CHARLESTON, SC – Charleston’ın Wagener Terrace semtindeki eski bir tuğla ev, asil komşularından birkaç yönden fark gösteriyor: Ortalama 30 kişiyi barındıracak şekilde inşa edilmiş 14.000 fit kare ve hamile kızlara barınak sağlamak için 90 yıl ilkin inşa edilmiş.

Hala yalnız bunu yapıyor. Seçeneği azca olan ve çoğu zaman tehlikeli yaşam koşullarından kaçan hamile gençler buraya kalmak için gelir, yakındaki bir hastanede doğum yapar ve ondan sonra bebek yetiştirmeyi öğrenmek için eve dönerler. Son yıllarda bu kızlar 12 yaşlarında. Çoğu zaman cinsel istismar mağduru oluyorlar.

Bina değişik bir dönemin kalıntısı ve kâr amacı gütmeyen evin misyonu, evlilik dışı seksin daha oldukça damgalandığı ve doğum kontrolü ve kürtaja erişimin zor olduğu daha eski bir zamana da geri dönüyor. Charleston, geçtiğimiz yüzyılda acıklı bir halde değişti, sadece Cenup Carolina’daki Florence Crittenton Programları tarafınca yönetilen ev, esasen aynı amaca hizmet ediyor – post-Karaca – Wade Cenup.

Bölge genelinde, Yüksek Mahkemenin kürtajla ilgili son sonucu, gençler içinde daha çok sayıda hamileliğe yol açabilir ve Charleston’daki şeklinde doğum evlerine olan talebi oldukça iyi etkileyebilir.

ABD Birleşik Devletleri’nde nispeten azca sayıda doğumevi kalmıştır. Doğum kontrolü ve kürtaj 20. yüzyılın ikinci yarısında yaygınlaştıkça, gençlerin doğum oranlarıyla beraber bu evlere olan talep de azaldı, diyor 2006 senesinde “Giden Kızlar: Uzaklaşan Bayanların Gizli saklı Zamanı” kitabını yazan Ann Fessler. Roe v. Wade’den Ilkin On Yıllarda Evlat Edinmek İçin Teslim Edilen Çocuklar.”

Eyalet Sıhhat ve Çevre Denetim Departmanı tarafınca tutulan kayıtlara gore, 1990 senesinde yalnızca Cenup Carolina’da 10-17 yaşları içinde 3.800’den fazla kız evladı doğum yapmış oldu. 2020 yılına kadar bu sayı 784’e düştü.

Sadece bu düşüş eğilimi, Yüksek Mahkeme’nin kararının peşinden muhtemelen tersine dönecektir. Dobbs – Jackson Hanım Sağlığı Örgütü karar geçen ay 2020’de Cenup Carolina’da 20 yaşın altındaki yüzlerce kız ve hanım kürtaj oldu. Prosedürün yasadışı hale gelmesi durumunda eyalette genç annelerden doğan bebeklerin sayısının artmasının mantıklı bir sebebi var – Cenup Carolina Yasama Meclisi tarafınca değerlendirilen bir karar.

Yargıtay sonucu birçok suali gündeme getiriyor. Charleston’daki Florence Crittenton organizasyonunun yönetici direktörü Cheryl O’Donnell’in hemen hemen cevapları yok. “Yardımımızı arayan insan sayısında bir artış bekliyor muyuz?” O’Donnell’e sordu. “Peki, yardımımızı arayan insanların kim olacağını düşünüyoruz?”

“Cenup Carolina’da 18 yaşın altındaki genç bayanlara hizmet veren tek doğum grubu evi biziz” diye ekledi. “Reşit olmayanlara bakmaya başladığınızda, onlar için tek kaynak biziz ve tüm eyalete hizmet ediyoruz. Fakat çok açık ki, biz yalnız bir binayız.”

Bu günlerde ev çoğu zaman dolu değil. 31 müşteriyi ağırlayabiliyor, sadece kısa sürede Charleston’da bir öğleden sonrasında O’Donnell, Florence Crittenton çatısı altında yalnız sekiz gencin yaşadığını söylemiş oldu – yaşları 15 ile 18 içinde değişen kızlar. Orada yaşayan 18 yaşlarında bir genç, dedi ki, yakında ikinci çocuğunu bekliyordu.

Cenup Carolina, Greenville County’de, Roma Katolik Kilisesi tarafınca işletilen St. Clare’s Home, altı hanıma ve bebeklerine ev sahipliği yapabilir. Fakat şu anda da dolu değil.

Bununla beraber, her iki doğumevi de konut hizmetlerini eyaletin öteki bölgelerine genişletmeyi planlıyor.

St. Clare’s Home’un yönetici direktörü Valerie Baronkin, “Dışarıda, kendilerine yada çocuklarına bakamayacak durumda olan birçok hanım var” dedi. Annelere yardım etmek için buradayız” dedi.

Bu evler şimdi aykırı olabilir, sadece doğum evleri eskiden oldukça daha yaygındı. Fessler, “En yüksek noktada, ülke genelinde ortalama 200 doğumevi vardı” dedi.

Bunların büyük çoğunluğu üç müessese tarafınca yönetiliyordu: Florence Crittenton, Kurtuluş Ordusu ve Katolik Yardım Kuruluşları. Ve çoğunlukla beyaz bayanlara hizmet ettiler. Aslına bakarsak, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonrasında, bu evler çoğaldığında, Siyah gençler için nispeten azca sayıda hizmet sunuldu.

Charleston evinin kökleri, genç bir kadının Cooper Nehri’ne atlayarak kendini öldürmeye çalmış olduğu 1897 yılına kadar uzanıyor. Hanım hayatta kaldı ve vaka bir grup gönüllünün evlerini bekar, hamile bayanlara ve gereksinim duyan annelere açmasına niçin oldu.

1932’de oluşturulan St. Margaret Caddesi konumu, New York’taki ilk Florence Crittenton evinden sonrasında modellenmiştir. Bu tesis 1883 senesinde, 4 yaşlarında kızıl hastalığından ölen kızının adını taşıyan işadamı ve evangelist Charles Crittenton tarafınca kuruldu.

O zamandan beri süre açıkça değişti. Bundan dolayı Fessler, bilhassa Cenup’deki bazı eyaletler kürtajı yasadışı duyuru etse bile bu evlere olan talebin acıklı bir halde artacağını tahmin etmiyor.

Fessler, “50’lerde, 60’larda ve 70’lerin başlangıcında tek hamilelikle ilişkili utanç yoğundu” dedi. “Bayanlar ve kızlar, kimse hamile olduklarını anlamasın diye saklandılar – ve böylece doğum yapabilir, çocuklarını teslim edebilir ve sonrasında hasta bir teyzeye bakmakla ilgili bir kapak hikayesiyle eve dönebilirler. Büyük seviyede orta derslik beyaz bir fenomendi. ”

Artık durum bu şekilde değil. Bugün, Charleston’daki Florence Crittenton evine taşınan genç bayanların %70’i Siyah. Çoğu zaman damgalanmadan sığınmazlar ve bebeklerini nadiren evlatlık verirler. Aslına bakarsak, O’Donnell üç yıl ilkin geldiğinden beri bu bir kez bile olmadı, dedi.

Daha sık – Florence Crittenton’da yaşamaya ulaştığında 18 yaşlarında olan ve hamile olan Amauree Goss şeklinde – bu gençlerin duracak güvenli bir yere gereksinimleri var.

O sırada babasıyla Charleston’da yaşıyordu fakat ondan fazla destek alamıyordu. Paylaştıkları ev tahtakuruları tarafınca salgın edildi. Goss liseye gidiyordu ve Krispy Kreme’de yarı zamanlı çalışıyordu, ev, iş ve okul içinde o denli oldukça yürüyordu ki neredeyse erken doğum yapacaktı. İkinci üç aylık döneminde, rahim ağzını geçici olarak dikmek için acil bir prosedürden geçmesi gerekiyordu.

O süre eski bir koruyucu aile, Florence Crittenton evini tavsiye etti.

Şimdi 21 yaşlarında olan Goss, “Muhteşem bir zamanlamaydı” dedi. “Neredeyse oğlumu kaybediyordum.”

Oğlu 2 aylıkken doğum yapmış oldu ve doğumevinden ayrıldı. Charleston’daki Florence Crittenton evi, annelerin evlatlarının doğumundan sonrasında iki yıla kadar bebekleriyle kalmalarına izin veriyor.

O’Donnell, hamile olan gençlerin öteki gençlere gore evsizlik yaşama olasılığının oldukça daha yüksek bulunduğunu söylemiş oldu. “Ya da arkadaşlarının evlerinde kanepeden kanepeye zıplıyorlar ya da otomobillerde yaşıyorlar ya da yaşanabilir olmayan başka bir yerde yaşıyorlar.”

Ortalama beş yıl ilkin, Cenup Carolina Toplumsal Hizmetler Departmanı, Charleston evinden senelik 300.000 dolardan fazla fonu ansızın keserek, ortalama 1 milyon dolarlık senelik bütçesini tehdit etti. Bu para bir yıl sonrasında iade edildi. Eyalet meclisi bu bütçe senesinde ev için 500.000 dolar daha ayırdı.

Bu para, kısmen eyalet çapında hamile gençlerin konut erişimini genişletmek için kullanılacak. Charleston’daki Florence Crittenton organizasyonu kürtaj mevzusunda resmi bir tavır almıyor, sadece ev, potansiyel bir alan kişi akınına uyum sağlamak için daha çok alana gereksinim duyacak.

O’Donnell, “İhtiyaçta büyük bir artış olması durumunda, 31 kişiyi kabul etme yetkimiz var, sadece bu, insanları ve çocuklarını ikiye katlamayı gerektirecek” dedi. “Hakikaten onlara sağlayabilmek istediğimiz ortam türü bu değil.”

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).