© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sağlıkta Gelecek

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ganel
  4. »
  5. Kaliforniyalı Milletvekilleri Gençler Arasındaki Akıl Sağlığı Krizini Belirterek Toplumsal Medyayı Hedefliyor

Kaliforniyalı Milletvekilleri Gençler Arasındaki Akıl Sağlığı Krizini Belirterek Toplumsal Medyayı Hedefliyor

root root - - 14 dk okuma süresi
45 0
GettyImages

Karla Garcia, oğlunun toplumsal medya bağımlılığının dördüncü sınıfta, sanal öğrenme için kendi bilgisayarını alıp YouTube’a giriş yaptığında başladığını söylemiş oldu. Şimdi, iki yıl sonrasında, video paylaşım sitesi hem okul ödevlerinin hem de müzik bestelemek yada arkadaşlarına piyanoda serenat yapmak şeklinde eskiden sevilmiş olduğu aktivitelerin yerini aldı.

West Los Angeles’tan 56 yaşındaki Garcia, “Yalnız YouTube’una haiz olması gerekiyor” dedi.

Şimdi 11 yaşlarında ve yakında altıncı derslik talebesi olacak olan Alessandro Greco, annesine ödevine başladığını, yatağını yaptığını yada enstrümanını çalıştığını söylediğinde bile videolar izliyor. Onunla yüzleştiğinde, hayal kırıklığına uğradığını ve YouTube’u izlemenin bir seçenek olmadığını hissettiği için kendinden nefret ettiğini söylemiş oldu.

Alessandro ona kendini çekemeyeceğini, bağımlı bulunduğunu söyler.

Garcia, “Bu oldukça fena – ebeveynlik yeteneğimi elimden aldılar” dedi. “Bunu yenemem.”

Bazı California milletvekilleri, evlatları cezbetmek için tasarlandığını söyledikleri internet sayfası öğelerini hedefleyerek Garcia ve öteki ebeveynlere evlatlarının ruh sağlığını korumalarında destek olmak istiyor. cihazlar ve devamlı bir video içinde ne olduğu akışı elde eden otomatik oynatma işlevleri.

Bir çocuk dışarıda duruyor ve kameraya gülümsüyor.
Anası Karla Garcia, Alessandro Greco’nun 9 yaşlarındayken YouTube’a bağımlı hale geldiğini ve ödev yapmak, yatağını toplamak yada piyano çalışmak yerine video izlediğini söylüyor. West Los Angeles’lı çocuk şimdi 11 yaşlarında, ona kendini çekemeyeceğini söylüyor. “Durması imkansız” diyor. “Ne denersem deneyeyim, onu durduramayacak.” (Karla Garcia)

Eyalet yasama meclisindeki birbirini tamamlayan iki yasa tasarısı, evlatları bağımlı hale getirebilecek, kişisel bilgilerini toplayabilecek ve zararı olan içinde ne olduğu teşvik edebilecek özellikleri ortadan kaldırmak için internet sayfalarını, toplumsal medya platformlarını yada evlatların kullandığı yada kullanabileceği çevrimiçi ürünleri gerektirecektir. Uymayanlar davalar ve ağır para cezaları ile karşı karşıya kalabilirler. Önlemlerden biri, Kaliforniya’da etkilenen çocuk başına 7,500 dolara kadar – milyonlarca dolar tutarında olabilir – cezalar getirecektir.

Federal milletvekilleri, evlatların mahremiyet korumalarını sıkılaştıracak ve bağımlılığı teşvik eden özellikleri hedef alacak faturalarla benzer bir baskı yapıyor. Ebeveynlerin evlatlarının web kullanımını izlemelerine ve denetim etmelerine destek olacak araçlar sağlamak için çevrimiçi platformlar gerekir. Önlemler, 27 Temmuz’da ABD Senatosu komitesi tarafınca onaylandı.

Her iki faturanın da baş yazarı ve dört çocuk babası olan California Meclisi üyesi Jordan Cunningham (R-San Luis Obispo), Haziran ayındaki bir komite toplantısında “Evlatları ve onların gelişen beyinlerini korumalıyız” dedi. “Big Tech’in çocuklar üstünde sınırsız toplumsal deneyler çağına son vermemiz gerekiyor.”

Sadece Big Tech sıkıntılı bir düşman olmaya devam ediyor ve gizlilik savunucuları, California önlemlerinden birinin hepimiz için veri izinsiz girişlerini artırabileceğinden kaygı duyduklarını söylüyor. Her iki yasa da eyalet Meclisini onayladı, sadece eyalet Senatosu’ndan sağ çıkıp çıkamayacakları belirsiz.

Sacramento’da çok büyük bir güce haiz olan teknoloji şirketleri, kullananların zihinsel sağlığına esasen öncelik verdiklerini ve yaş doğrulama mekanizmalarını güçlendirmek için çaba sarf ettiklerini söylüyor. Ek olarak ebeveyn denetimlerini devreye alıyorlar ve tanımadıkları küçükler ve yetişkinler içinde mesajlaşmayı yasaklıyorlar.

Sadece TechNet for California ve Southwest’in yönetici direktörü Dylan Hoffman, bu yasa tasarılarının şirketlerin özgür konuşma haklarını ihlal edebileceğini ve web sitelerinde gerçekçi olarak tasarlanamayacak değişimler gerektirebileceğini söylemiş oldu. TechNet – Meta (Feysbuk ve Instagram’ın ana şirketi) ve Snap Inc. (Snapchat’in sahibi) dahil olmak suretiyle teknoloji şirketleri için bir tecim birliği – önlemlere karşı çıkıyor.

Hoffman, bilhassa toplumsal medyayı hedefleyen faturalardan biri hakkında, “Karmaşık bir soruna aşırı basitleştirilmiş bir çözüm ve endişelerimizi giderecek önerebileceğimiz hiçbir şey yok” dedi.

Geçen yıl, ABD’li general Dr. Vivek Murthy, ülkedeki gençlerin ruh sağlığı krizine dikkat çekti ve toplumsal medya kullanımının potansiyel bir katkıda bulunduğuna dikkat çekti. Murthy, gençlerde toplumsal medya kullanımının, covid-19 stresinden ilkin bile kaygı ve depresyonla bağlantılı bulunduğunu söylemiş oldu. Arkasından pandemi esnasında, gençlerin bilimsel niteliği olan olmayan ekran başlangıcında geçirdikleri averaj sürenin günde neredeyse dört saatten neredeyse sekize çıktığını söylemiş oldu.

California faturalarının bir başka baş yazarı ve iki çocuk anası olan Meclis üyesi Buffy Wicks (D-Oakland), Haziran ayındaki komite oturumunda “Hakikaten hayata geçirmeye çalıştığımız şey, yalnız çocuklarımızı güvende tutmak” dedi.

Cunningham ve Wicks’in yasalarından kabul edilen AB 2273, 18 yaşından ufak kullanıcılar için kişisel verilerin toplanmasını ve kullanımını en aza indirmek için – bir çok internet sayfasını içerebilecek olan – “bir çocuğun erişmesi olası” tüm çevrimiçi hizmetleri gerektirecektir. kullanıcılar 18 yaşlarında yada daha büyük olduklarını kanıtlamadıkça ve bir çocuğun anlayabileceği dilde şartlar ve hizmet sözleşmeleri sağlamadıkça, varsayılan gizlilik ayarları maksimum seviyeye getirilir.

Birleşik Krallık’ta kabul edilen bir yasadan sonrasında modellenen tedbir, şirketlerin “bu hizmeti, ürünü yada özelliği tasarlarken, geliştirirken ve sunarken evlatların yüksek yararını göz önünde bulundurması” icap ettiğini de söylüyor. Bu geniş ifade, savcıların şirketleri ufaklıklara zarar veren özellikler için hedeflemesine izin verebilir. Bu, evlatların dikkatini gerektiren devamlı bildirimleri yada çocuğun zararı olan içeriğe yol açabilecek etkinlik geçmişine dayalı tavsiye sayfalarını içerebilir. Eyalet başsavcısı, bir firmanın yasaları ihlal ettiğini belirlerse, Kaliforniya’da etkilenen çocuk başına 7.500 dolara kadar para cezasına çarptırılabilir.

Öteki Kaliforniya yasa tasarısı AB 2408, savcıların reşit olmayanları bilerek bağımlı icra eden toplumsal medya şirketlerine dava açmasına izin verecek ve bu da ihlal başına 250.000 dolara kadar para cezasıyla sonuçlanabilecek. Orijinal versiyon, ebeveynlerin toplumsal medya şirketlerine dava açmasına da izin verecekti, sadece milletvekilleri, Big Tech’in muhalefeti karşısında Haziran ayında bu hükmü kaldırdı.

Beraber, iki California önerisi, webin büyük seviyede düzenlenmemiş manzarasına bir seviye getirmeye çalışıyor. Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde pediatri destek doçenti ve veri koruma yasasını destekleyen bir grup olan Amerikan Pediatri Akademisi üyesi Dr. Jenny Radesky, başarıya ulaşmış olmaları halinde evlatların sağlığını ve güvenliğini iyileştirebileceklerini söylemiş oldu.

Radesky, “Bir oyun alanına gidiyor olsaydık, bir çocuğun güvenli bir halde keşfetmesine izin verecek şekilde tasarlanmış bir yer isterdiniz,” dedi. “Gene de dijital oyun alanında, bir çocuğun orada iyi mi oynayabileceğine oldukça daha azca dikkat ediliyor.”

Radesky, bu bağımlılık icra eden unsurların etkilerine ilk elden şahit bulunduğunu söylemiş oldu. Bir gece 11 yaşındaki oğlu yatmaya hazırlanırken ona seri katilin ne işe yaradığını sordu. YouTube’da Pokémon videolarını izledikten sonrasında kendisine çözülmemiş katliam gizemleriyle ilgili videolar otomatikman önerildiğinde bu terimi çevrimiçi öğrendiğini söylemiş oldu.

Cenup Kaliforniya Üniversitesi Bağımlılık Bilimi Enstitüsü müdürü Adam Leventhal, YouTube önerilerinin ve kullananların çevrimiçi geçmişlerini deneyimlerini kişiselleştirmek için kullanan öteki araçların, insanları mümkün olduğunca uzun süre çevrimiçi tutmaya emek harcayarak toplumsal medya bağımlılığına katkıda bulunduğunu söylemiş oldu. Gelişmekte olan beyinler, bulgu ve zevkli deneyimleri dürtü kontrolüne tercih ettiğinden, çocuklar toplumsal medyanın birçok hilesine bilhassa duyarlıdır, dedi.

Leventhal, “Toplumsal medyanın sunmuş olduğu şey son aşama teşvik edici, oldukça süratli bir geri bildirimdir” dedi. “Zevk verici bir tesir elde edebileceğiniz ve süratli bir halde elde edebileceğiniz ve istediğiniz vakit elde edebileceğiniz bir aktivite olduğunda, bu, bir aktivitenin bağımlılık yapma olasılığını artırır.”

Meta’nın sözcüsü Rachel Holland yapmış olduğu açıklamada, firmanın evlatların refahına öncelik vermek ve platformlarının ihtimaller içinde negatif etkilerini azaltmak için anne babalar ve gençlerle beraber çalıştığını deklare etti. Çeşitli şirket girişimlerine dikkat çekti: Mesela, Aralık 2021’de Instagram’a ebeveynlerin evlatların ekran süresini görüntülemesine ve sınırlamasına olanak tanıyan denetim araçları ekledi. Ve Haziran ayında, bazı kullanıcılardan bir video selfie yüklemelerini istemek de dahil olmak suretiyle Instagram’da yeni yaş doğrulama taktiklerini kontrol etmeye başladı.

Snap sözcüsü Pete Boogaard yapmış olduğu açıklamada, firmanın küçükler için kamu hesaplarını yasaklamayı ve varsayılan olarak konum paylaşımını kapatmayı içeren adımlarla gençleri koruduğunu söylemiş oldu.

Meta ve Snap, Kaliforniya yasalarını destekleyip desteklemediklerini yada karşı çıktıklarını söylemeyi reddettiler. YouTube ve TikTok, birden fazla yorum talebine cevap vermedi.

Gizlilik grupları önlemler hakkında kırmızı bayraklar yükseltiyor.

Demokrasi ve Teknoloji Merkezi’ndeki gizlilik ve veri projesinin yöneticisi Eric Null, veri koruma yasasında gizlilik sözleşmelerinin yaşa uygun bir dilde yazılmasını gerektiren hükmün uygulanmasının neredeyse olanaksız olacağını söylemiş oldu. “7 yaşındaki bir çocuk için iyi mi gizlilik politikası yazarsınız? Null, “Çocuk zorlukla okuyamadığı vakit bunu yapmak bilhassa zor görünüyor” dedi.

Tasarı evlatların kişisel bilgilerinin toplanmasını sınırlayacağından – sadece gene de evlatların bir kullanıcının yaşını doğrulamak için kafi ayrıntıyı toplamak için erişebilecekleri platformlar gerektirdiğinden – tüm kullanıcılar için veri izinsiz girişlerini artırabileceğini söylemiş oldu. Null, “Bu, tüm çevrimiçi şirketleri, tüm kullanıcılarının yaşını doğrulamaya teşvik edecek, bu da birazcık mantıksız” dedi. “Gizliliği korumaya çalışıyorsunuz, sadece aslen artık haiz olduğunuz her kullanıcı hakkında oldukça daha çok veri toplamaya ihtiyacınız var.”

Sadece Karla Garcia, harekete geçmek için çaresizdir.

Her neyse ki, oğlunun sertlik içeren videolar izlemediğini söylemiş oldu. Alessandro, “America’s Got Talent” ve “Britain’s Got Talent” filmlerinden klipleri ve tek vuruşlu harikaların videolarını tercih ediyor. Fakat bağımlılık gerçek, dedi.

Garcia, yasa koyucuların teknoloji şirketlerinin oğluna yüz çeviremeyeceği içinde ne olduğu devamlı olarak gönderme kabiliyetlerini kısıtlayacağını umuyor.

Garcia, “Yardım edebileceklerse yardım edin,” dedi. “Bir tür düzenlemeler koyun ve algoritmayı durdurun, çocuğumu avlamayı bırakın.”

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

İlgili mevzular

Bizlere Ulaşın Bir Öykü Gönderin İpucu

İlgili Yazılar