Siz yada tanıdığınız biri krizdeyse, 988 Suicide & Crisis Lifeline için “988”i çevirin yada 741741’den Crisis Text Line’a HOME yazın. (Önceki telefon numarası, 800-273-8255, müddetsiz olarak çalışmaya devam edecektir. )


SANTA FE, Teksas — Mayıs 2018’de, bir lisede meydana gelen silahlı saldırıda 10 şahıs öldükten sonrasında, Santa Fe Dayanıklılık Merkezi bir kilisede açıldı. Herhangi bir asistan bir danışman görebilir, bir destek grubuna katılabilir ve şifa verici bir mandala boyama dersine, müzik terapisine yada duygusal ilk yardım üstüne bir imalathane çalışmasına katılabilir – hepsi parasız.

Bugün merkez, bir deniz ürünleri restoranı ve boş vitrinler içinde sıkışmış bir avmsinde oturuyor. Geçenlerde bir akşam, danışmanlar hastaların bekleme odasını doldurması yerine ofislerinden gelen videolarda müşterileri gördüler. Merkez boş görünüyor fakat terapistlere nazaran gereksinim hala orada.

Merkezi yöneten konuşkan bir terapist olan Jacquelyn Poteet, “Hala fazlaca fazla acı var” dedi. Her ay ortalama 186 şahıs danışman görüyor, sadece ortalama 13.000 kişilik şehirde muhtemelen fazlaca daha çok kişinin hizmetlere ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu. “Birçok insan travma geçirdiğinin bilincinde bile değil.”

Son zamanlarda, eski bir lise öğrencisinin intiharı düşündüğünü söylemiş oldu. “Hakkaten yakın bir davet” dedi. “Ormandan çıkmadık.”

Houston ve Galveston’ı birbirine bağlayan otoyoldan yalnız 6 mil uzakta olmasına karşın uzak hissettiren bu şehre son dört yılda akıl sağlığı hizmetleri için milyonlarca dolar akın etti. Sadece ABD’nin günde averaj olarak birden fazla toplu silahlı hücum düzenlemiş olduğu bir yılda Santa Fe’den çıkarılacak ders, vakit ve paranın bile bu tür vakalara özgü derin, kalıcı kederi iyileştirmediğidir. Santa Fe, ülke çapındaki topluluklar şeklinde sonsuza dek değişti.

Bir şerit alışveriş merkezindeki Santa Fe Esneklik Merkezi'nin dışını gösteren bir fotoğraf.
Mayıs 2018’de Teksas, Santa Fe’de bir lise çekiminden sonrasında, Santa Fe Esneklik Merkezi, Aldersgate Birleşik Metodist Kilisesi’nde topluluk destek programlarına başladı. Merkez artık bir deniz ürünleri restoranı ile boş vitrinler içinde sıkışmış bir avmsinden işletiliyor.(Renuka Rayasam / KHN)

Yerlilerin bir çok, düşünülemez olanın gerçekleşmesinden dört yıl sonrasında, Santa Fe’nin 17 yaşındaki silahlı insanın açılış atışları ile polise teslim olması arasındaki 30 dakikadan hala sersemlediğini kabul ediyor. Ve hala arkasından gelen her şeyle boğuşuyorlar – okul yönetim kurulu kavgaları, Belediye Binası cirosu, tetikçinin ertelenmiş duruşması ve hatta cevap olarak sunulan akıl sağlığı teklifleri mevzusunda anlaşmazlıklar.

Buradaki kalıcı travma, Highland Park, Illinois sakinleri için uyarıcı bir öykü işlevi görüyor; Uvalde, Teksas; Buffalo, New York – ve bu tür şiddetten etkilenen öteki her yer. Santa Fe’nin deneyimi, bilhassa travmatize edici vakadan ilkin kaynakları olmayan topluluklarda, ruh sağlığı kaynaklarını süratli ve sürdürülebilir bir halde oluşturmanın hem önemini hem de zorluğunu ortaya koymaktadır.

Çekimden ilkin, birkaç terapist direkt Santa Fe’de çalıştı. Ve kırsal ABD’daki öteki minik topluluklar şeklinde, bir çok kişinin terapistlere şüpheyle yaklaştığı, ya desteğe gereksinimleri bulunduğunun bilincinde olmadığı ya da yalnız acıyı görmezden gelmeyi tercih etmiş olduğu bir yer. Dört yıl sonrasında, Santa Fe, mahalli zihinsel sıhhat altyapısının kurulmasına destek olan federal fonların azalması şeklinde hala üzüntü içinde.

Çekimden sonrasında devlet, okulların evlatları neredeyse iki hafta içinde zihinsel sıhhat uzmanlarına bağlamasına destek olan bir program içeren Teksas Çocuk Ruh Sağlığı Konsorsiyumu’nu kurdu. Sadece bu program şimdiye kadar eyaletteki talebe nüfusunun %40’ına uygulandı ve Uvalde’ye Mayıs ayındaki okul saldırısından ilkin ulaşmamıştı.

Konsorsiyumun başkan yardımcısı ve University of Texas System sıhhat işlerinden görevli rektör yardımcısı Dr. David Lakey, “Uvalde’nin ışığında, bu programları tamamen eyalet çapında yapma arzusu var” dedi.

Haziran ayında, Cumhuriyetçi Vali Greg Abbott, Teksas’ın Uvalde’deki bir dayanıklılık merkezi için 5 milyon dolar harcayacağını duyurdu. O kent de daha ilkin birkaç ruh sağlığı hizmetine sahipti. Sekiz yıl ilkin Kurultay, cemiyet davranışsal sıhhat kliniklerini finanse etmeye başladı, sadece ülke genelinde yayılmaları yavaş oldu. Yeni bir federal çaba, onları daha da genişletmeyi amaçlıyor.

Kitlesel çekimlere maruz kalan topluluklar, bu tür travmaların uzun vadeli erişimini göstermektedir. 2019’da, Jeremy Richman’ın kızı Avielle, Sandy Hook İlköğretim Okulu’ndaki silahlı saldırıda öldürüldükten altı yıl sonrasında kendi hayatına son verdi. O senenin ilerleyen saatlerinde, Columbine atışından sağ kurtulan Austin Eubanks, yaralandıktan ve en iyi arkadaşı öldürüldükten yirmi yıl sonrasında 37 yaşlarında aşırı dozda eroinden öldü.

Travma sonrası stres bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğu uzmanı Dr. Shaili Jain, bir çekimden sonrasında insanoğlu ideal olarak birkaç yoldan hizmetlere erişebilecekler: birinci basamak doktorları, göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve tekrardan işleme terapisi uzmanları ve hatta evde tedavi programları, dedi. Stanford Üniversitesi’nde travma. “Bu büyük travmatik olaylardan sağ kurtulan evlatların, gereksinim duydukları zihinsel sıhhat yardımını almazlarsa, gelecekleri ne olacak?” dedi.

Kızı saldırıya şahit olan Deedra Van Ness, 2018’deki Santa Fe saldırısının arkasından, “hepimiz akıl sağlığı müdahalesini organize etmek için çabalıyordu” dedi. Santa Fe yetkilileri ve akıl sağlığı grupları, cezai para cezalarından, kaybedilen tahvillerden ve öteki federal mahkeme ücretlerinden para çeken federal Kabahat Mağdurları Yasası Fonu vesilesiyle bağışlama başvurusunda bulunmuş oldu. Kent, Kızıl Haç’ın ilk kriz operasyonları için kullandığı bir Metodist kilisesinde dayanıklılık merkezi kurdu, bundan dolayı bu, genişleyen toplulukta alana haiz birkaç binadan biriydi.

Van Ness’in kızı Isabelle Laymance, 30 dakika süresince bir sanat odası erzak dolabında kilitli kalmış olarak, ateş açan kişinin birkaç genci öldürmesine niçin oldu. Van Ness, şimdi 19 yaşlarında olan Laymance’i, onu esneklik merkezine taşımadan ilkin, sigorta ile ayda 300 dolara mal olan dokuz aylığına yakınlardaki Clear Lake City’deki genç bir PTSD uzmanına gönderdi. Orada Teksas Çocuk Hastanesi’ndeki Travma ve Yas Merkezine sevk edildi. Ziyaretleri ücretsizdi fakat psikiyatrik ilaçları ayda ortalama 20 dolar tutuyordu.

Van Ness, kızının, vurulmanın meydana geldiği okulda saatlerce ürkü atak geçireceğini söylemiş oldu. İkinci sınıfında 100 günden fazla devamsızlık yapmış oldu. Van Ness, bir noktada, kendisinin ve ailesinin, aile danışmanlığına katılmak ve öteki hizmetleri kullanmak için her gün dayanıklılık merkezine gittiklerini söylemiş oldu.

Santa Fe saldırısında yaralanan vekil öğretmen Flo Rice, bigün hastane odasına gelen Galveston Aile Hizmet Merkezi’nden bir danışmanla derhal bağlantı oluşturmayı başardı. Senelerce aradı, bildiri attı ve onu ücretsiz bir şekilde görmüş oldu. Fakat Rice sonsuza dek değişti. Bir okula yakın olması imkansız yada restoranlara gidemez. İlaçsız uyuyamaz.

Rice, “PTSD, benim için yaşam boyu sürüyor” dedi.

Bir fotoğrafta Flo Rice evde bir sandalyede oturuyor.
Flo Rice, 2018’de Santa Fe Lisesi’ndeki silahlı hücum esnasında yaralanan bir yedek öğretmendi. Hala TSSB’den muzdarip bulunduğunu söylüyor.(Renuka Rayasam / KHN)

Valilikten meydana getirilen açıklamaya nazaran, eyalet, çekime cevap olarak federal kabahat mağdurlarının fonu vesilesiyle hizmet sağlayıcılara, şehre ve okul bölgesine 7 milyon dolar verdi. Gene de, eyalet kayıtlarına nazaran, bazı gruplar artık fon alamadığından, miktarlar her yıl azaldı.

Santa Fe Belediye Başkanı Bill Pittman, şehrin bu tür programları finanse edecek bütçeye haiz olmadığını söylemiş oldu.

Ulusal Akıl Hastalıkları İttifakı’nın Teksas bölümünün yönetici direktörü Greg Hansch, kaynakların kıtlığının eyaletteki daha büyük zihinsel sıhhat boşluklarını temsil ettiğini söylemiş oldu. Bir çok eyaletten değişik olarak Teksas, ülkedeki zihinsel sıhhat hizmetlerinden en fazla ödeme meydana getiren düşük gelirli Amerikalılar için federal devlet programı olan Medicaid’e uygunluğu genişletmedi. Ve devlet, ötekiler şeklinde, ciddi bir ruh sağlığı çalışanı sıkıntısı çekiyor. KFF’ye nazaran, Teksas nüfusunun yarısından fazlası ruh sağlığı uzmanı sıkıntısı olan bölgelerde yaşıyor.

Santa Fe topluluğu, unutmak ve yas tutmak içinde kalır. Öldürülen sekiz talebe ve iki öğretmenin anıları bu şehirde noktalanıyor. Lisenin önünde 8 metrelik boş bir alüminyum iskemle duruyor. Maranatha Hıristiyan Merkezi’nin tarafındaki çimenlere on beyaz haç dikildi. Geri dönüştürülmüş plastik kapaklardan yapılmış yeşil-siyah banklar, Belediye Binası’nın arkasındaki kütüphanede ve tedavi edici bahçede oturuyor.

Poteet’e nazaran, uzun vadeli duygusal geçiş de görünür durumda. Birçok talebe üniversite için ayrıldı fakat bir yıl sonrasında eve geldi. Evlilikler dağıldı. Çocuklar alkole yada uyuşturucuya yöneldi.

Hücum günü okula geç kalmış olduğu için oğlu hayatta kalma suçluluğuna haiz olan Mandy Jordan, “Kasaba hâlâ fazlaca kızgın” dedi. O ve ailesi sonunda Santa Fe’den uzaklaştı. “Neredeyse havada.”

Sadece şu ana kadar silahlı saldırıyla bağlantılı herhangi bir intihar gerçekleşmedi. Poteet, “Tanrı’nın lütfuyla bu olmadı,” dedi.

Reagan Gaona'nın bileğinin bir fotoğrafı, yanında tarih olan siyah ve gri bir gül dövmesini gösteriyor: 18 Mayıs 2018.
Reagan Gaona’nın gül dövmesi, Santa Fe Lisesi’ndeki silahlı saldırının tarihini, 18 Mayıs 2018’i içeriyor. Adam arkadaşı Chris Stone, öldürülenler arasındaydı.(Renuka Rayasam / KHN)

20 yaşındaki Reagan Gaona, yaşamını kurtarmaya yardım etmiş olduğu için bir terapiste güveniyor. Adam arkadaşı Chris Stone okulda öldürüldüğünde Gaona ikinci sınıfını bitiriyordu. Doğru bedeni bulmak için üç terapist gerekti. Şimdi, Gaona’nın sol ön kolunun bir tarafında, vurulma zamanı olan 18 Mayıs 2018’in yanında bir gül dövmesi var ve öteki tarafında gövde olarak noktalı virgül bulunan ve zihinsel sıhhat bilincini ve intiharı önlemeyi simgeleyen kelebekler var. “Depresyondan uçtuğumu ve kanatlarımı büyüttüğümü” temsil ediyor. “Ben güzelim.”

Gaona’nın tertipli ürkü atakları ve kaygıyla ilgili kas spazmları var. Bölgeye geri dönmeden ilkin bir yıl süresince Kansas’taki üniversiteye softbol bursu ile gitti. Kendini daha iyi hissediyor fakat bununla birlikte “boş hissettiğini” de söylemiş oldu.

Çekim ek olarak Laymance’in planlarını da raydan çıkardı. İç tasarım okumak için bir bowling bursuyla üniversiteye gitmeyi planlamıştı.

Sadece TSSB büyük bir engel olmuştur. Kısa süreli bellek kaybı yaşıyor. Ufak bir kolejde oryantasyona gittiğinde, Teksas’ın kampüste açık taşıma politikasını duyduğunda güvensiz hissetti. Gidip psikoloji okumak istiyor fakat şimdilik bir fast-food restoranı olan Sonic’te müdür yardımcısı olarak çalışıyor.

Van Ness, kızının o gün öldüğünü söylemiş oldu. Kızı şimdi kim bulunduğunu bulmaya çalışıyor.

Van Ness, “Yaşamı seçmeye devam etmiş olduğu sürece, seçtiği herhangi bir kararda olacağımız kadar ilerlemesinden gurur duyuyoruz” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu