Thomas Dardar Jr.’ın ailesi nesiller süresince Louisiana kıyılarında Isle de Jean Charles isminde minik bir bayou adasında yaşadı. Çevresel değişimler, yükselen deniz suları ve fırtınalar talibi mühim seviyede değiştirdi. Birleşik Houma Ulusu üyelerine ev sahipliği icra eden ada, şimdi ortalama 320 dönüm, 20. yüzyılın ortalarında 22.000 dönümden fazla bir alan.

Katrina ve Ida da dahil olmak suretiyle devasa kasırgalar bölgeyi sarstı. Yardım çabaları, Körfez Kıyısı süresince 1.800’den fazla insanı öldüren, kıyı arazilerini silip süpüren ve 100 milyar dolardan fazla hasara yol açan Katrina Kasırgası’nın 2005 senesinde yol açmış olduğu tahribatı karşılamak için savaşım etti. Adanın anakaraya giden tek yolu, güçlü rüzgarlar ve yükselen su sebebiyle çoğu zaman geçilmezdir. Suya saldırı, besin yetiştirmeyi zorlaştırdı.

Dardar, Isle de Jean Charles’da yalnız azca sayıda vatandaşın yaşadığını söylemiş oldu. Ortalama 17.000 üyesi olan United Houma Nation’ın eski başkanı Dardar, “Louisiana’da toprak kaybediyoruz – eskiden her 90 dakikada bir futbol sahası derdik” dedi. “Şimdi bundan daha süratli.”

2016 senesinde, Louisiana eyalet hükümeti, aralarında Houma’nın da bulunmuş olduğu ada sakinlerinin tekrardan yerleştirilmesine destek olmak için federal bir bağışlama aldı. Bazı insanoğlu hareket etmek istemiyor. Birçokları için taşınmak bir zorluktur.

Louisiana’nın cenup kıyısı süresince arazi, altyapı ve kültürel mirasın kaybı sebebiyle yerinden edilen Birleşmiş Houma Ulusu üyeleri, iklim değişikliğine ve sıhhat üstündeki etkilerine karşı en savunmasız bölgedekiler içinde içeriyor. Sıhhat savunucuları, beyaz insanlardan daha yüksek oranda diyabet, kalp hastalığı ve öteki bazı sıhhat sorunları yaşayan Yerli insanoğlu için sonuçların daha fena olabileceğinden korkuyor.

Houma Ulusu, federal hükümet tarafınca bir kabile olarak tanınmamaktadır, sadece federal standartlarda 2015 senesinde yapılacak bir değişim, ilk uygulanmasından 35 yıldan fazla bir süre sonrasında kabile için federal statünün önündeki engelleri hafifletebilir.

Houma Ulusu’nun günlük operasyonlarını denetleyen bir üyesi olan Lanor Curole, bu tanıma, Houma’nın kaynakları güvence altına almak için aracılar yerine direkt federal hükümetle çalışmasına izin vereceğini söylemiş oldu. Acil bir durumda federal yetkililerle direkt iletişimin, Houma benzer biçimde topluluklara tehlikeli sonuç yardım sağlamada kıymetli zamandan tutum edebileceğini söylemiş oldu.

Halkımız o cephede fakat bizim o masada yerimiz yok” dedi.

2010 senesinde, Deepwater Horizon petrol sızıntısı Meksika Körfezi’ne minimum 4 milyon varil petrol saldığında, vaka, Huma halkını alt üst etti. Bölgeyi kirletti, ekosistemleri yok etti, ticari balıkçılığı tehdit etti ve insanları kansere niçin olduğu malum zehirli maddelere maruz bıraktı. Sadece bu çevre felaketinden sonrasında, sondaj kulesini kullanan şirket olan BP’nin, kabile federal hükümet tarafınca tanınan 574’ten biri olmadığı için direkt Houma’ya zarar ödemesi gerekmedi.

Federal tanınma için, kabileler, üyelerinin zamanı bir kabileden geldikleri ve ayrı bir topluluk oldukları da dahil olmak suretiyle çeşitli kriterleri karşıladıklarını kanıtlamalıdır. Şimal Dakota Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Dan Lewerenz, federal tanınma eksikliğinin hükümetin Houma’yı kendi kendini yöneten egemen bir varlık olarak görmediği anlamına geldiğini söylemiş oldu.

Houma liderleri, topluluğun statüsünün iklim acil durumlarıyla savaşım için destek almanın önünde bir engel haline geldiğini söylemiş oldu. Ayrıca, bölgede federal olarak tanınan bir kabile olan Chitimacha, iklim baskılarını ele almak için bir uyum planı geliştirmek için 2016 senesinde federal hükümetle ortaklık kurdu.

İklim değişikliğiyle ilişkili ciddi sıhhat sorunları içinde E. coli benzer biçimde su kaynaklı enfeksiyonlar ve sivrisinekler tarafınca bulaşan dang humması ve Batı Nil virüsü benzer biçimde hastalıklar, suyla dolup taşan toplulukları rahatsız eden problemler içeriyor.

Houma, bölgedeki aslına bakarsan zayıf olan seçenekleri kazanarak, Hindistan Sıhhat Hizmeti vasıtasıyla bakım için uygun değildir. Kabile tarafınca yürütülen 2010 topluluk gerekseme değerlendirmesine gore, Houma üyelerinin yarısından fazlasının kardiyovasküler hastalığı var.

Sıhhat araştırmacıları ve toplumsal bilimciler, Yerli halklar arasındaki sıhhat eşitsizliklerini nesiller arası travmalarla ilişkilendiriyor ve genç nesiller atalarının deneyimlerine bağlı olarak fena sıhhat neticeleri sergiliyor. ABD’deki Yerlilerin yaşamış olduğu tarihsel travmalar içinde soykırım ve yerinden edilme sayılabilir.

Kıyıdaki savunmasız topluluklarda, insanoğlu çoğu zaman bir fırtınadan sonrasında tekrardan inşa etmek için ihtiyaç duyulan extra paraya haiz değiller ve bu da onları evlerini yitirme riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Altyapıyı onarmanın maliyeti astronomik olabilir, bu da bazı insanları başka bölgelere taşınmaya zorlar ve aslına bakarsan kaynakları kısıtlı olan toplulukları okullar ve doktorlar benzer biçimde ihtiyaçlardan daha çok yoksun bırakır.

Çevresel değişikliklerin Louisiana’daki Yerli halkın sağlığı üstündeki etkilerini araştıran Shanondora Billiot, “Bayous’ta oldukça azca bakkal var” dedi. “Birçok insan, taze meyve ve taze sebzelerle en yakın markete gitmek için 30 ila 45 dakika sürmek zorunda şu sebeple birçok insan artık bu sebzeleri toprağında yetiştiremiyor.”

Billiot’un Houma Nation üstüne yapmış olduğu araştırma, çevresel felaketlere yine yine maruz kalmanın insanların ruh sağlığına zarar verdiğini ve bazı üyeler içinde travma sonrası stres bozukluğu semptomlarıyla karşılaştırdığı bir “üzüntü” bulunduğunu fark etti. Billiot, “İklim değişikliği, kültürün ifadesini ve kültür ve kimliğin sıhhat üstündeki koruyucu faktörlerini kesintiye uğratıyor” dedi.

İşler kıt ve kıyı bölgelerinde bir gereklilik olan sel sigortasının maliyeti o denli yüksek ki, bazı insanoğlu artık evlerini karşılayamıyor. Pahalı sel sigortası primleri, Curole’u Louisiana’daki Golden Meadow’daki evinden uzaklaştırdı. “Bir ev notunda harcayacağımdan daha fazlasını sigortaya ayda harcayacaktım” dedi. “Ve bunu göze alamazdım.”

Ağustos 2021’de, 150 mil rüzgara haiz bir Kategori 4 kasırgası olan Ida Kasırgası, Golden Meadow’un yalnız 20 mil güneyinde karaya ulaştı. Katrina Kasırgası’ndan neredeyse 16 yıl sonrasında, Ida çok önemli hasara, ezici hazırlıklara ve yardım çabalarına niçin oldu.

Houma benzer biçimde kıyı sakinleri için, her yıl bir sonraki büyük fırtınayı getirebilir ve iklim değişikliğinin hızlanmasıyla beraber, daha da muhtemeldir. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne gore kasırga mevsimi tipik olarak Eylül ve Ekim aylarında zirve yapıyor.

Billiot, “Kollarını sıvarlar ve inşa ederler, tekrardan inşa ederler ve komşularına yardım ederler ve esasen baştan başlarlar” dedi. “Ve bunun için dayanıklı kabul ediliyorlar. Sadece vatandaşlar ‘Dayanıklı olmak zorunda kalmak istemiyorum’ dedi.”

Bu yazı Taylor Cook, Zach Dyer ve Dr. Céline Gounder’ın ilk olarak “İklim Değişimi, Kültürel Dayanıklılık“Amerikan Teşhisi” podcast’inin “kısmı.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu