[Editor’s note: KHN is not affiliated with Kaiser Permanente.]

Temmuz ayında yürürlüğe giren bir Kaliforniya yasası, sıhhat planlarının ruh sağlığı ve bağımlılık hastaları için zamanında takip randevuları sunmasını gerektiriyor. Bunun gerçekleşip gerçekleşmediği, Şimal Kaliforniya’daki Kaiser Permanente klinisyenlerinin açık uçlu grevinde, personel sıkıntısının kafi bakımı sağlamayı olanaksız hale getiren boğucu iş yükleri ile karşı karşıya kaldığını söyleyen bir çekişme noktasıdır.

KP, personel yetiştirmek için her türlü çabayı gösterdiğini, sadece işgücü sıkıntısı sebebiyle önlendiğini söylüyor. Terapistler – ve onları temsil eden Ulusal Sıhhat Çalışanları Sendikası – yönetilen bakım devinin akıl sağlığı hizmetleri fena bir üne haiz olduğundan klinisyenleri cezbetmekte güçlük çektiğine karşı çıkıyorlar.

Ihtilaf, akıl sağlığı hizmetlerine olan talebin arttığı bir zamanda patlak verdi. ABD Birleşik Devletleri’nde depresyon ve anksiyete emareleri olan yetişkinlerin oranı, covid-19 salgını esnasında neredeyse dört katına çıktı.

Yeni yasa, devlet tarafınca düzenlenen sıhhat planlarının, hastanın terapisti daha azca sıklıkta ziyaretleri onaylamadığı sürece, önceki bir zihinsel sıhhat yada madde kullanım seansından en fazla 10 gün sonrasında iade randevuları sağlamasını gerektiriyor.

Sendika tarafınca desteklenen yasa tasarısı, Ekim ayında Vali Gavin Newsom tarafınca imzalandı ve sıhhat planlarının uyması için bir ödemesiz dönem içeriyordu.

Şimal Kaliforniya’da 2.000’den fazla KP ruh sağlığı klinisyenini ve eyalet çapında 4.000’i temsil eden sıhhat çalışanları sendikası başkanı Sal Rosselli, Kaiser Permanente’nin uymadığını söylemiş oldu. “Aslen, daha da kötüye gidiyor” dedi. “Binlerce insan, klinisyenlerin gereksinim duyduklarını söylediği bakıma erişemiyor.”

Sendika ve üyeleri, hastaların takip randevuları için çoğu zaman iki aya kadar beklemesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Kaiser Permanente çevrimiçi bir açıklamada, HMO’nun yeni yasaya uyumunun “iyi bir halde ilerlediğini” söylemiş oldu.

KP’nin Şimal Kaliforniya bölümünde insan kaynakları kıdemli başkan yardımcısı Deb Catsavas, KP’nin Ocak 2021’den bu yana ortalama 200 klinisyen ilave ederek, sanal randevuları genişleterek ve birinci basamak sağlayıcıları vasıtasıyla daha çok ruh sağlığı hizmeti sunarak ruh sağlığı kapasitesini güçlendirdiğini söylemiş oldu. Buna ek olarak, KP’nin 500.000 dolarlık bir işe alım kampanyası başlattığını ve “Kaliforniya genelinde yeni, kültürel olarak çeşitli ruh sağlığı uzmanları için bir boru hattı inşa etmek” için 30 milyon dolar yatırım yaptığını söylemiş oldu.

Sadece 15 Ağustos’ta greve süregelen bırakım gözcüleri klinisyenleri, devamlı personel sıkıntısı olarak tanımladıkları şey sebebiyle işlerinde tertipli olarak engellerle karşılaştıklarını söylemiş oldu.

Vallejo’da yoğun bir ayakta tedavi programında grup terapi seanslarına liderlik eden bir KP psikoloğu olan Alicia Moore, hastalarının takip randevularını beklemek zorunda oldukları için program bittikten sonrasında kaydettikleri ilerlemeyi sürdürmekte zorlanabileceğini söylemiş oldu. 16 Ağustos’ta KP’nin Oakland Tıp Merkezi önünde bırakım gözcülüğü meydana getiren Moore, “Programımız krizdeki insanlara derhal yardım etme mevzusunda oldukça iyi bir iş çıkarıyor, sadece onları taburcu edecek bir terapi randevusu yok” dedi. “Bir buluşma aramıştınız ve birkaç ay sonrasında.”

Yalnız terapistler yıpranmakla kalmıyor, bununla beraber birçok potansiyel yeni sağlayıcı KP için çalışmak istemiyor. “Aslen kliniğimizde bir takım açık pozisyonumuz var, sadece ruh sağlığı çalışanları tarafınca iyi bir iş yapmanın hakkaten zor olduğu bir yer olarak bilindiğinde, Kaiser’in pozisyonları doldurması oldukca zor bu sebeple bir tek yapmıyorsunuz’ Hastalara sunmak için randevularım yok, ”dedi Moore.

Sendika, KP’nin de yıpranma problemi bulunduğunu söylemiş oldu.

Kaiser Permanente’de 11 yıl çalışan psikolog Mickey Fitzpatrick, bu yıl hastalara bakamadığı için çekilme ettiğini söylemiş oldu. iyileşmeye elverişli bir yol.”

Sendika, KP’nin isterse problemi çözecek paraya haiz bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor ve geçen yıl 8.1 milyar dolar net kar elde ettiğini ve ortalama 55 milyar dolarlık nakit ve yatırıma haiz bulunduğunu belirtiyor.

İki taraf, klinisyenlerin terapi seansları haricinde hastaların vakalarını ne kadar süre yönetim etmesi gerektiği mevzusunda da anlaşamıyor.

Catsavas, sendikanın klinisyenlerin hastalarla karşı karşıya kaldıkları sürenin azaltılmasını talep ettiğini ve böylece KP’nin yönetimsel görevler için sağlamaya istekli olduğundan daha çok zamana izin verilmesini talep ettiğini söylemiş oldu. Bu talebin, sendikanın “ruh sağlığı hizmetlerine erişimi iyileştirmeye destek olma taahhütleriyle” çeliştiğini söylemiş oldu.

Sendika, klinisyenlerin, reşit olmayan hastalar hakkında anne babalar, okul yetkilileri ve toplumsal hizmet kurumları ile kontakt oluşturmak ve bir sonraki e-postaları ve telefon çağrılarını geri almak benzer biçimde yönetimsel olmayan sadece bakımın ayrılmaz bir parçası olan görevler için zamana gereksinimleri bulunduğunu söylüyor. buluşma altı ila sekiz hafta uzakta olabilir.

Catsavas, grevin “yalnızca eşi benzeri görülmemiş bir talebin olduğu bir zamanda bakımımıza erişimi azaltacağını” söylemiş oldu. “Ülke genelinde, artan bakım talebini karşılamak için kafi ruh sağlığı uzmanı yok” dedi. “Bu, Kaiser Permanente ve her yerde ruh sağlığı hizmeti sağlayıcıları için zorluklar yarattı.”

15 Ağustos tarihindeki bir bildiride, Kaliforniya Yönetilen Sıhhat Hizmetleri Departmanı KP’ye, klinisyenler gözcü hattındayken bile zamanında erişime ve klinik standartlara uyması icap ettiğini hatırlattı. Açıklamada, “DMHC, Kaiser Permanente’nin bırakım esnasında yasalara uygunluğunu yakından izliyor” dedi.

Ajans sözcüsü Rachel Arrezola, eyaletin şu ana kadar yeni yasayla ilgili 10 yakınma aldığını ve bunların hepsinin Kaiser Permanente aleyhine bulunduğunu söylemiş oldu.

Catsavas, KP klinisyenlerinin %30’dan fazlasının bırakım esnasında hastalara bakmaya devam ettiğini ve KP psikiyatristlerinin, klinik yöneticilerinin ve dışarıdan ruh sağlığı sağlayıcılarının yardım için araya girdiğini söylemiş oldu.

KP’nin akıl sağlığı sorunları seneler öncesine dayanıyor. Teşkilat, 2013 senesinde devlet tarafınca zamanında ruh sağlığı tedavisi sağlamadığı için 4 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Bundan sonrasında sorunları çözemediği için iki kez alıntı yapılmış oldu ve şu anda geçen yıl KP’ye karşı ruh sağlığı şikayetlerinde %20’lik bir artış gören düzenleyiciler tarafınca araştırılıyor.

Emeryville’den Barbara McDonald, kendine zarar veren davranışlarda bulunan 19 yaşındaki kızı için KP’den yardım almaya çalıştığını söylemiş oldu. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Kaiser Permanente ile meydana getirilen oldukca sayıda girişim, kızına gereksinim duyduğu yardımı sağlayamadı ve McDonald, onun teşhis ve başka bir yerde tedavi edilmesi için on binlerce dolar harcadığını söylemiş oldu. McDonald, bipolar ve borderline kişilik bozukluklarının yanı sıra dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu bulunduğunu söylemiş oldu.

McDonald, bir noktada kızının kendi boğazını kestiğini ve üç gün süresince bir KP hastanesinde kaldığını söylemiş oldu.

“İroni şu ki, zihinsel sıhhat sorunlarının tedavi edilmemesine izin verdiğinizde, bununla beraber fizyolojik sorunlara da dönüşüyor” dedi. “Kızımı üç gün hastanede tutmanın düzgüsel terapiden daha ucuza mal bulunduğunu söyleyemezsin.”

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).