Gittikçe daha çok hastane, birincil bakım elde eden bağımsız, kar amacı gütmeyen kuruluşlar oluşturarak, çoğu zaman kârsız ayakta tedavi hizmetlerini daha yoksul hastalara dış kaynak sağlıyor.

Medicare ve Medicaid, federal sertifikalı akran sıhhat merkezleri olarak malum bu kliniklere, hastanelerin sahibi olduklarından oldukça daha çok para ödüyor.

Ortalama 1,400 federal sertifikalı sıhhat merkezi benzer biçimde – bu extra dolarları da alıyor – hükümet tarafınca “akran kuruluşu” olarak belirlenen bir klinik de maliyetleri düşürmeye ve sağlayıcılarla sözleşme halletmeye destek olabilecek federal programlar için uygundur. Klinikler reçeteli ilaçları büyük indirimlerle alabilir ve hekim sıkıntısı olan bir bölgede çalışıyorlarsa talebe borçlarını ödemelerine destek olan bir hükümet programına uygun hale getirerek yeni doktorları çekebilir.

Sadece cemiyet sağlığı merkezlerinden değişik olarak, meslektaşlar işletme maliyetlerini karşılamak için senelik bir federal bağışlama almazlar. Ek olarak tıbbi uygulama hatası vakaları için federal hükümetten mali güvence almıyorlar.

Bir hastane sisteminin parçası olmasalar da, hastaneler tarafınca oluşturulan benzer merkezlerin birçoğunun hastane kampüslerinde yada adım atma mesafesinde klinikleri vardır. Bundan dolayı, klinikler daha azca ciddi hasta hastaları emebilir ve onları pahalı acil servislerden uzaklaştırabilir.

Bu, bilhassa ER’yi birinci basamak için kullanmış olabilecek sigortasız hastalardan meydana gelen mali kayıpların azaltılmasına destek sağlar. Forvis danışmanlığından Jeffrey Allen, klinikleri “akran merkezlerine” dönüştürmek, çoğu zaman Medicaid’e kayıtlı hastaların yüksek oranda bulunmuş olduğu ve çoğu zaman ticari sıhhat planlarından daha düşük oranlarda geri ödeme icra eden hastanelerin bir stratejisidir. “Bu ivme kazanan bir trend” dedi.

Allen, hastanelerin para kaybettiren bir hizmetten vazgeçmeleri ve “akranlarına” bunu çözücü tutmak için bir sübvansiyon vermeleri durumunda kontrolden çıkmak için bankacılık yaptıklarını söylemiş oldu. Hem de, hastaneler, benzer kliniklerden kabul edilmesi ihtiyaç duyulan yada hususi bakım gerektiren birçok hastanın hastanelerine sevk edilmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

Federal verilere dayanan bir KHN analizine nazaran, minimum sekiz hastane sistemi mevcut klinikleri dönüştürdü yada 2019’dan 2022’ye kadar “benzer organizasyon” tanımı alan yenilerini inşa etti. Bunlar içinde şunlar vardır:

  • Indiana ve Ohio’da büyük bir hastane sistemi olan Parkview Health, 2021’de Fort Wayne, Ind.’de Alliance Health Centers adlı benzer bir tesisi açtı. Hastane sözcüsü Tami Brigle, akran statüsünün sisteme daha iyi bir seçenek sunduğunu söylemiş oldu. yetersiz hizmet alan insanlara bakım sağlamanın yolu.
  • Titusville, Fla.’daki Space Coast Sıhhat Merkezlerinin açılmasına destek olan ve 2022’de bir “eş kurum” olarak belirlenen Parrish Tıp Merkezi. hastane. Space Coast CEO’su Arvin Lewis, KHN’ye yapmış olduğu açıklamada, “Hastalarımızın bir çok senelerdir birinci basamak sıhhat hizmeti almıyor ve birden fazla tıbbi ve davranışsal gereksinimleri var” dedi. “Bakım hizmetlerine erişimi iyileştirmek için çalışıyoruz.”
  • Mount Carmel, Illinois’deki hastanenin yanında “benzer” bir klinik olan Wabash Cemiyet Sağlığı Merkezi’ni oluşturmak için mahalli bir sıhhat departmanıyla ortaklık kuran Wabash General Hospital. Hastanenin iş geliştirme başkan yardımcısı Danielle Stevens, hastanenin kliniğin bazı hastalarını acil serviste tedavi ettiğini ve yeni merkezin tek bir yerde zihinsel ve fizyolojik sıhhat hizmetleri sunduğunu söylemiş oldu. “Niyet, geri ödemenin iyileştirilmesi yardımıyla şu anda topluma sunulmayan hizmetleri genişletmek” dedi.
  • BeverlyCare CEO’su Corali Nakamatsu’ya nazaran, Los Angeles County’deki bir kent olan Montebello’daki Beverly Hastanesi, 3 milyon dolarlık bir kredi sağlamış oldu ve hanım kliniğini “benzer” BeverlyCare merkezini başlatmak için bağışladı. Merkez, erişkin ve çocuk kliniği için hastaneden ofis alanı kiralıyor. Bu klinik, hastanenin acil servisini ziyaret ettikten sonrasında takip bakımına gerekseme duyan hastalara destek sağlar. Klinik ek olarak hastalara acil servise gitmekten daha ucuz bir seçenek sunuyor.

Indiana Hastaneler Birliği Başkanı Brian Tabor, hastanelerin kimi zaman “benzeri” bir kurum yaratma mevzusunda davranışlarında ölçülü olduklarını bundan dolayı bunun kontrolü yeni bir organizasyona bırakmak anlamına geldiğini kaydetti. Sadece, dönüşümün hem hastanelere hem de hastalara yarar sağlayabileceğini söylemiş oldu: “Hastaneler, kırsal ve yetersiz hizmet alan bölgelerde sağlığa erişimi desteklemek için değişik ödeme modelleri araştırıyor ve bazıları için dirimsel bir vasıta olarak ‘akran’ statüsü ortaya çıktı”.

Federal Sıhhat Kaynakları ve Hizmetleri İdaresi’ne (HRSA) nazaran, ülke çapında etkinlik gösteren 108 “benzer” sıhhat merkezi var ve bu sayı 2020’de 87’ye çıktı. Bir çok hastaneler tarafınca oluşturulmadı.

“Benzer” sıhhat ocakları bir yönetim kurulu tarafınca denetlenmekte ve cemiyet sağlığı merkezlerinde olduğu benzer biçimde yöneticilerin minimum %51’inin hasta olması gerekmektedir. “Akranlar”, hastaları gelirlerine nazaran değişen bir ücret ölçeğinde tedavi eder.

Kuruluşlar, tamamen federal olarak sübvanse edilen bir sıhhat merkezi haline gelmenin bir başlangıcı olarak çoğu zaman “akran” statüsü için federal hükümete başvurur.

Allentown, Pennsylvania bölgesinde, iki büyük sıhhat sistemi (St. Luke’s Üniversitesi Sıhhat Ağı ve Lehigh Valley Sıhhat Ağı) kısa sürede birinci basamak kliniklerinin çoğunu benzer merkezlere dönüştürdü. Her iki hastane de değişimler hakkında yorum yapmak için bir sözcü sağlamadı, sadece her ikisi de soruları yazılı olarak yanıtladı.

St. Luke, 2018’de Yıldız Community Health’e başladı; “Ekran” unvanını 2020’de aldı. Yıldız CEO’su Mark Roberts, genişleme hakkında detay vermese de, “Yıldız, başka türlü bakıma erişimi olmayan daha geniş bir hasta grubunu tedavi edebildi” dedi.

Lehigh Valley, temel bakım uygulamalarının birçoğunu Valley Health Partners Cemiyet Sağlığı Merkezi adı altında “eşler arası” statüsüne dönüştürdü. Sözcü Jamie Stover, Medicare ve Medicaid’den sağlanan ek fonların kliniklerin ruh sağlığı ve madde bağımlılığı hizmetlerini genişletmesine ve ek olarak mali danışmanlardan, toplumsal hizmet uzmanlarına ve klinik eczacılardan yardım sunmasına izin verdiğini yazdı.

Merkezi Fort Myers, Fla.’da bulunan bir hastane sistemi olan Lee Health, 2014 itibariyle iki düzineden fazla ayakta tedavi kliniğini “benzeri” tanımlamaya dönüştürdü. Lee Community Healthcare’in başkan yardımcısı Bob Johns, akranlarla dolu vakit yöneticisi. Kalan personel hastane sistemi tarafınca istihdam edilmeye devam etmektedir.

Johns, artan Medicaid fonunun dört yeni erişkin aile hekimliği kliniği ve bir pediatrik ruh sağlığı kliniği için ödeme yapılmasına destek bulunduğunu deklare etti. Yetersiz hizmet verilen bölgelere giden bir mobil sıhhat kliniği de kısmen geliştirilmiş Medicaid geri ödemesi kanalıyla finanse edilmektedir.

Johns, benzer bir kliniğin bir Medicaid hastasının birinci basamak ofisini ziyareti için ortalama 120 dolar aldığını, bu da Lee Health’e ilişkin olduğunda kliniklerin aldığının neredeyse iki katı bulunduğunu kaydetti.

Johns, benzer kliniklere Lee Health hastanelerinde gereksiz acil servis ziyaretlerini minimum %20 oranında azalttığını söylemiş oldu. Bu ziyaretlerin çoğunun sigortasız hastalardan geldiğini söylemiş oldu.

Klinikler ek olarak, hastalara satmak için ilaçları büyük indirimlerle satın almalarına müsaade eden federal 340B programından da yararlanıyor. Hastaların sigortacıları çoğu zaman merkezlere daha yüksek bir oran öderken, klinikler aradaki farkı koruyor. Johns, Lee Health’in sigortasız yada düşük gelirli hastalar için ilaç maliyetlerini düşürdüğünü söylese de, klinikler hastaların cepten harcama maliyetlerini düşürebilir, sadece bunu yapmak zorunda değildir.

Johns’a nazaran, 340B programını kullanan Lee Health benzer biçimde hastane sistemleri bunu yalnızca yatan hastaları için kullanabilir.

Akran statüsü bununla beraber kliniklerin, sıhhat hizmeti sağlayıcısı sıkıntısı olan bir bölgede emek harcamayı kabul eden doktorlar için talebe kredilerini ödeyen federal bir program olan Ulusal Sıhhat Hizmet Birlikleri’ne katılmalarına da izin verir. Johns, “Profesyonelleri elde tutmanın mükemmel bir yolu” dedi.

Bakımı “akran kuruluşlara” kaydırmak, Lee Health’in yetersiz hizmet alan insanlara bakım sağlamak için yeni fon bulmasına destek bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Johns, “Mükemmel bir model ve sınırı olan kaynakları kullanmanın oldukça verimli bir yolu” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu