SACRAMENTO, California — Rus işgalinden sonrasında Katie Nelha ve kocası Ukrayna’nın Mykolaiv kentindeki evlerine güvenli bir halde geri dönemedikleri için sığınmacı olarak şanslarını denediler. Nisan ayı başlarında çalışmış oldukları Polonya’dan Meksika’ya uçarak, insani nedenlerle geçici vize aldıkları Tijuana’dan ABD’ye geçtiler.

24 yaşındaki Nelha, Sacramento’ya gittiğinde, bir optometrist ziyaretinin harcamalarını karşılamak için California’nın Medicaid programı Medi-Cal’e kaydolmasına yardım etmesi için bir ilçe tercümanına güvendi. Nelha bir tercüman vasıtasıyla “Göz testimi geçmek ve iş aramaya başlayabilmemiz için yeterlik almak için gözlüğe ihtiyacım var” dedi. Şehrin düzinelerce Ukrayna ve Rus restoranından birinde iş bulmayı planlıyor.

Kaliforniya’nın Los Angeles, Sacramento, San Diego ve San Francisco şehirlerindeki gelişen Slav toplulukları, devletin ABD’nin Afganistan’dan çekilmesine cevap olarak Afgan akını yaşamasından bir yıldan kısa bir süre sonrasında savaştan kaçan Ukraynalılar için mıknatıs haline geldi. Pek oldukça sığınmacı, hamilelik, yüksek gerilim ve şeker hastalığı şeklinde durumlar yada kısa sürede yaşadıkları travma sebebiyle derhal sıhhat hizmetine gerekseme duyuyor.

Bu senenin başlarında, Eyalet Sıhhat Hizmetleri Departmanı, mahalli yönetimlere mültecileri sıhhat programlarına kaydetmelerini hatırlatan bir tavsiye yayınladı, şundan dolayı federal hizmetlere uygun olmayanlar çoğu zaman tam kapsamlı Medi-Cal dahil olmak suretiyle devlet tarafınca yönetilen programlara hak kazanırlar. hekim ziyaretlerini, aşıları, taramaları ve ilaçları kapsar.

Sadece bu bakımın çoğunu sağlamakla görevli toplumsal hizmet kurumları öğrenci yetişmek için zorlanıyor. Senelerce azalan fonlardan sonrasında yetersiz personel, şimdi yeni gelen mültecilere müracaat sürecinde eşlik edebilecek ve onlarla klinik randevularına katılabilecek yetenekli tercümanlar için çaresizler.

Sacramento County Sıhhat Hizmetleri Departmanı tıbbi direktörü Dr. Sumi Mishra, “Rusça yada Ukraynaca konuşan dört personelimiz var ve tüm talebi karşılamak için hakkaten üç kişiye daha ihtiyacımız var” dedi. “Onları bulamıyoruz.”

Mishra, ilçenin sığınmacı sıhhat kliniğinin altı açık pozisyon için işe alım yaptığını söylemiş oldu. Sadece işler dil becerileri gerektirdiğinden aday havuzu sınırlıdır. Ve bir ilçe maaşı – yakın tarihindeki bir duyuru, Ukraynalı bir dil uzmanının aralığını 37.000 ila 45.000 ABD Doları içinde gösteriyor – bir çok süre {özel sektör} teklifleriyle rekabet edemiyor. ABD Sayım Bürosu’nun 2020 verilerine bakılırsa, Sacramento County’deki medyan hane geliri 70.000 dolardan fazla.

Kıtlık öteki dillere de uzanıyor. “Kafi Peştuca ve Dari konuşmacısı bulamıyoruz [for Afghan enrollees] bu pozisyonları kim alacak” dedi Mishra.

Bölgesinde birçok Ukraynalı göçmenin yerleştiği tüzel kişiliği olmayan alanlardan bazılarını içeren Sacramento İlçesi denetçisi Rich Desmond, pandeminin halk sağlığında uzun süredir devam eden finansman ve personel sıkıntısına maruz kaldığını söylemiş oldu. UC Berkeley İşçi Merkezi’ne bakılırsa, 2010 ve 2019 içinde eyaletteki halk sağlığı işgücü fonu %14 düştü. Ve birkaç Sacramento İlçesi sıhhat yetkilisi KHN’ye kronik olarak yetersiz personel olduklarını söylemiş oldu.

Desmond, “Boşlukların olduğu yer hakkaten ortaya çıktı,” dedi.

Mesele, bölgeye sığınmacı akını sebebiyle Sacramento İlçesinde daha şiddetli görünüyor. Mesela Los Angeles County Sıhhat Hizmetleri Departmanı, talebi karşılamak için kafi tercümana haiz bulunduğunu söylemiş oldu.

Ortalama 18.000 Ukraynalının Sacramento bölgesinde kalıcı olarak ikamet ettiğini söyleyen Göç Politikası Enstitüsü’ne bakılırsa, Sacramento ülkedeki en yüksek Ukraynalı göçmen yoğunluğuna haiz. Mevcut dalgalanmanın federal sayıları, Ekim ve Haziran ayları içinde ortalama 200 Ukraynalı mültecinin Kaliforniya’ya geldiğini söylüyor. Sadece Sacramento Slav Cemiyet Merkezi’nin genel müdürü Florin Ciuriuc, savaşın başladığı Şubat ayı sonundan bu yana 10.000 kadar mültecinin Sacramento bölgesine geldiğini ve büyük çoğunluğunun Ukraynalı bulunduğunu söylemiş oldu.

Tamamlanmamış sayım eyalet çapında uzanır. İlçe sıhhat yetkilileri ve göçmen destek ağları, Kaliforniya’ya yeni gelen Ukraynalıların toplam sayısını 20.000 yada daha çok olarak belirledi – eyalette halihazırda yaşayan 60.000 Ukraynalı göçmene bakılırsa %33’lük bir artış.

Uzun süredir devam eden bir kalıbın devamıdır. Pew Araştırma Merkezi’ne bakılırsa, 2002 ile 2019 içinde Kaliforniya, öteki tüm eyaletlerden daha çok sığınmacı yerleştirdi, ortalama 108.000. Birçoğu İran, Irak, Laos ve Ukrayna’dan geldi. Kaliforniya, sayıları yüz binlerce olan ve Vietnam Savaşı’nın sonuna kadar uzanan bir Güneydoğu Asya sığınmacı topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır.

Daha yakın zamanlarda, devlet bir Afgan sığınmacı akınını memnuniyetle karşıladı.

Desmond, ABD’nin Afganistan’a müdahil olması sebebiyle, birçok Afgan mültecinin hususi göçmen vizeleri için başvurabileceğini ve bu vizelerin işlenmesinin süre aldığını ve eyaletlere ve ilçelere kaç kişinin ne süre ve kaç kişinin geleceğini evvelinde bildirdiğini söylemiş oldu.

Başlangıçta Ukraynalı sığınmacılar için öyleki değil. Katie Nelha şeklinde, birçoğu Biden yönetimi Ukraynalıların oraya girmesine Nisan ayında izin vermeyi durdurmadan ilkin ABD-Meksika sınırı üstünden Kaliforniya’ya geldi.

Kaliforniya’ya tekrardan yerleşen bazı Ukraynalılar, her ikisi de onları Medi-Cal’e hak kazanan insani şartlı tahliye yada geçici koruma statüsü altında geldi. Sadece bir çok, yardımlara hak kazanmak için Kanunla Sürekli Olarak İkamet Eden yada PRUCOL olarak malum bir Tıbbi-Cal statüsü talep edebilir. PRUCOL, yasal statü için başvuran sadece hâlâ cevap bekleyen göçmenleri kapsadığı için, resmi olarak atanmamış olsalar bile, bakıma uygun – ve bu yüzden mahalli sıhhat yetkilileri ve göçmen ağları tarafınca malum – oldukça sayıda Ukraynalı olabilir. sığınmacılar olarak.

Desmond, Sacramento İlçesi denetçilerinin, sığınmacı artışını ele almak için devleti isteğe bağlı fonları özgür bırakmaya zorladığını söylemiş oldu. İlçe kısa sürede gelen Afganlara destek hizmetleri sağlamak için 3 milyon dolar ayırdı ve Ukraynalılar için de benzer adımlar atabilir.

Afganlar geçen sonbaharda Sacramento’ya yerleşmeye başladığında, ilçe devlet fonunu vardiyalı tercümanları işe almak için kullandı, dil boşluklarını kapatmak için yarı zamanlı işçiler. Bu boşlukları doldurmak için yarım düzine tercüme hizmetiyle sözleşme yapıyor, sadece ilçe tıbbi direktörü Mishra, tam zamanlı personel işe almanın tercih edileceğini söylemiş oldu.

Mültecilerin çoğu zaman acil sıhhat gereksinimleri vardır.

Yeni göçmenler ABD’ye ulaştıktan sonra 14 gün içinde tüberküloz testi yaptırmalıdır ve yaygın sıhhat sorunları içinde çocuklarda yüksek kurşun seviyeleri, yüksek gerilim ve diyabet yer alır. Sıhhat çalışanları ek olarak Afganistan’da bulunan ve gastrite neden olan bir bakteri ve Ukraynalılar içinde Çernobil nükleer felaketinin potansiyel bir sonucu olan tiroid hastalığı şeklinde bölgeye özgü problemler için insanları tarıyor.

Mishra da görünmez yaralar için endişelenir.

“Bu insanların bir çok TSSB yaşıyordu” dedi. “Oldukca, oldukça travmatik durumlardan çıkıyorlardı – bazı durumlarda aile üyelerinin öldüğünü görüyorlardı. Sadece bu, topluluklarında açıkça tartışılmayan bir şey. Bunun kendini göstermesi için sık sık bir sürü sual sormamız gerekiyor.”

San Francisco Halk Sağlığı Departmanı sözcüsü Noel Sanchez, doktorların depresyon, anksiyete ve travma sonrası stres bozukluğu emarelerini dikkatle incelediğini söylemiş oldu.

İlçe çevirmenlerinin görevlerinden bazıları, yeni gelenlere katmanlı ABD sıhhat sistemi vasıtasıyla rehberlik etmeyi ihtiva eder. Haziran ayında Sacramento’da Rus sığınmacılar 25 yaşındaki Andrew Dozhdev ve 21 yaşındaki Kivil Spassky’ye, muharebeye karşı oldukları için ülkelerinden kaçtıktan sonrasında bir hekim görüp görmedikleri sorulduğunda, ikisi de başlarını salladılar ve tereddüt ettiler.

Dozhdev sonunda, “Ümit ederim birine ihtiyacım yoktur,” diye yanıtladı.

İlçe kurumlarının mensubu yetersiz ve bunalmışken, vazife çoğu zaman kar amacı gütmeyen kuruluşlara ve topluluk yada dini gruplara düşüyor. Sacramento’nun Foothill Farms bölgesindeki Revival Christian Center’da kıdemli papaz olan Dmitriy Pridyuk, kilisesinin kısa süreli olarak ortalama 35 göçmeni barındırdığını ve onlara uyumak ve duş almak için bir yer, yiyecek ve öteki yardımlar sağladığını söylemiş oldu.

Bakımın kendisine erişince, ilçe sıhhat yetkilileri, personel sıkıntısının yakında çözülmesi olası olmasa da, mültecilere hizmet etmeye emin olduklarını söylemiş oldu.

Mishra, “Giderek daha çok aile kapımıza geliyor” dedi. “Yasal statülerini net bir halde okumamış olsak bile onları geri çevirmemeye karar verdik.”

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında data elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).