CHARLOTTE, NC – Salvation Army Center of Hope evsizler barınağında iki ay yattıktan sonrasında Margaret Davis, karşılayabileceği bir daire bulma şansını bulamadı.

55 yaşındaki büyükanne federal hükümetten ayda ortalama 750 dolar alıyor. Her ay bir tek 50 dolar nakit ve 150 dolar yiyecek kuponuyla yaşamaya çalışıyor, böylece evim diyebileceği bir yer için yeterince para biriktirebiliyor.

Davis, ortalama 50 yıl ilkin yaşlı, kör yada engelli Amerikalıları yoksulluktan kurtarmak için oluşturulan, alınması zor bir federal yardım olan Ek Güvenlik Geliri programından fon almasına karşın evsiz.

Davis’in iş seçenekleri sınırı olan bu sebeple böbrek yetmezliği sebebiyle haftada üç kez diyaliz tedavisi görüyor. Kalabalık sığınakta bir gece daha geçirmeye hazırlanırken, bir doktorun sol bacağının kesilmesini isteyip istemediğini görmek için telefonuna baktı.

Davis, “Terapistim pozitif kalmama yardım etmeye çalışıyor fakat kimi zaman bir tek bu yaşamı bitirmek ve tekrardan adım atmak isterim” dedi.

Bir fotoğraf Margaret Davis'in bir portre için poz verdiğini gösteriyor.  O bir pencere tarafından soldan aydınlatılır.
Margaret Davis, Haziran 2022’den beri Kurtuluş Ordusu Ümit Merkezi sığınağında ikamet ediyor. Davis, ortalama 50 yıl ilkin oluşturulan federal bir yardım olan Ek Güvenlik Gelir programından fon almasına karşın evsiz.(KHN için Logan Cyrus)

Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan ek gelir alan kişiler için evsiz kalmak yeni bir mesele değildir. Sadece kar amacı gütmeyen avukatlara, engellilerin savunucularına ve bilimsel nitelikli araştırmacılara bakılırsa, alıcıları sığınaklardan, kabahat yüklü motellerden ve çadır kamplarından çıkarıp istikrarlı konutlara taşımak giderek zorlaşıyor.

Hızla yükselen kiralar ve enflasyon bu suçtan payını hak ediyor.

Sadece SGK alıcıları, aktivistler ve ötekiler, probleminin kendileri için programın milyonlarca insanı iyi mi barınma istikrarsızlığına ve derin yoksulluğa kilitlediğini, Başkan Joe Biden’in bunu düzeltmeyi vaat etmesine karşın altını çizdiğini söylemiş oldu.

Ekonomik eşitlik üstüne araştırmalar yürüten ilerici bir fikir kuruluşu olan Century Foundation’ın kıdemli üyelerinden Rebecca Vallas, “İnsanları haysiyetin erişilemeyeceği bir yere hapsediyoruz” dedi. Program iyi niyetle başladı” dedi. “Bunu kasıtlı ihmalden başka bir şey olarak görmek benim için zor.”

Ortalama 4 kişiden 1’inin bir tür engellilikle yaşamış olduğu bir ülkede, ek gelir, en savunmasız kişilerin barınma ve öteki temel gereksinimleri alabilmesini sağlamak içindir. Bir çok SSI alıcısı, düşük gelirli kişilerin tıbbi maliyetlerini kapsayan ortak bir federal ve eyalet programı olan Medicaid’e otomatikman hak kazanır.

Görme engelli yada 65 yaş ve üstü kişilere ek olarak, minimum bir yıl çalışmasını engellemiş olan tıbbi bir durumu bulunduğunu kanıtlayanlar, SGK’dan 841 $ ‘a kadar çıkan aylık ödeme almaya hak kazanırlar. Sadece Davis benzer biçimde insanoğlu için daha iyi bir finansal gelecek görmeyi zorlaştıran bir soruşturma var. Şahıs ek gelir olarak ayda 85 dolardan fazla kazanırsa parasal yarar azalır. Ve şahıs 2.000 dolardan fazla tutum ederse, hem gelir hem de Medicaid yardımları iptal edilir, bu da eleştirmenlerin insanları tutum etmekten caydırdığını söylüyor.

Müdafa grupları, alıcıların almış olduğu miktarın artan kira fiyatlarına ayak uyduramadığını söylüyor.

Davis’in programdan her ay aldığını söylediği para miktarı, 10 yıl ilkin, ilk yardım almaya başladığı süre teklif edilen maksimum miktardan ortalama 60 dolar daha çok. Gene de, Davis’in yaşamış olduğu Charlotte’taki averaj bir daire, 2014’ten beri kira fiyatlarını takip eden Zumper’e bakılırsa, şu anda ayda 1.500 dolara kiralıyor; bu, neredeyse on yıl öncesine bakılırsa ortalama %70 daha çok.

Hayalini gerçekleştirme şansı yok: öğleden sonralarını tığ işi yaparak geçirebileceği güvenli bir mahallede bir daire ya da ev. Davis, “Bu şekilde konuşmayı sevmiyorum fakat bana ne olacağından güvenli değilim” dedi.

Kurultay 1972’de SGK’yı oluşturduğunda, mevzuat, alıcıların “artık yoksulluk seviyesinin altında gelirlerle idame zorunda kalmayacaklarını” vaat etti.

Bugün, ortalama 8 milyon insan gelir için federal programa güveniyor.

Geçtiğimiz elli yılda, hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat liderliğin altındaki Kurultay, programda büyük değişimler yapmayı reddetti. Mesela, 85 dolarlık dış gelir sınırı, hiçbir süre enflasyonu hesaba katacak şekilde ayarlanmadı.

Programı denetleyen Toplumsal Güvenlik Kurumu, oranların iyi mi belirlendiği mevzusunda oldukça sayıda yorum talebine cevap vermedi.

Biden, 2020 başkanlık kampanyası esnasında “engelli insanoğlu için ekonomik güvenliği koruyacağını ve güçlendireceğini” söyleyerek SGK’da düzeltim yapma taahhüdünde bulunmuş oldu.

Fakat yedi aydır Delisa Williams, Davis ile aynı evsizler barınağında mahsur kaldı. Diyabet, hipertansiyon ve osteoporoz vücudunu zayıflattı ve Kurtuluş Ordusu Ümit Merkezi’nde yaşamı sürdürmenin stresi akıl sağlığına zarar veriyor.

Williams’ın kurtulmak için tek gerçek şansı, her ay SGK’dan almış olduğu 881 dolar ve benzer limitler ve gereksinimlere haiz Toplumsal Güvenlik Engellilik Sigortası programıydı. Bunun bir çok yerin kirasını karşılamaya yetmeyeceğini çabucak anlamış oldu.

“Tanrı beni görecek” dedi. “Beni bu kadar uzağa boşuna getirmedi.”

Bir fotoğraf, Delisa Williams'ın bir pencerenin yanında oturduğunu gösteriyor.  Bir portre için poz veriyor ve kameraya bakıyor.
Sığınakta yaşamı sürdürmenin stresi, Delisa Williams’ın akıl sağlığına zarar verdi. “Tanrı beni görecek” diyor. “Beni bu kadar uzağa boşuna getirmedi.”(KHN için Logan Cyrus)

ABD’nin toplumsal refahı ilerletmek için yaratılmasına yardım etmiş olduğu küresel bir hükümetler arası grup olan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne bakılırsa, gelişmiş ülkeler içinde ABD Birleşik Devletleri, insanların engellilik ödemeleri kriterlerini karşılaması en zor yerlerden biri.

Bir şahıs engelli geliri için başvurursa, yardım almak için aylar hatta seneler bekleyebilir. Binlerce şahıs yardım beklerken batkı ediyor ya da ölüyor. ABD Hükümeti Hesap Verebilirlik Ofisi tarafınca meydana getirilen bir veri analizi, 2014’ten 2019’a kadar ortalama 48.000 kişinin engellilik temyizi hakkında nihai bir karar almaya çalışırken batkı başvurusunda bulunduğunu tespit etti. Aynı rapor, 2008’den 2019’a kadar 100.000’den fazla insanoğlunun beklerken öldüğünü söylemiş oldu.

Toplumsal Güvenlik İdaresi ülke genelinde 1.200’den fazla saha ofisini kapattığından ve onları ortalama iki yıl süresince kapalı tuttuğundan, durum covid-19 salgını esnasında daha da kötüleşti.

Araştırma, şov ve istihdam desteğinden görevli eski bir destek komisyon üyesi olan David Weaver, bu kararın yüz binlerce muhtaç insanoğlunun telefon hatları aramalarla tıkandığı ve ajansın çevrimiçi müracaat göndermenin hiçbir yolu olmadığı için yardım alamadığını söylemiş oldu. Toplumsal Güvenlik Kurumu.

Weaver, “SGK ödüllerinin sayısı azca ilkin çöktü” dedi.

Evsiz sığınma evleri ve öteki kar amacı gütmeyen kuruluşlar, paranın onlara yaşayacak bir yer bulmalarına destek olacağı umuduyla, müşterilerin ek gelir için başvuruda bulunmalarına çoğu zaman destek sunar. Cenup Carolina, Greenville’deki Triune Mercy Center’da toplumsal hizmet görevlisi olan Rachael Mason, insanların beklentilerini azaltmayı öğrendi.

Mason, “Ne süre biri gelip barınmak istediğimi söylese, kalbim birazcık atıyor” dedi. “Dürüst olmalıyım ve onlara bunun bir ila üç yıl sürebileceğini söylemeliyim. Birisi bir evde bir tek bir oda kiralamak istese bile, tüm çeklerini alabilir.”

SGK’nın 50. yıl dönümü bu sonbaharda yaklaşırken, Kurultay programda değişim yapılıp yapılmayacağına karar veriyor.

Nisan 2021’de Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’e gönderilen bir mektupta, 40’tan fazla milletvekili, öteki değişikliklerin yanı sıra nakit yardımları yoksulluk seviyesinin üstüne çıkarmak, alıcıların tutum edebilecekleri para miktarını çoğaltmak ve sevdiklerinden yardım alma indirimlerini ortadan kaldırmak için onlarla lobi yapmış oldu. . Mektupta, “Engelliler ve SGK alan yaşlı yetişkinler, toplumumuzun en marjinalleşmiş üyelerinden bazılarını temsil ediyor” dedi. Kurtarma çabalarında onların gereksinimlerini karşılayamazsak tarih bizi affetmeyecektir” dedi.

Bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat yasa koyucu şimdi, alıcılar için varlık sınırını bireyler için 2.000 dolardan 10.000 dolara ve çiftler için 3.000 dolardan 20.000 dolara çıkaracak olan SGK Tutum Cezasını Kaldırma Yasasını önerdi.

Bacağı kesilebilecek hanım Davis ümitli olmaya çalışıyor. Depresyonla başa çıkmak için bir terapist görmeye başladı. Bir daire için para biriktirmek için sigarayı bıraktı.

Sığınaktan ne süre çıkabileceği sorulduğunda, “Bilmiyorum” dedi.

Bir fotoğraf, Delisa Williams ve Margaret Davis'i pencerenin önündeki bir kanepede oturup sohbet ederken gösteriyor.
Delisa Williams (solda) ve Margaret Davis (sağda) Charlotte, Şimal Carolina’daki Kurtuluş Ordusu Ümit Merkezi sığınağında birbirlerini ziyaret ediyor.(KHN için Logan Cyrus)

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu