MUSCATINE, Iowa – Hamileliğinin 33. haftasında olan Bailee Tordai, doğum öncesi kontrole güç bela geldi. Onun tıknaz eski Jeep, evinden Iowa Üniversitesi’nin güneydoğu Iowa memleketindeki toplumsal yardım kliniğine giden 2 millik yolculuğu tamamlayamadı. Sıcak bir Haziran günüydü ve bir kablolama problemi, Jeep’in sokağa çıkmasına niçin oldu.

Yoldan geçen bir şahıs 22 yaşındaki Tordai’nin kaza icra eden aracını yoldan çıkarıp bir park yerine itmesine yardım etti. Sonrasında kliniğe gitmesi için üvey babasını aradı.

Ebe hemşire Jaclyn Roman muayene odasına girdi. “Otomobilinizin bozulduğunu duydum.”

“Aynen. Satın almak ister misin? Beş dolar!” Tordai latife yapmış oldu.

Güvenilir ulaşım eksikliği, bebeğinin doğduğu Ağustos ayında gülünecek bir mevzu olmayacak. Kendisini ortalama 40 mil kuzeybatıdaki Iowa Şehrindeki Iowa Üniversitesi Hastaneleri ve Kliniklerine götürecek birini ayarlaması gerekecek. 2020’de doğum ünitesini kapattığı için Muscatine’nin hastanesinde doğum yapamıyor.

Roman, bu tür kapatmaların niçin olduğu ziyanı en aza indirmek için alışılmadık bir çabanın parçası. O, mahalli hastanenin doğum ünitesini kapattığı bir başka güneydoğu Iowa kasabası olan Muscatine ve Washington’a tertipli olarak gezi eden Iowa Üniversitesi’nden 11 sertifikalı hemşire ebeden biri. Üniversitenin federal bir bağışlama ile desteklenen pilot projesi, kepenkli doğum ünitelerini tekrardan açmayı amaçlamıyor. Bunun yerine, ebe ekibi bölgedeki hanımefendilerin ilgili hizmetleri almasını sağlamaya destek sunar. Geçen yıl Muscatine ve Washington’da 500’den fazla hastaya hizmet verdi.

Muscatine, ABD’de hastanelerin son yirmi yılda, çoğu zaman doğum uzmanları ve öteki uzman personelden yoksun oldukları için doğum hizmetlerini bıraktığı yüzlerce kırsal bölgeden biridir.

Hastane endüstrisi liderleri, büyük seviyede ABD’deki doğumların %40’ından fazlasını kapsayan ve birçok kırsal alanda daha da büyük bir paya haiz olan kamu sıhhat sigortası programı Medicaid’in düşük ödemeleri sebebiyle doğum birimlerinin de para yitirme eğiliminde bulunduğunu söylüyor.

İşgücü ve teslimat hizmetlerinin kaybı, bilhassa bakım için gezi edecek kaynakları ve zamanı olmayan bayanları daha oldukça etkiliyor.

Mississippi Nehri üstünde bulunan Muscatine, 23.000’den fazla nüfusa haiz olup, onu Iowa standartlarına bakılırsa nispeten büyük bir kasaba haline getirmektedir. Sadece hastanesi, Iowa Halk Sağlığı Departmanına bakılırsa 2000 yılından beri doğum ünitelerini kapatan 41 Iowa tesisinden biri. Bir çok kırsal kesimdeydi. Yalnız bir tanesi tekrardan açıldı ve şu anda yalnız 56 Iowa hastanesinde doğum ünitesi var.

Hemşire ebe ekibinin emek vermesi, mühim doğum öncesi kontrolleri ihtiva eder. Bir çok hamile insanoğlunun doğum yapmadan ilkin bir düzine yada daha çok buluşma alması gerekir. Sıhhat hizmeti sağlayıcıları, bir hamileliğin iyi mi ilerlediğini seyretmek ve yüksek gerilim emarelerini ve erken doğumlara, ölü doğumlara ve hatta anne ölümlerine yol açabilecek öteki sorunları seyretmek için kontrolleri kullanır. Ebeler ek olarak hanımefendilere doğumdan sonrasında kendilerini ve bebeklerini iyi mi sıhhatli tutacakları mevzusunda tavsiyelerde bulunur.

Amerikan Hemşire-Ebeler Koleji’nin ebelik pratiği müdürü Karen Jefferson, Iowa Üniversitesi ekibinin yaklaşımının, hastane doğum ünitelerini kaybeden kırsal alanlardaki gereksinimleri karşılamanın yenilikçi bir yolu bulunduğunu söylemiş oldu. New York kırsalında yaşayan Jefferson, “Doğum öncesi ziyaretleriniz için – bilhassa hamileliğin sonlarına doğru, her hafta gidiyorsanız – 40 mil gitmek yerine şehrinizde bir sağlayıcı görmek ne kadar mükemmel olurdu” dedi.

Ebeler, hanımefendiler ve bebekler için başka birçok bakım sağlayabilir. Jefferson, teoride hastanelerin haricinde kırsal doğum merkezleri bile açabileceklerini söylemiş oldu. Sadece, düşük riskli doğumlarda nadiren gerekseme duyulduğunu söylediği acil sezaryen yapmak için cerrahların mevcudiyeti ve finansman mevzusundaki endişelerin üstesinden gelmeleri gerekecek.

Iowa Üniversitesi ebeleri, düşük riskli gebeliklere odaklanarak mühim sıhhat sorunları olan hastaları Iowa City’deki tabip uzmanlarına yönlendirir. Bir çok vakit, bu uzmanlar minik kasaba kliniklerinde hasta ve ebelerle video konuşma yöntemiyle ziyaret edebilirler.

Bir hastane hanım doğum biriminin kaybı, kırsal kesimdeki aileler için mahalli doğum bakımı bulmayı zorlaştırabilir.

Tordai, hastaların doğum öncesi randevular için uzaklara gezi etmeleri gerekiyorsa, hepsine erişme olasılıklarının daha düşük bulunduğunu onaylayabilir. Her biri için Iowa City’ye gitmesi gerekseydi, işinden art arda üç saat pizza restoranını yönetmek zor olurdu, dedi. O Haziran günü cipi bozuldu, randevusunu iptal edecekti.

Bunun yerine, Muscatine kliniğindeki bir muayene masasında, bebeğinin kalp atışlarını bir monitörde dinleyerek ve Roman’ın karnını ölçtüğünü izleyerek yaralandı.

Ebe muayene esnasında ona “Muhteşem olmak güzel iş,” dedi.

Roman, Tordai’den bebeğinin hareketlerini tanım etmesini istedi. “Devamlı,” diye yanıtladı gülümseyerek.

Roman emzirmeyi planlayıp planlamadığını sordu. Tordai, şimdi 4 yaşlarında olan ilk kızı Aspen ile pek şansının olmadığını söylemiş oldu.

“Emzirme kursu düşündün mü?” ebe sordu.

“Bunun için zamanım yok,” diye yanıtladı Tordai. Roman, emzirme kursunun çevrimiçi olarak nerede mevcut bulunduğunu belirterek onu ikna etmeye devam etti.

Randevunun sonuna doğru Tordai, Roman’a Iowa Üniversitesi hastanesinde bir teşvikli doğum planlayıp planlayamayacağını sordu. Ebe, genel olarak, doğumun kendi kendine başlamasına izin vermenin, suni olarak başlatmaktan daha iyi bulunduğunu söylemiş oldu.

Fakat güvenilmez ulaşım meselesi vardı. Tordai, doğumu planlamanın, annesinin onu Iowa City’deki hastaneye götürmesini ayarlamasına destek olacağını deklare etti. Roman, ulaşımın meşru bir sebep bulunduğunu kabul etti ve 10 Ağustos’ta mecburi doğum için bir düzenleme yapmış oldu.

Iowa Üniversitesi ebe ekibi, 2020 senesinde Trinity Muscatine hastanesine ortalama 3 km uzaklıktaki bir klinikte hizmet vermeye başladı. Hastane, Muscatine doğum ünitesinin kapatılması için mevcut hanım doğum uzmanlarının eksikliğini suçlayan, kar amacı gütmeyen büyük bir hastane sistemi olan UnityPoint Health’e aittir. O sırada UnityPoint liderleri, bölgeye yeni doğum uzmanları alabilirlerse birimi tekrardan açmayı umduklarını söylemiş oldu.

UnityPoint Health sözcüsü Kristy Phillipson, Haziran ayında KHN’ye, firmanın Muscatine hastanesi de dahil olmak suretiyle doktorları işe almaya devam ettiğini söylemiş oldu. Doğum ünitesini tekrardan açmamış olmasına karşın, şirket doğum öncesi bakım ve ilgili hizmetleri sağlamak için tertipli olarak bir karı doğum uzmanı ve öteki çalışanı gönderdiğini söylemiş oldu.

Bakımları için UnityPoint’i seçen bölgedeki hamile hastaların bir çok, doğuya doğru 45 dakikalık sürüş mesafesindeki Bettendorf’taki sistemin hastanesinde doğum yapıyor.

Iowa Üniversitesi ebe ekibinin kendi doğum merkezlerini açma planı yok. Sadece kırsal klinik hizmetini, yetersiz hizmet alan öteki kasabalara da genişletmeyi umuyor. Bunu yapmak için, üniversitenin daha çok hemşire ebe işe alması gerekecek ve bu da zor olabilir. Iowa Hemşirelik Kurulu’na bakılırsa, 120 lisanslı hemşire ebe, 3 milyon kişinin yaşamış olduğu eyalette yaşıyor.

Iowa Üniversitesi, 2023’te eyaletin ilk hemşire ebe eğitim programını başlatarak bu problemi çözmeyi planlıyor. Kırsalda hizmete vurgu meydana getirecek olan yüksek lisans programı, kayıtlı hemşireleri hemşire ebe olmaları için eğitecek. Iowa Üniversitesi’nden bir ebe olan Amber Goodrich, çabaya öncülük etmesine destek olan, sonunda yılda sekiz kişiyi mezun edebileceğini söylemiş oldu.

Bu mezunlar, gelecek yıllarda daha çok hastanenin doğum ünitelerini kapatabileceği kırsal alanlardaki boşlukları doldurabilir.

Goodrich, “Bu kriz hiçbir yere süratli gitmiyor” dedi.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu