCare başvuruyu reddetti.

Haziran 2019’da Lester, TennCare’i Medicaid’e hak kazanmaları gerektiğine ikna etmeye çalışırken başka bir oğlu Memphis’i doğurdu.

“Bebek sahibi olduktan saatler sonrasında, hala hastane yatağımda uyuşmuş halde, e-postamı alıyor, onlara gereksinim duydukları her şeyi almak için gelir kanıtı bulmaya çalışıyordum” dedi.

2020’de hala sigortasızken, Lester covid’e yakalandı ve iki gün hastanede yatması icap ettiğini söylemiş oldu. Ertesi güz, Memphis bir cam parçasına bastı ve ameliyat olması gerekiyordu, peşinden anası, kısa bir süre sonrasında covid ve respiratuar sinsityal virüs yada RSV ile yedi gün hastaneye kaldırıldığını söylemiş oldu. Bundan haftalar sonrasında, Ekim 2021’de Mason bahçede tökezledi ve bir kemiği daha kırdı.

Ailenin davasına gore, bu kez hastane mensubu Mason’ı TennCare’e “olası uygunluk” kategorisinde tekrardan kaydettirdi. TennCare, Mason’ı yeniden bırakmadan ilkin ortalama dört ay süresince korudu.

Bir ay sonrasında, Nisan ayında, Lesters Tennessee Hakkaniyet Merkezi ile bağlantı kurdu ve sonunda TennCare evraklarını at meralarına yönlendiren yazıhane hatasını keşfetti.

Lesters, ertesi ay merkezin davasına katıldı ve bundan haftalar sonrasında TennCare, bir mahkeme başvurusunda, uygunluğun bulgu süreciyle onaylandığını söyleyerek tüm aile için kapsamı onayladı. Kapsam 2019’a kadar geriye dönüktür, bundan dolayı Lesters’ın tıbbi borcunun çoğunu silmeli.

Sadece TennCare, yenileme evraklarını tamamlamadıkları için “uygun bir halde feshedildiklerini” öne sürerek aileyi bırakma mevzusundaki ilk kararını korumak için çaba sarfediyor. Ajansın üye hizmetleri direktörü Kimberly Hagan, bir mahkeme dosyasında Lester’ların sorunlarının “tamamen Lester’ların evine posta teslim etmeyen ABD Posta Servisi’nin başarısızlığından kaynaklandığını” söylemiş oldu ve TennCare’e “hatalı bir hata” verdi. yönlendirme adresi.”

Hagan, “Bu talihsiz bir takım durum olsa da, TennCare’in yapmış olduğu bir şey değildi ve hiçbir şekilde TennCare’in uygunluk tekrardan doğrulama ve tekrardan belirleme süreçleriyle ilgili sistemik bir problemi yansıtmaz,” dedi.

Hagan ek olarak Lester’ların yitik evrakları TennCare’in web portalı TennCare Connect’e giriş yaparak elde edebileceklerini söylemiş oldu. 400 milyon dolarlık TennCare modernizasyonunun bir parçası olan portal, Lester’ların sorunlarının 2019’da başlamasından ortalama iki ay ilkin başlatıldı.

TennCare Senelerdir ‘Yanıltıcı’ Mektup Gönderdi

Dava ek olarak, TennCare’den ayrılan ailelerin, “adil yargılanma” olarak da malum yansız bir yetkili huzurunda temyize gitme hakları mevzusunda yanlış bilgilendirilmiş olabileceği endişelerini de gün yüzüne çıkardı.

Endişeler, bazı TennCare fesih mektuplarında yer edinen bir paragraftan meydana gelmektedir. Şu şekilde yazıyor: “Hala bir gerçek hakkında hata yaptığımızı düşünüyorsanız, adil bir duruşma yapabilirsiniz. Bir gerçek hakkında hata yaptığımızı düşünmüyorsanız, adil bir halde yargılanamazsınız.”

KHN, 2015 ve 2017 tarihindeki ve her ikisi de bu dili içeren sonlandırma mektupları için iki TennCare şablonunun kopyalarını aldı. Lesters’a gönderilen bir mektuba da dahildi.

Federal yargıç Crenshaw 4 Mart’ta bu dilin “yanıltıcı” bulunduğunu, bu sebeple TennCare’in “uygulamada” hata yaptığına inanan insanların duruşma hakkına haiz bulunduğunu söylemiş oldu. [their] gerçekler yasaya.” Hakim, TennCare’in onlara aksini söylediğini söylemiş oldu.

“Duruşma haklarını kaybetmezler. Yanılıyor olabilirler, fakat … hala bir duruşma hakkına haiz değiller mi?” dedi yargıç.

“En azından, yasal süreç haklarını boşa çıkarıyor” diye ekledi.

“Gerçeklerin kanuna uygulanması” ile ilgili bir hataya örnek olarak, TennCare’in gelirleri devasa yükseklikte olduğundan bir kişiyi sigorta kapsamına almaması, sadece bu kişiyi daha yüksek bir gelir limiti olan başka bir güvence türü için dikkate almaması verilebilir.

Tennessee Hakkaniyet Merkezi başkanı Johnson, TennCare’in yapmış olduğu “hataların birçoğunun” bu şekilde bulunduğunu söylemiş oldu. 2019’da ajansın, her biri değişik gelir seviyelerine müsaade eden yedi uygunluk kategorisi için başvuranları umursamadığını söylemiş oldu.

TennCare mektuplarının yanıltıcı bulunduğunu reddediyor sadece yeni bir mahkeme başvurusunda bu dili hariç tutmak için “gönüllü olarak değiştirildiğini” söylemiş oldu.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).