Yeni yürümeye süregelen çocuklar için formüller ABD Birleşik Devletleri’nde gelişmekte olan bir iş: Şirketlerin anne babaları minik bebeklerinin sıvı takviyesine gerekseme duyduğuna ikna etmesiyle, içeceklerin satışları son yıllarda iki katından fazla arttı. Sadece birçok uzman, 1 ila 3 yaş arası çocuklar için tasarlanan bu ürünlerin, tipik bir yürümeye süregelen çocuk rejiminde mevcut olanın ötesinde hiçbir gıda ihtiyacını karşılamadığı, bebek formülünden daha azca düzenlemeye doğal olarak olduğu ve pahalı olduğu mevzusunda uyarıyor.

Buna ek olarak, bazı anne babalar, bebek maması için federal standartları karşılamasalar ve bebeklere büyümelerini sürdürmek için kafi gıda sağlayamayabilirlerse de, yürümeye süregelen çocuk versiyonlarını bebeklere besler.

Çocuk doktorları ve federal sıhhat yetkilileri, bir çok çocuk 1 yaşına ulaştığında inek sütü yada şekersiz nebat bazlı süt ikamesi içmeye başlayabileceğini söylüyor. Amerikan Pediatri Akademisi ve öteki sıhhat ve beslenme kuruluşları, 2019’da yapmış olduğu bir “uzlaşı” bildirisinde, “sıhhatli gıdalarla elde edilebileceklerin ötesinde benzersiz bir gıda kıymeti sunmuyorlar; dahası, rejime ilave şeker katkıda bulunabilirler.” Yürümeye süregelen çocuk formülleri çoğu zaman kalori ekleyen tatlandırıcılar ve yağlar ihtiva eder.

Bebek maması üreten aynı şirketlerden bazıları – Enfamil, Gerber ve Similac dahil – bununla birlikte organik yada öteki hususi niteliklere haiz olduklarını duyuru eden daha minik, butik markalar benzer biçimde bebek maması da üretiyor. Bebek mamaları, bebek mamalarının satılmış olduğu nerede ise her yerde bulunur ve öteki faydalarının yanı sıra evlatların beynine, bağışıklık sistemine ve göz gelişimine destek olmak için extra besinler sağlamış olduğu için pazarlanır. Hususi gereksinimleri olan çocuklar için reçete edilen tıbbi formüllerden farklıdırlar.

2020’de meydana getirilen bir araştırma, ABD’de yürümeye süregelen çocuk maması satışlarının 2006’da 39 milyon dolardan 2015’te 92 milyon dolara yükseldiğini buldu.

Connecticut Üniversitesi’nde pazarlama ve halk sağlığı araştırmacısı olan Jennifer Harris tarafınca yürütülen bir araştırmaya nazaran, anne babalar çoğu zaman formüllerin pazarlamasıyla karıştırılıyor. Bakıcıların %60’ının, yeni yürümeye süregelen bebek formüllerinin, yeni yürümeye süregelen evlatların öteki yiyeceklerden alamayacağı besinlere haiz olduğuna inandığını buldu.

Yale Üniversitesi’nde pediatrik gastroenterolog ve pediatri profesörü olan Dr. Anthony Porto, bu ürünlerin yeni yürümeye süregelen küçüklere gerekseme duyduklarından daha çok gıda ve kalori verebileceğinden kaygı ettiğini söylemiş oldu. Bebekler için tasarlananlardan değişik olarak, yürümeye süregelen çocuk formülünün beslenme düzenlemeleri yoktur: Uzmanlar, minik evlatların rejimlerine bir takviyeyi standartlaştırmanın olanaksız bulunduğunu şundan dolayı iki çocuğun birbirine benzemediğini söylüyor.

Harris, odak gruplarında, ebeveynlerin, bir çocuk yeterince yemediğinde beslenme boşluklarını doldurmak için çocuklarına yeni yürümeye süregelen formülle beslediklerini bildirdi, anne babalar içinde ortak bir kaygı.

Colorado Çocuk Hastanesi pediatri başkanı Dr. Stephen Daniels, “Bebekler çoğu zaman doymak bilmez yiyicilerdir” dedi. Sadece ortalama bir yaşlarında, evlatların gelişme platoları bulunduğunu ve “artık eskisi benzer biçimde ansızın aç olmadıklarını” söylemiş oldu. Bu, anne babaları endişelendirebilir, sadece “bu tamamen düzgüsel bir fenomen” diye ekledi.

Daniels, ebeveynlerin evlatlarının rejimiyle ilgili endişeleri var ise, bir çocuk doktoruna yada aile doktoruna danışmaları icap ettiğini söylemiş oldu.

Enfamil, Gerber, Similac ve mağaza markalarının yapımcılarını temsil eden ABD Bebek Beslenme Konseyi başkanı Blanche Lincoln, bir e-postada, yürümeye süregelen çocuk formüllerinin bu geçiş döneminde “beslenme boşluklarını doldurabilecekleri” için destek olabileceğini söylemiş oldu. sofra yemeklerine.” Arkansas’tan eski bir ABD senatörü olan Lincoln, içeceklerin “bu mühim gelişme ve gelişme döneminde enerji ve mühim besinlerin yanı sıra temel vitaminler ve mineraller sağlayarak minik evlatların hususi beslenme gereksinimlerine katkıda bulunmaya destek bulunduğunu” söylemiş oldu.

Sadece yürümeye süregelen çocuk maması yalnız minik çocuklar tarafınca yutulmuyor – bununla birlikte bebeklere de veriliyor. Kısa sürede meydana getirilen bir çalışmada, Porto ve meslektaşları, bebeklerin ebeveynlerinin %5’inin bebeklerine daha büyük yaş grubu için pazarlanan içecekler verdiğini bildirdi. Harris’in araştırması, 6 aydan büyük bebeklerin ebeveynlerinin %22’sinin, önceki ay bebeklerini yeni yürümeye süregelen çocuk mamasıyla beslediğini gösterdi. Her iki emek harcama da, problemi daha da kötüleştirmiş olabilecek yeni bebek maması kıtlığından ilkin yapılmış oldu.

Harris, “Bebek maması ve yürümeye süregelen çocuk maması süpermarkette yan yana olma eğilimindedir” dedi. “Benzer görünüyorlar, sadece bebek mamaları bebek mamalarından daha ucuz. Böylece insanoğlu onları karıştırır ve yanlış olanı alırlar. Ya da ‘Ah, bu daha ucuz’ diye düşünürler. Onun yerine bunu alacağım.”

FDA sözcüsü Lindsay Haake’den gelen bir e-postaya nazaran, yürümeye süregelen çocuk içecekleri bebek maması tanımını karşılamıyor, bundan dolayı aynı gerekliliklere doğal olarak değiller. Bu, bebek versiyonlarının yapmış olduğu klinik deneylerden ve patojen güvenlik testlerinden geçmeleri gerekmediği anlamına gelir. Haake, “Bebek formüllerinin aksine, yürümeye süregelen çocuk formülleri, hedeflenen tüketicilerin beslenme gereksinimlerini karşılamak için lüzumlu değildir.” Dedi.

ABD Bebek Beslenme Konseyi, KHN’ye yapmış olduğu açıklamada, “Bebek içeceklerinin bebek formülünden değişik bir kullanımı ve besleyici yapısı var; ikisi birbirinin yerine geçemez. Bebek beslenme içeceklerinin etiketlenmesi, ürünü ambalaj etiketinin ön tarafında 12 aylık ve daha büyük çocuklar için tasarlanmış bir yürümeye süregelen çocuk içeceği olarak açıkça tanımlar.

Bununla beraber, daha minik firmalar tarafınca meydana getirilen ve çoğu zaman keçi sütünden, A2 tam yağlı sütten (ortak bir süt proteini içermeyen) yada soya içermeyen vegan içeriklerden yapıldığı reklamı meydana getirilen birkaç pahalı bebek maması markası, bebeklerin beslenme gereksinimlerini karşılar ve bazıları bunun reklamını yapıyor.

Harris, bunun anne babaları de karıştırdığını ve buna izin verilmemesi icap ettiğini savundu. Bir yürümeye süregelen çocuk mamasının FDA tarafınca bebek maması için lüzumlu olan gıda bileşenlerine haiz olması, bebek maması için ihtiyaç duyulan öteki testleri karşıladığı anlamına gelmez, dedi.

Federal düzenleyiciler, hiçbir şirketi bu ürünleri geri çekmeye zorlamadı. Bir e-postada, FDA sözcüsü Marianna Naum, “FDA, potansiyel uyum eylemleri hakkında yorum yapmıyor” dedi.

Yürümeye süregelen çocuk formülleri “Baby’s Only” olarak adlandırılan Nature’s One adlı bir şirket, on yıl ilkin FDA’dan bu tarz şeyleri bebekler için pazarlama mevzusunda uyarı mektupları aldı. Bu dava 2016’da kapanmış oldu. Firmanın internet sayfasında Baby’s Only formülünün “bebekler için gıda gereksinimlerini karşıladığı” ve “Baby’s Only Organic®’in 3 yaşına kadar sunulabileceği” yazıyor. Eleştirmenler, dilin formülün 1 yaşından minik bebekler için iyi bulunduğunu ima ettiğini söylüyor. Firmanın internet sayfasında ve Instagram hesabında, bebeklerine mama beslediğini bildiren ebeveynlerin alan kişi referanslarının yanı sıra, bunu içen bebeklerin resimleri de içeriyor.

Nature’s One’ın CEO’su ve başkanı Jay Highman, Baby’s Only’nin açıkça yürümeye süregelen çocuk maması olarak etiketlendiğini ve kutunun arka tarafında “Baby’s Only’nin 1 yaşlarında yada daha büyük bir yürümeye süregelen çocuk için tasarlandığını VEYA bir sıhhat çalışanı.” Ek olarak, firmanın 1999’da piyasaya sürülmesinden bu yana formüllerinin, bebek maması için lüzumlu olan tüm beslenme, üretim ve güvenlik standartlarını, mecburi olmasa da karşıladığını söylemiş oldu. Highman, “Bebek mamasıymışız benzer biçimde davrandık, sadece bebek maması olarak satıyorduk” dedi.

FDA’nın gerektirdiği klinik denemelerin, piyasaya yeni bir bebek maması getirmenin önünde büyük bir engel bulunduğunu ve öteki birçok ülkenin klinik tecrübe etme gerektirmediğini söylemiş oldu. Baby’s Only kısa sürede bir klinik denemeyi tamamladı ve firmanın yakında bebek maması olarak satmayı beklediğini söylemiş oldu.

Gene de çocuk doktorları ve beslenme uzmanları, anne babaları yürümeye süregelen çocuk içeceklerini kullanma mevzusunda uyarmaya devam ediyor. Daniels, “Bebek mamasının yaşamın ilk senesinde oldukça mühim olduğuna dair hiçbir kuşku yok” dedi. Fakat yürümeye süregelen çocuk versiyonunu önermiyor şundan dolayı “şundan dolayı o denli kullanışlı değil, şundan dolayı kafa karıştırıcı, şundan dolayı pahalı.”

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).