Hızla yoğunlaşan fırtınalar ve yükselen deniz seviyeleri, Teksas’tan Maine’in ucuna kadar kıyı şehirlerini tehdit ederken, Ian Kasırgası araştırmacıların uyardığını gösterdi: ABD’deki yüzlerce hastane iklim değişikliğine hazır değil.

Ian Kasırgası, 28 Eylül’de ölümcül Kategori 4 fırtınası olarak Fort Myers kenti yakınlarına indikten sonrasında Florida’nın merkezinden güneybatıya minimum 16 hastaneyi hastaları tahliye etmeye zorladı.

Bir kasırga esnasında eyalet çapında hastaneler içinde gereksinimleri ve kaynakları koordine eden Florida Hastaneler Birliği başkanı Mary Mayhew, bazılarının hastalarını fırtınadan ilkin taşıdıklarını, bazıları ise kasırga binalarına zarar verdikten yada elektrik ve akan suyu kestikten sonrasında tam yada kısmi tahliye emri verdiğini söylemiş oldu. .

Mayhew, Florida’nın beş ilçesinde ortalama 1000 hastanın değişik nedenlerle hastanelerden tahliye edildiğini ve fırtınanın çatısının bir kısmını yırtıp zemin katını sular altında bıraktıktan sonrasında bir hastanenin hastaları hareket ettirdiğini söylemiş oldu. Öteki hastaneler hiçbir yapısal hasar olmadan ortaya çıktı, sadece elektrik ve akan su yitirdi. Mayhew, bozuk köprüler, su basmış yollar ve temiz su eksikliğinin bazı hastaneler için zorluğa eklendiğini söylemiş oldu.

Ve bu, kasırga ve sonrasında yaralananlara yardım etme ihtiyacını düşünmeden ilkin.

Harvard TH Chan Okulu’nda C-CHANGE olarak malum İklim, Sıhhat ve Küresel Çevre Merkezi’nin geçici direktörü Aaron Bernstein, “Kasırgalar şeklinde iklim şokları, düzeltmemiz ihtiyaç duyulan şeyi bizlere en acı verici şekilde gösteriyor” dedi. Halk Sağlığı Kısmı.

İklim değişikliği kasırgaların yoğunluğunu artırdıkça, Miami’den Charleston, Cenup Carolina’ya kadar yükselen deniz seviyelerinin tehdidi altındaki kıyı şehirleri, evleri yükseltmekten deniz duvarları, bent kapakları ve korumak için pompalar ağı yapmaya kadar milyar dolarlık fırtına dalgalanma koruma planlarını değerlendirdi. sakinleri ve altyapıyı fırtınalardan meydana gelen kuvvetli sele karşı.

Bazı hastaneler binaları güçlendiriyor ve kampüsleri yükseltiyor. Ötekiler, zayıf fırtınaların bile tesisleri aşabilecek sel baskınlarına yol açmış olduğu bir geleceğe hazırlanırken iç bölgelere doğru hareket ediyor.

ABD’nin Zararsız Sıhhat Hizmeti iklim ve sıhhat direktörü Emily Mediate, “Bunlar, artan hava olaylarının yanı sıra bunlarla beraber gelen yaralanma ve hastalıklardaki artışın maliyetini taşıyan iklim değişikliğinin ön saflarında yer alıyorlar” dedi. iklim değişikliğine hazırlanmak için hastanelerle beraber çalışan kar amacı gütmeyen kurum.

Gene de hastaneler aşırı hava koşullarına hazırlanırken bile, Bernstein ve Harvard’daki bir araştırma ekibi yakın tarihindeki bir çalışmada, Atlantik ve Körfez kıyılarındaki birçok tesisin daha ılıman hava vakalarından bile bir ekip sorunlarla karşı karşıya kalacağını öngördü.

Emek harcama, Atlantik ve Körfez kıyılarından 10 mil uzaklıktaki hastanelere yönelik sel riskini çözümleme etti. Çözümleme edilen 78 metropol alanının yarısından fazlasında, bazı hastaneler Kategori 1’deki en zayıf kasırgadan meydana gelen fırtına dalgalanması sel riski altındadır. 110 mil / saat’e kadar rüzgarları paketler. Florida, çalışmada tanımlanan en yüksek risk altındaki 10 metropol alanından altısına ev sahipliği yapıyor ve Miami-Fort Lauderdale-West Palm Beach bölgesi, kasırga tesiri açısından en büyük riske haiz bölge olarak sıralanıyor.

Araştırmacılar ek olarak Kategori 2 kasırgası esnasında kıyı hastanelerinin 1 mil yakınındaki yollarda sel riskini de göz önünde bulundurdu. Florida’nın batı kıyısında, Ian Kasırgası’nın 150 mil / saat’lik maksimum devamlı rüzgarlarının su basmış yollara ve yıkanmış köprülere katkıda bulunmuş olduğu batı kıyısında olan buydu.

Charlotte County’deki üç hastane de fırtına esnasında kapatıldı. Biri ertesi gün acil servisini tekrardan açtı ve ikisi 1 Ekim’e kadar faaliyete geçti.

Komşu Lee County’de, kamu hastanesi sistemi, tesislerin akan suyunu kaybetmesinden sonrasında dört hastanesinden üçünü kısmen tahliye etmek mecburiyetinde bırakıldı ve potansiyel olarak ortalama 1.000 hastayı etkiledi. Florida Ulaştırma Bakanlığı’nın trafik bilgilerine gore, 6 Ekim itibariyle ilçede muhteşem hal devam etti ve sel ve hasar sebebiyle birçok yol ve köprü kapatıldı.

Sahildeki mülklerdeki birkaç Florida hastanesi, temel elektrik sistemlerini ve öteki tehlikeli sonuç operasyonlarını yer seviyesinin üstüne çıkardı, otoparklarını ve binalarını yükseltti ve batı-merkezdeki tek travma merkezine haiz olan Tampa General Hospital da dahil olmak suretiyle kampüslerinin etrafına su bariyerleri kurdu. Florida.

Miami Beach, aşırı yüksek gelgitler esnasında güneşli günlerde yolların sular altında kalmış olduğu bir bariyer adasıdır. Biscayne Körfezi’nin kenarında bulunan Mount Sinai Tıp Merkezi’nin CEO’su Gino Santorio, kasırgalara ve sel baskınlarına dayanacak şekilde inşa etmenin kurumlar için bir öncelik bulunduğunu söylemiş oldu.

Son on yılda, Mount Sinai kasırgalara ve sel baskınlarına karşı koruma sağlamak için ortalama 62 milyon dolarlık projeyi tamamladı. Projeler, okulları, hastaneleri ve öteki kurumları güçlendirmek için Federal Acil Durum Yönetim Ajansı ve eyalet ve mahalli yönetimler tarafınca finanse edilen ülke çapında bir stratejinin parçasıydı.

“Hakikaten son umar tesisi olmakla ilgili. Bu bariyer adasındaki tek tıp merkezi ve acil servis biziz,” dedi Santorio.

Sadece Bernstein, son teknoloji ürünü kasırgalara dayanıklı hastane binalarına yüz milyonlarca dolar harcayan “Fort Knox modelinin” kafi olmadığını söylemiş oldu. Bu strateji, su basmış yolları, fırtına öncesi hastalar için ulaşımı, sel riski en fazla olan bölgelerde tıbbi olarak savunmasız insanları, acil hastane tahliyelerini yada yedek güç kaynaklarının arızasını ele almadığını söylemiş oldu.

Health Care Without Harm grubundan Mediate, hastaneleri daha şiddetli kasırgalar ve yükselen deniz seviyeleri için güçlendirmeye çağırmak, bilhassa birçoğu pandemi ile ilgili finansal stres, işgücü sıkıntısı ve bitkinlikten kurtulmak için savaşım ederken, bunaltıcı gelebilir.

“Elbet pek oldukça şey, bunun bir mesele bulunduğunu görmelerini zorlaştırıyor. Fakat başka kaç meselenin üstüne?” dedi.

30 Eylül’de Ian Kasırgası Charleston’un kuzeyindeki Cenup Carolina kıyı şeridine yaklaşırken, şehrin alçak hastane bölgesi ortalama 6 ila 12 inç su bildirdi. Cumhuriyetçi Vali Henry McMaster bir haber brifinginde “Bu beklenenden oldukça daha azca” dedi.

Ian Kasırgası Cenup Carolina’da nispeten minik bir hava vakası olmasına karşın, Charleston’ın kent merkezindeki tıp bölgesinin su basması alışılmadık bir durum değil, bu da hastalar, hastane çalışanları ve kent sakinlerinin çevredeki sokaklarda gezinmesini tehlikeli ve kimi zaman olanaksız hale getiriyor.

2017 senesinde, Cenup Karolina Tıp Üniversitesi, Irma Kasırgası’nın niçin olduğu şiddetli sel esnasında doktorları büyük kampüsü süresince deniz botlarında taşıdı. Bir yıl sonrasında, Charleston merkezli hastane sistemi, gelecekteki sel sularında gezinmek için askeri bir kamyon satın aldı.

Şiddetli yağmur ve yüksek gelgitten sonrasında bile sel, Charleston’ın kent merkezindeki tıp bölgesindeki üç sistemden önde gelen Roper St. Francis Healthcare’in 150 yıldan fazla bir süredir etkinlik gösterdikten sonrasında Roper Hastanesi’ni Charleston yarımadasının dışına taşıma planlarını duyurmasının bir nedenidir.

Roper St. Francis CEO’su Dr. Jeffrey DiLisi, “İnsanların buraya girip çıkmasını oldukça zorlaştırabilir” dedi.

DiLisi, hastane sisteminin kent merkezindeki tıbbi ofis binalarından birinde Ian’dan hafifçe bir sel baskınına niçin bulunduğunu, sadece oldukça daha fena olabileceğini söylemiş oldu. Ek olarak kent merkezinin artık Charleston’ın coğrafi merkezi olmadığını ve birçok hastanın oraya gitmenin uygun olmadığını söylediğini söylemiş oldu.

“İç kesimlerde ne kadar uzak olursa, bu sorunlardan bazılarına haiz olma olasılığınız o denli azca olur” dedi.

Florida Safety Net Hospital Alliance başkanı ve eyaletin Sıhhat Bakım İdaresi Dairesi eski sekreteri Justin Senior, Roper St. Francis’in aksine, kıyıdaki kar amacı gütmeyen kuruluşların ve kamu hastanelerinin çoğunun yerlerinde kalmayı ve binalarını güçlendirmeyi tercih ettiğini söylemiş oldu. hastaneleri düzenleyen .

Kıdemli, “Hareket etmeyecekler,” dedi. “Yalnız zenginleri değil, herkesi yakalamaya çalışmış oldukları bir toplama bölgesindeler.”

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).