Hemşire asistanları, güvenlik görevlileri ve kapıcılar da dahil olmak suretiyle bir derslik sıhhat tesisi destek mensubu, COVID-19 pandemisi süresince doktorlar ve hemşirelerle beraber emek vererek hastaları ve tıbbi binaları güvenli ve temiz tuttu. Bazı insanların bir davet olarak görmüş olduğu alçakgönüllü bir iş kolu.

Kaliforniya, Monterey Park’taki Garfield Tıp Merkezi’nde tehlikeli sonuç bakım teknisyeni olan 39 yaşındaki Tony Ramirez, gereksinim duyan insanlara yardım etmeyi bir zamanlar Disneyland için teknik belgeler düzenlemekten daha çok doygunluk buluyor. Pandemiden ilkin hastaları tekrardan konumlandırıp banyo yaptırır ve kimi zaman yaşamsal emarelerini izlerdi. Covid vurduktan sonrasında, daha çok vazife üstlendi, acil bir durumda CPR sağlamış oldu yada ilaç aldı, kalp ritimlerini seyretmek için elektrot telleri yerleştirdi ve ölüm sonrası emekler yapmış oldu. Ramirez, “Bunu halletmeye başladık” dedi, “oldukca hasta ve oldukca yoğun durumlarda çalışan covid hastalarının akını sebebiyle.”

Her şeye karşın, saat başına 19.40 dolarlık maaşı değişmedi.

Cenup Kaliforniya’da bir işçi sendikası, hususi hastanelerde, psikiyatrik tesislerde ve diyaliz kliniklerinde 25 dolarlık bir asgari ücret için bastırarak yardım etmeye çalışıyor. Kaliforniya’da ortalama 100.000 sıhhat çalışanını temsil eden Hizmet Çalışanları Internasyonal Birliği-Birleşik Sıhhat Çalışanları West, bir zamın, sağlayıcıların, işgücü kıtlığı sebebiyle Amazon’da yada fast-food restoranlarında karşılaştırılabilir pozisyonlar alabilecek işçileri elinde tutmasına destek olacağını söylüyor. Ek olarak Ramirez’in çalmış olduğu üç işten birinden bir tek kira kazanmak için vazgeçmesine izin verecekti.

Sendika tarafınca 10 şehirli bir kampanya olarak başlamış olan kampanya, emek ve endüstri arasındaki pahalı siyasal çekişmeyi yansıtan Los Angeles County’deki bir tek iki şehirde Kasım seçimlerine yansıdı. Ve bu döngüde SEIU-UHW tarafınca yürütülen tek kampanya 25 dolarlık asgari ücret değil – sendika ek olarak üçüncü kez diyaliz endüstrisi reformlarını geçirmeye çalışıyor.

Şimal Kaliforniya’dan Kaiser Permanente, Adventist Health, Cedars-Sinai, Dignity Health ve öteki hastaneler ve sıhhat sistemlerinden sağlanan fonlarla Kaliforniya Hastaneler ve Sıhhat Sistemleri Derneği adlı bir oy pusulası komitesi, 25 dolarlık bir asgari tutara karşı çıkıyor bu sebeple bu, harcamaları artırıyor. hususi, sadece kamu değil, hastaneler ve sıhhat tesisleri. Muhalifler, bunu “eşitsiz ücret ölçüsü” olarak adlandırarak bu eşitsizliğe kilitlendiler. California Hastaneler Birliği tarafınca yaptırılan bir çözümleme, değişikliğin hususi tesislerin maliyetlerini 10 şehirde %6,9’luk bir artışla yılda 392 milyon dolar artıracağını tahmin ediyor.

Cenup Kaliforniya Hastaneler Birliği başkanı ve CEO’su George Greene, “Hastanelerde ve sıhhat hizmetlerinde asla kimse geçim tutarına karşı değil” dedi. Sadece bunun eyalet çapında ölçülü ve düşünceli bir konuşma olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Bu senenin başlarında, Los Angeles, Downey, Monterey Park ve Long Beach’teki belediye meclisleri, sıhhat çalışanları için benzer 25 dolarlık asgari ücret düzenlemelerini kabul etti, sadece hastaneler ve sıhhat tesisleri, problemi 2024’te oy pusulasına iten onlara meydan okudu. sendika Anaheim’daki çabalarını bıraktı ve güz oylamasında asgari ücret ölçüsünü almak için Culver City, Lynwood yada Baldwin Park’ta kafi imza toplayamadı. Netice olarak, yalnızca Inglewood ve Duarte’deki seçmenler, bu Kasım ayında sırasıyla Measure HC ve Measure J’de oylarını kullanacaklar.

Cenup Kaliforniya’daki asgari ücret teklifleriyle savaşım için meydana getirilen harcamalar ortalama 22 milyon dolara ulaştı. Eyalet kampanyası finansmanı başvurularına bakılırsa, SEIU-UHW, 10 şehrin tamamında ortalama 11 milyon dolar harcadı. Hastaneler ve sıhhat tesisleri de asgari ücret tekliflerini yenmek için neredeyse 11 milyon dolar harcadı.

Sendikalar, genel olarak asgari ücret artışları için uzun süredir ajitasyon yapıyor. 2016’da emek, o zamanki hükümetin başarı göstermiş bir halde lobicilik yapmasında kilit bir rol oynadı. Jerry Brown, California’yı 15 dolarlık bir asgari ücret belirleyen ilk eyalet meydana getirecek, bu yıl itibariyle 26 yada daha çok işçisi olan tüm işverenler için geçerli olan kademeli bir tedbir. Ortalama 40 mahalli yönetim, kendi asgari ücretlerini eyalet asgari ücretlerinin üstünde belirlemektedir. Federal asgari ücret 7,25 dolar olarak kaldı.

SEIU-UHW, Los Angeles ve çevresindeki şehirleri hedef alan mevcut parçalı stratejinin yanı sıra eyalet çapında bir kapsam tasarladı. Sendikanın siyasal direktörü Suzanne Jimenez, “İlk başta kent kent bakıyorduk” dedi. “Ve sonrasında bunu eyalet çapında yapmakla ilgili bir konuşma ortaya çıktı fakat sonunda ilerlemedi.”

Emek harcama avukatı Bill Sokol, bunun kısmen, kamu ve hususi hastanelerde eyalet çapında bir asgari ücret belirleme anlaşmasının son yasama periyodunun sonunda dağılmasından ve bu tür kazançları elde etmenin bir zamanlar olduğundan daha zor olmasından kaynaklandığını söylemiş oldu. SEIU-UHW’da çalıştı

Sokol, “Bu, ne yapmak istediğimizle ilgili değil, nerede kazanabileceğimizle ilgili” dedi. “Yanıt her seferinde bir şehirde.”

Sendika liderleri, iç anketlerin sakinler içinde destek gösterdiği şehirleri hedeflediklerini söylemiş oldu. Jimenez, teklifin Inglewood’da çoğunluk desteğine haiz bulunduğunu, sadece Duarte’nin örnek alınamayacak kadar minik bulunduğunu söylemiş oldu. Önlemlerin geçmesi için her şehirde çoğunluk oyu gerekiyor ve bu gerçekleşirse, sonuçların onaylanmasından 30 gün sonrasında yürürlüğe girecek.

Jimenez, yaklaşımın Los Angeles County’de başarı göstermiş olması halinde, sendikanın teklifi İç İmparatorluk ve Sacramento da dahil olmak suretiyle eyaletin öteki bölgelerine götürmeyi düşüneceğini söylemiş oldu. Bu, sonunda eyalet çapında değişiklik için ivme yaratabilir.

Inglewood ve Duarte’deki seçmenler 25 dolarlık asgari tutarı geçerse, tesir sınırı olan olacaktır. Eyalet ve ilçe sıhhat tesislerindeki işçiler, kent yönetmelikleri kapsamında değildir, bu yüzden mahalli önlemler geçerli olmaz. Bu, kamu hastanelerinde, kliniklerde ve sıhhat tesislerinde aynı işi icra eden çalışanları hariç tuttuğu anlamına gelir.

Inglewood’da, tedbir yalnızca Centinela Hastanesi Tıp Merkezi ve kar amaçlı birkaç diyaliz kliniği için geçerli olacaktır. Duarte’de ise hususi bir kanser hastanesi olan City of Hope’a uygulanacak.

Birçok emek ekonomisti, bu işgücü için bir şeylerin iyileştirilmesi gerektiği mevzusunda aynı fikir: Daha yüksek ücretlere ve daha iyi emek harcama koşullarına gereksinimleri var. Sadece California-San Francisco Üniversitesi Philip R. Lee Sıhhat Politikası Araştırmaları Enstitüsü müdürü Joanne Spetz, bunun sıhhat sistemine bir maliyeti bulunduğunu söylemiş oldu.

“Sonunda, bunun bedelini kim ödüyor? Tüketiciler yapar, ”dedi Spetz. “Bir ihtimal halka açık bir firmanın kar marjlarını birazcık azaltacaksınız, sadece gerçek şu ki bu firmalar gelirlerini ve karlılıklarını iyi mi yüksek tutacaklarını bulmakta oldukça başarılılar.”

Gene de sendika, 25 dolarlık bir asgari ücretin, orantısız bir halde hanımefendiler, göçmenler ve beyaz olmayan insanlardan oluşan sıhhat iş gücünün en düşük ücretli sektörünün üyelerine destek olacağını söylüyor.

Cal State East Bay’de halk sağlığı destek doçenti Andrew Kelly, bir tesiste ücretlerin artırılmasının kademeli bir etkiye haiz olabileceğini, bu sebeple çevredeki tesislerin rekabet edebilmek için ücretleri yükseltmesi gerekeceğini söylemiş oldu.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün bir aracına bakılırsa, şu anda LA County’de evladı olmayan bekar bir erişkin için geçim tutarı saatte 21.89 dolar yada yılda 45.500 dolardan birazcık fazla. Aynı araca bakılırsa, “sıhhat desteği” şeklinde meslekler ilçede çoğu zaman yılda ortalama 33.000 dolar ödüyor.

Seçim Günü’ne gelin, bir çok Cenup Kaliforniya sıhhat çalışanı kenardan seyretmek zorunda duracak.

Ramirez’in çalmış olduğu Monterey Park’ta, belediye meclisi 25 dolarlık asgari tutarı onayladı, sadece muhalifler, konseyin o sırada kafi çoğunluğunun olmadığını savunarak oylamayı geçersiz kıldı. Konsey, suali bundan iki yıl sonrasında, 2024’te oy pusulasına koydu. Ramirez, tıp merkezindeki yeni işe alınanların hastanedeki en kirli işleri yaparak saatte 15.30 dolardan başladığını ve bu yıl beş işçinin bölümünden ayrıldığını söylemiş oldu.

Ramirez, “Bu cesaret kırıcı, yalan söylemeyeceğim” dedi. “Bu seçilmiş yetkililer neler bulunduğunu biliyorlar.”

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu