Dört yıl ilkin Karen Giuliano, kalça protezi ameliyatı için bir Boston hastanesine gittiğinde, birçok hastanede hastalara verilen uçuk pembe bir kova hela malzemesi verildi. İçinde mendiller, kalıp sabun, deodorant, diş macunu ve şüphesiz şimdiye kadar görmüş olduğu en fena diş fırçası vardı.

“İnanamadım. Kılsız bir diş fırçam var” dedi. “Kıl makinesinden geçmemiş olmalı. O yalnız bir sopaydı.”

Bir çok hasta için işe yaramaz bir hastane diş fırçası hafifçe bir hastalık olacaktır. Sadece Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde hemşirelik profesörü olan Giuliano için bu, ABD hastanelerinde yaygın bir “kör nokta”nın bir hatırlatıcısıydı: fırçalanmamış dişlerin çarpıcı neticeleri.

Hastane hastalarının dişlerini fırçalamamasının yada dişlerini kendilerinin fırçalamamasının, solunum aletine bağlanmamış hastalarda her yıl yüz binlerce pnömoni vakasının önde gelen sebebi olduğuna inanılmaktadır. Giuliano ve öteki uzmanlar, pnömoninin sıhhat tesislerinde meydana gelen en yaygın enfeksiyonlardan biri bulunduğunu ve vakaların çoğunun ventilatör dışı hastane kaynaklı pnömoni yada enfekte olanların %30’unu öldüren NVHAP bulunduğunu söylemiş oldu.

Sadece hastanelerde görülen birçok enfeksiyonun aksine, federal hükümet hastanelerin NVHAP vakalarını bildirmelerini koşul koşmaz. Uzmanlar, netice olarak, oldukca azca hastanenin hastalığın kökenini anladığını, oluşumunu takip ettiğini yada önlemek için etken olarak çalıştığını söylemiş oldu.

Giderek artan sayıda hakemli araştırma makalesine nazaran, hastane çalışanları yatalak hastaların dişlerini daha vazife bilinciyle fırçalasaydı, birçok NVHAP vakasından kaçınılabilirdi. NVHAP üstünde on yıldan fazla vakit harcayan Sacramento Eyaleti hemşirelik profesörü Dian Baker, bunun yerine, birçok hastane öteki görevlere öncelik vermek için çoğu zaman diş fırçalamayı atlıyor ve yalnızca ucuz, etkisiz diş fırçaları sağlıyor, çoğu zaman neticelerinden habersiz, dedi.

Baker, “Size bugün hastanelerdeki on binlerce hemşirenin büyük çoğunluğunun zatürrenin ağızdaki mikroplardan geldiği mevzusunda hiçbir fikri olmadığını söyleyeceğim,” dedi.

Pnömoni, mikroplar akciğerlerde bir enfeksiyonu tetiklediğinde ortaya çıkar. NVHAP, hastanelerde meydana gelen vakaların çoğundan görevli olmasına karşın, tarihsel olarak ventilatörlere bağlı pnömoni ile aynı ilgiyi görmemiştir; bu, dar bir hasta alt kümesinde meydana geldiğinden tanımlanması ve incelenmesi daha kolaydır.

Neredeyse tüm hastane hastaları için bir risk olan NVHAP, çoğu zaman fırçalanmamış dişlerdeki kirli biyofilmde toplanan ve akciğerlere aspire edilen ağızdaki bakterilerden oluşur. Hastalar düz yatarlarsa yada uzun süre hareketsiz kalırlarsa daha yüksek riskle karşı karşıya bırakılırlar, bundan dolayı NVHAP, başlarını yükseltmek ve yataktan daha sık çıkarmak suretiyle de önlenebilir.

2020’de kurulan Ulusal NV-HAP Önleme Örgütü’ne nazaran, bu pnömoni hastanede her 100 hastadan 1’ini enfekte etmekte ve bunların %15 ila %30’unu öldürmektedir. Hayatta kalanlar için hastalık çoğu zaman hastanede kalış sürelerini 15 güne kadar uzatır ve bir ay içinde yeniden kabul edilmelerini yada yoğun bakım ünitesine nakledilmelerini oldukca daha ihtimaller içinde hale getirir.

Millinocket, Maine’den 83 yaşındaki John McCleary, 2008’de düşerek ayak bileğini kırdıktan ve 12 gün hastanede rehabilitasyonda geçirdikten sonrasında ihtimaller içinde bir NVHAP vakasına yakalandı, diyor emekli bir hemşire ve kızı Kathy Day. Hasta Güvenliği Fiil Ağı.

McCleary kırıktan kurtuldu fakat zatürreden kurtulamadı. Eve döndükten iki gün sonrasında, ciğerlerindeki enfeksiyon, hastaneye geri götürülmesine niçin oldu, burada sepsise girdi ve bir huzurevindeki yalıtım ünitesine taşınmadan ilkin haftalarca tedavi görmüş oldu.

Kızı, haftalar sonrasında bir deri bir kemik, büyük seviyede sağır, yiyecek yiyemeyen ve bir çok vakit “kamıştan su alamayacak kadar zayıf” olarak öldü. Zatürree olduktan sonrasında tekrar asla yürümedi.

Day, “Düşmeden yedi gün ilkin burada beni ziyaret etmesinden birkaç ay sonrasında ölümüne kadar, vücuduna şaşırtıcı bir hücum oldu” dedi. “Ve her şey önlenebilirdi.”

Uzmanlar NVHAP’yi büyük seviyede göz ardı edilen bir tehdit olarak tanımlarken, bu durum değişiyor benzer biçimde görünüyor.

Geçen yıl, Giuliano ve Baker’ın yanı sıra Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri, Gaziler Sıhhat İdaresi ve Ortak Komisyon’dan yetkililer de dahil olmak suretiyle bir grup araştırmacı, “harekete geçirme çağrısı” adlı bir araştırma makalesi yayınladı. NVHAP önleme hakkında ulusal sıhhat görüşmesi.”

Enfeksiyon önleme ve denetim direktörü Sylvia Garcia-Houchins, akreditasyonu hastaneler kurabilen yada hastaneleri yıkabilen kar amacı gütmeyen bir kurum olan Joint Commission’ın enfeksiyon denetim standartlarını NVHAP dahil olmak suretiyle daha çok rahatsızlığı içerecek şekilde genişletmeyi düşündüğünü söylemiş oldu.

Ayrı olarak, sıhhat güvenliğine odaklanan kar amacı gütmeyen bir kurum olan ECRI, bu yıl NVHAP’ı en mühim hasta güvenliği endişelerinden biri olarak belirledi.

ECRI enfeksiyon uzmanı James Davis, NVHAP prevalansının aslına bakarsan kaygı verici olsa da muhtemelen “hafife alındığını” ve koronavirüs pandemisi esnasında hastanelerin hastalarla dolup taşmasıyla muhtemelen daha da kötüleştiğini söylemiş oldu.

Davis, “Yalnızca neyin rapor edildiğini biliyoruz,” dedi. “Bu buzdağının görünen kısmı olabilir mi? Bence, muhtemelen diyebilirim.”

Durumu daha iyi ölçmek için, bazı araştırmacılar NVHAP’nin standartlaştırılmış bir nezaret tanımı için çağrıda bulunuyorlar; bu, vakit içinde federal hükümetin vakaların rapor edilmesini mecburi kılması yada önlemeyi teşvik etmesi için kapıyı açabilecek. Artan aciliyetle beraber araştırmacılar, hastanelerin federal hükümetin NVHAP’a karşı harekete geçmesini beklememeleri için baskı yapıyor.

Baker, NVHAP’ın iyi mi önleneceği mevzusunda yüzlerce hastaneyle konuştuğunu, sadece binlercesinin hemen hemen bu mevzuyu ele almadığını söylemiş oldu.

Baker, “300.000 dolarlık büyük bir ekipman istemiyoruz” dedi. “Bu ziyanı önlemenin en iyi kanıtını gösteren iki şey, standart bakımda aslına bakarsan olması ihtiyaç duyulan şeylerdir – diş fırçalamak ve hastaları harekete geçirmek.”

Bu kanıt, bu iki stratejinin enfeksiyon oranlarında keskin düşüşlere yol açabileceğini gösteren bir takım emek vermeden geliyor.

Kaliforniya’da, 21 Kaiser Permanente hastanesinde meydana getirilen bir araştırma, hastane kaynaklı pnömoni oranlarını ortalama %70 azaltmak için ağız bakımının tekrardan önceliklendirilmesini ve hastaları yataktan kaldırmayı kullandı. Sacramento’daki Sutter Tıp Merkezi’nde daha iyi ağız bakımı, NVHAP vakalarını senelik averaj %35 oranında azalttı.

Florida’daki Orlando Regional Medical Center’da hastaların gelişmiş ağız bakımı almış olduğu bir tıbbi birim ve bir cerrahi birim, düzgüsel bakım alan benzer birimlere kıyasla NVHAP oranlarını sırasıyla %85 ve %56 oranında azalttı. Benzer bir emek harcama Illinois’deki iki hastanede yürütülüyor.

Ve en ilgi çekici sonuçlar, 2016 ağız bakımı pilot programının NVHAP oranlarını %92 oranında azalttığı ve yalnız 19 ayda tahminen 13 kişinin yaşamını kurtardığı Salem, Virginia’daki bir gaziler hastanesinden geliyor. HAPPEN Girişimi programı Gaziler Sıhhat İdaresi’ne yayıldı ve uzmanlar bunun tüm ABD hastaneleri için bir model olarak hizmet edebileceğini söylüyor.

HAPPEN’in başındaki hemşirelik yetkilisi Michelle Lucatorto, programın hemşireleri hastaların dişlerini en etkili şekilde fırçalamaları için eğittiğini ve hastaları ve aileleri ağız bakımı ile NVHAP’yi önleme arasındaki bağlantı mevzusunda eğittiğini söylemiş oldu. Diş fırçalama eğitim gerektirmeyebilir benzer biçimde görünse de Lucatorto, koronavirüsün birçok Amerikalının başka bir rutin hijyen uygulamasında cansız bir iş yaptığını iyi mi ortaya çıkardığıyla karşılaştırmalar yapmış oldu: ellerini yıkamak.

“Kimi zaman en karmaşık müdahaleyi arıyoruz” dedi. “Devamlı o yeni baypas ameliyatını yada bazı yeni teknik ekipmanları arıyoruz. Ve kimi zaman insanların hayatlarını kurtarmak için yapabileceğimiz kolay şeylere bakmayı başaramadığımızı düşünüyorum.”

[Correction: This article was updated at 10:30 a.m. ET on July 12, 2022, to correct the hometown of John McCleary.]

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu