Covid-19 salgını ABD’nın gençleri içinde bir ruh sağlığı krizini daha da kötüleştirirken, ufak bir grup eyalet, lise öğrencilerinin ilgili davranışlarını seyretmek için ülkenin en büyük kamu çabasından sessiz bir şekilde çekildi.

Colorado, Florida ve Idaho, 80.000’den fazla öğrenciye ulaşan Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerinin Gençlik Risk Davranışı anketlerinin mühim bir kısmına katılmayacak. Son 30 yılda, her tek sayılı yılda isimsiz olarak yürütülen eyalet düzeyindeki anketler, lise öğrencileri için zihinsel sıhhat stres faktörlerini ve güvenlik risklerini aydınlatmaya destek oldu.

Her eyaletin caymak için kendi öne sürülen sebebi vardır, sadece çekilmeleri -intiharlar ve umutsuzluk duyguları arttığında- okul psikologlarının, federal ve eyalet sıhhat görevlilerinin dikkatini çekti.

Öğrencilere cinsel yönelimleri, cinsiyet kimlikleri, cinsel aktiviteleri ve uyuşturucu kullanımları hakkında da sual sorabilen eyalet düzeyindeki anketlerdeki bazı sorular, tutucu eyaletlerde kabul edilen yasalarla çelişiyor. Öğretmenlere ve okul müfredatlarına yönelik yoğun siyasal ilgi, eğitimciler içinde, bir zamanlar rutin zihinsel ve davranışsal sıhhat değerlendirmeleri olarak kabul edilenlere öğrencilerin iştirak etmesi mevzusunda isteksizliğe yol açtı, bazı uzmanlar endişeleniyor.

Uzmanlar, eyalet düzeyindeki CDC anketine katılan eyaletlerin sayısındaki azalmanın, bu eyaletlerin depresyon, uyuşturucu ve alkol kötüye kullanımı ve intihar düşüncesi benzer biçimde fena ruh sağlığına işaret eden koşulları ve davranışları izlemesini zorlaştıracağını söylemiş oldu.

Gençlik Riski olarak malum bir takım sıhhat araştırmasını denetleyen CDC’nin Ergen ve Okul Sağlığı Kısmı müdürü Kathleen Ethier, “Bu tür verilere haiz olmak, hakkaten mühim şekillerde ‘bunu yapın, şunu değil’ dememize izin veriyor” dedi. Davranış Nezaret Sistemi. “Herhangi bir devletin bu verilere haiz olma kabiliyetini kaybetmesi ve bu verileri kendi eyaletlerindeki gençlerin başına gelenleri idrak etmek için kullanımı fazlaca büyük bir kayıptır.”

CDC, gençler içinde önde gelen ölüm ve yaralanma nedenlerini seyretmek için 1990 senesinde Gençlik Risk Davranışı Nezaret Sistemini geliştirdi. Dokuz ila 12. sınıflardaki öğrencilerin ulusal düzeyde temsili bir anketinden ve ayrı eyalet ve mahalli okul bölgesi düzeyinde anketlerden oluşur. Sorular, kasıtsız yaralanmalara, şiddete, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara, hamileliğe, uyuşturucu ve alkol kötüye kullanımına, fizyolojik hareketsizliğe ve daha fazlasına neden olan davranışlara odaklanır.

Colorado, Florida ve Idaho’nun eyalet düzeyindeki anketlere katılmama kararları, CDC’nin ulusal anketini yada bunlara haiz eyaletlerdeki mahalli okul bölgesi anketlerini etkilemeyecektir.

Kar amacı gütmeyen bir araştırma ve savunuculuk grubu olan Florida Siyaset Enstitüsü’nün kıdemli analisti Norín Dollard, anketi kuvvetli bir vasıta icra eden şeyin bir kısmının toplanan bilgilerin çeşitliliği bulunduğunu söylemiş oldu. “Akranlarına gore depresyon, intihar ve madde bağımlılığı riski daha yüksek olan bu öğrencilerin ihtiyaçlarının anlaşılması ve okullar tarafınca desteklenebilmesi için LGBTQ+ gençleri de dahil olmak suretiyle alt gruplara gore verilerin analizine izin veriyor. ABD’deki ufaklıklara odaklanan kar amacı gütmeyen ulusal bir program ağının parçası olan Florida Kids Count’un direktörü olan Dollard, cemiyet sağlayıcıları” dedi.

Bir ajans sözcüsü Paul Fulton, CDC’nin 2021 verilerini işlemeye devam ettiğini ve pandemi ile ilgili gecikmeler sebebiyle neticeleri açıklamadığını söylemiş oldu. Sadece 2009’dan 2019’a kadar olan ulusal anketlerdeki eğilimler, gençlerin ruh sağlığının önceki on yılda kötüleştiğini gösterdi.

Ethier, “Böylece planlamaya başladık” dedi. “Pandemi vurduğunda, ‘İşte dikkat etmeniz gerekenler’ diyebildik.”

Florida Okul Psikologları Derneği başkanı Angela Mann, pandeminin gençlerin karşılaşmış olduğu zihinsel sıhhat sorunlarını daha da kötüleştirdiğini söylemiş oldu.

Yakın tarihindeki bir KFF/CNN ruh sağlığı anketine cevap veren ebeveynlerin ortalama yarısı, pandeminin evlatlarının ruh sağlığı üstünde negatif bir tesiri bulunduğunu söylemiş oldu. Bir çok, pandemiden meydana gelen kendine zarar verme ve yalnızlık benzer biçimde sorunların gençleri etkileyebileceğinden kaygı duyduklarını söylemiş oldu.

Sadece CDC’nin anketinde eksiklikler var, bazı eyaletlerden sıhhat yetkilileri ondan geri çekildi. Mesela, tüm liseler dahil değildir. Ve her eyaletten talebe örneği o denli ufak ki, bazı eyalet yetkilileri okullarının onlarca senelik katılıma karşın fazlaca azca eyleme dönüştürülebilir veri aldığını söylemiş oldu.

Colorado sıhhat departmanındaki okul ve gençlik anketi yöneticisi Emily Fine’a gore, gelecek yıl katılmamaya kabul eden Colorado’da durum buydu. Bunun yerine, devletin, CDC anketindeki ve Colorado’ya özgü sorulara benzer soruları içeren Sıhhatli Çocuklar Colorado adlı ayrı bir emek harcamayı geliştirmeye odaklanacağını söylemiş oldu. Ortalama on senedir devam eden Colorado anketi, eyalet çapında ortalama 100.000 öğrenciyi kapsıyor – 2019’da CDC’nin eyalet düzeyindeki anketine katılan sayının ortalama 100 katı.

Kendi gençlik anketlerine de haiz olan Minnesota, Oregon, Washington ve Wyoming, önceki iki CDC değerlendirmesine ya asla katılmadı ya da atlamaya karar verdi. Minimum yedi eyalet, 2023 eyalet düzeyindeki ankete katılmayacak.

Fine, devlet tarafınca yürütülen seçeneğin daha yararlı bulunduğunu şu sebeple okulların kendi neticelerini aldığını söylemiş oldu.

Colorado’daki bir dağ kasabası olan Leadville’de bir gençlik koalisyonu, Sağlıklı Çocuklar Colorado anketi, ilçenin ortalamanın üzerinde madde kullanım oranlarına sahip olduğu sonucuna vardı. Ayrıca, özellikle Hispanik öğrencilerin, intihar düşünceleri gibi ciddi sorunları yetişkinlerle paylaşmaktan kendilerini rahat hissetmediklerini ve bu durum, sorunları erken fark etme fırsatlarının kaçırıldığını düşündürdü.

Toplumdaki yetişkinleri daha iyi hale getirmek için eğitmek için bir politika öneren gençlik koalisyonunun bir parçası olan lise öğrencisi Daisey Monge, “Çoğu çocuğun bu anketlerde gerçeği söylediğini hissediyorum, bu yüzden güvenilir bir kaynak gibi hissediyorum” dedi. gençlerle bağlantılar.

Florida ve Idaho’daki eğitim yetkilileri, yeni oluşturulan anketleri kullanarak eyalete özgü daha fazla veri toplamayı planladıklarını söyledi. Ancak her iki devlet de yeni bir anket tasarlamadı ve hangi soruların sorulacağı veya hangi verilerin toplanacağı net değil.

Florida Eğitim Bakanlığı sözcüsü Cassandra Palelis, bir e-postada Florida’nın yeni sistemini tasarlamak için bir “çalışma grubu” kurmayı planladığını söyledi.

Son yıllarda, Idaho yetkilileri, Idaho Lives Project adlı yeni bir gençlik intiharı önleme programı için başvurduklarında ve 11 milyon dolarlık hibe aldıklarında CDC anket verilerine atıfta bulundular. Veriler, intihar girişiminde bulunmayı ciddi olarak düşünen lise öğrencilerinin payının 2011’de %15’ten 2019’da %22’ye yükseldiğini gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Öğrenci Katılımı ve Güvenlik Koordinasyonu Direktörü Eric Studebaker, “Bu endişe verici” dedi. Yine de, devletin, öğrencilerle anket yapmak için sınıf zamanını almaktan ve velilerin onaylamadığı sorular sorarak sınırları aşmaktan endişe duyduğunu söyledi.

Gerekçe ne olursa olsun, genç ruh sağlığı savunucuları, göçün ulusal veri toplamayı aşındırması nedeniyle dar görüşlü ve potansiyel olarak zararlı olanlardan vazgeçmeyi çağırıyor. Pandemi, özellikle ırksal veya etnik azınlık gruplarına üye olanlar ve kendini LGBTQ+ olarak tanımlayanlar olmak üzere tüm lise öğrencileri için ruh sağlığı stresini şiddetlendirdi.

Ancak Nisan ayından bu yana, en az bir düzine eyalet, Florida’nın Anaokulundan üçüncü sınıfa kadar cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği hakkında öğretimi yasaklayan Eğitimde Ebeveyn Hakları yasasını yansıtan yasa tasarıları önerdi.

Florida okul psikoloğu Mann gibi gençlik savunucuları, eleştirmenlerin “Eşcinsel Söyleme” dediği yasanın ve öğretmenlere ve okul müfredatlarına odaklanan yoğun siyasi ilginin tüm yaş grupları üzerinde caydırıcı bir etkiye sahip olduğunu söyledi. “Okulların çocuklara beyinlerini aşıladığı hakkındaki bu tartışmaların bir kısmı, okullardaki ruh sağlığı hizmetleriyle ilgili tartışmalara dönüştü” dedi.

Yasanın kabul edilmesinden bu yana, bazı Florida okul yöneticileri, LGBTQ+ öğrencilerini desteklediğini belirten gökkuşağı bayrağı ile “güvenli alan” etiketlerini kaldırdı. Bazı öğretmenler yasayı protesto etmek için istifa ederken, diğerleri sınıfta neleri tartışmalarına izin verildiği konusunda kafa karışıklığını dile getirdi.

Colorado-Denver Üniversitesi’nde okul psikolojisi profesörü olan Franci Crepeau-Hobson, öğrencilerin daha fazla zihinsel sağlık hizmetine ihtiyaç duyduğunu gösteren verilerle, eyalet düzeyindeki anketlerden vazgeçmenin faydadan çok zarar verebileceğini söyledi. eğilimleri analiz etmek için ulusal gençlik risk davranışı verileri.

“Ulusal olarak neler olup bittiğini gerçekten ele almayı zorlaştıracak” dedi.

KHN Colorado muhabiri Rae Ellen Bichell bu rapora katkıda bulundu.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu