Barbara Robinson, annesinin arkadaşının Medicaid’e kaydolmasına ve Rochester, New York’taki Monroe County huzurevine taşınmasına yardım etmeye çalışıyordu. Sadece Anna Werner, CBS News’e verdiği demeçte, Robinson kayıt formunu imzaladığı için bakımevinin kadının bakımından mali olarak görevli bulunduğunu düşündü. Hanım öldükten sonrasında, ilçe Robinson’a ödenmemiş faturalar için 21.000 dolar dava açtı.

Bu rapor, ABD’nın tıbbi borç krizinin KHN-NPR soruşturmasıyla ortaklaşa yapılmış oldu. KHN kıdemli muhabiri Noam N. Levey, Monroe County tarafınca dava edilen başka bir bayan olan Lucille Brooks hakkında, bu sefer kardeşinin huzurevi faturası yüzünden yazdı.

KHN’nin mahkeme kayıtlarına ilişkin bir incelemesi, ödenmemiş faturaları takip eden Rochester’daki bakım evlerinin rutin olarak yalnız sakinleri değil, arkadaşları ve ailelerini de dava ettiğini ortaya koyuyor. Bu davaların çoğunda, dava edilen kişilerin avukatı yoktu. Neredeyse üçte birinde, bakım evleri sanıklar hiçbir vakit cevap vermediği için temerrüt kararları kazanmıştır.

California, Illinois, Kentucky, Massachusetts, New York ve Ohio’daki tüketici avukatları, KHN’ye tertipli olarak aile ve arkadaşlara karşı bu tür davalar gördüklerini söylemiş oldu.

Yargıç Debra Martin, Robinson aleyhindeki davayı reddetti. Belgesiz sunulan davanın “asgari gereklilikleri karşılamıyor” diyerek ilçeyi uyardı.

İlçe onun aleyhindeki davayı düşürdükten sonrasında Brooks da artık temize çıktı.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).

Kuruluşları içeriğimizi ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlamaya teşvik ediyoruz. İşte soruyoruz:

khn.org sitemize bir köprü ile orijinal yayıncı olarak bizlere kredi vermelisiniz. Mümkünse, orijinal yazar(lar)ı ve “Kaiser Health News” ibaresine ilave edin. Lütfen hikayedeki köprüleri koruyun.

Unutulmamalıdır ki, khn.org’daki her şey tekrardan yayımlanmaya uygun değildir. Bir haberin “Tüm Hakları Saklıdır” etiketi var ise, o öğeyi tekrardan yayınlama izni veremeyiz.

Sorularım var? [email protected] adresinden bizlere bildirin