Naw Mu Chaw’ın bir covid-19 aşısının ihtimaller içinde yan tesirleri hakkında soruları vardı.

Myanmar’dan yeni bir sığınmacı olan Chaw, ortalama 14.000 kişilik bir kent olan Georgia, Clarkston’daki evinin yakınındaki bir cemiyet sağlığı merkezinde tıbbi bakım aldı. İngilizcesi sınırlıdır, sadece merkezin sıhhat bilgilerini ana dili Burmaca’ya çevirecek bir tercümanı vardır.

Bir sıhhat çalışanının Burma’da aşı hakkında kısa mesajlar göndermesiyle soruları azalmaya başladı. Aşıları yapmış oldu ve arkasından öteki mültecileri de aşı olmaya çağırdı.

“Bazı insanların diyabet benzer biçimde altta yatan hastalıkları vardır ve eğer [the virus]ölebilirler” dedi. “Diyabetleri yada yüksek tansiyonları var ise, öteki insanlardan daha çok aşı olmaları gerekir.”

ABD’deki halk sağlığı yetkilileri ve tekrardan yerleştirme grupları, yeni gelen mültecileri ve öteki savunmasız insanları covid’e karşı aşı olmaya teşvik etmek için bu tür topluluk stratejilerini kullandı. Ve Clarkston benzer biçimde yerlerde, sıhhat yetkilileri bu tür taban çabalarının işe yaradığını söylüyor. Georgia’daki sığınmacı yerleştirme merkezi olan Atlanta metrosu, ilçe yada eyaletten daha yüksek bir aşı oranına haizdir.

Sığınmacılar çoğu zaman orantısız bir halde covid’den etkilenmiştir.

Yeni yerleşenler, virüse yakalanma risklerini artıran yaşam koşulları yada emek harcama koşullarıyla karşılaşabilirler. Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine nazaran, bazı sığınmacılar ülkeye ciddi hastalık geliştirme risklerini artıran temel tıbbi koşullarla giriyor. Ve oldukca kuşaklı hanelerde, yaşlı aile üyelerini sıkışık konut düzenlemelerinde korumak zor olabilir.

Bazı sığınmacılar, dil engelleri, ulaşım eksikliği ve düzensiz emek harcama programları da dahil olmak suretiyle bağışıklamanın önünde başka mühim engellerle karşı karşıyadır.

Virginia merkezli Katolik Yardım Kuruluşları ABD’de Göç ve Sığınmacı Hizmetleri Kıdemli Direktörü Kat Kelley, “Bu pandemilerin beyaz olmayan insanları, göçmenleri, mültecileri ve savunmasız kategorilerdeki öteki insanları orantısız bir halde etkilemediğinden güvenilir olmak istiyoruz” dedi. “Tarihsel olarak yetersiz hizmet alan topluluklarınız var ise, her türlü krizde yetersiz hizmet almaya devam edecekler. Bu engelleri ortadan kaldıran sürdürülebilir bir altyapı oluşturmalısınız.”

Bu altyapıyı oluşturmak için CDC, mahalli sıhhat departmanları ve cemiyet kuruluşları için hastalık ve aşılar hakkında 30’dan fazla dilde covid ile ilgili mesajlaşmayı içeren bir vasıta seti geliştirdi. Ek olarak halk sağlığı uzmanları, tekrardan yerleşim kurumları ve işverenler için veri toplama ve emek harcama politikaları mevzusunda rehberlik sundu. Ve taban grupları, sığınmacılar arasındaki aşı oranlarını çoğaltmak için iki dilli, cemiyet temelli işçileri işe aldı.

ABD’ye kendi isteğiyle başka ülkelerden taşınan insanların aksine, ABD’ye giden mültecilerin seyahatlerinden ilkin aşı olmaları gerekmez. Ülkeye girdikten sonrasında, tüm sığınmacılar, varışlarından itibaren 90 gün içinde, sağlayıcıların aşıları tartıştığı bir tıbbi muayeneye doğal olarak tutulur.

Covid aşısı çabalarına destek olan gruplar içinde, mültecilere acil yardım elde eden ve son 40 yılda Clarkston bölgesinde 28.000’den fazla mülteciyi tekrardan yerleştiren küresel bir kar amacı gütmeyen Internasyonal Kurtarma Komitesi yer ediniyor.

Clarkston, Myanmar, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Suriye’den gelen büyük sığınmacı nüfusuyla çeşitliliği ile tanınır. Oradaki cemiyet sağlığı çalışanları ve taban örgütleri, insanları covid aşısı mevzusunda eğitmede oldukca önemliydi ve organizatörler çabalarının büyük seviyede başarı göstermiş bulunduğunu söylüyor.

Georgia Eyalet Üniversitesi’ndeki Önleme Araştırma Merkezi tarafınca derlenen verilere nazaran, Clarkston sakinlerinin %70’i Temmuz ayı itibariyle tam olarak aşılanmıştır. Clarkston’ın bulunmuş olduğu DeKalb County’de bu oran %62 idi. Gürcistan’ın oranı %57 ile ülkenin en düşükleri arasındadır.

Georgia Eyalet merkezi, Clarkston’un aşı oranının, toplulukları sosyoekonomik durum benzer biçimde faktörlere nazaran değerlendiren benzer Toplumsal Güvenlik Açığı Endeksi puanlarına haiz öteki DeKalb İlçe bölgelerinden yüzde 20’den fazla daha yüksek olduğu tahmin ediliyor; konut yoğunluğu; ulaşım ve hanelerin mevcudiyeti; ve ırk, etnik köken ve dil. Merkezin müdür yardımcısı Mary Helen O’Connor, Clarkston’daki toplumsal yardım çabalarının buradaki yüksek aşı oranlarının arkasında bulunduğunu söylemiş oldu.

GSU’daki Önleme Araştırma Merkezi, covid aşısının faydalarını teşvik etmek için her biri değişik bir dilde akıcı olan beş cemiyet sağlığı çalışanını işe aldı. Myanmar’dan Kaeden Tun ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden Thomas Roger, Clarkston bölgesinde hizmet veren işçilerden ikisi.

Roger, aşı yanlış bilgisinin Swahili konuşan topluluklarda, bilhassa de Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden gelen sığınmacılar içinde büyük bir güçlük bulunduğunu söylemiş oldu. Clarkston’a yerleşmeden ilkin Tanzanya’da bir kampta yaşayan Roger, Mart 2021’de yaşamını kaybeden o ulusun başkanı John Magufuli’nin covid’in varlığını inkar ettiğini ve Feysbuk’ta birçok kişinin bu yanlış bilgiye maruz kaldığını söylemiş oldu. Roger, bazı kişilerin aşıyı şeytani uygulamalarla ilişkilendiren Swahili dilinde YouTube videoları izlediğini söylemiş oldu.

Clarkston’daki insanoğlu başlangıçta onu evlerine almadıklarında şaşırmadı. İlk başta, insanoğlu onu bir yabancı olarak görmüş oldu. Arkadaşları onu aşıyla ilişkilendirdi ve niçin onu tanıtmak için para aldığını merak etti. Ulaşmaya çalmış olduğu insanoğlu için en iyi sonucu veren stratejiler geliştirdi. Aşıların güvenli bulunduğunu göstermek için, toplumun tanınmış üyelerini aşı olurken kaydetmek için telefonunu kullandı.

Chaw aşısı bilgilerini ileti olarak gönderen Tun, tarihsel olarak baskıyla karşı karşıya kalan bir Rohingya sığınmacı ailesi kısa sürede bir sıhhat fuarına katılıp aşı yaptırdığında ulaşılması zor topluluklara girebileceğini bildiğini söylemiş oldu.

Tun, “Beni en oldukca şaşırtan şey, her insanın işimize ne kadar açık olduğudur” dedi. “Bu sebeple, başlangıcından bu yana covid hakkında söylenen her şeyle, bilhassa dil engeli ile topluluk için ne kadar kafa karıştırıcı olabileceğini hayal bile edemiyorum.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu