JACKSON, Hanımefendi. — Eylül ortasında, Howard Sanders, “cenk bölgesi” olarak adlandırdığı dikkatsizlik edilmiş bir mahalle olan Koğuş 3’teki evine giderken, üstünde su şişeleri bulunan beyaz bir Cadillac’la çukurlarla dolu sokaklara çarptı.

Merkezi Mississippi Sıhhat Hizmetleri’nin pazarlama ve toplumsal yardım müdürü Sanders, sonrasında kapıda Johnnie Jones tarafınca karşılandı. Jones’un ortalama bir ay ilkin geçirdiği kalça ameliyatından bu yana, 74 yaşındaki genç, etrafta dolaşmak için bir yürüteç kullanmış ve şehrin su dağıtım alanlarından hiçbirine ulaşamamıştı.

Jackson’ın rutin su sıkıntıları Ağustos ayının sonlarında o denli şiddetli hale geldi ki, Başkan Joe Biden muhteşem hal duyuru etti: Sel ve su arıtma tesisi sorunları, çoğunluğu Siyah olan şehrin su kaynağını kapattı. Eylül ortasında su basıncı geri gelmesine ve kaynama suyu uyarısının kaldırılmasına karşın, problemler bitmedi.

Şişelenmiş su hala bir yaşam biçimidir. Şehrin ortalama 150.000 sakini tetikte olmalı – diş fırçalarını musluk suyuyla durulamadıklarından, duş alırken ağızlarını kapalı tuttuklarından, yiyecek planlarını tekrardan gözden geçirdiklerinden yada su aramak için etrafta dolaşabilmeleri için gaz için bütçe ayırdıklarından güvenli olmalılar. Birçok bölge sakini, su faturalarının yanı sıra şişelenmiş su satın alıyor, bu da öteki her şey için daha azca para anlamına geliyor. Evlerini terk edemeyen yada su kaplarını kaldıramayan Jackson’ın en yoksul ve en yaşlı sakinleri için şüpheli sulardan kaçınmak fazlaca daha zor hale geliyor.

Sanders, “Kabul şoku yaşıyoruz, travmatize olduk” dedi.

Jackson’ın su sıkıntısı, sakinleri yaygın kronik hastalıklara haiz olan Mississippi’deki daha derin bir sıhhat krizinin bir tezahürüdür. Yaşam beklentisinin en düşük ve bebek ölüm oranının en yüksek olduğu eyalettir.

Houston Üniversitesi’nden tıp tarihçisi Richard Mizelle Jr., “Su, birçok insanoğlunun hayatlarının büyük bir bölümünde yaşamış olduğu ihmale oluşturulan bir penceredir” dedi. “Hayatınızın geri kalanında şişelenmiş su kullanmak sürdürülebilir değil.”

Fakat Jackson’da bir alternatif yok, dedi Dr. Robert Smith. 1963’te çağdaş haklar mevzusundaki çalışmalarının bir sonucu olarak Central Mississippi Sıhhat Hizmetlerini kurdu ve organizasyon şu anda Jackson bölgesinde dört parasız klinik işletiyor. Çoğunlukla diyabet, hipertansiyon yada kalp sorunları benzer biçimde birden fazla sıhhat problemi olan hastaları görür. Smith, güvenli olmayan suyun diyalizini evde icra eden insanoğlu, bağışıklığı baskılanmış kişiler yada formül içen bebekler için ölüme yol açabileceğini söylemiş oldu.

Sakinler bu ay kent ve şehrin su sisteminden görevli hususi mühendislik firmalarına karşı susuzluk, yetersiz beslenme, kurşun zehirlenmesi, E. coli maruziyeti, saç dökülmesi, deri döküntüleri ve sindirim sistemi sorunları benzer biçimde bir takım sıhhat problemi yaşadıklarını iddia ederek dava açtılar. problemler — kirlenmiş suyun bir sonucu olarak. Dava, Mississippi Eyaleti Sıhhat Bakanlığı tarafınca onaylanan bir bulgu olan Jackson’ın suyunun kurşun seviyelerini yükselttiğini iddia ediyor.

Naturel Kaynaklar Sıhhat ve Besin Kıdemli Stratejik Direktörü Erik Olson, Jackson’ın mevcut su durumu aşırı olsa da, pek fazlaca renkli topluluk, düşük gelirli topluluk ve anadili İngilizce olmayanların büyük bir çoğunluğunun da güvenli olmayan suya haiz bulunduğunu söylemiş oldu. Müdafa Konseyi. Kâr amacı gütmeyen savunuculuk grubu tarafınca meydana getirilen bir araştırmaya bakılırsa, bu topluluklar daha sık Güvenli İçme Suyu Yasası ihlallerine maruz kalıyor. Olson, bu toplulukların yasalara uymasının daha uzun sürdüğünü söylemiş oldu.

Geçen yıl geçirilen federal altyapı faturası, ülkenin içme suyu ve atık su sistemlerini iyileştirmek için 50 milyar dolar içeriyor. Mississippi, beş yıl içinde bu fonun 429 milyon dolarını alacak olmasına karşın, Jackson’ın oranı için beklemesi ve savaşması gerekiyor.

Ve topluluklar çoğu zaman senelerce devam eden hastalık ve travma ile geçirir. Michigan, Flint’te su krizinin başlamasından beş yıl sonrasında, JAMA’da gösterilen yakın tarihindeki bir makaleye bakılırsa, şehrin erişkin sakinlerinin ortalama %20’sinde klinik depresyon ve ortalama dörtte birinde travma sonrası stres bozukluğu vardı.

Jones, birçok yerli benzer biçimde, on senelerdir Jackson’ın suyuna güvenmedi. Bu güvensizlik – ve devamlı uyanıklık, fazladan harcamalar ve güçlük – bir ruhsal baskı katmanı ekler.

Jones, “Fazlaca stresli,” dedi.

Central Mississippi Sıhhat Hizmetleri’nin baş işletme görevlisi Dr. Obie McNair, kentin en yoksul toplulukları için su krizinin kabahat ve istikrarsız konutlar da dahil olmak suretiyle mevcut stres faktörlerinin üstünde bulunduğunu söylemiş oldu. “Bu katkı maddesi.”

Jackson’da kar amacı gütmeyen bir cemiyet sağlığı sermayesi olan My Brother’s Keeper’ın işletme müdürü Mauda Monger, zaman içinde, bu çaba ve ayarlamanın fazlaca zarar verdiğini söylemiş oldu. Kronik stres ve bakıma erişememe, kronik hastalıkları şiddetlendirebilir ve tümü Jackson’da yaygın olan erken doğumlara yol açabilir. “Fena sıhhat neticeleri kısa sürede olmaz” dedi.

Jackson’ın sıhhat klinikleri için su krizi rollerini tekrardan şekillendirdi. Kirli su içmekten yada yıkanmaktan kaynaklanabilecek sıhhat sorunlarını önlemek için kentin en muhtaçlarına temiz su sağlıyorlar.

McNair, “Çözümün bir parçası olmak istiyoruz” dedi.

Mississippi Cemiyet Sağlığı Merkezi Derneği CEO’su Terrence Shirley, eyaletteki cemiyet sağlığı merkezlerinin Mississippi’nin en yoksul sakinlerine yönelik hizmetlerdeki boşlukları doldurma mevzusunda uzun bir geçmişe haiz bulunduğunu söylemiş oldu. “Eskiden, cemiyet sağlığı merkezlerinin hakkaten dışarı çıkıp hastaları için kuyu kazmış olduğu zamanlar vardı.”

Merkezi Mississippi Sıhhat Hizmetleri, bir kış fırtınasının Jackson’ı haftalarca susuz bıraktığı Şubat 2021’den bu yana sakinler için ayda ortalama iki kez su armağanları düzenliyordu.

Sadece Ağustos’ta işler gene o denli kötüye gitti ki Sanders mahalli bir radyo programının dinleyicilerinden su bulamamaları durumunda merkezi aramalarını istedi. Birçok Jackson sakini, emek harcama programları, ulaşım eksikliği yada fizyolojik bir engel sebebiyle şehrin dağıtım bölgelerine gidemiyor.

Sanders, “Şimdi ansızın su adamı oldum” dedi.

72 yaşındaki Thelma Kinney Cornelius, Sanders’ın su dağıtımını ilk kez radyo programlarından duydu. 2021’de bağırsak kanseri tedavisi gördüğünden beri otomobil kullanamıyor. Bugünlerde nadiren yiyecek yapıyor. Fakat birkaç Pazar ilkin bir kural dışı yapmış oldu, bir kap pirinç ve bezelye yapmak için şişelenmiş sudan geçti.

Cornelius, “Bu rutine girmeye çalışmak fazlaca fazla ayar gerektiriyor” dedi. “Zor.”

Jackson’ın kaynar su tavsiyesinin kaldırıldığı gün, Sanders’a muhtemelen ağır su vakalarını kaldırmaktan meydana gelen bir fıtık teşhisi konduğunu söylemiş oldu. Gene de, ertesi gün, Sanders öteki gönüllülerle Virden Addition mahallesini dolaştı, insanların kapılarını çaldı ve suya gereksinimleri olup olmadığını sordu.

Jackson sakinleri yaz krizinin uzun vadeli etkileriyle uğraşmaya devam ederken, su dağıtımını durdurma planı olmadığını söylemiş oldu. Sakinler hala suda gizlenen kurşun yada öteki zararı dokunan kirleticilerden kaygı duyuyorlar.

Sanders, “Burası minik bir Üçüncü Dünya ülkesi benzer biçimde,” dedi. Dürüst olmak gerekirse, muhtemelen gelecek yıl bunun üstünde olacağız.”

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).