Bir Cuma öğleden sonrasında güneydoğu Pennsylvania’daki bir davet merkezinde Michael Colluccio sıcak çayını karıştırdı, kulaklıklarını taktı ve bilgisayarını açtı. Ekranda eyalet çapındaki intihar yardım hattına gelen çağrılar görülüyordu.

38 yaşındaki Colluccio, hattın öteki tarafında olmanın iyi mi bir şey bulunduğunu bildiğini söylemiş oldu.

“10-11 yaşlarındayken kendimi öldürmeye çalıştım” dedi. “Ve şimdi o yaşlarındaki, fazlaca genç, benzer stresli durumlardan geçen insanlardan telefonlar alıyoruz.”

Akıl sağlığı krizi yaşayan insanoğlu için 988’i aramak yaşam kurtarıcı bir karar olabilir. Sadece aramadan sonrasında nasıl biteceği, nerede yaşadıklarına bağlıdır. Yeni 988 sistemi Temmuz ayı ortasında devreye girdi ve ilk tahmine nazaran, ilk yedi günde ülke çapında çağrılar %45 arttı.

Yardım hattı bilinir hale geldikçe çağrıların artması olası olsa da, bazı davet merkezleri mahalli kaynakların eksikliğinin çalışmalarını sınırladığını düşünüyor.

Colluccio, kendi bölgesindeki – Philadelphia’nın kuzeyindeki Bucks County – arayanların Pennsylvania’nın öteki bölgelerine nazaran daha çok hizmete erişebildiğini söylemiş oldu. Mahalli yardım hattını işleten Bucks County Aile Hizmetleri Derneği’ndeki emek vermesi, kimi zaman arayanları sığınaklar, terapistler yada uyuşturucu ve alkol danışmanları benzer biçimde hizmetlere bağlamayı ihtiva eder.

Fakat her şeyden ilkin senin işin dinlemek.

Colluccio’nun o öğleden sonrasında almış olduğu ilk telefon, korkmuş görünen bir hanımdan geldi. Partneri uyuşturucu kullanıyordu ve onu şiddetle tehdit etmeye başlamıştı.

Collucio konuşmaktan fazlaca dinlemek için süre harcadı. Arayanı dikkatle dinleyerek rahatlama, empati ve insani bağlantı sunduğundan güvenilir oldu.

Konuştuğunda, çoğu zaman belirli yardım biçimlerini kırılgan bir halde aramak için sorular sorar. Bu durumda, soruları onu arayan kişiyi mahalli aile içi istismar servisleri ve bir toplumsal hizmet uzmanıyla temasa geçirmeye yöneltti.

Nadiren kullandığı bir hizmet 911’dir. 988 fikrinin bir kısmı, bir ruh sağlığı krizinde polis yada ambulans müdahalesine bir alternatif sunmaktır. Colluccio, 911’i yalnızca birisi kendisine yada başkalarına karşı acil bir tehdit oluşturuyorsa kullanacağını belirtti. Akıl sağlığı sistemiyle ilgili fena deneyimler yaşayanlar endişelerini dile getirdiler ve 988 aranırsa polisin geleceği mevzusunda uyardılar.

Hanımla otuz dakika konuştuktan sonrasında Colluccio, intihara eğilimli olup olmadığını belirlemek için ona mühim sorular sordu. Telefonu kapattıktan sonrasında her arayanın güvende olduğundan güvenilir olmak için mühim bir adım, dedi.

Michael Colluccio masasında çalışıyor.  Kırmızı bir gömlek ve dikdörtgen gözlük takıyor.
Bucks County Aile Hizmetleri Derneği davet merkezi uzmanı Michael Colluccio masasında çalışıyor ve yeni 988 hattına gelen çağrıları yanıtlıyor.Davet merkezi Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı ağının bir parçası.(Brett Sholtis / WITF)

Aramanın başlangıcında kadının partneri için yardım istediği görülüyordu. Sadece Colluccio, 1’den 5’e kadar bir ölçekte, intihar olasılığı hakkında ne hissettiğini direkt sorduğunda, bunun 2 yada bir ihtimal 3 bulunduğunu ve aslına bakarsan intihar girişiminde bulunduğunu söylemiş oldu.

Telefonu kapatmadan ilkin Colluccio, ertesi gün aranmak isteyip istemediğini sordu. Evet dedi, bu yüzden bir arama planladı.

Başka bir arama gelene kadar Colluccio’nun çayından bir yudum alacak kadar zamanı vardı. Stresten bunalmış genç bir üniversite öğrencisiydi. Bir saatten fazla konuştular.

Oldukça tipik bir öğleden sonraydı, dedi.

Colluccio, “Kimi zaman acil bir müdahale yapmakla ilgilidir, bu sebeple ellerinde haplarla arayanlar vardır, açıkça hayatlarını sona erdirmeyi düşünenler vardır” dedi. Arayıp ‘Yanıt vermezsen kendimi öldürecektim’ diyenler var.

Ülke genelinde bunun benzer biçimde 200’den fazla merkez var. Aramalar alan kodlarına bağlıdır. Aramayı mahalli olarak kimse yanıtlamıyorsa, başka bir yere yönlendirilir. Verilen söz, daima telefonun öteki ucunda birinin olacağıdır.

Bucks County benzer biçimde bazı yerlerde, telefonda sunabileceklerinden daha çok desteğe gereksinim duyan arayanlar için ek kaynaklar vardır. Colluccio, evimizdeki birini ziyaret etmesi için ruh sağlığı çalışanlarından oluşan bir ekip gönderebilir. Sadece birkaç saat batıda bir kent olan Hanover, Pennsylvania’da 988 davet merkezinin bu seçeneği yoktur.

Jayne Wildasin bu merkezi işletiyor ve çalışanların kimi zaman kulaklıklarını bırakıp otomobillerine binmeleri ve bir saat kadar uzakta yaşayabilecek olan arayanı görmeye gitmeleri icap ettiğini söylüyor.

Wildasin, “Şu demek oluyor ki şu anda birinin evinde bir kriz olursa, oraya gitmemiz gerekir” dedi.

Eyaletin başka bir bölümünde – kırsal Merkez İlçesi – mahalli 988 davet merkezi, çoğunlukla Penn State üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllülere güveniyor. Merkezi yöneten Denise Herr McCann, ekibinin ruh sağlığı uzmanlarını arayabileceğini, sadece daha fazlasına gerekseme bulunduğunu söylemiş oldu.

Onlarca senedir intiharı önleme davet merkezleri mahalli, eyalet ve federal kaynaklardan fon topladı. Bucks County’deki davet merkezini yöneten Julie Dees, 988’e geçişle beraber artık veri toplama ve lisanslama gereksinimleri benzer biçimde yeni federal düzenlemelere uymaları icap ettiğini söylemiş oldu. Tüm bunlar paraya mal olur.

Dees, “Davet merkezlerinin daha çok sorumluluğu var, sadece bunun için ek bir fon yok” diye ekledi.

Pew Charitable Trusts tarafınca kısa sürede meydana getirilen bir analize nazaran, bu ABD Birleşik Devletleri genelinde bir problem. Anket ve araştırma kuruluşu, devletlerin 988’e geçiş için faturayı ödemek zorunda bulunduğunu ve bu işi meydana getiren kriz merkezlerinin çoğunun senelerdir yetersiz finanse edildiğini kaydetti. Devlet siyaset yapıcılarının 988 bağlantılı kriz hizmetlerinin sürdürülebilir ve verimli olmasını sağlamak için finansman gereksinimlerini değerlendirmelerini tavsiye etti.

Biden Yönetimi, yedekleme ve mahalli davet merkezi kapasitesi ve ilgili hizmetleri oluşturmak için 432 milyon dolar yatırım yapmış oldu. Sadece beklenti, devletlerin ana finansman kaynaklarını sağlamasıdır.

988 numarasını kabul eden 2020 yasası, devletlerin 988 ve ilgili akıl sağlığı hizmetleri için kalıcı bir finansman deposu olarak cep telefonu faturalarına ücret eklemeye yönelik yasaları geçirmelerine de izin veriyor.

Fazla aramaların sistemi dolduracağından korkan Pennsylvania, yeni 988 numarasının reklamını gelecek yıla kadar yapmamaya karar verdi. İlçelerin finansman sağlamak, işçileri işe almak ve mobil kriz ekipleri benzer biçimde şeyler için kapasite oluşturmak için daha çok zamana ihtiyacı var.

Bu öykü, NPR, WITF ve KHN’yi içeren bir ittifakın parçasıdır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu