Sıhhat sigortanız var ise, sıhhat planınızın ağında uygun bir tabip yada akıl sağlığı pratisyeni bulmaya çalışırken bir noktada tamamen bıkmış olabilirsiniz.

Şöyleki devam eder: Planınızın dizininde birden fazla sağlayıcı bulursunuz ve onları ararsınız. Hepsi. Ne yazık ki, sayı yanlış; yada tabip taşınmış, emekli olmuş yada yeni hasta kabul etmiyor; ya da bir sonraki uygun randevuya üç ay kaldı. Yada kim bilir sağlayıcı ağınızda değildir.

Daha doğru sıhhat planı dizinleri gerektiren bir takım eyalet ve federal düzenlemeye karşın, gene de oldukça sayıda hata içerebilirler ve bir çok vakit çıldırtıcı bir halde modası geçmişlerdir.

Kusurlu dizinler yalnızca bakım alma yeteneğimizi engellemekle kalmaz, bununla birlikte sıhhat sigortacılarının zamanında bakım sağlama gerekliliklerini yerine getirmediğinin de sinyalini verir – düzenleyicilere öyleki olduklarını söyleseler bile.

Daha da kötüsü, hatalı rehber bilgilerine güvenen hastalar, doktorların yada hastanelerin ağlarının haricinde olduğu ortaya çıkan şişirilmiş faturalarla karşı karşıya kalabilir.

2016’da California, sağlayıcı dizinlerinin doğruluğunu düzenlemek için bir yasa çıkardı. Devlet, Uygun Bakım Yasası’nın yürürlüğe girmesinden sonrasında devletin oluşturduğu sigorta piyasası olan Covered California’nın, 2014’te kendi içinde hatayla dolu dizinini çekmeye zorlandığı 2014 senesinde utanç verici bir fiyaskoyla gösterildiği benzer biçimde, uzun süredir devam eden sorunları çözmeye çalışıyordu. ilk yıl.

Ek olarak 2016 senesinde, federal Medicare & Medicaid Services Merkezleri, federal ACA pazarında satılan Medicare Advantage sıhhat planları ve politikaları için daha doğru dizinler talep etti. Ve bu yıl yürürlüğe giren federal Sürprizlere Hayır Yasası, benzer kuralları işveren temelli ve bireysel sıhhat planlarına kadar genişletiyor.

Kaliforniya yasaları ve federal Sürprizlere Hayır Yasası, sağlayıcı dizinlerindeki bilgilere güvenen ve sonunda kendi ağlarının haricinde bilincinde olmadan doktorları gören hastaların, bir ağ içi sağlayıcı için ödediklerinden daha fazlasını ödemeleri gerekmemesini koşul koşar.

Ne yazık ki, yanlış dizinler sıhhat sistemimizi rahatsız etmeye devam ediyor.

Haziran ayında Sıhhat Politikaları, Politikaları ve Hukuk Dergisi’nde gösterilen bir araştırma, Kaliforniya Yönetilen Sıhhat Bakımı Departmanından alınan dizin doğruluğu ve bakıma zamanında erişim hakkında verileri çözümleme etti. En iyi durumda, doktorların yalnız %54’ünün bir rehberde listelenmesiyle, tüketicilerin acil durumlarda zamanında buluşma alabildiğini buldu. En fena durumda: %28. Genel bakım randevuları için en iyi durum %64 ve en fena durum %35 idi.

Yazarların yazdığı mühim bir çıkarım, “ilerici ve tüketici yanlısı mevzuat ve düzenlemelerin bile tüketiciler için mühim bir koruma sağlamada etkili bir halde başarısız olduğu”dur.

Oldukca azca insan bunu Dan O’Neill’den daha iyi bilir. San Francisco sıhhat hizmetleri yöneticisi, sıhhat planı rehberinde listelenen mahalli birinci basamak doktorlarını büyük bir ulusal taşıyıcı vasıtasıyla aradı ve buluşma alamadı. Konuşmuş olduğu asla kimse ona şehrin önde gelen sıhhat sistemlerinden önde gelen UCSF Health’in ağında olup olmadığını söyleyemedi.

O’Neill, “Bu problemi çözmek için ortalama yedi gün harcadım ve sonunda acil bakıma gitmek için 75 dolarlık ek ödemeyi bırakmak zorunda kaldım şu sebeple tek seçenek buydu,” diyor. “Artık ana UCSF binalarından yedi yada sekiz dakikalık bir yürüyüş mesafesinde yaşıyorum ve bugüne dek, ağımda olup olmadıkları hakkında hiçbir fikrim yok, bu çılgınca şu sebeple bunu profesyonelce yapıyorum.”

Tüketici sağlığı savunucuları, sigortacıların dizin doğruluğunu ciddiye almadıklarını söylüyor. Sacramento merkezli Health Access California’nın lobicisi Beth Capell, “Milyonlarca kayıtlı ve yüz milyonlarca rezervli sıhhat planlarımız var” diyor. “Bu insanoğlu, bunun bir öncelik bulunduğunu düşündüklerinde bunu meydana getirecek kaynaklara sahipler.”

Sanayi analistleri ve bilimsel niteliği olan araştırmacılar, bunun bundan daha karmaşık bulunduğunu söylüyor.

Sıhhat planları yüz binlerce sağlayıcı ile sözleşme yapar ve güncellemeleri göndermeleri için devamlı olarak onları takip etmelidir. Hala aynı pratikteler mi? Aynı adreste mi? Yeni hasta kabul ediyor musunuz?

Doktorlar ve öteki uygulayıcılar için, bu tür anketlere – kimi zaman düzinelerce sıhhat planından – cevap vermek, yapılacaklar listesinin en başlangıcında yer almaz. Sigortacılar tipik olarak, her biri, hangisinin içinde olduklarını devamlı bilemeyen, değişik sağlayıcılar grubuna haiz birden fazla sıhhat planı sunar.

Kanun, sigortacılara, sağlayıcıları cevap vermeye ikna etmek için bir miktar kaldıraç sağlıyor ve tüm bir sanayi, sağlayıcı güncellemelerini merkezi bir portal vasıtasıyla toplama ve detayları sıhhat planlarına satma mevzusunda ortaya çıktı. Bununla beraber, yanlışlık problemi devam etmektedir. Sıhhat planları ve sağlayıcıları çoğu zaman birbirleriyle kontakt kurmayan eski veri sistemlerine haizdir.

Texas A&M Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda doçent olan ve dizin doğruluğu ve zamanında erişimle ilgili çalışmanın ortak yazarı Simon Haeder, sıhhat planı dizinlerinde mühim bir gelişmenin “daha ​​fazla bağlantı ve beraber çalışabilirlik” gerektireceğini söylüyor.

O gün gelene kadar kendi başının çaresine bakman gerekecek. Sıhhat planınızın sağlayıcı dizinini kullanırken gayretli olun. İlk durağınız olarak yada bir arkadaşınızın önerilmiş olduğu bir doktorun ağınızda olup olmadığını denetlemek için kullanmalısınız.

Ziyaret ettiğiniz tabip sıhhat planınızın rehberinde listelenmişse, ağ dışı ücretlerden ücret alınamayacağını söyleyen yasaları hatırlıyor musunuz? Bunun bu şekilde bulunduğunu kanıtlamanız gerekecek. Bundan dolayı, sağlayıcının adını gösteren dizinin ekran görüntüsünü alın ve kaydedin. Arkasından, yine denetlemek için doktorun ofisini arayın. Not alın ve konuştuğunuz kişinin adını alın. Bir tutarsızlık var ise, sıhhat planınızı da arayın.

Yanlış bir giriş bulursanız, bunu sıhhat planınıza bildirin. Kaliforniya yasaları, tüketicilerin bunu yapması için talimatlar sağlama planlarını gerektirir. Ticari bir sıhhat planındaysanız, politikanız büyük olasılıkla Yönetilen Sıhhat Hizmetleri Departmanı tarafınca düzenlenir. Departman (888-466-2219 yada www.healthhelp.ca.gov) vasıtasıyla şikayette bulunabilirsiniz. Sözcü Rachel Arrezola, Kaliforniya’nın sağlayıcı dizinleriyle ilgili yasasının yürürlüğe girmesinden bu yana, bakanlığın 279 şikayetin çözülmesine destek bulunduğunu söylemiş oldu.

Planınızın değişik bir düzenleyicisi var ise, departman sizi doğru yöne yönlendirebilir.

Federal olarak düzenlenmiş bir işveren yada sendika planındaki ortalama 6 milyon Kaliforniyalıdan biriyseniz ve sıhhat planı rehberinizde listelenen bir doktordan büyük bir şebeke dışı satmaca alırsanız, ofis seti vasıtasıyla itirazda bulunabilirsiniz. bu amaç için (800-985-3059 yada www.cms.gov/nosurprises).

Netice olarak, sağlayıcı dizinlerinin doğruluğunu iyileştirme çabaları, sıhhat hizmetleri fiyatlarında daha çok şeffaflık ve hasta kayıtlarına daha kolay erişim için daha geniş bir çabanın parçasıdır. Tüm bunlar daha açık bir data otoyolu gerektirecek.

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu