Dan DeChellis, 4 Temmuz civarında bir maymun çiçeği aşısı aramaya başladı, sadece yaşamış olduğu Orlando, Florida’da bu aşıyı sunan bir yer bulamadı.

Ortalama yedi gün internette arama yaptıktan sonrasında, o ve üç arkadaşı, otomobille ortalama 3½ saat güneydeki Wilton Manors şehrinde bir buluşma aldı. Eşcinsel olan DeChellis, aşının niçin eve daha yakın bir yerde bulunmadığını yada mahalli sıhhat departmanından kimlerin uygun olduğu mevzusunda cevap almanın niçin bu kadar zor bulunduğunu anlamadığını söylemiş oldu.

İlk aşı dozunu almak için gezi ederken yarım günlük işini kaybeden 30 yaşındaki tedarik zinciri yöneticisi DeChellis, “Deneyimlerimizden elde ettiğim en büyük çıkarım, Florida eyaletinin ilçeden ilçeye farkı oldu” dedi.

Cenup’de maymun çiçeği virüsüne verilen yanıtın koordinasyondan yoksun olduğu algısı, bölgedeki LGBTQ+ topluluklarının üyelerini marjinalleştirilmiş ve ayrımcılığa uğramış hissetmelerine yol açan son devlet politikalarına ilişkin tanıdık endişeleri tekrardan alevlendirdi. Daha acil olarak, eyalet ve mahalli sıhhat departmanlarının virüsten esas olarak etkilenen insanları, doğrusu erkeklerle cinsellik meydana getiren erkekleri korumak için yeterince çaba gösterip göstermediği mevzusunda soruları gündeme getiriyor.

New York ve California şeklinde eyaletler, Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerinin, maymun çiçeği için toplumsal yardım, aşılama ve tedavide eşcinsel ve bisexuel erkeklere öncelik verme önerisini izledi. Bu tür devletler bir halk sağlığı acil durumu duyuru etti ve agresif, hedefli aşı kampanyaları başlattı. New York ve Kaliforniya en yüksek olay sayısına haiz eyaletler olmasına karşın, Florida, Georgia ve Texas, kuvvetli eşcinsel topluluklarına ev sahipliği yapıyor ve beraber, ülkenin onaylanmış maymun çiçeği vakalarının dörtte birinden birazcık fazlasına sahipler.

Sadece Florida’da ve Cenup’in öteki bölgelerinde, gey erkekler, virüs gey adamların, bilhassa de Siyah yada Hispanik olanların sağlığını etkilediği için maymun çiçeği yanıtının devamlı olarak önceliklendirilmediğinden korkuyor. Ve mahalli yönetimlerin ilk olarak marjinal toplulukları etkileyen hastalıklara acilen cevap vermediğinden endişeleniyorlar.

Florida, Fort Lauderdale’de yaşayan eşcinsel bir adam ve emekli acil tıp doktoru olan 74 yaşındaki Hank Rosenthal, “Bizlere yardım etmek için ellerinden geleni yapmayacaklar” dedi.

Florida Sıhhat Bakanlığı sözcüsü ve mahalli sıhhat departmanları adına konuşan Jeremy Redfern, ajansın eyaletin 67 ilçesinde halk sağlığı gereksinimlerine yanıt vermek için “tamamen entegre” bulunduğunu söylemiş oldu. “Florida’da ulaşabileceğimiz hiçbir yargı sınırı yok” dedi. “Maymun çiçeği ile politika olmaz.”

Sadece, bazı ilköğretim sınıflarında cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimle ilgili talimatları yasaklayan Florida şeklinde son yasalar – muhalifler tarafınca “Eşcinsel Deme” tasarısı olarak anılıyor – ve devletin Medicaid’li insanoğlu için transseksüel bakımı yasağı LGBTQ+ savunuculuk grupları, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğiyle ilgili meseleler çevresinde hiperpolitize bir atmosfer bulunduğunu söylüyor. Ve bu, bilhassa covid-19 pandemisini küçümseyen ve virüsün yayılmasını sınırlamak için yüz maskesi ve aşı zorunluluklarını yasaklayan eyaletlerde, bazı grupların meseleleri kendi ellerine alma ihtiyacı hissetmesine niçin oluyor.

LGBTQ+ haklarını korumak için çaba sarfeden bir grup olan Equality Texas CEO’su Ricardo Martinez, “Seferber oluyoruz ve bir şeyler hayata geçirmeye çalışıyoruz şu sebeple işimiz topluluğumuza bakmak” dedi. İhtiyacımız olan rahatlığı ve güvenliği sağlamak için devlete güvenemeyiz, bu yüzden kendimizi örgütlemeliyiz.”

Florida’nın ilk şüpheli maymun çiçeği vakası, Mayıs ayı sonlarında Broward County’de rapor edildi. O zamandan beri, sıhhat departmanı, eyaletteki 2.200’den fazla vakanın çoğunun – ortalama 3’te 2 – Cenup Florida’nın DeChellis ve arkadaşlarının bir maymun çiçeği aşısı almak için gezi etmiş olduğu Miami-Dade ve Broward ilçelerinde meydana geldiğini bildirdi.

Jynneos isminde olan aşı, stratejik ulusal stoktan direkt beş ilçe sıhhat departmanına gönderiliyor. Redfern, oradan devletin doktorlara, hastanelere ve öteki ilçe sıhhat departmanlarına “gerektiği şeklinde” aşı gönderdiğini söylemiş oldu.

Ulusal yığın, aşıları eyalet başına beş bölgeye gönderir ve ilk başta eyalet yetkililerinin aşina olmadığı bir dağıtım sistemi kullanır; dozları manuel olarak takip etmelerini ve otomatik bir sistem yerine e-posta ile sipariş vermelerini gerektirerek bir darboğaz yarattı. 6 Eylül’de ABD Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Departmanı, gelecek haftalarda aşı dağıtımını “mühim seviyede” genişletmek için hususi bir toptan satış şirketine 20 milyon dolarlık bir sözleşme verdiğini duyurdu.

Hükümet müdahaleleri iyileştikçe, LGBTQ+ savunucuları ve Florida’da aşı olmaya çalışan kişiler, virüsün yayılmasının ilk aylarında aşı erişimi ve bilgilerinin tutarsız bulunduğunu söylüyor. Mahalli sıhhat departmanlarının değişik uygunluk kriterleri, buluşma planlama sistemleri ve halka erişim kullandığını söylediler.

Orlando’dan Brandon Lopez, Haziran ayında mahalli sıhhat departmanı vesilesiyle ilk kez aşı olmaya çalıştığında, kendisine yalnızca laboratuvarlardaki sıhhat çalışanlarının ve kan alan kişilerin uygun bulunduğunun söylendiğini söylemiş oldu. 30 yaşındaki Lopez, oradaki arkadaşlarının vurulduğunu duyduktan sonrasında Miami’ye gitmeyi düşündüğünü, sadece kendisine randevuların bir tek mahalli sakinler için bulunduğunu söylediğini söylemiş oldu.

Bazı ilçeler, Temmuz ayı ortasında randevular için çevrimiçi planlamayı duyurdu, sadece kaydolmaya çalışan birçok şahıs, boş yer olmadığını yada yeni bir e-posta hesabı oluşturmalarını isteyen bir hata mesajı aldıklarını söylemiş oldu.

Orlando’dan 33 yaşındaki Josh Roth, “Chicago’da, San Francisco’da, Washington DC’de yaşayan arkadaşlarıma bakıyorum ve bir tek bir yere kadar yürüyebiliyorlar” dedi. ilk aşı dozunu almak için ortalama üç hafta bekledi. “Beklemek için birkaç saatleri olabilir, sadece çekimleri yapabilirler.”

Avukatlar ek olarak daha çok eğitime, paraya ve zamana haiz kişilerin çekimlere daha iyi erişebileceklerinden kaygı duyuyorlar.

Erken veriler, Siyahi ve Hispanik adamların maymun çiçeği vakalarından orantısız bir halde etkilendiğini, sadece CDC’ye nazaran Hispanik olmayan beyaz hastaların ilk aşı dozunu öteki gruplardan daha çok aldığını gösteriyor.

FDA’nın eğitim ve hususi ekipman gerektiren sadece ülkenin sınırı olan arzını genişleten yeni bir aşı verme yöntemine izin vermesinin peşinden Ağustos ortasında Florida’da daha çok buluşma açılmaya başladı.

DeChellis’in 23 Ağustos’taki ikinci vuruşu için Wilton Malikanesi’ne gitmesi gerekmedi ve Roth ikinci dozunu planlandığı şeklinde aldı. Haftalarca çevrimiçi buluşma almaya çalıştıktan sonrasında Lopez, Ağustos ayı başlarında Orlando’daki Orange County sıhhat departmanında aşılandı.

Sadece edinim, ona maymun çiçeği mahalli sıhhat görevlileri için acil bir mevzu değilmiş şeklinde hissettirdi. Lopez, “Beklentim, eğer bir grup insanı etkilemiyorsa, bir öncelik olmayacak” dedi.

Maymun çiçeği salgını başladıktan sonrasında, Cenup’deki bazı sıhhat departmanları, farkındalığı çoğaltmak ve aşı kliniklerine ev sahipliği yapmak için LGBTQ+ topluluğundaki sözde güvenilir haberciler ile ortaklık kurmaya başladı.

Mesela Cenup Florida’da, Broward County’nin sıhhat departmanı, insanların aşılanmasına destek olmak için toplumdaki yüksek risk gruplarına ulaştı, diyor LGBTQ+ için sıhhat ve toplumsal hizmetler elde eden bir sivil cemiyet kuruluşu olan Equality Park’taki Onur Merkezi’nin CEO’su Robert Boo. insanoğlu ve bu bir aşı sürüşüne ev sahipliği yapmış oldu. Teksas’ta Equality Texas, doktorlar ve öteki uzmanlarla halktan gelen soruları yanıtlayan bir web semineri düzenledi.

Sadece öteki alanlarda, gey ve bisexuel erkekler, mahalli sıhhat departmanlarından bile cevap alamadıklarını söylemiş oldu.

Florida, Georgia ve Texas beraber 9 Eylül itibariyle bildirilen ortalama 22.000 doğrulanmış vakanın %26’sını oluşturuyor, sadece yanıtları, valilerin acil durum bildirimlerinin daha çok sıhhat çalışanının aşıyı uygulamasına izin verdiği Kaliforniya ve New York’takilerden değişik oldu. aşılar, eğitim ve toplumsal yardım için eyaletten daha çok paraya erişmek için mahalli sıhhat departmanları.

Eşzamanlı bir meningokok hastalığı salgınına cevap veren Florida sıhhat departmanının sözcüsü Redfern, “Acil durum bildirisi cevap için hiçbir şey yapmaz” dedi.

Cumhuriyetçi Vali Brian Kemp’in sözcüsü Andrew Isenhour, “Gürcüler için hemen hemen yapılmayan yeni bir muhteşem hal emrinin yapacağı hiçbir şey yok” dedi. Ek olarak Georgia Halk Sağlığı Departmanı’nın maymun çiçeği hakkında farkındalık yarattığını ve kısa sürede aşıları planlamak için eyalet çapında bir portal başlattığını söylemiş oldu.

Teksas’ta Austin ve Dallas yetkilileri Ağustos ayı başlarında mahalli acil durum duyuru ettiler. Teksas Eyalet Sıhhat Hizmetleri Departmanı, eyalet çapında bir beyanın güvence edilip edilmediği mevzusunda yorum yapmayı reddetti.

Cenup Teksas’taki Hidalgo İlçe Sıhhat Otoritesinden Dr. Ivan Melendez şeklinde bazı sağlayıcılar, maymun çiçeği ilk olarak erkeklerle cinsellik meydana getiren erkekler içinde yayıldığından, eyalet çapında bir bildiriye gerek olmadığı mevzusunda hemfikirdir. Hem klinisyenler hem de halk için laboratuvar testleri, aşılar ve rehberlik mevcuttur.

Sadece ötekiler, bir acil durum ilanının bir tehdidin var olduğuna işaret edeceğini, finansmanı özgür bırakacağını, ek raporlama gerektireceğini ve bürokratik bürokrasiyi azaltacağını söylüyor.

Cenup Florida Üniversitesi’nde epidemiyolog ve doçent olan Jill Roberts, “Bu bizlere uyumlu bir cevap veriyor” dedi. “Daha çok bilgiye izin veriyor: Aşılar nereye gidiyor? Vakalar nerede oluyor? Vurabileceğimiz sıcak noktalar nerede?”

HIV ile yaşayan insanlara bakım elde eden Atlantalı bir tabip olan Dr. Melanie Thompson, eyalet ve valinin Georgia’nın 159 ilçesinde tek tip bir müdahaleyi koordine etmede daha kuvvetli bir rol oynamasını istediğini söylemiş oldu. Thompson, tüm mahalli sıhhat departmanlarının kafi personele haiz olmadığını yada finanse edilmediğini söylemiş oldu.

“Hepsi orada kendi işlerini yapıyorlar” dedi. “Bazı ilçeler bu mevzuda hakikaten iyi bir iş çıkarıyor. Öteki ilçelerde yok.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu