Covid-19 pandemisi, ABD Birleşik Devletleri’ndeki yaşlı yetişkinlerin ve ailelerine bakan kişilerin yaşamları üstüne uzun bir gölge düşürüyor, birçok insan düzgüsel faaliyetlerine devam etmeye karar verse bile. Başkan Joe Biden bile yakın tarihindeki bir röportajda “salgın bitti” duyuru etti, hemen sonra açıklığa kavuşturmaya çalmış olduğu tartışmalı bir izahat.

KHN’nin “Gezinme Yaşlanma” köşe yazarı Judith Graham, ülkenin dört bir yanından bir uzmanlar panelini, yaşlıların karşılaşmış olduğu sıkıntılı zorluklar hakkında samimi bir halde konuşmaya çağrı etti.

Milyonlarca Amerikalı, pandemi esnasında sevdiklerini yitirdi yada sağlıklarında düşüş yaşadı. Birçoğu devam eden kederle yada uzun soluklu covid’in engelleyici etkileriyle savaşım ediyor. Anksiyete, depresyon ve toplumsal yalıtım, ruh sağlığına yönelik devam eden tehditler olmaya devam ediyor.

Graham, 11 Ekim’de KHN ve The John A. Hartford Foundation tarafınca düzenlenen canlı bir etkinliğin moderatörlüğünü yapmış oldu.

Geniş kapsamlı konuşma şu mevzuları kapsıyordu: Pandeminin mevcut durumuyla ilgili kafa karışıklığı yaygın olmaya devam ediyor. Bitti? Devam eden önlemler güvence ediliyor mu? Yaşlı yetişkinler güçlendirici almalı mı? Maske takmaya devam etmeliler mi ve hangi şartlar altında? Ne tür toplumsal etkileşimler güvenlidir ve hangileri olmayabilir? Yaşlı yetişkinler ve ailelerine bakan kişiler, dinlence günleri de dahil olmak suretiyle gelecek aylarda kendilerini en iyi iyi mi koruyabilirler?

State University of New York-Upstate Üniversite Hastanesi Geriatri Tıbbı alanında seçkin hizmet profesörü Dr. Sharon Brangman’ın görüşlerini duymak için tartışmayı izleyin; New York’un en büyük toplumsal hizmet ajanslarından önde gelen Yahudi Yaşlılar için Hizmetler Derneği’ni yada JASA’yı yöneten Kathryn Haslanger; covid ve yaşlı yetişkinler üstüne kapsamlı bir halde gösterim icra eden Journal of Gerontology: Social Sciences’ın genel gösterim yönetmeni Jessica Kelley; İbranice SeniorLife’da geriatrik psikiyatri başkanı Dr. Eran Metzger; Bir epidemiyolog, bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve KFF ve KHN’de halk sağlığı için kıdemli bir araştırmacı ve genel gösterim yönetmeni olan Dr. Céline Gounder; ve Yale’de uzun süredir müzik öğretim görevlisi olan ve uzun soluklu covid ile yaşamaya odaklanmak için emekli olan Richard Gard.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu