Dört yıl ilkin, Karen Giuliano bir Boston hastanesine kalça protezi ameliyatı için yatırıldığında, pembe bir kutu hela malzemesi aldı: mendiller, sabun, deodorant, diş macunu ve eller aşağı, şimdiye kadar haiz olduğum en fena diş fırçası. Onun yaşamı.

“Buna inanamadım. Kılsız bir diş fırçam vardı” dedi. “Bir tek bir kürdandı.”

Bir çok hasta için işe yaramaz bir hastane diş fırçası ufak bir mesele olacaktır. Sadece Massachusetts-Amherst Üniversitesi’nde hemşirelik profesörü olan Giuliano için bu, ABD hastanelerinde “göz ardı edilen bir probleminin” hatırlatıcısıydı: dişlerinizi fırçalamamanın korkulu neticeleri.

Ventilatöre yerleştirilmemiş hastalar içinde dişlerini, kendilerini yada hemşirelerini fırçalamamalarının her yıl yüz binlerce pnömoni vakasının ana sebebi olduğuna inanılmaktadır. Giuliano ve öteki uzmanlar, pnömoninin sıhhat hizmetlerinde meydana gelen en yaygın enfeksiyonlardan biri bulunduğunu ve bir çok vakanın solunum aleti olmayan hastane kaynaklı pnömoni (NVHAP) bulunduğunu ve enfekte kişilerin %30’unu öldüren bir durum bulunduğunu söylemiş oldu.

Sadece hastanelerde meydana gelen birçok enfeksiyonun aksine, federal hükümet hastanelerin NVHAP vakalarını bildirmelerini gerektirmez. Netice olarak, uzmanlar, fazlaca azca hastanenin hastalığın kökenini anladığını, başlangıcını takip ettiğini yada önlemek için etken olarak çalıştığını söylemiş oldu.

Artan sayıda hakemli araştırma makalesine nazaran, hastane mensubu yatalak hastaların dişlerini daha iyi fırçalarsa birçok NVHAP vakası önlenebilir. NVHAP üstünde on yıldan fazla süre harcayan Sacramento Eyaleti hemşirelik profesörü Dian Baker, bunun yerine, bir çok hastane öteki görevleri öncelik sırasına koymak için diş fırçalamayı atlıyor ve yalnız ucuz, etkisiz diş fırçaları sağlıyor, bir çok süre sonuçların bilincinde değil, dedi.

Baker, “Size söyleyeceğim, bugün hastanelerdeki on binlerce hemşirenin büyük çoğunluğunun zatürrenin ağızdaki mikroplardan geldiği mevzusunda hiçbir fikri yok,” dedi.

Pnömoni, mikroplar akciğerlerde bir enfeksiyonu tetiklediğinde ortaya çıkar. NVHAP, sıhhat hizmetiyle ilişkili vakaların çoğunluğunu oluşturmasına karşın, tarihsel olarak ventilatörle ilişkili pnömoni ile aynı ilgiyi görmemiştir; bu, ufak bir hasta alt kümesinde meydana geldiğinden tanımlanması ve incelenmesi daha kolaydır.

Neredeyse tüm hastane hastaları için bir risk olan NVHAP’a çoğu zaman, fırçalanmamış dişlerin köpüklü biyofilminde biriken ve akciğerlere aspire edilen ağızdaki bakteriler niçin olur.

Hastalar uzun süre yatarak yada hareketsiz kalırlarsa daha yüksek bir riskle karşı karşıya bırakılırlar, bu yüzden NVHAP, başlarını yükseltmek ve onları daha sık yataktan çıkarmak suretiyle de önlenebilir.

2020’de kurulan Ulusal NV-HAP Önleme Örgütü’ne nazaran, bu pnömoni hastanede yatan 100 hastadan ortalama 1’ini enfekte ediyor ve bunların %15 ila %30’unu öldürüyor. Hayatta kalanlar için bu hastalık çoğu zaman hastanede kalış sürelerini 15 güne kadar uzatır ve taburcu olduktan sonraki bir ay içinde tekrardan hastaneye yatırılmaları yada yoğun bakım ünitesine nakledilmeleri olasılığını fazlaca daha çok hale getirir.

Emekli bir hemşire ve Hasta Güvenliği Fiil Ağı savunucusu olan kızı Kathy Day, Maine, Millinocket’ten 83 yaşındaki John McCleary’nin, düşerek ayak bileğini kırdıktan ve 12 gün hastanede yattıktan sonrasında 2008’de ihtimaller içinde bir NVHAP vakasına yakalandığını söylemiş oldu. .

McCleary kırıktan kurtuldu fakat zatürreden kurtulamadı. Eve döndükten iki gün sonrasında, ciğerlerindeki enfeksiyon onu hastaneye kaldırılmış, burada sepsis geçirmiş ve bir huzurevindeki yalıtım ünitesine taşınmadan ilkin haftalarca tedavi görmüştür.

Kızı, haftalar sonrasında bir deri bir kemik, büyük seviyede sağır, yiyecek yiyemez ve “kamışla su içemeyecek kadar zayıf” olarak öldü. Zatürree olduktan sonrasında tekrar asla yürümedi.

Day, “Düşmeden yedi gün ilkin burada beni ziyaret etmesinden birkaç ay sonrasında ölümüne kadar, vücuduna inanılmaz bir hücum oldu” dedi. “Ve bunların hepsi önlenebilirdi.”

Uzmanlar NVHAP’yi büyük seviyede göz ardı edilen bir tehdit olarak tanımlarken, bu durum değişiyor şeklinde görünüyor.

Geçen yıl, Giuliano ve Baker’ın yanı sıra Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri (CDC), Gaziler Sıhhat İdaresi ve Ortak Komisyon yetkilileri de dahil olmak suretiyle bir grup araştırmacı, “fiil çağrısı” olarak bir araştırma makalesi yayınladı. “NVHAP önleme mevzusunda ulusal bir sıhhat görüşmesi” başlatma umuduyla.

Kar amacı gütmeyen bir kurum olan ve akreditasyonu hastaneleri yok edebilen Kar amacı gütmeyen bir kurum olan Ortak Komisyon, enfeksiyon denetim standartlarını NVHAP şeklinde daha çok rahatsızlığı içerecek şekilde genişletmeyi düşünüyor, diyor baş önleme görevlisi Sylvia Garcia-Houchins. ve enfeksiyon kontrolü.

Sıhhat güvenliğine odaklanan kar amacı gütmeyen bir kurum olan ECRI, bu yıl ek olarak, NVHAP’yi en mühim hasta güvenliği endişelerinden biri olarak belirledi.

ECRI’de bir enfeksiyon uzmanı olan James Davis, NVHAP prevalansının esasen kaygı verici olsa da muhtemelen “hafife alındığını” ve koronavirüs pandemisi esnasında hastanelerin hastalarla dolmasıyla daha da kötüleştiğini söylemiş oldu.

Davis, “Bir tek neyin rapor edildiğini biliyoruz” dedi. “Bu buzdağının görünen kısmı olabilir mi? Bana nazaran, muhtemelen diyebilirim.”

Durumu daha iyi ölçmek için, bazı araştırmacılar NVHAP’nin standartlaştırılmış bir nezaret tanımı için çağrıda bulunuyorlar; bu, sonunda federal hükümetin olay raporlamasını mecburi kılma yada önlemeyi teşvik etme kapısını açabilecektir. Artan aciliyetle beraber, araştırmacılar hastanelere federal hükümetin NVHAP’a karşı harekete geçmesini beklememeleri için baskı yapıyor.

Baker, NVHAP’ın iyi mi önleneceği mevzusunda yüzlerce hastaneyle konuştuğunu, sadece hemen hemen gemiye binmemiş binlerce hastane bulunduğunu söylemiş oldu.

Baker, “300.000 dolarlık büyük bir ekip istemiyoruz” dedi. “Bu ziyanı önlemek için en iyi kanıtı gösteren iki şey, esasen standart bakımda yapılması ihtiyaç duyulan şeylerdir: diş fırçalamak ve hastaları taşımak.”

Bu kanıt, bu iki stratejinin enfeksiyon oranlarında kuvvetli düşüşlere yol açabileceğini gösteren bir takım emek harcamadan geliyor.

Kaliforniya’da, 21 hastanede meydana getirilen bir Kaiser Permanente emek harcaması, hastane kaynaklı pnömoni oranlarını ortalama %70 azaltmak için ağız bakımının tekrardan önceliklendirilmesini ve hastaları yataktan kaldırmayı kullanmıştır. Sacramento’daki Sutter Tıp Merkezi’nde daha iyi diş bakımı, NVHAP vakalarını senelik averaj %35 oranında azalttı.

Florida’daki Orlando Regional Medical Center’da, hastaların gelişmiş ağız bakımı almış olduğu bir tıbbi birim ve bir cerrahi birim, düzgüsel bakım alan benzer birimlere kıyasla NVHAP oranlarını sırasıyla %85 ve %56 oranında azalttı. Benzer emekler iki Illinois hastanesinde devam etmektedir.

Ve en ilgi çekici sonuçlar, 2016 ağız bakımı pilot programının NVHAP oranlarını %92 oranında azalttığı ve yalnız 19 ayda tahminen 13 kişinin yaşamını kurtardığı Salem, Virginia’daki bir gaziler hastanesinden geldi. HAPPEN Girişimi programı Gaziler Sıhhat İdaresi’nde genişletildi ve uzmanlar bunun ülke çapındaki hastaneler için bir model olarak hizmet edebileceğini söylüyor.

HAPPEN’den hemşirelik görevlisi Michelle Lucatorto, programın hemşireleri hastaların dişlerini daha etkili fırçalamaları için eğittiğini ve hastaları ve ailelerini ağız bakımı ile diş çürümesini önleme arasındaki bağlantı mevzusunda eğittiğini söylemiş oldu. Dişlerinizi fırçalamak asla eğitim gerektirmiyor şeklinde görünse de Lucatorto, bunu koronavirüsün birçok Amerikalının başka bir rutin hijyen uygulamasında orta derece bir iş yaptığını ortaya koymasıyla karşılaştırdı: ellerini yıkamak.

“Kimi zaman en karmaşık müdahaleyi ararız” dedi. “Devamlı yeni baypas ameliyatı yada bazı yeni teknik ekipman arıyoruz. Ve kimi zaman yaşam kurtarmak için yapabileceğimiz kolay şeyleri göremediğimizi düşünüyorum.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu