TELEMMGLPICT000302679319 trans NvBQzQNjv4BqzMzojzwVX9SBGhgJ0n GX0vhpzqr

ABirleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Komiserliği UNHCR tarafınca meydana getirilen bir ankete bakılırsa, Ukrayna’dan gelen mültecilerin üçte ikisi, düşmanlıklar azalana ve Rusya’nın işgalinden sonrasında güvenlik durumu düzelene kadar ev sahibi ülkelerde kalmayı umuyor.

Şu anda Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Moldova, Polonya, Romanya ve Slovakya’da yaşayan Ukraynalı ortalama 4.900 kişiyle meydana getirilen ankete bakılırsa, başta hanım ve çocuklar olmak suretiyle Ukrayna’dan gelen mültecilerin bir çok sonunda evlerine dönmeyi umuyor. Anket mayıs ortası ile haziran ortası içinde yapılmış oldu.

UNHCR, Avrupa genelinde 5,6 milyondan fazla mültecinin kaydedildiğini ve ortalama 8,8 milyon kişinin Ukrayna’dan geçtiğini ve 24 Şubat’taki Rus işgalinden bu yana ortalama 3,3 milyon kişinin geri geldiğini söylüyor.

Çarşamba günü gösterilen raporda, “Arkadaşları ve aileleriyle tekrardan bir araya gelmek ve geride kalanlar için endişeleniyorlar. Bir çok, düşmanlıkların azalmasını beklemek istiyor.”

UNHCR, geri dönmek isteyenlerin yüzde 40’ının gelecek ay içinde bunu yapmayı planladığını belirterek, başkent Kiev’den ve batıdaki bölgelerden gelen mültecilerin çoğunun doğudan ve kuzeyden gelenlere bakılırsa geri dönmeyi planladığını da sözlerine ekledi. .