CUSTER, SD – Kısa sürede Cenup Dakota’nın çevresini “Komşunu Sevin Turu” yazan büyük bir çıkartmayla süslenmiş gümüş bir minivan.

Katolik rahibeler, Protestan papazlar, bir sinagog başkanı ve kar amacı gütmeyen bir Müslüman ustalaşmış, kiralık altı koltuklu ya da arkada karavanla dolu olan inançlar arası liderler arasındaydı.

Yolculuğun misyonu: seçmenleri kaydetmek ve onları eyaletin Medicaid programının daha binlerce düşük gelirli yetişkini kapsayacak şekilde genişletilmesini desteklemeye teşvik etmek.

Benediktin rahibesi Rahibe Teresa Ann Wolf, konvoyun duraklarından birinde, “Eğer inancımızı yaşıyorsak, komşumuzu sevmek ve bunu ergonomik yollarla göstermek mevzusunda ciddi bir yükümlülüğümüz var” dedi. Ve komşumuza yardım etmek için yapabileceğimiz fazlaca rahat, somut bir şey – Cenup Dakota’da sıhhat bakımına gereksinim duyan 40.000 komşu şeklinde – Değişim D’ye evet oyu vermektir.”

Lüteriyen bir diyakoz olan Brenda Handel-Johnson, birçok Cenup Dakotalı’nın inançlı insanoğlu bulunduğunu ve dini liderlerden gelen bu argümanı ikna edici bulabileceğini söylemiş oldu.

Cenup Dakota, Medicaid programlarına uygunluğu genişletmeyen 12 eyaletten biri ve seçmenlerin Kasım ayında bunu yapmış olup yapmayacağına karar verecekleri tek eyalet.

Düşük gelirli ve engelli Amerikalılar için ülkenin önde gelen kamu sıhhat sigortası programı olan Medicaid, 82 milyondan fazla insanı kapsamakta ve federal ve eyalet hükümetleri tarafınca ortaklaşa finanse edilmekte ve işletilmektedir. 2010 Uygun Bakım Yasası, eyaletlerin daha çok kişiye kapsama alanı sunmasına izin verir ve federal hükümet masrafların %90’ını öder.

Kısa sürede düzenlenen Komşunu Sevme Turuna bir düzineden fazla dinlerarası önder katıldı. Grup üyeleri, 900.000’den azca sakini olan geniş fakat seyrek sözü geçen bir eyalet olan Cenup Dakota’da 1.400 milden fazla gezi etti. Grup, beş gün içinde 25 kasabayı ziyaret ederek restoranlarda, bakkallarda ve marketlerde, bir kütüphanede ve bir kilisede insanlarla bir araya geldi.

Bir durak, Black Hills’de yazları turistlerle dolup taşan, sadece yıl süresince yalnızca ortalama 2.000 sakine ev sahipliği icra eden minik bir kasaba olan Custer’daki kıdemli bir merkezdi.

Tur üyeleri ve mahalli halktan oluşan minik bir grup, sigortası olmayan sevdikleri ve tanıdıkları hakkında hikayeler paylaşırken bir daire içinde oturdular. Bazıları Medicaid’in genişlemesinin kırsal kesimde yaşayanlara ve sıhhat hizmetlerine iyi mi destek olacağını altını çizdi. Mahalli Cumhuriyetçi Parti başkanı olan bir katılımcı, Medicaid genişlemesi şeklinde bir siyaset sorununu eyalet anayasasına sokmanın uygun olmadığını söylemiş oldu.

Cenup Dakotalılar, tavsiye edilen anayasa değişikliğini oylayacakları 8 Kasım’da karar verecekler. Teklif, 18 ila 64 yaşları arasındaki tahmini 42.500 düşük gelirli Cenup Dakotalıya Medicaid kapsamı sunacak.

Bu insanların ortalama 16.000’i, gelirleri federal yoksulluk seviyesinin altına düşse bile, şu anda sıhhat sigortasıyla ilgili herhangi bir devlet yardımına hak kazanmamaktadır.

Bazıları, Uygun Bakım Yasası’nın pazarında hususi sigorta satın almak için federal sübvansiyonlara hak kazanmak için fazlaca azca kazanan, sadece Cenup Dakota’nın Medicaid programına hak kazanmak için fazlaca fazla kazanan ebeveynlerdir. Ötekiler, gelirleri ne kadar düşük olursa olsun Medicaid’e kaydolmalarına izin verilmemiş, evladı yada engeli olmayan yetişkinlerdir.

Nüfus sayımı verilerinin KFF analizine gore, ulusal olarak, beyaz olmayan insanoğlu bu “Medicaid kapsama boşluğu” içinde orantısız bir halde temsil edilmektedir. Boşluktaki insanların ortalama yarısı çalışıyor; ötekiler öğrencileri ve bakıcıları ihtiva eder.

Rapid City’de üç çocuk anası Jennifer Green, federal yoksulluk seviyesinin altında yaşıyor ve sıhhat sigortası yok. 46 yaşındaki hanım, herhangi bir kamu sigortası seçeneğinin olmadığını ve kocasının işyeri sigortasını satın almak için primleri karşılayamadığını söylemiş oldu.

Green, 10 kilodan fazla kaldırmasını engellemiş olan iki fıtığı ve uzun süre oturmayı acı veren bir otomobil kazasından meydana gelen bir sırt yaralanması bulunduğunu söylemiş oldu.

“Durumumla tembel değilim. Birçok insanoğlunun olabileceğimi düşündüğünü biliyorum, fakat değilim. Green, kiralık evinin önünde dururken, çektiğim acının miktarından dolayı. … Aslen, bacağım şimdi uyuşuyor,” dedi. “Yapabilseydim çalışırdım.”

Green, genişleme teklifi kapsamında Medicaid’e hak kazanacaktı. Sigortayı fıtık ve sırt ameliyatı için kullanacağını söylemiş oldu.

Ülke çapında genişleme tekliflerine karşı kampanya yürüten tutucu, özgürlükçü bir teşkilat olan Americans for Refah, Cenup Dakota’daki değişimi önlemek için daha önceki bir çabada önde gelen bağış toplayıcıydı.

Grup, Medicaid genişlemesini de içerecek şekilde uygulanması 10 milyon dolar yada daha fazlaya mal olan anayasal oylama soruları için %60’lık bir onay eşiği oluşturma çabasını destekledi. Haziran ayında seçmenler bu teklifi ezici bir çoğunlukla reddettiler, bundan dolayı genişleme değişikliğinin Kasım ayında geçmesi için yalnızca rahat bir çoğunluğa ihtiyacı olacak.

Cenup Dakota’daki Amerikalılar Refahı direktörü Keith Moore, Medicaid’in genişletilmesine karşı bulunduğunu zira vergi mükellefleri tarafınca finanse edilen programın milyarlarca dolarlık dolandırıcılık ve hata kurbanı bulunduğunu söylemiş oldu. Moore ek olarak, genişletilmiş kapsama alanında beklenenden daha çok harcama icra eden eyaletlere de işaret etti.

Medicaid genişleme kampanyası, ülke çapında genişleme oy kampanyalarını destekleyen ilerici Hakkaniyet Projesi tarafınca desteklenmektedir. Sadece en büyük fon sağlayıcılar Cenup Dakota merkezli sıhhat kuruluşları, AARP ve Ulusal Çiftçiler Birliği. Öteki destekçiler içinde Yerli gruplar ve eyaletin tecim odası, öğretmenler birliği ve belediyeler birliği yer ediniyor.

Destekleyenler, Medicaid genişlemesinin sigorta kapsamındaki insan sayısını artırdığını, sıhhat neticelerini iyileştirdiğini ve para tasarrufu sağladığını gösteren emekleri aktarıyor. Genişleme, eyaletteki Yerli topluluklar üstünde derin bir etkiye haiz olabilir. Cenup Dakota’daki Yerli Amerikalıların sigortasız olma olasılığı, genel devlet nüfusuna gore üç kat daha fazladır.

Genişleme destekçileri, Komşunu Sev Turu, TV reklamları, belgesel gösterimleri ve öteki yöntemlerle kampanya yürütüyor. Karşıcılık daha azca görünür oldu, sadece bazı Cumhuriyetçi milletvekilleri, Refah için Amerikalılar ve sıhhat planları sunan Çiftlik Bürosu’nu içeriyor.

Cumhuriyetçi bir eyalet senatörü olan John Wiik, muhaliflerin seçmenlerin anayasa değişimleri için onay eşiğini yükseltmeye yönelik Haziran önerisini geçmesini beklediklerini söylemiş oldu. Bu oylama önlemi başarısız olduktan sonrasında, bazı muhaliflerin Medicaid genişleme teklifini yenmeye çalışmak için para harcamaya kıymet olduğundan kuşku ettiğini söylemiş oldu.

“Şu demek oluyor ki, kabul edelim. Biz David’e karşı medya zırhına sarılı üç Goliath’ız” dedi.

Wiik, muhalefetteki her insanın genişlemeye karşı kampanyayı başka birinin yöneteceğini varsaydığını söylemiş oldu. Son zamanlarda, amaç için para toplamak için bir komiteye kaydolarak vazife aldı. Erken oylama başladıktan sonrasında oluşturulan komite ve genişleme yanlısı kampanyadan ortalama iki yıl sonrasında para toplamaya başladı.

Muhalifler, genişleme altında, federal olarak sübvanse edilen hususi sigortalarından memnun olan bazı kişilerin bunun yerine Medicaid’e zorlanmasının adil olmadığını söylüyor.

Wiik, “Cenup Dakota şeklinde kırsal bir eyalette bakım kalitelerini hakkaten fena bir halde keseceksiniz, zira hala Medicaid’i kabul eden kafi sağlayıcımız yok” dedi.

Genişleme yanlısı kampanya, bir tüzük yerine bir anayasa değişikliği önermeye karar verdi ve uygulanmasını sağlamak için metne son tarihler ekledi. Daha önceki mevzularda olduğu şeklinde, Cenup Dakota yasa koyucularının oy pusulasını engellemesini zorlaştırmak istediler. Tekrardan seçilmek için yarışan Cumhuriyetçi Vali Kristi Noem, Medicaid’in genişlemesine karşı çıkıyor, sadece devletin seçmenlerin iradesini uygulayacağını söylemiş oldu.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Yoklama ile beraber KHN, şu anda üç ana işletim programından biridir. KFF (Kaiser Aile Vakfı). KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Düşük Gelirli Cenup Dakota Yetişkinleri için Mevcut Sıhhat Sigortası Seçenekleri

18-64 yaş arası bağımlı evlatları olan Cenup Dakotalılar, federal yoksulluk seviyesinin %46’sına kadar kazanırlarsa Medicaid’e hak kazanırlar. Bu, dört kişilik bir aile için 12.765 dolar anlamına geliyor.

Bağımlı evlatları yada sertifikalı engelleri olmayan yetişkinler, ne kadar yoksul olurlarsa olsunlar çoğu zaman Medicaid’e hak kazanmazlar.

Çocuklu yada çocuksuz birçok orta gelirli erişkin, gelirleri federal yoksulluk düzeyinde yada üzerindeyse (dört kişilik bir aile için 27.750 dolar yada tek bir şahıs için 13.590 dolar) hususi sigorta satın almak için Uygun Bakım Yasası sübvansiyonlarına hak kazanabilir.

Genişletme Medicaid Uygunluğunu Iyi mi Etkisinde bırakır?

Federal yoksulluk düzeyinin %138’ini kazanan çocuklu yada çocuksuz yetişkinler Medicaid’e kaydolabilir. Bu, dört kişilik bir aile için 38.295 dolar yada tek bir erişkin için 18.754 dolar.

Kalıcı yasal statüye haiz olmayanlar da dahil olmak suretiyle pek fazlaca göçmen, kapsama alanından hala men edilecek.