© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Hakikaten Rastgele Uyuşturucu Testi: DEHB Hastaları Düzensiz İdrar Taramaları ve Kimi zaman Stigma ile Karşı Karşıya

Hakikaten Rastgele Uyuşturucu Testi: DEHB Hastaları Düzensiz İdrar Taramaları ve Kimi zaman Stigma ile Karşı Karşıya

root root - - 12 dk okuma süresi
25 0
AC 02 resized

Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu için reçeteli ilaç kullanan bazı yetişkinlerin idrarlarında yılda birkaç kez uyuşturucu testi yaptırmaları gerekir. Ötekiler asla kontrol edilmez.

Bu tür taramalar, DEHB hastalarının Adderall şeklinde haplarını güvenli bir halde alıp almadıklarını ve satmadıklarını, oldukça fazla alıp almadıklarını yada başka ilaçlar kullanıp kullanmadıklarını denetlemek için tasarlanmıştır.

Birkaç tabip KHN’ye, DEHB ilacı alan yetişkinleri seyretmek için idrar testinin görevi mevzusunda değişik görüşler bulunduğunu ve hiçbir ulusal standart olmadığını söylemiş oldu. Bu yüzden hastalar, kliniklerinin ve sıhhat sigortalarının poliçelerine bağlı olarak mühim seviyede değişik gereksinimlerle karşı karşıya kalır.

DEHB, akıl hastalıkları yada madde kullanım bozuklukları olan hastaları tedavi eden Connecticut psikiyatristi Dr. Margaret Chaplin, “Bunu iyi mi yapacağınız mevzusunda size rehberlik edecek pek fazla literatür yok” dedi.

Chaplin, kontrol standartlarının eksikliğini ilk olarak ortalama sekiz yıl ilkin, kendisi ve meslektaşları erişkin DEHB hastalarında uyarıcıların kötüye kullanılmasını önlemenin yollarını önerdiğinde fark etti.

Ekibi, idrar testlerini yalnızca hastalar sarhoş görünmek, yine yine yitik reçeteleri bildirmek yada sık sık tabip değişiklik yapmak şeklinde “çekince işareti davranışı” sergilerse tavsiye etti. Bazı doktorlar ve klinikler, kırmızı bayrakları yada hasta geçmişini dikkate alarak hasta bazında kontrol kararları verir. Ötekiler, ayrımcılığı önlemeyi amaçlayan evrensel politikalar uygular. Bazı sigorta şirketleri ve eyalet Medicaid sistemlerinin de kontrol gereksinimleri vardır.

DEHB uyarıcıları, opioid ağrı kesici ilaçlar ve öteki bazı ilaçlar, bağımlılık yapabilecekleri yada kötüye kullanabilecekleri için sıkı bir halde düzenlenen kontrollü maddeler olarak sınıflandırılır.

Sık sık ilaç taramasına doğal olarak tutulan DEHB hastaları, testlerin vakit alıcı ve pahalı olabileceğini söylüyor. Bazıları damgalanmış hissediyor.

AC Shilton, 30’lu yaşlarının ortasında kendisine DEHB teşhisi konduğunda rahatlamış hissetti. Tennessee kırsalından ziraatçi ve özgür gazeteci, teşhisin niçin bu kadar düzensiz ve unutkan hissettiğini ve sanki beyni tüm gün çalışan bir motormuş şeklinde açıkladığını söylemiş oldu. Shilton, ilaçlarının o motoru yavaşlattığını söylemiş oldu.

Bir masada DEHB ilaç haplarının fotoğrafı.
Bazı doktorlar ve sigorta şirketleri, hastaların DEHB uyarıcı ilaç almaya devam etmeleri için tertipli olarak uyuşturucu testi yaptırmalarını koşul koşuyor.(Arielle Zionts / KHN)

38 yaşındaki Jamestown sakini, ilk doktorunun yılda bir kez idrar testi istediğini söylemiş oldu. O tabip sonunda muayenehanesini kapattı ve Shilton, bir sonraki doktorunun neredeyse her ziyaretinde kendisine bir kontrol yaptırdığını söylemiş oldu.

“Bu ilaç olan standart bakım almaya gidiyorsunuz ve gene fena bir insanmışsınız şeklinde işlem görüyorsunuz; Bununla ilgili birazcık utanç var, ”dedi Shilton.

Ek olarak, ofis çalışanlarının kendisine idrar testinin kanunen lüzumlu bulunduğunu söylediklerinde yanıldığını öğrendikten sonrasında da üzüldü – toplumsal medya forumlarında gösterim meydana getiren öteki DEHB hastalarının da başlarına geldiğini söylediği bir şey.

Shilton, kırsal kesimde oldukça azca doktorun erişkin DEHB hastalarını tedavi ettiğini söylemiş oldu. Artık değişik bir kliniğe bir saatten fazla otomobil kullanıyor ve bu onun eskisi kadar uyuşturucu testi yapmasını gerektirmiyor.

Şimal Carolina, Charlotte’tan 47 yaşındaki Travis Gordon, 10 yıldan fazla bir süredir aynı DEHB kliniğine gidiyor. Gordon, ilk birkaç yılda kendisine uyuşturucu testi yapılmadığını söylemiş oldu. Sonrasında birkaç yıl süresince her üç ayda bir idrar örneği vermek mecburiyetinde bırakıldı. Covid-19 salgınının büyük bölümünde kontrol edilmedi. Şimdi altı ayda bir taranıyor.

Gordon, “Günlük başarımız için lüzumlu olan ilaçları almak için sokak suçluları şeklinde hissetmemize gerek yok,” dedi.

Gordon, doktorların yeni hastaları tanıdıkça daha sık kontrol istemelerinin mantıklı olacağını söylemiş oldu. Sadece, kendisi şeklinde ilaçlarını muntazam bir halde alan yerleşik hastalar için bu tür testlerin niçin devam etmesi icap ettiğini anlamadığını söylemiş oldu.

Kuzeydoğu Tennessee’den 50 yaşındaki Traci Camper, “asla sigara denemediğini”, yasa dışı uyuşturucuları oldukça daha azca kullandığını, sadece doktorunun 10 yıldan fazla bir süredir her üç ayda bir idrar testi istediğini söylemiş oldu. Camper, sürecin elverişsiz olabileceğini, sadece bilhassa uyuşturucu kullanımının yüksek oranlarının olduğu bir bölgede yaşamış olduğu için testlerde sonunda mesele olmadığını söylemiş oldu.

Shilton, Gordon ve Camper’ın gittiği klinikler, KHN’nin kontrol politikaları hakkında görüşme taleplerine cevap vermedi.

Yetişkinlere, işe, ilişkilere yada yaşamın öteki yönlerine müdahale edecek kadar şiddetli birden oldukça, sık semptomları var ise DEHB teşhisi konur. Tedaviler, terapi ve ilaçları, çoğunlukla uyarıcıları ihtiva eder.

DEHB hastaları, kontrollü tüm ilaçlar için daha çok incelemeye neden olan opioid krizine verilen yanıttan etkilenmiştir. Bazıları, ilaç dağıtım şirketleri satışları belirli eczanelere sınırladığından reçetelerini doldurmada mesele yaşadıklarını bildirdi. Federal hükümet, kontrollü ilaçları telesağlık yöntemiyle almak için minimum bir karşı karşıya buluşma gerektiren salgın öncesi kurallara geri dönerse, bilhassa kırsal kesimdekiler olmak suretiyle bazı hastalar engellerle karşılaşabilir.

Chaplin, DEHB’yi tedavi eden doktorların, bu artan araştırma sebebiyle yada yanlış kullanım riskinden dolayı ilaç testi mevzusunda fazladan uyanık olma ihtiyacı hissedebileceğini söylemiş oldu.

Ulusal Uyuşturucu Kullanımı ve Sıhhat Araştırması’na bakılırsa, 2021’de tahmini 3,7 milyon Amerikalı 12 yaş ve üstü reçeteli uyarıcıları kötüye kullandı ve 1,5 milyonun reçeteli uyarıcı kullanım bozukluğu vardı. Ajans, Amerikalıların reçeteli opioidleri, sakinleştiricileri ve sakinleştiricileri kötüye kullanma yada bağımlı olma olasılığının daha yüksek bulunduğunu söylemiş oldu.

Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi’ne bakılırsa, DEHB’si olan yetişkinlerin madde kullanım bozukluğuna haiz olma olasılığı, durumu olmayanlara bakılırsa daha yüksektir.

Resmi standartlar olmamasına karşın, birçok sıhhat kuruluşu ve uzmanı erişkin DEHB uyarıcı kötüye kullanımını önlemek ve saptamak için önerilerde bulunmuştur. Tavsiyeler, hastaların reçete sözleşmesi sözleşmeleri imzalamasını mecburi tutmayı ve her hastanın satın almış olduğu tüm kontrollü ilaçları gösteren veritabanlarını tertipli olarak denetim etmeyi ihtiva eder.

Chaplin, ilaçların yanlış kullanımını önlemede herhangi bir yöntemin ne kadar etkili olduğuna dair oldukça azca araştırma bulunduğunu söylemiş oldu.

Kısa sürede meydana getirilen bir araştırma, erişkin DEHB’yi tedavi eden aile hekimlerinin %42’sinin ve kolej sıhhat uzmanlarının %21’inin hastalarından rastgele idrar ilacı taraması yapmasını istediğini ortaya koydu.

Gordon, Camper ve toplumsal medya forumlarındaki bazı DEHB hastaları, uyuşturucu ekranlarının rastgele değil, öngörülebilir aralıklarla geldiğini söylediler.

Dallas’taki Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi’nde madde kullanım bozukluklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir psikiyatrist olan Dr. Sidarth Wakhlu, bazı hastalarının da DEHB’si bulunduğunu söylemiş oldu. Bir çok DEHB hastasına yılda bir yada iki kez ilaç testi yapılmasını önerir. “Bağımlılık geçmişi olmayan, kırmızı bayrakları olmayan biri için, her üç ayda bir aşırıya kaçma” dedi.

Uyuşturucu testinin maliyeti, sıklık kadar değişkendir.

Mesela, Johns Hopkins Üniversitesi’nden Dr. Michael Fingerhood, sigorta öncesi 60 $ şeklinde düşük bir fiyata idrar testleri kullanıyor. Fingerhood, DEHB, ağrı yada opioid bağımlılığını tedavi etmek için kontrollü maddeler alan hastalar için olay bazında kontrol kararları verir.

545 dolarlık idrar testi faturasının fotoğrafı.
DEHB hastaları, oldukça değişik ilaç testi gereksinimleriyle karşı karşıyadır. Bu testlerin maliyeti de değişmektedir. Gazeteci AC Shilton, tek bir idrar taraması için kendisine 545 dolar satmaca kesildikten sonrasında yeni bir muayenehane bulduğunu söylemiş oldu.(AC Shilton)

Gordon, doktorunun kabul etmediği sigortası varken yapmış olduğu testlerin her biri için 110 dolar ödüyordu. Shilton’ın sigortası bir kontrol için 545 dolar faturalandırıldı. Shilton, gelecekte daha ucuz bir kontrol kullanabileceğini söyleyen bir hemşireye şikayette bulunduğunu söylemiş oldu.

Shilton, “Peki, niçin bunu en başta yapmıyoruz? Niçin bu son aşama süslü uyuşturucu testini yapıyoruz?

Wakhlu, daha pahalı idrar testlerinin belirli ilaç türlerini ve miktarlarını tanımlayabildiğini söylemiş oldu. Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine bakılırsa, bu tür testler çoğu zaman ilk, daha ucuz testlerin neticelerini doğrulamak için kullanılır.

Wakhlu, kontrol neticeleri bir hastanın uyarıcıları kötüye kullandığını gösterdiğinde, doktorların neticeleri tartışmak ve gerekirse yardım teklif etmek için suçlayıcı olmayan bir konuşma başlatması icap ettiğini söylemiş oldu. Ek olarak, oldukça fazla DEHB ilacı almanın yada onu metamfetamin şeklinde öteki uyarıcılarla birleştirmenin ne kadar tehlikeli olabileceği şeklinde güvenliği vurgulamanın mühim bulunduğunu söylemiş oldu.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar