LIVINGSTON, Mont. — Shannan Piccolo, elinde Narcan dolu bir çantayla bir otele girdi ve opioid doz aşımını tersine çevirebilecek ilacı kullanmanın ne kadar kolay olduğuna dair bir konuşma yapmış oldu.

Park City-County Sıhhat Departmanı müdürü Piccolo otel müdürüne, “Ümit ederim işiniz asla bir doz aşımına cevap vermek zorunda kalmaz, sadece her ihtimale karşı elinizde birazcık Narcan olmasını tercih ederiz,” dedi.

Yönetici, Piccolo’nun nalokson ilacının markası olan Narcan’ın iyi mi kullanılacağına dair talimatlarını dinledi ve otelin ilk yardım çantasına dört kutu burun spreyi ekledi.

İşlem 10 dakikadan azca sürdü. Bu, Piccolo’nun o sıcak Temmuz günü, ortalama 8.000 sözü geçen bir dağ kasabası olan Livingston’da ziyaret etmiş olduğu üçüncü oteldi.

Mahalli sıhhat departmanı ilk kez aşırı doz ölümlerini önlemek için kapıdan kapıya eğitim ve araç-gereç sundu. Temel strateji, halk sağlığı görevlilerinin yüksek riskli ortamlarda süratli testler ve aşılar dağıttığı pandemi esnasında oluşturuldu.

İlçenin halk sağlığı görevlisi Dr. Laurel Desnick, “Bunu covid’den öğrendik” dedi. “Bizlere gelmek için zamanı olmayan insanlara gidiyoruz.”

Pandemi, ABD halk sağlığı sistemindeki boşlukları ve eşitsizlikleri ortaya çıkardı ve çoğu zaman koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmaya çalışan mahalli yetkililere karşı geri tepme ile sonuçlandı. Sadece kısmen federal dolardaki artışın körüklediği pozitif bir netice, sıhhat çalışanlarının covid-19 tepkilerinden öğrendiklerini çalışmalarının öteki yönlerine uyarlamaya başlamış olmalarıdır.

Mesela, Atlanta’da ilçe sıhhat departmanı, süratli covid testlerinin dağıtımını model alan bir program olan hastalıkları kontrol etmek için evde kitleri postayla göndermeyi planladı. Houston’da sıhhat yetkilileri, bu ay, covid’in ne kadar süratli ve ne kadar süratli yayıldığını ölçmek için yaygın olarak kullanılan bir taktik olan maymun çiçeği için şehrin atık suyunu izlemeye başlayacaklarını duyurdular. Ve Chicago’da, devlet kurumları, tabanca şiddetinde bir artış etiketi ekibi için covid işbirliklerinde ince ayar yapmış oldu.

Bu uyarlamalardan bazıları oldukça azca maliyetli olmalı ve aşı teslimatı ve hastalık testi için covid yardım parasıyla satın alınan kamyonetlerin kullanılması benzer biçimde bölümlerin pandemi sonrası çalışmalarına dahil edilmesi nispeten rahat olmalıdır. Öteki araçlar, covid kaynaklı verilerin güncellenmesi ve nezaret sistemlerinin başka şekillerde kullanılması da dahil olmak suretiyle daha çok paraya ve zamana mal olur.

Bazı halk sağlığı çalışanları, pandemi geçtikten sonrasında operasyonlarına örülmüş derslerin ortadan kalkacağından kaygı ediyor.

Ulusal İlçe ve Kent Sıhhat Görevlileri Birliği’nden Adriane Casalotti, “Bu ülkede halk sağlığı krizleri yaşadığımızda, finansmanda patlama ve düşüş döngüsüne haiz olma eğilimindeyiz” dedi.

Livingston
Livingston, Montana – ortalama 8.000 sözü geçen bir kasaba – bileşik opioid fentanilin kullanımında bir artış görmüş oldu. Halk sağlığı çalışanları, aşırı doz ölümlerini önlemeye çalışmak için pandemi esnasında oluşturulan stratejiler kullanıyor. (Katheryn Houghton / KHN)

Bazı federal pandemik yardım fonlarının senelerce sürmesi planlanıyor, sadece öteki tahsisler şimdiden tükendi. Geriye kalanlarla neyin finanse edileceğine öncelik vermek için mahalli sıhhat çalışanları bırakılacak.

Ayrıca, tarihsel olarak yetersiz personel ve yetersiz finanse edilen sıhhat departmanları, gecikmiş ruh sağlığı tedavisi ve rutin bakım da dahil olmak suretiyle pandemi esnasında yoğunlaşan zorluklara cevap veriyor.

Casalotti, “2½ yıl ilkin olduğunuz yerden başlamıyorsunuz, aslına bakarsak tırmanmanız ihtiyaç duyulan daha yüksek bir dağ var” dedi. “Sadece sistemlerinden bazılarını oluşturabilen bölgeler, onları halk sağlığı sorunlarının daha gerçek zamanlı anlaşılmasına izin verecek şekilde uyarlayabilir.”

Atlanta’da, Fulton County Sıhhat Kurulu, posta sakinlerine cinsel yolla bulaşan hastalıklar için evde parasız testler teklif etti. Devlet, tarihsel olarak ülkedeki en yüksek cinsel yolla bulaşan hastalık oranlarından bazılarına sahipti.

İlçenin cinsel sıhhat programları direktörü Joshua O’Neal, kitleri açıklayan bir basın açıklamasında, “Bu program, tarihsel olarak yetersiz hizmet alan topluluklara adil erişimin ölçeklenebilir etkilerini gösterme gücüne haizdir” dedi.

Değişimler hükümetin ötesine geçiyor. Texas Üniversitesi araştırmacıları, ölümcül ve ölümcül olmayan opioid doz aşımına ilişkin verileri kitle kaynaklı olarak elde etmek için eyalet çapında bir program deniyorlar. Projede çalışanlar, covid salgınlarını seyretmek için ulusal çabanın aşırı doz salgınına kadar yayılmamasından dolayı hüsrana uğradı.

Chicago Halk Sağlığı Departmanı komiseri Dr. Allison Arwady, ekibinin aşırı dozda opioid uyuşturucularına ilişkin mahalle düzeyindeki verileri seyretmek ve raporlamak için covid veriye dayalı yaklaşımı genişlettiğini söylemiş oldu. Salgın süresince beraber çalışan kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve kent kurumları, yanıtlarını şekillendirmek için sayılara bakmak için artık her ay bir araya geliyor.

Arwady, şehrin pandemi kaynaklı para ve dikkat artışını covid acil durumunun ötesine geçebilecek programlar için kullanmaya çalıştığını söylemiş oldu.

“Her gün, ‘Ne kadar devam edeceğiz? Ne kadar büyüyeceğiz?’” dedi Arwady. “Bu şekilde bir an bulunduğunu hissediyorum. Covid esnasında neler yapabileceğimizi gösterdik, birazcık ek fonumuz olduğunda neler yapabileceğimizi gösterdik.”

Piccolo
Montana’daki Park City-County Sıhhat Departmanından Shannan Piccolo, bir otel müdürüyle aşırı dozda uyuşturucuyu tersine çevirmek için Narcan burun spreyinin iyi mi kullanılacağı hakkında konuşuyor. (Katheryn Houghton / KHN)

Kent ek olarak silahlı şiddete karşı koymak için covid cevap üssünde modellenen yeni bir güvenlik merkezi açtı. Kent departmanlarından çalışanlar, verileri izleyerek, en yüksek riskli bölgelerdeki insanları hizmetlere bağlayarak ve mahalle blok kulüplerine fon sağlamak ve güvenli alanları restore etmek benzer biçimde mahalli çabaları destekleyerek güvenlik mevzularında ilk kez beraber çalışıyor.

Ayrı olarak, covid temas takip edeni ve eğitimiyle başa çıkmak için oluşturulan mahalle tabanlı kuruluşlar, odak noktasını besin güvenliği, sertliği önleme ve diyabet eğitimine yönlendiriyor. Arwady, başlangıçta pandemik yardım dolarlarıyla işe alınan 600 kişiden 150’sini elinde tutmak için bir takım bağışlama kullanarak uzun süredir sıhhat eşitsizliklerinin olduğu bölgelerde halk sağlığı çabalarına devam etmeyi umduğunu söylemiş oldu.

Arwady, “Ekibime hakikaten verdiğim ileti, ‘Bu, uzun süredir yapmak istediğimiz şeyleri yapma fırsatımızdır'” dedi. “Bunun bir kısmını inşa ettik ve ben bir tek, hepsini dağıtmadan ilkin tekmeleyip feryat atacağım.”

Montana’da Desnick, her değişikliğin finansmana bağlı olmadığını söylemiş oldu.

Haziran ayında Yellowstone Ulusal Parkı içindeki ve çevresindeki sel binaları ve altyapıyı tahrip ettiğinde, Park County sıhhat departmanı okullara, kiliselere ve işletmelere güncellemeler göndermek için pandemi esnasında toplanan bir bağlantı sıralaması kullandı.

Desnick, covid olay sayımlarıyla süregelen ve sel seviyeleri, federal temizlik yardımı ve insanların ilk müdahale edenlerle tanışması için dondurma sosyalleri hakkında detayları içerecek şekilde genişletilen tertipli halk sağlığı video güncellemeleri yayınlıyor.

İlçenin sıhhat müdürü Piccolo, opioid aşırı doz müdahale eğitimi ve malzemeleri sunmak için Temmuz ayında o gün ortalama bir saatini Livingston’un merkezindeki otellere giderek geçirdi. Üç otel yöneticisi teklifi kabul etti, ikisi ondan sonrasında gelmesini istedi ve biri de o hafta için tüm personel için bir eğitim planladı. Piccolo, programı restoranlara ve müzik mekanlarına genişletmeyi planlıyor.

Devam eden covid yardım akışını gerektirmeyen, işine bu tür bir uyarlama. Devlet Narcan kutularını sağlamış oldu. Aksi takdirde, “bir tek bunu yapmak için süre ayırmakla ilgili” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu