KFF tarafınca yürütülen senelik bir işveren anketine bakılırsa, Covid-19 pandemisinin işyerlerini altüst etmesinden ortalama üç yıl sonrasında, ruh sağlığı kapsamı işverenler için bir öncelik olmaya devam ediyor.

Ankete katılan büyük işverenlerin ortalama yarısı – minimum 200 işçisi olanlar – çalışanlarının artan bir bölümünün ruh sağlığı hizmetlerini kullandığını bildirdi. Gene de bu grubun neredeyse üçte biri, sıhhat planlarının ağının, çalışanların gereksinim duydukları bakıma zamanında erişmeleri için kafi davranışsal sıhhat hizmeti sağlayıcısına haiz olmadığını söylemiş oldu.

Milyonlarca çalışanın kepenkleri kapatılan ofis binalarından evden çalışmaya gönderilmesi yada ön saflarda çalışırken enfeksiyon kapma riskiyle karşı karşıya kalması, akıl sağlığı sorunlarının artmasına niçin oldu. Şimdi, birçok işyeri “düzgüsel” görünümüne dönmüş olsa da, bazı işçiler hala pandemi yıllarının değişiklikleriyle boğuşuyor ve ruh sağlığı hizmetleri arıyor.

Her 5 işverenden 4’ü sıhhat planlarının ağında kafi birinci basamak sıhhat hizmeti sağlayıcısı bulunduğunu bildirmiş olsa da, KFF anketine bakılırsa tüm işverenlerin yalnızca %44’ü kafi davranışsal sıhhat hizmeti sağlayıcılarına haiz olduklarını bildirmiştir.

KFF’deki sıhhat hizmetleri pazarındaki programın direktör yardımcısı Matthew Rae, “Bu, benim için akıl sağlığı hizmeti sağlayıcılarına erişimin ne kadar fena bulunduğunu gösteren sayıdır” dedi. “Bu, akıl sağlığı hizmetlerine olan talepteki büyük artışla beraber.”

27 Ekim’de gösterilen 2022 KFF İşveren Sıhhat Yararları Anketi, minimum üç çalışanı olan 2.188 işverenden oluşan rastgele bir örneklemin yanıtlarını çözümleme etti.

Genel olarak, anket, bu yılki sıhhat sigortası primlerinin geçen yılınkiyle oldukça benzer bulunduğunu ortaya koydu. Aile sigortası için senelik primler, geçen yıl 22.221 dolar iken, bu yıl averaj 22.463 dolar. Averaj olarak, bu yıl işçiler bu primler için 6.106 dolar ödüyor, işverenler ise sekmenin geri kalanını alıyor.

Tek sigorta için, işçiler primleri için ceplerinden 1.327 dolar ödüyor ve bu da toplamda averaj 7.911 dolar. Kalan kısmı işveren öder.

Primlerdeki göreli istikrar, 2022’de şimdiye kadar %8 olan genel enflasyon ve KFF’nin hesaplamasına bakılırsa %6,7 artan işçi ücretleri ile çelişiyor – kim bilir, rapora bakılırsa, senelik primler kesinleştiği için. 2021 sonbaharında, fiyat artışları belirginleşmeden ilkin.

Bu eğilim devam etmeyebilir.

KFF başkanı ve CEO’su Drew Altman rapora birlikte rol alan bir haber bülteninde, “İşverenler sıhhat primleri için ne ödedikleri mevzusunda aslına bakarsan endişeliler, sadece son enflasyon daha büyük artışların yakın bulunduğunu gösterdiğinden, bu fırtına öncesi sessizlik olabilir” dedi. . “Sıkı işgücü piyasası ve artan ücretler göz önüne alındığında, maliyetler arttığında işverenlerin maliyetleri işçilere kaydırması zor olacak.”

Ankete bakılırsa, büyük işverenlerin %14’ü, 2022’de daha çok çalışanın madde kullanımını tedavi etmek için hizmet kullandığını söylerken, ortalama yarısı bir artış olup olmadığını bilmediğini söylemiş oldu.

Ankete katılan 50 yada daha çok işçisi olan işverenlerin %17’si, federal Aile ve Tıbbi İzin Yasası uyarınca akıl sağlığı koşulları sebebiyle izin talep eden işçi sayısında da bir artış gördüklerini söylemiş oldu. Bu yasa, 50 yada daha çok çalışanı olan şirketlerdeki belirli çalışanların, işlerini yitirme riski olmadan yılda 12 haftaya kadar parasız izin kullanmalarına izin veriyor.

Teletıp hizmetlerinin kullanımı, erken pandemi kilitlenmelerinden bu yana birazcık rahatlamış olsa da, ankete katılan işverenlerin %90’ı teletıp hizmetlerini kapsayan bir plan sunduklarını bildirdi. Büyük işverenlerin yarısından fazlası, teletıbbın, çalışanlarına gelecekte davranışsal sıhhat hizmetlerine erişim sağlamalarını sağlamada “oldukca mühim” olacağını bildirdi. Buna karşılık, bu işverenlerin yalnız ortalama üçte biri, birinci basamak sıhhat hizmetlerine erişim sağlamak için aynı şeyin geçerli bulunduğunu söylerken, %24’ü teletıpın hususi bakıma erişim sağlamalarında “oldukca mühim” olacağını söylemiş oldu.

Büyük işverenlerin yüzde yirmi yedisi, bu yıl ruh sağlığı hizmeti sağlayıcılarını ya şahsen ya da teletıp vesilesiyle planlarının ağına eklediklerini bildirdi.

Zihinsel ve davranışsal sıhhat hizmetlerini kapsamanın yanı sıra, büyük firmaların %81’i zihinsel sıhhat hizmetleri için bir çalışan yardım programına haiz olduklarını söylerken, %44’ü çalışanlarına zihinsel sıhhat öz bakım uygulamaları sunduklarını söylemiş oldu.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).