[Editor’s note: KHN is not affiliated with Kaiser Permanente.]

Kaliforniya milletvekilleri, eyalet hükümetlerinin ve rakip sıhhat planlarının itirazı üstüne HMO devi Kaiser Permanente için eyalet çapında tartışmalı bir teklifsiz Medi-Cal sözleşmesini onayladılar. Sadece, KP’nin kaç yeni hasta kaydedeceği de dahil olmak suretiyle mühim ayrıntılar hala belirsiz.

30 Haziran’da Vali Gavin Newsom, KHN tarafınca KP’nin daha sıhhatli bir Medi-Cal hasta havuzuna kaydolmaya devam etmesine izin verecek devletten ayrıcalıklı işlem görmüş olduğu yönündeki endişelere karşın, anlaşmayı düzenleyen yasa tasarısını imzaladı. , programın en hasta ve en maliyetli hastalarından orantısız bir hisse ile öteki sıhhat planlarını bırakarak. Düşük gelirli insanoğlu için devlet tarafınca finanse edilen sıhhat sigortası programı Medicaid’in California versiyonu Medi-Cal, %84’ü yönetilen bakım planlarında olan ortalama 14,6 milyon Kaliforniyalıyı kapsamaktadır.

Münakaşa sona erdiğine bakılırsa, KP anlaşmasının karşıtları ileriye bakıyor.

Kaliforniya Mahalli Sıhhat Planları CEO’su Linnea Koopmans, “Eyalet çapında sözleşmeyi uygulamak için devletle beraber emek vermeyi dört gözle bekliyoruz ve mahalli planların topluluklarına bakım sağlamadaki kıymetini ve önemini savunmaya devam edeceğiz” dedi. karşıcılık.

Kaiser Permanente, tüm Golden State sakinlerinin ortalama dörtte birini kapsayan Kaliforniya sıhhat sigortası pazarında büyük bir oyuncu. Sadece 900.000’den birazcık daha azca Medi-Cal kayıtlısı, bu programın toplam yönetilen bakım üyeliğinin yalnızca ortalama %7’sidir.

Kaiser Permanente’nin uzun süredir Medi-Cal üyeliğini, yalnızca yakın geçmişte KP üyesi olan kişileri (esas olarak işveren tabanlı yada Uygun Bakım Yasası planlarında) ve onların yakın aile üyelerini kabul ederek sınırlamasına izin veriliyor.

Yeni yasaya bakılırsa, programa kayıtlı Kaiser Permanente sayısının, sözleşmenin yürürlüğe girmiş olduğu 1 Ocak 2024’teki seviyesinden başlayarak, sözleşmenin beş senelik ömrü süresince “%25 oranında büyümesine izin verilecek” Medi-Cal’i yöneten Sıhhat Hizmetleri Departmanı sözcüsü Katharine Weir-Ebster dedi. Sadece bu %25 rakamı yasa metninde yer almıyor ve KP için planlanan kayıt artışının kati büyüklüğü belirsizliğini koruyor.

Halihazırda, KP’nin Medi-Cal üyelerinin bir çok eyalet çapında mahalli, kamu tarafınca yönetilen sıhhat planlarına haiz taşeronlar vesilesiyle sigortalıdır. Yeni yasaya bakılırsa, bu üyeler eyalet çapındaki sözleşmesi kapsamında direkt Kaiser Permanente tarafınca karşılanacak. Taraftarlar, değişikliğin verimliliği artıracağını, tüketiciler için kafa karışıklığını azaltacağını ve Kaiser Permanente’yi devlete karşı daha görevli hale getireceğini söylüyor.

Muhalifler, ulusal bir devin mahalli planlarla rekabet etmesinin – bilhassa de ilçe tarafınca işletilen planların tek Medi-Cal seçeneği olduğu Orange, Ventura, San Mateo ve Sonoma ilçeleri şeklinde yerlerde – toplumun sıhhat hizmetleri üstündeki kontrolünü zayıflatabileceğini savundu. ve Kaliforniya’nın en savunmasız sakinlerine hizmet eden güvenlik ağı sisteminden taviz vermek.

Yeni yasa, KP’yi mevcut ve eski koruyucu aile gençleri, başka bir çocuk esirgeme kurumundan hizmet almış çocuklar, hem Medi-Cal hem de Medi-Cal için uygun olan yaşlılar dahil olmak suretiyle belirli yeni kayıtlı şahıs kategorilerini kabul ederek Medi-Cal’deki ayak izini artırmayı taahhüt eder. Medicare ve bir sıhhat planı seçemeyen ve varsayılan olarak atanan kayıtlı kişiler.

Weir-Ebster, birden fazla sıhhat planına haiz ilçelerdeki Medi-Cal kayıtlı kişilerin ortalama yarısının varsayılan olarak atandığını söylemiş oldu. Sadece yasa, Kaiser Permanente’nin kaç tane varsayılan kayıtlı kişiyi kabul edeceğini belirtmiyor ve yalnızca sayının her ilçe yada bölgede KP’nin “öngörülen kapasitesine” bağlı olacağını söylüyor.

Kaiser Permanente için bir öteki mühim kayıt artışı deposu, KP’nin ilk kez bir Medi-Cal seçeneği olacağı ilçelerde KP ticari planlarından geçirme edilen hastalar – ve aile üyeleri olacaktır.

Bazı önde gelen tüketici müdafa grupları, Kaiser Permanente’nin Medi-Cal popülasyonundaki herhangi bir artışın, bilhassa HMO’nun bakımının kalitesi için yüksek notlar alması sebebiyle pozitif bir gelişme bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.

Eşitliği korumak için çaba sarfeden California Pan-Ethnic Health Network’ün yönetici direktörü Kiran Savage-Sangwan, “Sistemin daha çok Medi-Cal üyesinin erişmesi ihtiyaç duyulan bir şey bulunduğunu düşünüyoruz ve bu yasa tasarısı bu yönde atılmış bir adım” dedi. sağlıkta.

KP için Medi-Cal sözleşmesinin başkanı Kaycee Velarde, e-posta kanalıyla, anlaşmanın daha çok insana “yüksek kaliteli Medi-Cal tarafınca yönetilen bakım planımıza erişim” sağlayacağını ve “kaliteyi iyileştirmek için” devletle daha iyi işbirliğine izin vereceğini söylemiş oldu. daha çok sayıda Medi-Cal kayıtlı.”

Sadece yeni düzenlemenin tam olarak iyi mi işleyeceği belirsizliğini koruyor.

Kayıt gelişme rakamı da dahil olmak suretiyle ayrıntıların, sözleşmeden ayrı bir mutabakat zaptı içinde yer alması planlanıyor. Mutabakat Muhtıraları tipik olarak sözleşmeler şeklinde bağlayıcı olmadığından, bu bazı kaşları kaldırdı. Detayların ne süre geleceği de belli değil.

Velarde, “Beklentimiz Sıhhat Hizmetleri Departmanının Mutabakat Muhtırası’nı geliştirmesidir” dedi. Weir-Ebster, departmanın bir taslağın ne süre yayınlanacağına dair bir tahmini olmadığını söylemiş oldu.

Anlaşmaya şüpheyle bakan birçok şahıs, anlaşmanın güvenlik ağı nüfusu üstündeki tesiri mevzusunda endişelerini sürdürüyor. Yasa, Kaiser Permanente’nin devletin belirli bölgelerinde KP üyesi olmayanlara “en yüksek gereksinim” hususi hizmetlerini sağlayacağını söylüyor. Sadece hangi hizmetlerin yada nerede sağlanacağını belirtmez. Weir-Ebster, MOU’da olması beklenen bu ayrıntılara hemen hemen karar verilmediğini söylemiş oldu.

Santa Cruz County’de üç klinik işleten Santa Cruz Cemiyet Sağlığı CEO’su Leslie Conner, hususi bakıma erişimin hastalar için bir güçlük bulunduğunu söylemiş oldu. “Bu, Kaiser’in toplulukla beraber ele almak için çalışacağını umduğum kalan bir problem olacak” dedi. “Hep beraber çözemezsek, kazananlar ve kaybedenler olacak ve dürüst olmak gerekirse, kaybedenler daima düşük gelirli insanoğlu.”

Milletvekilleri, muhaliflerin endişelerini gidermek amacıyla orijinal tasarıda azca sayıda değişim yaptılar. Bunlardan biri, mahalli sıhhat planlarının daha hasta bir Medi-Cal kayıtlı havuzuna haiz olma korkusunu hedef alıyor, tüm Medi-Cal yönetilen bakım planlarının, kayıtlı kişilerin tıbbi risklerine uygun olarak “aktüeryal olarak sağlam bir halde” ödenmesi icap ettiğini söylüyor. .

Bir diğeri, devleti, sözleşme başlamadan ilkin, KP’nin davranışsal sıhhat sigortası gerekliliklerine yeterince uyup uymadığını değerlendirmeye yönlendirir. Bir departman sözcüsü Rachel Arrezola, sıhhat devi son yıllarda yetersiz ruh sağlığı hizmetleri sağlamış olduğu için ateş altına alındığını ve Devlet Yönetilen Sıhhat Bakımı Departmanı’nın şikayetlerde keskin bir artışın peşinden HMO’nun akıl sağlığı programını araştırdığını söylemiş oldu.

Akıl sağlığı bakımı mevzusunda KP’ye karşı amansız bir harp yürüten Ulusal Sıhhat Çalışanları Sendikası başkanı Sal Rosselli, yeni yasadaki uyumu değerlendirmek için verilen hükmün yetersiz bulunduğunu söylemiş oldu. Sendika, KP’nin, sertifika almadığı herhangi bir yılda yeni Medi-Cal kayıtlı kişilerini kaydetmesini engellemiş olan senelik bir sertifika sürecinden geçmesini istemişti.

“Kanser yada kardiyak bakım için tedavi sağlayamayan herhangi bir sıhhat planına Medi-Cal sözleşmesinin bu kadar geniş bir halde genişletileceğini hayal edebiliyor musunuz?” dedi Rosselli.

Batı Hukuk ve Yoksulluk Merkezi’nde lobici olan Linda Nguy, sonunda KP’nin sözleşmesinin Medi-Cal nüfusu için daha çok seçenek yarattığını söylemiş oldu. Sadece düşük gelirli insanları korumak için çaba sarfeden grup, yeni yasanın iyi mi çıkarılacağına göz kulak olma sözü verdi.

Nguy, “Bunu izleyeceğiz ve işler ortaya çıktıkça kesinlikle sorunları gündeme getireceğiz” dedi.

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu