DRESSLERVILLE, Nev. — Eylül ayında kuzeybatı Nevada’nın semalarında duman yükselmeye başladı, dağları bulutlandırdı, güneşi kararttı — ve sakinlerin orman yangınlarından ve alevlerin ürettiği korkulu hava kalitesinden kurtulacaklarına dair umutlarını boşa çıkardı.

Akciğeri tahriş eden partiküller, Kaliforniya’daki yanan ormanlardan esiyor ve ortalama 50.000 kişiye ev sahipliği meydana getiren Nevada, Douglas County’ye yerleşerek hava kalitesinin tehlikeli seviyelere ulaştığına dair uyarılara yol açıyordu.

Bu seviyeler, havanın oldukça sağlıksız olduğu, insanların acil sıhhat gereksinimleri hakkında alarm verecek kadar fena olduğu ve kötüleşen kirliliğin uzun vadeli sıhhat problemlerine yol açıp açmayacağı hakkında sorular soracaktır kadar fena olduğu anlamına geliyordu. İnsanlar, iklim değişikliğinin orman yangınlarını, kuraklığı, toz fırtınalarını ve selleri ABD ve dünya genelinde daha sık hale getirmesi benzer biçimde risklerle giderek daha çok karşılaşabilir.

Bazı insanoğlu yalnız kendilerini kuvvetsiz hissederler.

Nevada ve California’daki Washoe Kabilesi başkanı Serrell Smokey, “Bu mevzuda yapabileceğimiz fazla bir şey yok” dedi. Kabilenin toprakları, California ve Nevada arasındaki sınırı Tahoe Gölü yakınında ve Reno’nun ortalama 60 mil güneyindeki Douglas County’ye kadar uzanıyor.

Kabile üyeleri ve öteki bölge sakinleri, ülke çapında bu yıl orman yangınları sebebiyle fena hava kalitesi yaşayacak milyonlarca insan içinde yer ediniyor. Eylül ayında, Nevada’nın üstüne duman çökerken, öteki altı eyalette yangınla ilgili hava kalitesi ikazları gönderildi: California, Idaho, Montana, Oregon, Washington ve Wyoming.

Gene de, bir ölçüye gore, Douglas County’de yaşayan insanoğlu, öteki bazı sıkıntılı bölgelerde yaşayanlardan daha iyi durumda. Douglas County sakinleri, pulmonologlar olarak adlandırılan akciğer uzmanlarından tıbbi bakım için averaj 30 dakika sürmelidir. Bununla beraber, reçeteli ilaç fiyatlarını takip eden ve araştırma yürüten bir internet sayfası olan GoodRx tarafınca çözümleme edilen verilere gore, Batı ve Yukarı Midwest’in öteki bölgelerinde hastaların bir saat yada daha çok otomobil kullanımı gerekiyor.

Spesifik olarak, araştırma, ortalama 5.5 milyon Amerikalı’nın, göğüs hastalıkları uzmanlarına sürüş sürelerinin bir saat yada daha çok olduğu 488 ilçede yaşadığını buldu. Nevada’nın bir çok ve Montana’nın büyük bir kısmı, uzmanlar arasındaki bu boşluklara düşüyor – son zamanlarda havayı duman ve külle dolduran, akciğer problemlerine niçin olabilecek yada mevcut olanları daha da kötüleştirebilecek orman yangınlarıyla boğuşan bölgeler.

Alerjiler, astım ve benzer problemler çoğu zaman birinci basamak hekimleri tarafınca ele alınır, sadece problemler arttığında hastalar göğüs hastalıkları uzmanlarına gönderilir – şiddetli astımı düşünün; kronik obstrüktif akciğer hastalığı yada KOAH; yada amfizem.

Amerikan Tıp Kolejleri Birliği’nden elde edilmiş veriler, ABD’deki akciğer hastalığı uzmanlarının sayısının 2014’ten 2019’a ortalama %11 düştüğünü gösteriyor. Merkezi Washington DC’de olan ve bilimsel niteliği olan tıp camiasını temsil eden grup, düşüşün ihtimaller içinde olabileceğini kaydetti. görünmüş olduğu kadar yüksek değil zira bazı doktorlar yalnız pulmonoloji yerine pulmoner tehlikeli sonuç bakımı uygulamayı tercih ediyor. Bu tip pulmonologların bir çok hastane yoğun bakım ünitelerinde çalışır.

GoodRx raporuna gore, ABD’de ortalama 15.000 göğüs hastalıkları uzmanı çalışıyor. Gene de ülkenin geniş kesimlerinde oldukça azca yada asla yok.

Texas Tech Physicians’ta bir göğüs hastalıkları uzmanı olan Dr. Victor Kontrol, “New Mexico’nun eyaletin tüm güneydoğu bölgesi için bir göğüs hastalıkları uzmanı var, El Paso’ya daha yakın olan Las Cruces’i saymazsak” dedi.

Lubbock, Teksas bölgesindeki 13 göğüs hastalıkları uzmanından önde gelen Kontrol, Teksas’tan gelen hastalarının kimi zaman bir buluşma için dört saat otomobil kullandıklarını ve öteki insanların “New Mexico, Oklahoma, hatta uzak batı Kansas’tan” gezi ettiğini söylemiş oldu.

Orman yangınlarındaki artışlar ve yoğunlukları muhtemelen pulmonologlara olan ihtiyacı artıracaktır.

Bir fotoğraf, Gardnerville, Nevada'da bir yoldan havayı dolduran dumanı gösteriyor.
Orman yangınlarından ve toz fırtınalarından çıkan dumanlar, Nevada, Gardnerville civarlarındaki gökyüzünü bulutlandırıyor. Hastalar, hususi akciğer bakımına erişmek için kimi zaman yüzlerce mil yol katederler; iklim değişikliği, havayı duman ve külle dolduran orman yangınlarına yol açmış olduğu için giderek artan bir kaygı.(Jazmin Orozco Rodriguez / KHN)

Kaliforniya’daki California Üniversitesi-Davis Tıp Fakültesi’nde akciğer, tehlikeli sonuç bakım ve uyku tıbbı profesörü olan Dr. Nicholas Kenyon, kendisi ve öteki birkaç araştırmacının takip etmiş olduğu “İklim değişikliği akciğer hastalığını etkileyecek” dedi. orman yangınlarının tesirleri. Kenyon, Sacramento muayenehanesinde, eyalet başkentinden otomobille beş saat uzaklıktaki Eureka da dahil olmak suretiyle Kaliforniya’nın uzak şimal bölgelerinden gelen hastaları gördüğünü söylemiş oldu.

Solunum dumanının kısa vadeli tesirleri oldukça iyi bilinmektedir. Kenyon, insanların astım atakları, KOAH alevlenmesi, bronşit ve hatta zatürre ile acil servislere geldiğini söylemiş oldu. Bazılarının göğüs ağrısı yada öteki kalp sorunları vardır.

“Sadece uzun solukta ne olduğuna dair oldukça azca bilgimiz var” dedi. “İnsanlar iki yada üç yıl süresince iki yada üç hafta orman yangınına maruz kalırsa, bu astım yada KOAH’ın kötüleşmesine neden olur mı? Bir tek bilmiyoruz.”

Yangınlar, karbon dioksit, karbon monoksit ve benzen benzer biçimde kimyasallar dahil olmak suretiyle birçok kirletici madde açığa çıkarır. Tüm yangınlar havaya parçacıklar gönderir. Sıhhat araştırmacıları ve hava kalitesi uzmanları, en oldukça partikül madde 2.5 olarak adlandırılan minik parçalarla ilgilenmektedir. İnsan saçından oldukça daha minik olan parçacıklar, akciğerlerin derinliklerine yerleşebilir ve kalp ve akciğer rahatsızlıklarıyla bağlantılıdır.

2020 New England Tıp Dergisi’ne gore, bu minik parçacıklardaki artışlar, bir popülasyonun maruz kalmasından sonraki dört güne kadar kazalar, cinayetler ve öteki kaza dışı nedenler hariç tüm nedenlerden daha büyük bir ölüm riski ile ilişkilidir. .

İnce partikül madde konsantrasyonu, halkı mahalli hava kirliliği seviyeleri hakkında bilgilendirmek için kullanılan sayısal ve renk kodlu bir dizin olan Hava Kalitesi İndeksi’ni hesaplamak için kullanılan beş göstergeden biridir. Yeşil, iyi hava standardını gösterir ve toplam dizin 50 yada daha azca ise verilir. Ölçüm 100’ü aştığında hava kalitesi turuncu bir etiket alır ve bazı gruplar için fena olabilir. 200’ün üstündeki seviyeler kırmızı etiket alır ve hepimiz için sağlıksız olarak kabul edilir.

Devlet kurumları, dışarı çıkmanın güvenli olup olmadığını belirlemek için uygulamaları yada internet sayfalarını kullanan kişiler benzer biçimde bu seviyeleri izler.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Farah Madhani-Lovely, AQI 150’nin üstüne çıktığında Reno’daki Renown Bölgesel Tıp Merkezi’nin ayakta tedavi gören pulmoner rehabilitasyon kliniğini kapattığını zira hastaları otomobil kullanmaya teşvik etmek istemediğini söylemiş oldu. Douglas County’den bazı hastalar eve yakın bakım, ortalama bir saat uzaklıkta. Madhani-Lovely, “Bu hastaların dışarıda maruz kalmasını istemiyoruz zira dumana yalnız bir dakikalık maruz kalma kronik hastalıklarının alevlenmesini tetikleyebilir” dedi.

Smokey, göğüs hastalıkları uzmanlarıyla bağlantı kurmanın Washoe Kabilesi üyeleri için, bilhassa de rezervasyonun Kaliforniya tarafında yaşayanlar için zor olabileceğini söylemiş oldu. “Onlar için sağlayıcı bulamıyoruz” dedi. “Sonunda onları yönlendiriyoruz ve burada sağlayabilmemiz ihtiyaç duyulan bakımı almak için onları yollarından yüzlerce mil uzağa gönderiyoruz.”

Kırsal alanlara yada daha minik şehirlere uzmanları işe almak uzun süredir zordu. Bir kere, kilometrelerce uzaktaki tek uzman bir uzman olabilir, “dolayısıyla kapsam ve izin günleri açısından çok önemli bir yük var” dedi Kontrol.

Bir başka kaygı de, doktorların daha büyük şehirlerde eğitim alma eğiliminde olmaları ve çoğu zaman benzer yerlerde çalışmak istemeleridir. Kontrol, Batı Teksas’ta 260.000 kişilik bir kent olan Lubbock’a akciğer doktorlarını işe almanın bile zor bulunduğunu söylemiş oldu.

“Lubbock’u seviyorum,” dedi. “Fakat buraya asla gelmemiş insanlara ‘Hakikaten düz’ diyorum. Buraya gelene kadar tam anlamıyla anlamıyorlar.”

Smokey, Nevada’da hava kalitesinin fena olduğu günlerde, Washoe kabile üyelerinin fanlardan, koli bandından ve hava filtrelerinden oluşturulan derme çatma hava temizleyicileriyle kendilerini korumaya çalıştıklarını söylemiş oldu.

Daha uzun solukta, Smokey ve öteki kabile liderleri, Hindistan Sıhhat Hizmetini şimal Nevada’da bir hususi bakım hastanesi kurmaya zorluyor. Washoe kabile üyeleri için en yakın hususi bakım hastanesi, Phoenix’te 700 milden daha uzakta.

Smokey, “Dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan bir gerekseme olduğundan zor” dedi. “Fakat bunun için savaşmalıyız. Ve kimi zaman bu mücadelenin başarılması seneler, seneler ve seneler alır.”

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu