Jennifer Lucier ve kocası 2016 senesinde bebek beklediklerini öğrendiklerinde derhal üç telefon görüşmesi yaptılar.

İlki annesineydi. İkincisi kocasının ailesine oldu. Üçüncüsü ise Roper St. Francis Healthcare Learning Center’aydı.

Son çağrının bilhassa acil bulunduğunu hissetti. Lucier, doğmamış bebeği için gündüz bakımevinin uzun bekleme sıralamasında bir yer bulmak istiyordu.

Lucier, Cenup Carolina, Charleston çevresindeki tek hastane sistemi olan Roper St. Francis Healthcare’de kardiyovasküler yoğun bakım hemşiresi olarak çalışıyor ve çalışanlarının evlatları için bir çocuk bakım merkezi işletiyor.

İşin püf noktası, her insana yer yok. Roper St. Francis 5.000 kişiyi istihdam etmektedir ve gündüz bakımı bir tek 130 bebek ve evladı barındırabilmektedir. Bu bekleme sıralamasında çoğu zaman 100’den fazla çocuk bulunur. Lucier’in yeni doğan bebeği, bir açıklık bulunmadan ilkin 9 aylıktı.

2020’de ikiz doğuran Lucier, “Fazlaca mutluyduk” dedi. Evlatları hâlâ Tahsil Merkezine kayıtlı.

Roper St. Francis Healthcare, tesisi 30 yıldan daha uzun bir süre ilkin, kalıcı bir insan kaynakları sorununu ele almak için açtı: işe alma ve elde tutma. Bugün, ABD Birleşik Devletleri’nde çalışanları için tam zamanlı bir çocuk bakım merkezi işleten nispeten azca sayıda hastane sisteminden biri olmaya devam ediyor, sadece bu değişiyor benzer biçimde görünüyor. Bazı hastaneler artık çocuk bakım merkezlerini pandemi sürecinin en büyük zorluklarından birini çözmenin bir yolu olarak görüyor: çalışanları kalmaya ikna etmek.

ABD Emek verme Bakanlığı tarafınca geçen yıl gösterilen bir rapora gore, ulusal olarak, her 10 çalışandan bir tek 1’i çocuk bakım hizmetlerinin maliyetlerinin bir kısmını yada tamamını – ister işyerinde ister dışarıda – kapsayan işveren programlarına erişebiliyor. Sıhhat sektörü daha fazlasını yapıyor benzer biçimde görünüyor: ABD hastanelerinin ortalama üçte biri çocuk bakımı yardımı sunuyor.

Sadece veriler, bu faydaların geniş çeşitliliğini gizlemektedir. Bazı hastaneler, ebeveynlerin hasta çocuklar için son dakika düzenlemeleri yapabilmeleri için yalnızca yedek bakıma erişim sağlar. Daha sağlam faydalar sunan hastaneler içinde bile, Lucier benzer biçimde birçok ebeveyn bekleme sıralamasında vakit harcıyor.

Hastaneler, pandeminin başlangıcında, ansızın kendilerini hem çalışamaz hale gelen hem de çocuklarına bakamayan klinik personelini barındırmak için çabaladı. Aradan iki yıldan fazla bir süre geçmesine karşın bir çok, ülkede devam eden çocuk bakımı kriziyle karşı karşıya kalan ebeveynlere kalıcı çözümler sunmuyor. Ayrıca, minik evde programlardan büyük gündüz bakım tesislerine kadar binlerce çocuk bakım sağlayıcısı 2020’nin başından beri kapanmış oldu ve ailelerin bakımını güvence altına almalarını Lucier’in ilk doğum yapmış olduğu zamana gore daha da zorlaştırdı.

Bu zorluklar tüm iş sektörlerinde hissedilmektedir. Care.com tarafınca bu yıl gösterilen bir toplumsal yardım raporu, 2021’in ikinci yarısında her ay minimum 4 milyon ABD’li işçinin çekilme ettiğini ve bunların ortalama yarısının çocuk bakımı yada yaşlı bakımı zorluklarıyla savaşım ettiğini belirtti.

Sadece, ezici çoğunluğu hanım olan ve salgın esnasında tükenmişlik, stresli emek verme koşulları ve öteki işyeri sorunları sebebiyle hastanelerden oldukça sayıda çekilme eden hemşireler söz mevzusu olduğunda, elde tutma bilhassa acil bir mesele haline geldi. Aslına bakarsak, Health Affairs tarafınca gösterilen bir rapora gore, ABD’de kayıtlı hemşirelerin sayısı geçen yıl 100.000’den fazla düştü – “son kırk yılda gözlemlenenden oldukça daha büyük bir düşüş”. Yüzlerce hemşirenin katılmış olduğu yakın tarihindeki bir McKinsey & Co. anketinde, %32’si gelecek yıl içinde mevcut konumlarından ayrılabileceklerini belirtti.

Ülkedeki işveren sponsorluğundaki en büyük çocuk bakımı sağlayıcısı olan Bright Horizons’ın alan kişi ilişkileri kıdemli başkan yardımcısı Priya Krishnan, “İnsanlar iş ve yaşamı dengeleyemedikleri için endüstriden ayrılıyor” dedi.

Bright Horizons, ülke genelinde işlettiği 655 merkezden 82’sini hastane temelli çocuk bakım merkezi işletiyor. Krishnan, firmanın potansiyel müşterilerle yapmış olduğu son görüşmelerin çoğunun hastanelerle bulunduğunu söylemiş oldu.

“Elde tutma, bunu düşünmelerinin en büyük sebebi” dedi.

Federal hükümet, işletmelere, çalışanlara çocuk bakımı sağlamaları için senelik 150.000 dolara kadar vergi kredisi sunuyor. Dolaylı mali teşvikler de mevcuttur. NSI Nursing Solutions tarafınca gösterilen 2022 “Ulusal Sıhhat Bakımı Tutma ve RN Çalışanı Raporu”na gore, hastaneler, bir hastabaşı hemşiresi çekilme ettiğinde averaj 46.000 dolar kaybeder ve bu da 2021’de averaj bir hastane için hemşirelik ciro maliyetinde ortalama 7 milyon dolara eşittir.

Sadece Roper St. Francis tarafınca sunulan anekdot niteliğindeki kanıtlar, evlatları Tahsil Merkezine kayıtlı olan çalışanların ayrılma olasılığının oldukça daha düşük bulunduğunu gösteriyor. İnsan kaynaklarından görevli başkan yardımcısı Melanie Stith, sistemin pandemi esnasında mühim bir ciro yaşadığını söylemiş oldu. Sadece bu süre zarfında, evlatları Tahsil Merkezine devam eden bir tek iki çalışanın çekilme ettiğini söylemiş oldu.

Tahsil Merkezini kullanan anne babalar içinde kısa sürede meydana getirilen bir ankette, %91’i işlerinde kalmalarının sebebinin çocuk bakım tesisi bulunduğunu belirtti. Roper St. Francis, Tahsil Merkezini işletirken para kaybeder, sadece Berkeley County’de daha büyük bir hastane inşa etmiş olduğu için çocuk bakım hizmetlerini genişletmeyi hala düşünüyor.

Bu, tarihsel olarak, çocuk bakımında para kazanılmadığı anlamına gelmez. 1980’lerde Bain Capital’in yatırımıyla kurulan Bright Horizons, hususi ana para şirketi için yüz milyonlarca dolar kazanmıştır. Şimdi halka açık olan hisseleri, geçen senenin Şubat ayındaki değerlerinin zirvesinde olduklarının ortalama yarısı değerinde.

Bazı hastaneler çocuk bakımını hala iyi bir yatırım olarak görmektedir.

Atlanta bölgesinde bulunan Wellstar Health System klinik sıhhat psikoloğu Rebecca Gomez, “Buna, bilhassa okul çağındaki evlatları olan aileler için, yarar paketinin hakikaten oldukça yaşamsal bir parçası olarak bakıyorum” dedi. . Her iki evladı da Wellstar’ın Bright Horizons tarafınca işletilen Öğrenme Akademisine kayıt yaptırdı.

Gomez, “Bununla ilgili her şey hayatımı oldukça daha kolay hale getirdi” dedi.

Charleston’daki Roper St. Francis Healthcare Learning Center’da olduğu benzer biçimde, Wellstar çalışanları da çoğu zaman boş bir yer beklerler. Gomez, Wellstar’ın her hastane kampüsünde çocuk bakım tesisleri işletmediğini söylemiş oldu.

Öyleki olsa bile, Wellstar’ın çocuk bakımı tekliflerinin genişliği onu bir aykırı kıymet yapıyor. Öteki dikkate kıymet örnekler içinde, her ikisi de uzun süredir çalışanlara çocuk bakımı sunan Boston’daki Mass General Brigham ve NewYork-Presbyterian sayılabilir. Ve yerinde çocuk bakımı sağlamak ender olsa da, hastaneler giderek artan bir halde bunun için seçenekleri araştırıyor.

Appalachian Tennessee, Virginia ve Şimal Carolina’da tıbbi tesisleri bulunan bir hastane sistemi olan Ballad Health, geçtiğimiz günlerde, halihazırda işletmekte olduğu üç merkeze ek olarak 11 çocuk bakım merkezi inşa etmek için önümüzdeki üç yıl içinde 37 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu. Genişletme, Johnson City, Tennessee merkezli sistemin çocuk bakım kapasitesini 200 yuvadan 2.000’e çıkarmasına olanak sağlayacak.

Çalışanlar için hastane temelli çocuk bakımı çoğu zaman parasız değildir. Charleston’daki Roper St. Francis Healthcare, Tahsil Merkezini kullanan tüm ebeveynlerden, çocuğun yaşına bağlı olarak 200 ila 220 dolar içinde değişen, piyasa averajından birazcık daha yüksek bir haftalık ücret almaktadır.

Bazı hastane sistemleri, çalışanın maaşını dikkate alan kayan bir ölçek oluşturur. Mesela bir tabip, bir evladı kaydettirmek için bir röntgen teknisyeninden daha fazlasını ödeyebilir. Ballad Health geçtiğimiz günlerde, averaj olarak çocuk başına haftada ortalama 145 dolar ödeyebileceklerini belirten çalışanlara anket yapmış oldu.

Birçok hastane sistemi benzer biçimde Ballad da salgın esnasında hemşirelerin ayrılmasını engellemek için savaşım etti. Fakat bununla birlikte iş için öteki bölgesel işverenlerle rekabet ediyor. Ballad Health’de sistem inovasyonundan görevli başkan yardımcısı Tony Keck, Bristol, Virginia’daki yeni bir kumarhanenin kısa süre ilkin 600 kişiyi işe aldığını söylemiş oldu. Önümüzdeki birkaç yıl içinde binlerce kişinin daha işe alınması planlanıyor, dedi.

Keck, “Yalnız doktorlar ve hemşireler için rekabet etmiyoruz” dedi. Hastanenin ek olarak, kumarhanenin ve diğerlerinin hedeflediği temizlik mensubu ve öteki düşük ücretli çalışanları da cezbetmesi gerekiyor.

Sadece hemşireler bilhassa önemlidir. Keck, Ballad Health’in başlangıç ​​hemşirelik maaşını son iki yılda %30’dan fazla artırdığını, sadece Knoxville benzer biçimde yakın pazarlardaki hastanelerin – başlangıçta hemşirelere daha yüksek maaşlar ödediğini – oranlarını da artırdığını söylemiş oldu.

Buna ayak uyduramayız, dedi. Ballad Health liderleri, yeni çocuk bakım merkezlerinin sisteme rekabet pozitif yanları sunacağını umuyor, “bu yüzden mümkün olduğunca acele hareket etmeye çalışıyoruz” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu