Pazartesi sabahı, mavi önlük ve beyaz önlük giymiş bir grup hanım doğum ve jinekoloji asistanı, Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki bir oditoryumda toplandı. Her zamanki güncellemeler ve duyurulardan sonrasında, uzmanlık programı direktörü Dr. Nicole Scott, odadaki file seslendi. “Daha çok kürtajla ilgili sual var mı?” kursiyerlere sordu.

Birkaç dakikalık sessizlikten sonrasında bir mukim sordu: “Dr. Bernard iyi mi gidiyor?”

Scott, “Bernard’ın morali hakikaten iyi – doğrusu, nispeten,” diye yanıtladı. “7/24 güvenliği var, kendi avukatı var.”

Üniversite hastanesinde kürtaj elde eden ve sakinleri eğiten bir Indiana OB-GYN olan Dr. Caitlin Bernard hakkında konuşuyorlardı. Bernard, Ohio’dan 10 yaşındaki bir saldırı kurbanına sağlamış olduğu kürtaj hakkında konuştuktan sonrasında siyasal bir kasırgaya yakalandı. Bernard, Indiana başsavcısı da dahil olmak suretiyle uzmanlar ve siyasal liderler tarafınca ulusal televizyonda meydana getirilen yanlış suçlamaların hedefiydi.

Bu yazı için görüşülen doktorlar, tıp fakülteleri adına konuşmadıklarını, daha oldukça hastalarına bakma biçimlerini etkileyeceğinden endişelendikleri kargaşa ve bunalımlı aniden kişisel deneyimlerinden bahsettiklerini söylediler.

Bernard’a yöneltilen vitriol, bu sakinler grubuna isabet etti. Çoğuna senelerce rehberlik etti. Genç doktorların bir çok, eğitimlerinin arkasından Indiana’da çalışmak istediklerinden emindi. Sadece son zamanlarda, bazıları bu olasılık mevzusunda kararsız.

Dördüncü derslik bir OB-GYN asistanı olan Dr. Beatrice Soderholm, Bernard’ın yaşadıklarını izlemenin “ürkütücü” bulunduğunu söylemiş oldu. Soderholm, “Bence onu bu duruma sokanlar için meselenin bir parçasıydı,” dedi. “Başkalarını onun yapmış olduğu işi yapmaktan korkutmaya” çalışıyorlardı.

Ağustos ayının başlarında, Cumhuriyetçi Vali Eric Holcomb, yasada neredeyse tamamen kürtaj yasağı imzaladı ve Indiana’yı Yüksek Mahkeme’nin görevden alınmasından bu yana kürtaj erişimi mevzusunda yeni engellemeler kabul eden ilk eyalet yapmış oldu. Karaca – Wade Haziranda. Yasak 15 Eylül’de yürürlüğe girdiğinde, yasaları ihlal eden sıhhat hizmeti sağlayıcıları lisanslarını yitirme yada altı yıla kadar hapis cezası alma riskiyle karşı karşıya.

Bir fotoğraf, Dr. Beatrice Soderholm'un dışarıda oturduğunu gösteriyor.
Aslen Minnesota’lı olan dördüncü derslik OB-GYN asistanı Dr. Beatrice Soderholm, eğitimini birkaç ay içinde tamamlayacak. Indiana’da antrenman halletmeye devam etmeyi planlamıştı, sadece bu karardan dolayı acı çekti.(Farah Yousry / Yan Etkisinde bırakır Kamu Medyası)

Bu günlerde, ikamet programı direktörü Scott, siyasal güncellemeler ve mevcut akıl sağlığı hizmetleri hakkında onları doldurmak için sakinlerle birazcık toplantı yapıyor. Ek olarak, bir hastaya sağlamaları ihtiyaç duyulan bakım mevzusunda kararsız kalırlarsa, hukuk müşavirinin günün her saati desteğe hazır bulunduğunu hatırlatır.

Scott, gözyaşlarını tutarak, “Sakinlerimiz perişan oldu,” dedi. “Hanımefendilere kapsamlı sıhhat hizmeti sağlamak için kaydoldular ve onlara bunu yapamayacakları söylendi.”

Bunun Indiana hastanelerinin tıp uzmanlarını işe alma ve tutma şeklini “derinden etkileyeceğini” umuyor.

March of Dimes’in 2018 tarihindeki bir raporu, Indiana ilçelerinin %27’sinin anne bakımına erişimi olmayan yada sınırı olan erişimi olan doğum bakımı çölleri olarak kabul edildiğini buldu. Eyalet, ülkenin en yüksek anne ölüm oranlarından birine haiz.

Scott, kürtajı kısıtlayan yeni yasaların yalnızca bu istatistikleri kötüleştireceğini söylemiş oldu.

Scott, IU Tıp Fakültesi’ndeki tüm uzmanlık alanlarından ortalama 1.400 asistan ve bursiyer içinde kısa sürede meydana getirilen bir anketin neticelerini paylaştı, kursiyerlerin ortalama %80’i kürtaj yasağından sonrasında Indiana’da kalma ve ergonomik yapma olasılıklarının daha düşük bulunduğunu söylemiş oldu.

Üçüncü derslik asistanı olan Dr. Wendy Tian, ​​güvenliği mevzusunda endişeli bulunduğunu söylemiş oldu. Tian büyüdü ve Chicago’da tıp fakültesine gitti ve ihtisasını Indiana’da yapmayı seçti bu sebeple programın kuvvetli bir aile planlaması odağı var. Eğitimini tamamladığında Indiana’da ergonomik halletmeye açıktı.

Fakat bu değişti.

Tian, ​​”Normal olarak, mezuniyet sonrası Indiana’da olup bitenlerle kalabilecek miyim bilmiyorum,” dedi.

Gene de Indiana’nın en savunmasız hastalarından “vazgeçmiş olduğu” için suçluluk duyuyor.

Hatta ilkin Karaca Tian, ​​Indiana’daki iklimin OB-GYN’ler için düşmanca ve sinir bozucu olabileceğini söylemiş oldu. Indiana, kürtaj kısıtlamaları olan öteki eyaletler şeklinde, neredeyse tüm sıhhat hizmeti sağlayıcılarının kürtaj olan hastalara bakım sağlamayı reddetmesine izin veriyor.

Tian, ​​”Günlük olarak beraber çalıştığımız ve yaptıklarımıza karşı çıkan öteki insanlarla karşılaşıyoruz” dedi. Tian, ​​kendisi ve meslektaşlarının, kürtaj esnasında görevli hemşirelerin rahat bir halde yardım etmemesi sebebiyle planlanan prosedürleri iptal etmek zorunda kaldıklarını söylemiş oldu.

Scott, IU Tıp Fakültesi’ndeki OB-GYN programının, sakinlere kürtaj bakımı ve aile planlaması da dahil olmak suretiyle kapsamlı eğitim sağladığını söylemiş oldu. Düşükler, ilk trimester kürtajları ile aynı şekilde yönetildiğinden, eğitimin asistanlara oldukça sayıda uygulamalı tecrübe kazandırdığını söylemiş oldu. “Sonlandırma prosedürleri yapmanıza müsaade eden şey, bu tür tekrarlar ve hanım anatomisinin anlaşılması ve düşüklerde meydana gelebilecek komplikasyonların iyi mi yönetileceğidir” dedi.

Kürtaj yasağı, OB-GYN sakinleri için uygulamalı fırsatları mühim seviyede azaltıyor ve bu büyük bir kaygı, dedi.

Program, eğitim sunmanın yollarını araştırıyor. Seçeneklerden biri, sakinleri kürtaj kısıtlaması olmayan eyaletlerde eğitim almaya göndermek, sadece Scott bunun lojistik bir karabasan olacağını söylemiş oldu. “Bu, bir ofise gelip ‘Gözlemleyebilir miyim?’ demek kadar rahat değil. Bu, eyalet dışı kursiyerler için tıbbi lisans almayı ihtiva eder. Buna gezi ve konaklama için finansman da dahildir” dedi Scott. “Geleceğin OB-GYN’lerini eğitmek için halihazırda yaptığımız şeylere oldukça şey katıyor.”

Bir fotoğraf, Dr. Nicole Scott'ın bir bilgisayarda çalıştığını gösteriyor.
Dr.Nicole Scott(Farah Yousry / Yan Etkisinde bırakır Kamu Medyası)

ABD’deki tüm OB-GYN sakinlerinin 10’undan dördü, kürtajın yasaklandığı yada yasaklanması olası eyaletlerdedir, bu yüzden, kaybedilen eğitim fırsatlarını telafi etmek için eyalet dışına çıkmak isteyen sakinlerin sayısında bir artış olabilir. İkamet programlarını akredite eden kurum olan Lisansüstü Tıp Eğitimi Akreditasyon Konseyi, değişen manzarayı hesaba katmak için OB-GYN sakinlerinin mezuniyet şartlarında değişimler önerdi.

Indiana OB-GYN sakinlerinden bazıları için – birinci derslik sakini Dr. Veronica Santana da dahil olmak suretiyle – bu siyasal engeller, üstlenmeye istekli olduklarından daha çok bir zorluktur. Santana Latin kökenli, Seattle’da büyümüş ve gençliğinden beri cemiyet örgütlenmesinde yer almış. Hanım hastalıkları ve jinekolojiyi seçmesinin bir sebebi, alanın toplumsal adaletle iyi mi kesiştiğiydi. “Politik. Daima öyleydi ve olmaya da devam ediyor,” dedi, “Ve açıkçası, bilhassa şimdi.”

Sonrasında Karaca devrildi, Santana, öteki sakinler ve danışmanlarla beraber, kürtaj haklarını destekleyen mitinglere katılmak için Indianapolis sokaklarına döküldü.

Indiana, Santana’nın savunuculuğu ve toplumsal aktivizmi için muhteşem bir cenk alanı olabilir. Sadece son zamanlarda, tüm OB-GYN hizmetlerini sağlamak istediği için, ikamet ettikten sonrasında ergonomik yapmak için Indiana’da kalmanın mantıklı olup olmadığından “oldukça güvenli olmadığını” söylemiş oldu.

Minnesota’da büyüyen Soderholm, Indianapolis’teki ilçe hastanesindeki hastalarla kuvvetli bir bağ hissetti. Indiana’da antrenman yapmak istediğinden emindi. Sadece kürtajın büyük seviyede korunduğu Minnesota’daki ailesi, son zamanlarda niçin OB-GYN’ler için bu kadar düşmanca bir iklime haiz bir eyalette kalacağını sorguladı. “Birçok tereddüt oldu,” dedi. Fakat hastalar ayrılmayı zorlaştırıyor. “Özür dilerim” dedi ağlamaya başlayarak.

Soderholm muhtemelen kalacağına karar verilmiş olduğu hastalar için. Öteki genç doktorlar değişik bir karar verebilir.

Bu öykü, Side Effects Public Media, NPR ve KHN’yi içeren bir ortaklığın parçasıdır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu