© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. ‘Gereğini Durdurdu’: California Eyalet Senatörü Sıkıntılı Aşı Yasalarının Şampiyonu Olarak Görevden Ayrılacak

‘Gereğini Durdurdu’: California Eyalet Senatörü Sıkıntılı Aşı Yasalarının Şampiyonu Olarak Görevden Ayrılacak

root root - - 13 dk okuma süresi
21 0
GettyImages 1321640854

SACRAMENTO, California — Ülkenin en kuvvetli aşı yasalarından bazılarını hayata geçirerek ulusal düzeyde öne çıkan Kaliforniyalı bir milletvekili, kendisini aşı zorunluluklarına karşı fırtınalı ve filizlenen hareketin en büyük hedefi haline getiren fazlaca mühim bir vazife süresinin peşinden bu yıl eyalet yasama meclisinden ayrılıyor .

Eyalet Senatosu ve Meclisi’ndeki 12 yılı süresince düşük gelirli evlatları tedavi etmeye devam eden gözlüklü ve alçakgönüllü bir çocuk doktoru olan Eyalet Senatörü Richard Pan, Time dergisinin onu selamlamasına karşın, çocukluk aşı gereksinimlerini sıkılaştırmaya çalmış olduğu için fizyolojik ve sözlü saldırıya uğradı. “kahraman” olarak Kendisine yönelik tehditler 2019’da yoğunlaştı ve o denli şiddetli hale geldi ki bir yasaklama emrine ve kişisel güvenlik detayına ihtiyacı vardı.

2015-2019 yılları aralığında Kaliforniya Halk Sağlığı Departmanı direktörü Karen Smith, “Hakkaten kısırlaştı ve Capitol binasındaki bu protestoların yoğunluğu sizi güvende hissettirmedi, sadece gene de sözünü tuttu” dedi. . Pan olağandışıdır zira bilime dair informasyon ve inanca haizdir, bununla birlikte ona gore hareket etme inancına da haizdir.”

“Bu cesaret ister,” diye ekledi. “Kaliforniya’da çok büyük bir tesiri oldu ve o gittiğinde yasama meclisinde bir boşluk olacak.”

Sacramento’dan Demokrat, eyalet milletvekillerini 12 yıl hizmetle sınırlayan yasama periyodu sınırlamaları sebebiyle Capitol’den ayrılıyor. Sıhhat hizmetleriyle ilgili devlet bütçesi kararlarını denetledi ve 2018’den beri milyonlarca Kaliforniyalı için sıhhat hizmeti kapsamını şekillendirmesine müsaade eden kuvvetli bir konum olan Senato Sıhhat Komitesi’ne başkanlık ediyor.

56 yaşındaki Pan, Büyük Durgunluk esnasında kesintiye uğrayan Kaliforniya’nın Medi-Cal adlı Medicaid programına görme, diş hekimliği ve öteki yararları geri kazandırma sorumluluğunu üstlendi. O zamandan beri, toplumsal hizmetleri en savunmasız kayıtlı kişilerden bazılarına kadar genişletmeye zorladı.

Kaliforniya’da Uygun Fiyatlı Bakım Yasası’nın uygulanmasında etkili oldu ve Donald Trump başkan seçildikten sonrasında Cumhuriyetçiler yasaya saldırdığında Pan, eyalet yasalarındaki hükümlerini sağlamlaştırmak için önlemlere öncülük etti. Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Kurultay, 2017’de federal kapsama yetkisini iptal ettikten sonrasında, sıhhat sigortasına haiz olmama için devlet cezası oluşturma çabalarına öncülük etti. Düşük ve orta gelirli Kaliforniyalılar için sıhhat sigortası sübvansiyonlarını genişletmek için valiyle görüştü.

2020’de Pan, Kaliforniya’yı insülinden başlayarak jenerik ilaç yapma işine sokacak bir yasa çıkardı.

Pan, KHN’ye “Beni harekete geçiren şey, sağlığa ve sıhhatli topluluklara olan bağlılığım” dedi.

Fakat daima başaramadı. Toplumsal yardımların genişletilmesi ve Medi-Cal kayıtlı kişiler için bakım kalitesinin iyileştirilmesi de dahil olmak suretiyle bazı faturaları, etkili sıhhat sigortası endüstrisi yada kendi partisinin muhalefeti tarafınca durduruldu. Ve bu yıl Pan, okul evlatlarından covid-19’a karşı aşı olmalarını gerektiren tartışmalı önerisini geri çekti.

Pan ek olarak, doktorlar adına Sacramento’da lobi meydana getiren derin cepli bir grup olan California Medical Association yada CMA dahil olmak suretiyle sıhhat sektörüyle fazlaca yakın ilişki içinde olduğu yönünde eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Sağlayıcı ödemesi yada tabip otoritesi ile ilgili olanlar şeklinde çekişmeli siyaset kavgalarında Pan, sık sık tabip arkadaşlarının yanında yer aldı.

Mesela, pratisyen hemşirelere tabip nezarete olmaksızın uygulama kabiliyeti kazandırmak için uzun süredir aranan bir girişime karşı doktorlar derneğiyle beraber hareket etti – bu, derneğin en mühim yasama hedeflerinden önde gelen sadece şiddetli muhalefetine karşın sonucunda kabul edilen bir yasa tasarısı. Ve sıhhat harcamalarını dizginlemeye çalışan iki mühim yasa tasarısı eyalet Meclisi’nden geçtikten sonrasında komitesinde öldü – biri 2019’da acil servis ziyaretleri için sürpriz tıbbi faturaları sınırlamak için ve diğeri bu yıl eyalet başsavcısına bazı hastaneler ve sıhhat hizmetleri üstünde yetki vermek için sistem birleşmeleri

Savunuculuk grubu Consumer Watchdog’un başkanı Jamie Court, “Doktorların lobisinden ayrılamaz ve açıkçası CMA için su taşıyor” dedi. hükümet tarafınca işletilen, tek ödemeli bir sıhhat sistemi.

Pan, sektöre fazlaca yakın olduğu iddialarını reddetti. “CMA üyesi olmaktan gurur duyuyorum, sadece CMA’yı körü körüne takip etmiyorum” dedi. Hemşire pratisyen mevzuatına erişince, endişelerinin “ustalaşmış tıp eğitimi ve bunun hasta neticelerini iyi mi etkilediği ile alakalı bilgilerimden geldiğini” söylemiş oldu.

Pan bu yıl hiçbir şey için yarışmıyor sadece gelecekte bunu yapma olasılığını da dışlamıyor. Şimdilik, 30 Kasım’da vazife süresi sona erene kadar Sacramento’daki işine odaklandığını söylemiş oldu. Bundan sonrasında, tam zamanlı olarak doktorluk yapmayı planlıyor.

Pan, mevzu Medi-Cal’in iyileştirilmesine ulaştığında halkın kendisinden son kez haber almadığını söylemiş oldu. Devletin düşük gelirli sıhhat programına kayıtlı 14,5 milyon Kaliforniyalı için yüksek kaliteli bakım ve adil erişim sağlamak için daha fazlasını yapması icap ettiğini söylemiş oldu.

Pan, cemiyet sağlığını iyileştirmek için siyasete girdiğini söylemiş oldu. 2010 senesinde eyalet Meclisine aday olmak suretiyle California-Davis Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve pediatrik uzmanlık programı başkanı olarak görevinden ayrıldı. 2014 senesinde eyalet Senatosu’na seçilmeden ilkin iki dönem vazife yapmış oldu.

İlk başlangıçta, kendini Kaliforniya’nın aşı zorunlulukları mevzusundaki savaşlarının ön saflarında buldu.

2012 senesinde, kızamık ve çocuk felci şeklinde bulaşıcı hastalıkları önleyen, devlet ve hususi okullara giden çocuklar için lüzumlu olan aşılar için ebeveynlerin kişisel inanç muafiyeti almalarını zorlaştıran bir yasa çıkardı. 2015 senesinde okul evlatları için kişisel inanç muafiyetlerini tamamen yasaklamayı başardı.

2019’da, milletvekilleri Pan’ın lüzumlu okul aşıları için düzmece tıbbi muafiyetleri ortadan kaldıran yasa tasarısını oylarken, bir protestocu Senato katında onlara regl kanı fırlattı. Pan ek olarak, doktorların muafiyetler üstünde mühim bir yetkiyi elinde tutmasına müsaade eden değişimler talep ederek tasarıyı sulandıran Vali Gavin Newsom ile de çatıştı. Newsom sonuçta tedbiri imzaladı.

Pittsburgh Üniversitesi’nden tıp diplomasını alan Pan, “Yasama meclisine aday olmadım zira aşı mevzuatı yapmayı planlıyordum fakat evlatları önemsiyorum ve hayatımı buna adadım” dedi. Harvard Üniversitesi’nden halk sağlığı alanında yüksek lisans derecesi. “Boğmaca salgını yaşadık ve 10 bebek öldü. Ve bu hastalıkları önleyebileceğimiz mevzusunda fazlaca endişeliydim, sadece başarısız oluyorduk.”

Pan, bu yıl okul çağındaki ufaklıklara covid aşısı yapılmasını mecburi kılan bir yasa çıkardı, sadece Kaliforniya yetkililerinin uygulamasının zor olacağını söyleyerek Nisan ayında yasayı çıkardı. Pan, o zamanlar okul evlatları için covid aşılama oranının “fazlaca düşüktü – ortalama %30” bulunduğunu söylemiş oldu. Yetkili, devletin bir vazife belirlemeden ilkin aşılama oranlarını artırma çabalarını iki katına çıkarması gerektiği sonucuna vardı.

Pan ek olarak, covid-19’un hızla mutasyona uğradığını ve ortaya çıkan araştırmaların, aşıların yeni varyantlarla mücadelede pek iyi olmadığını gösterdiğini kaydetti. Pan, “Aşı, ölüme karşı fazlaca etkili koruma sağlıyor, sadece bulaşmayı yavaşlatma kabiliyeti azalmış şeklinde görünüyordu.” Dedi. “Maalesef, bununla birlikte fazlaca politize edildi, bu yüzden meydana getirecek daha fazlaca işimiz var.”

Kaliforniya’nın Asya ve Pasifik Adalı Yasama Grubunun başkanı olarak Pan, 2021’de Asyalı Amerikalılara karşı sertlik ve nefret suçlarıyla savaşım için 157 milyon dolarlık bir yatırımın güvence altına alınmasına destek oldu ve devletin kuşatılmış halk sağlığı sistemi için daha çok parayı korumak için çaba sarfeden kuvvetli bir güç oldu – sonunda Demokratlarla bir kavga geçen yıl Newsom devam eden finansman için 300 milyon doları onayladığında kazanmıştır.

Eyalet Senatörü Scott Wiener (D-San Francisco), Pan’ın sıkıntılı aşılama ve halk sağlığı faturalarını uygulamaya duyduğu ilgiden esin aldığını ve yasa tekliflerini açıklamadan ilkin tertipli olarak Pan’dan tavsiye istediğini söylemiş oldu. Wiener, “Onu daima rastgele arardım” dedi. “Senatoda hakikaten haiz olduğu tecrübe ve informasyon birikimine haiz kimse yok.”

Akıllı ve çalışkan olan Pan, yasama zemini tartışmaları esnasında tertipli olarak bilimsel kanıtları derinlemesine araştırır. Muhabirlerle meydana getirilen röportajlar, çoğu zaman ABD sıhhat sisteminin zamanı hakkında uzun söylemlerle sonuçlanır – hastane finansmanıyla ilgili bir probleminin, hastanelerin iyi mi hem kar getiren işletmeler hem de hayır kurumu bakımı elde eden kurumlar olduğuna dair bir derse yol açması şeklinde.

Ağustos ortasında Senato’daki emekleri için Pan’a sevgiyle teşekkür eden Senato lideri Toni Atkins, “Her girişimde ne kadar ciddisiniz – bu hakikaten bir luk ve hastalık olabilir” dedi. “Pek fazlaca yönden insanlardan fazlaca fazla eleştiri aldınız ve tüm bunlara karşın dürüstlüğünüz, gülmece anlayışınız ve fazlaca iyi doğanız her şeye dayandı.”

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar