Federal hükümet, tıbbi bir acil durum yaşayan bir hanıma kürtajın reddedildiği iddiasıyla ilgili ilk onaylanmış soruşturmasını başlattı.

Bölüm sözcüsü Lisa Cox, KHN’ye verdiği demeçte, Ekim ayı sonlarında, Missouri Sıhhat ve Kıdemli Hizmetler Departmanı, Joplin, Missouri’deki Freeman Hastanesinde federal Acil Tıbbi Tedavi ve Emek harcama Yasası kapsamında bir soruşturma başlattı. EMTALA anketlerini yürütmek için devlet kurumlarıyla sözleşme icra eden federal Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezleri tarafınca yetkilendirilmiştir.

Dava, hamileliğinin erken döneminde suyu gelen bir hanımı içeriyor, sadece hastane doktorların kürtaj yapmasına izin vermiyor. Sonunda eyalet haricinde tıbbi yardım istedi.

Temmuz ayında Biden yönetimi, kürtajı yasaklayan 13 eyaletteki hastanelere ve doktorlara, federal yasaların, acil gebelik komplikasyonları yaşayan hastalara, gerekirse kürtaj da dahil olmak suretiyle, yaşam yada sıhhat kurtaran tıbbi hizmetler sağlamalarını gerektirdiğini hatırlatmıştı.

Missouri soruşturması önemlidir, zira EMTALA, Yüksek Mahkemenin anayasal kürtaj hakkını kaldıran Haziran kararının peşinden hamilelik komplikasyonları olan hastaların lüzumlu kürtajı almasını sağlamak için hükümetin en kuvvetli araçlarından biridir. 1986 EMTALA yasası, hastanelerin ve doktorların acil durumlarda tarama ve stabilize edici tedavi sağlamasını koşul koşar.

Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Departmanı’nın Temmuz ayı siyaset kılavuzu, EMTALA’nın kürtajı yasaklayan herhangi bir eyalet yasasının yerine geçtiğini ve federal göreve uymayan hastanelerin ve doktorların para cezası ve Medicare ve Medicaid programlarından fesih ile karşı karşıya kalabileceğini altını çizdi.

HHS, ektopik gebelikler, preeklampsi olarak malum şiddetli tansiyon yükselmeleri ve bir kadının suyunun hamileliği yaşamadan ilkin kırılmasına yol açan membranın erken yırtılması şeklinde kalıcı yaralanma yada ölümü önlemek için kürtajın lüzumlu olabileceği bazı acil gebelik durumlarını belirtti. ciddi enfeksiyonlara yol açabilir ve yaşamını tehdit edebilir.

Pittsburgh Üniversitesi’nde kürtaj mevzularını inceleyen doçent bir hukuk profesörü olan Greer Donley, Teksas’ta tıbbi olarak lüzumlu acil kürtajları reddettikleri iddia edilen hastaneler ve doktorlarla ilgili öteki EMTALA soruşturmalarının açıldığını sadece kamuya açıklanmadığını söylemiş oldu.

CMS, EMTALA soruşturmalarını tamamlanmadan ve bulgular ve cezalar kesinleşmeden ifşa etmez ve devletler de çoğu zaman bu tarz şeyleri kamuya açıklamaz. Sadece hastalar yada hastane çalışanı, iddia edilen hizmet reddine şiddetle karşı çıkıyorlarsa, bilhassa kürtaj şeklinde mevzularda konuşabilirler.

Missouri soruşturması, 2 Ağustos’ta Freeman Hastanesi’ne, hamileliğinin ortalama 18. haftasında suyunun gelmesi ve peşinden kanama ve kramplar girmesinden sonrasında gelen 41 yaşındaki Mylissa Farmer’ın davasını içeriyor. Oradaki doktorların, uygulanabilir olmadığı, Farmer’ın amniyotik sıvı kaybetmiş olduğu ve ciddi bir enfeksiyon riskiyle karşı karşıya olduğundan hamileliği sonlandırmayı önerilmiş olduğu bildirildi. Farmer’ın KHN ile yapmış olduğu kısa bir röportajda doğru bulunduğunu söylediği Springfield Haber Lideri’ndeki 19 Ekim tarihindeki bir makalede onun durumu detaylı bir şekilde anlatılıyor. Farmer, Ekim ayında EMTALA soruşturması için kendisiyle iletişime geçildiğini ve sorgulandığını doğruladı.

Gazete makalesine nazaran, Farmer’ın doktorları, Freeman Hastanesi’nin hukuk ekibine danıştıktan sonrasında, Missouri’nin 24 Haziran’da yürürlüğe giren tüm kürtajları yasaklayan yasası sebebiyle, hamileliği sona erdirmek için standart prosedürü – genişleme ve tahliye – sunamayacaklarını söylediler.

Bu pozisyon Farmer’ın doktorların ona söylediğinden farklıydı. KHN’ye “Doktorlarım acil bir durum bulunduğunu söylemiş oldu ve acil bir durum bulunduğunu hissettim” dedi.

Kanun “tıbbi acil durum” için bir kural dışı içermesine karşın, doktorlar ve hastane avukatlarının iddiaya nazaran davasının bu kural dışı için uygun olmadığına karar verdiler. Yasaları ihlal etmiş olduğu tespit edilen sağlayıcılar, B sınıfı bir suçtan yargılanabilir ve ek olarak uygulama lisansları iptal edilebilir. Kürtajın tıbbi bir acil durum sebebiyle yapıldığını kanıtlama yükümlülüğü sağlayıcılara aittir.

Kürtaj karşıtları, bir çok eyaletin kürtaj karşıtı yasalarının hamile kadının sağlığı ve yaşamı için kafi istisnalar içerdiğini korumak için çaba sarfediyor. Sadece doktorlar ve hastane avukatları, istisnaların belirsiz bir halde ifade edildiğini ve aslolan mühim olanın bu tutucu eyaletlerdeki savcıların bu tarz şeyleri iyi mi yorumladığı bulunduğunu söylüyor.

Doktorlar, hamileliğin sonlandırılmasını gerektiren bir acil durum olduğunda karar vermede esnekliğe gereksinimleri bulunduğunu ve politikacıların ve avukatların omuzlarının üstünden bakmalarının tehlikeli bulunduğunu söylüyorlar. OB/GYN Hospitalists Derneği’nin eski başkanı olan Cleveland OB-GYN’den Dr. Kim Puterbaugh, “Bu tıp, hukuk değil ve oldukca karmaşık” dedi. Bir hamileliğin “sorun içinde” olup olmadığını belirlerken tansiyon yada kanamaya tadı sınırlar koymak, bu oldukca saçma. Oldukça fazla değişken var.”

Missouri’deki demokratik milletvekilleri, tıbbi acil durumlar için istisnanın daha net bir tanımı için valiyi, başsavcıyı ve eyalet sıhhat yetkililerini zorladı.

Her ikisi de çocuk isteyen Farmer ve adam arkadaşı, güvenli bir halde doğum yapmış olup yapamayacağını görmek için Kansas ve Illinois’deki birden fazla hastaneyi aradı, sadece onlarca kere hamileliğin uygun olmadığı ve sağlığının risk altında olduğu söylendi. Sonunda, Illinois, Granite City’deki eyalet sınırının ötesindeki Bayanlar için Ümit Kliniği’nde bir buluşma aldı ve burada doğum halletmeye başladı ve 6 Ağustos’ta hamileliğini sona erdirmek için bir prosedür aldı.

Freeman Hastanesi yetkilileri, tekrarlanan yorum taleplerine cevap vermedi.

New York’taki Üreme Hakları Merkezi’nin kıdemli danışmanı Genevieve Scott, “Missouri tüzüğü, doktorları ve sağlayıcıları bir kaya ile zor bir yer arasına koyuyor” dedi. “Sağlayıcıların kovuşturma ile karşı karşıya kalma ve geçim kaynaklarını yitirme riski göz önüne alındığında, tıbbi acil durumlarda bakım sağlamak için aşırı bir caydırıcılık yaratıyor. Bu, eyaletteki her hamile kişinin sağlığını ve yaşamını açıkça tehdit ediyor.”

Missouri soruşturması, Biden yönetimi ile katı kürtaj yasaklarını destekleyen Cumhuriyetçi devlet yetkilileri içinde yeni bir yasal hesaplaşmaya niçin olabilir. Yönetim, EMTALA ile ilgili Temmuz rehberliği mevzusunda Teksas ve Idaho’da esasen davaya kilitlendi.

Bir Teksas federal yargıcı, Ağustos ayında, rehberliğin “yetkisiz” bulunduğunu ve acil durumlarda kürtaj yapılmasını gerektiren EMTALA’nın ötesine geçtiğini söyleyerek geçici bir yasaklama emri çıkardı. Federal yetkililer temyize gitti. Sadece bir Idaho federal yargıcı yönetimin yanında yer aldı ve Idaho yetkilileri ondan kararını tekrardan gözden geçirmesini istedi.

Uzmanlar, Missouri davası şeklinde kürtajla ilgili durumlarda bu tür bir davanın EMTALA uygulamasını engelleyip engellemeyeceğinden kuşku duyuyor. Georgetown Üniversitesi Sıhhat Politikası Enstitüsü’nde doçent olan Katie Keith, Freeman Hastanesi ve doktorlarının eylemlerinin araştırılmasının yalnızca eyalet yasalarına değil federal yasaların gerekliliklerine uyup uymadıklarını inceleyeceğini söylemiş oldu. Gene de, hastanenin Missouri kürtaj karşıtı yasasını bir müdafa olarak gösterebileceğini ve hatta bir mahkeme kavgası kurabileceğini ekledi.

Farmer’ın davası, Missouri’deki ABD Senatosu yarışında Cumhuriyetçi Başsavcı Eric Schmitt ile Demokrat talibi hemşire Trudy Busch Valentine içinde da rol oynuyor. Farmer, 24 Haziran’da Missouri’nin kürtaj karşıtı tetik yasasını yürürlüğe koyan bir bildiri yayınladığı için Schmitt’i eleştiren Busch Valentine için bir TV reklamında yer aldı. Farmer, reklamda, “Eric Schmitt’in koyduğu vazife sebebiyle Missouri doktorlarımın bana ihtiyacım olan bakımı vermelerine izin verilmedi” dedi. “Eric Schmitt benim şeklinde bayanları umursamıyor.”

Mahalli haberlere nazaran, Schmitt’in kampanya avukatları, reklamı taşıyan TV istasyonlarına reklamın yayından kaldırılmasını talep eden mektuplar gönderdi. Bayanların kürtaj yaptırdıkları için cezaevine girebileceklerini söylemenin yanlış bulunduğunu ve bunun hastanın sağlığını korumak için bir kural dışı içerdiğini belirtmediklerini iddia ettiler.

George Washington Üniversitesi’nde sıhhat hukuku ve politikası profesörü Sara Rosenbaum, Farmer’ınkine benzer vakaların muhtemelen kürtajı yasaklayan eyaletlerde her gün meydana geldiğini ve daha çok EMTALA soruşturmasının başlatılacağı mevzusunda uyardı. Bu, hastaneleri ve doktorları dayanılmaz bir noktaya yerleştiriyor, diye ekledi. CMS, haberler de dahil olmak suretiyle güvenilir bilgilere dayanarak soruşturma başlatacağını söylemiş oldu.

Sağlayıcılar hakkında konuşurken, bir EMTALA soruşturması “karşılaşacağı en fena şeylerden biri” dedi, “zira bebeğin kaybolduğu açıkken kadının hayatta kalması için neye ihtiyacı bulunduğunu inkar ettiğinizi size bir etiket yapıştırıyor. ”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu