Jenna Eisenhart, hizmetlerine daha çok gereksinim duyan bir yere taşınmaya karar vermeden ilkin, Colorado’da ortalama altı yılını lisanslı bir terapist olarak geçirdi. Davranışsal sıhhat hizmeti sağlayıcıları sıkıntısı çeken kırsal eyaletleri araştırdı ve Ocak 2018’de Montana, Helena’daki Shodair Çocuk Hastanesinde baş klinik birincil terapist olarak bir işi kabul etti.

Sadece yeni işine derhal başlayamadı şu sebeple eyalet yetkilileri, yüksek lisans programının tamamlanması için 60 kredi yerine yalnızca 48 kredi gerektirdiği nedeni öne sürülerek Montana’da emek verme lisansı başvurusunu reddetti.

Eisenhart, gereksinimi karşılamak için 12 kredi daha kazanmak için ortalama 7.000 $ harcadı; bu, her sağlayıcının yapamayacağını yada yapmak istemeyeceğini kabul etmiş olduğu bir şeydi.

Şu anda Shodair’de klinik hizmetler müdürü olan Eisenhart, “Buraya Montana’nın umutsuzca gereksinim duyduğu hizmetleri sağlamak için lisanslı bir terapist olarak geliyorum ve siz hayır, eğitim açısından yetersizsiniz diyorsunuz, oysa bu aslen doğru değil,” dedi. “Kendimi istenmeyen biri şeklinde hissetmeme niçin oldu.”

Eisenhart’ın yaşamış olduğu zorluklar, sıhhat uzmanlarının uygulama yapmak için Montana lisansı alırken karşılaşabilecekleri sorunlara bir örnektir. Eyalet milletvekilleri, eyalet dışı lisanslara haiz profesyonellerin Montana’da çalışmasını kolaylaştıracak önerileri değerlendiriyor. Daha çok işçi çekme ihtiyacı, her ikisi de covid-19 salgını tarafınca artırılan ulusal bir ruh sağlığı krizi ve işçi kıtlığının ortasında bilhassa akut. Sadece yasa yapıcılar, davranışsal sıhhat savunucuları ve sağlayıcılar, ihtiyacın o denli büyük bulunduğunu söylüyorlar ki, eyalet dışı uygulayıcılar için engellerin düşürülmesinin kafi olacağından kuşku duyuyorlar.

Bir önlem, Cumhuriyetçi Temsilci Jane Gillette’in sponsorluğunda ve Çocuklar, Aile, Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Geçici Komitesi tarafınca hazırlanan House Bill 101, toplumsal hizmet uzmanlarını, ustalaşmış danışmanları, bağımlılık danışmanlarını, evlilik ve aile terapistlerini ve davranışsal sıhhat akran desteği uzmanlarını kapsar. . Minimum bir yıl süresince başka bir eyaletten etken bir lisansa haiz olmak ve uygun eğitim kimlik bilgilerine haiz olmak şeklinde belirli gereksinimleri karşılamaları halinde, Emek verme ve Endüstri Bakanlığı’nın Montana’daki bu sağlayıcılara otomatikman lisans vermesine müsaade edecektir.

Eisenhart, yasa tasarısı 2018’de yürürlüğe girmiş olsaydı, Montana’da çalışmak için bu kadar oldukca engel atlamak zorunda kalmayacağını söylemiş oldu.

Diğeri, Cumhuriyet Temsilcisi Bill Mercer tarafınca desteklenen ve Vali Greg Gianforte’nin “Kırtasiyeciliği Azaltma” girişiminin bir parçası olarak Eyalet Emek verme ve Endüstri Bakanlığı tarafınca talep edilen House Bill 152, bakanlık tarafınca düzenlenen tüm meslekler için ruhsatlandırma sürecini kolaylaştırmayı amaçlıyor. hemşirelerden emlak değerleme uzmanlarına.

Bakanlığın İstihdam Standartları Birimi yöneticisi Eric Strauss, yasa tasarısıyla ilgili 18 Ocak’ta meydana getirilen bir komite duruşmasında, HB 152’nin, emek verme departmanının yetkisi altındaki 50’den fazla meslek ve 150 tür lisansa lisans verme sürecini basitleştirmek için tasarlandığını söylemiş oldu. .

Bölümün ustalaşmış lisanslama yönetici yardımcısı Dave Cook, geçen yıl departmana meslekler içinde 21.300’den fazla lisans başvurusu aldığını ve bunların yarısının eyalet dışı profesyonellerden geldiğini söylemiş oldu. Sıhhat hizmetleriyle ilgili lisansların, eyalet dışı başvurularda daha da yüksek bir paya haiz bulunduğunu söylemiş oldu -% 60, dedi.

Bakanlık yetkilileri, HB 152’nin, eyalet dışı lisans sahiplerinin Montana’da çalışmaya uygun olup olmadığını belirlemek için departmanın meslekler içinde kullandığı bir standart oluşturarak lisans hareketliliğini artıracağını söylemiş oldu. Ek olarak, ajansın tamamlanmış bir başvuruyu aldıktan sonrasında bir lisans vermesi için 30 günlük bir süre çizelgesi oluşturacaktır.

Bölüm sözcüsü Jessica Nelson, “Bu, 20 senedir uygulama icra eden mühendis, psikolog, toplumsal hizmet uzmanı yada güzellik uzmanının ek eğitim alması yada sınava girmesi gerekmeden lisans almasına destek oluyor” dedi.

İki yasa tasarısı aynı amaca haiz olsa da, emek verme departmanı yetkilileri Gillette’in davranışsal sıhhat çalışanı ruhsatlandırmasına ilişkin yasa tasarısını eyalet dışı işçiler için engelleri kaldıracak kadar ileri gitmediği için eleştirdiler.

Nelson, bir e-postada, HB 101’in “ikamet zorunluluğu ve belirli bir lisans sınavına girilmesini mecburi kılmak da dahil olmak suretiyle lisans için ek yükler yarattığını” yazdı. “Bunlar, HB 152’nin düzeltmeye çalmış olduğu problemler.”

Gillette, kendi faturasının yada Gianforte’nin faturasının tek başına sıhhat hizmetlerindeki işgücü sorununu çözeceğini düşünmediğini söylemiş oldu. Gillette, mühim bir değişim yapmak için Medicaid sağlayıcı geri ödeme oranlarının daha yüksek olması icap ettiğini söylemiş oldu.

Gillette, lisanslama sürecini düzene sokmaya atıfta bulunarak, “Bir şeyler meydana getirecek fakat herhangi bir halde düzeltmeyecek,” dedi.

2021 yasama organı tarafınca yaptırılan bir araştırma, Montana’nın Medicaid sağlayıcı oranlarının yaşlılar, engelli kişiler ve akıl hastalığı olan çocuklar ve yetişkinlerle çalışan kişilerin çoğunun maliyetini karşılayamayacak kadar düşük bulunduğunu ortaya çıkardı.

Emek verme, eyaletin Medicaid programının şu anda mesela erişkin davranışsal sıhhat hizmetleri için gerçek bakım maliyetinin averaj %85’ini ödediğini ortaya çıkardı. Gianforte’nin tavsiye edilen bütçesi, bu finansmanı gelecek yıl maliyetlerin averaj %94’üne çıkaracak ve arkasından yeniden %91’e düşürecek. Bütçe teklifi milletvekillerinin önünde ve hizmetleri tam olarak finanse etmek için sağlayıcılar onlardan oranları valinin teklif ettiğinden daha yükseğe çıkarmalarını istiyor.

Cemiyet temelli hizmetleri hastalar için daha erişilebilir hale getirmeye çalışan Montana Davranışsal Sıhhat Birliği’nin yönetici direktörü Mary Windecker, kuruluşunun geçici komiteye HB 101’i bulmasını tavsiye ettiğini, sadece HB 152’nin yapabileceklerinden daha ileri gittiğini söylemiş oldu. ümit ettim

Windecker, kuruluşunun temsil etmiş olduğu her ajansın %25 ila %30 içinde personel sıkıntısı yaşadığını söylemiş oldu. İttifak üyelerinin gelirinin %90’a kadarının Medicaid geri ödemelerinden geldiğini ve bunun kafi olmadığını söylemiş oldu. Montana Halk Sağlığı ve İnsan Hizmetleri Departmanı’nın başlatmış olduğu bir araştırmaya gore ruhsatlandırma sürecini hızlandırmanın ve Medicaid sağlayıcı oranlarını yükseltmenin davranışsal sıhhat hizmetlerine olan talebi karşılamak için ihtiyaç duyulan ana stratejiler bulunduğunu söylemiş oldu.

Windecker, “İnsanları buraya çalışmak için getirmeliyiz,” dedi. “Büyük bir işgücü açığımız var ve Medicaid geri ödemesi oldukca düşük olduğundan, insanları işe almakta hakikaten zorlanıyoruz.”

Davranış Sağlığı Kurulu’na gore, geçen Nisan itibariyle Montana’da 5.126 etken davranış sağlığı sağlayıcısı vardı. Ulusal Akıl Hastalıkları İttifakının Montana kısmı, Montana’da 163.000 yetişkinin akıl sağlığı problemi bulunduğunu bildirdi.

Keely Larson, Montana Üniversitesi Gazetecilik Okulu, Montana Gazete Derneği ve Kaiser Health News’in bir ortaklığı olan UM Yasama Haber Servisi’nin KHN üyesidir. Larson, Montana Üniversitesi’nde çevresel ve naturel kaynaklar gazeteciliği alanında yüksek lisans öğrencisidir.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu