SACRAMENTO, Kaliforniya — Halk sağlığı programlarını ve pandemi önlemeyi finanse etmek için Kaliforniya milyonerleri ve milyarderleri üstündeki vergileri artıracak bir oylama girişimi öldü – en azından bu yıl için.

Kasım oylaması için hedeflenen önlemi finanse eden Silikon Vadisi teknoloji yöneticileri, ülkedeki en kuvvetli devlet halk sağlığı sistemini oluşturma hedeflerinden vazgeçmediklerini söylemiş oldu. Sadece, bir çok Amerikalı için covid-19’un artık akılda kalmadığını kabul ediyorlar.

Başlangıç ​​yatırımcısı ve eski şirket başkanı Max Henderson, “Hedefimiz, bir şeyler çözmek için insanların pandemi üstündeki akut dikkatini çekmekti – sadece ekonomik problemler var ve bir resesyona doğru gidiyoruz benzer biçimde görünüyor, bu yüzden işler daha karmaşık hale geldi” dedi. Kampanyaya öncülük eden Google yöneticisi. İnsanlar daha yüksek vergiler mevzusunda artan şüpheciliklerini dile getiriyorlar ve iktisat seçmenlerin kalplerine ve zihinlerine hükmediyor” dedi.

Vali Gavin Newsom girişimi hiçbir vakit kamuoyu önünde desteklemedi. Henderson ve önlemi zorlayan öteki teknoloji girişimcileri için, Newsom ve eyalet milletvekilleri ile kuvvetli sıhhat ve iş gruplarını içeren geniş bir koalisyonun desteği olmadan ilerlemek fazlaca riskli görünüyordu.

Girişim, 5 milyon doları aşan “bir vergi mükellefinin vergilendirilebilir gelirinin bu kısmına yüzde 0,75 oranında” ek bir vergi koyacaktı. Önlemin bir eyalet hükümeti analizine gore, 10 yılda 15 milyar dolara kadar üretecek.

Pandemi sona ermemiş ve covid enfeksiyonları ve hastaneye yatışlar artıyor olsa da, enflasyonun mal fiyatlarını yükseltmesi ve Kaliforniyalıların üstün dereceli düzeyde yüksek gaz fiyatlarıyla karşı karşıya kalması sebebiyle, zenginler üstünde bile vergileri artırma olasılığı bu yıl politik olarak fazla zehirli hale geldi.

Kaliforniya siyasal stratejisti Dan Schnur, “Seçmenler çoğu zaman varlıklı insanlardan vergi almakta oldukça rahattır, sadece enflasyon seçmenlerin iktisat ve resesyonla ilgili endişelerini devasa yükseklikte seviyelere çıkardı” dedi.

Girişim destekçileri, Kaliforniya Salgını Erken Tespit ve Önleme Yasası’nı Kasım seçimlerine uygun hale getirmek için ihtiyaç duyulan ortalama 1 milyon imzayı topladıklarını, sadece Kaliforniya dışişleri bakanına göndermek için 30 Haziran tarihini kasten kaçırdıklarını söylemiş oldu.

Bunun yerine bigün sonrasında, 1 Temmuz’da imzaları sunarak, inisiyatifi Kasım 2024’teki oy pusulası için uygun hale getirdiler, sadece dışişleri bakanlığının gene de imzaları oy pusulasına koymadan ilkin onaylaması gerekecekti.

Schnur, “Seçmenler iki yıl içinde iktisat hakkında daha iyi hissedebilir ve katılımın bir başkanlık seçim senesinde daha yüksek olması olası – bundan dolayı daha misafirperver bir ortam olabilir.” Dedi.

Ayrıca kampanya liderleri, sandıktan kaçınarak daha çok devlet halk sağlığı fonu için daha erken bir anlaşmaya varmaya çalışmak için Newsom yönetimiyle görüşüyor. Henderson, “Oldukca daha geniş bir koalisyonu takip etme ve valiyi gemiye alma fırsatımız var” dedi. “Eğer olmazsa, 2024’te fazlaca zorlayacağız.”

Kampanya sözcüsü Amelia Matier, KHN’ye, organizatörlerin, girişimin gerektirdiği kapsamlı halk sağlığı önlemleri için vali ile bir antak kalma yapabilirlerse vergi artışlarından vazgeçmeye istekli olduklarını söylemiş oldu: savaşım eden mahalli halk sağlığı departmanları için daha çok para, daha iyi hava filtreleme için finansman ve K-12 okullarındaki öteki güvenlik yükseltmeleri ve ortaya çıkan virüs tehditlerini saptamak ve önlemek için Kaliforniya merkezli bir enstitü oluşturmak için para.

Matier, “Yaşam maliyeti artmaya devam ederken, pandeminin akla ilk gelmediğini görmek roket bilimi değil” dedi. Sadece Kaliforniyalıların kendilerini bir sonraki salgından korumak için iyi bir plan istediğinden eminiz” dedi.

Newsom sözcüsü Alex Stack, yönetimin 2024’ten ilkin bir anlaşmaya varmak için müzakerelerde bulunduğunu doğruladı.

“Newsom yönetimi, bir sonraki pandemi için daha iyi hazır olduğumuzdan güvenilir olmak için eyalet ve mahalli pandemi müdahale kapasitesini, topluluk direncini ve Kaliforniya Üniversitesi vesilesiyle öncü bilimi güçlendirmek için milyarlarca dolar taahhüt etti. Ve bunu, vali için bir öncelik olan vergileri artırmadan yapıyoruz” dedi Stack.

Stack, “Kaliforniya’yı toplu olarak araştırma ve inovasyonun öncülüğünde iyi mi tutabileceğimiz mevzusunda tamamımız görüşmeye devam ediyoruz” dedi.

Halk sağlığı yetkililerinden gelen baskının ortasında, Newsom ve eyalet Demokrat liderleri Kaliforniya’nın halk sağlığı kurumlarına 1 Temmuz’da başlamış olan yeni fonları aşıladı.

Eyaletin 61 mahalli halk sağlığı görevlisini temsil eden California Sıhhat Memurları Derneği’nin yönetici direktörü Kat DeBurgh, 300 milyon dolarlık senelik genel fon yatırımının Kaliforniya’nın halk sağlığı sistemini güçlendirmesine destek olacağını söylemiş oldu. Ölümcül salgınları tespit etmeyi ve önlemeyi ve koronavirüs pandemisine cevap vermeyi halk sağlığı yetkilileri için daha zor hale getiren halk sağlığına onlarca senelik yatırımdan sonrasında geldiğini söylemiş oldu.

Tavsiye edilen oylama önlemi, Kaliforniya’nın halk sağlığı sistemini güçlendirecek ve öteki devletler halk sağlığını zayıflatmak için hareket ederken, onu ulusal olarak önder yapmış olacaktır.

DeBurgh, kuruluşunun girişimi resmi olarak desteklediğini belirterek, “Kesinlikle ek finansmana gerekseme var” dedi. DeBurgh, seçmenlerin kararlarını geri almak daha zor olduğundan yeni halk sağlığı fonlarının devlet bütçesi süreci yerine inisiyatif yöntemiyle onaylanmasını tercih ettiğini söylemiş oldu.

Eyalet genelinde, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların hızla artan oranlarını, yoğunlaşan ısı dalgalarını ve ölümcül opioid krizini içeren eleştiri halk sağlığı sorunlarının bir listesini çıkardı. Devlet ek olarak ortaya çıkan maymun çiçeği tehdidiyle boğuşuyor.

Validen senelik 300 milyon dolarlık fonu temel bir yatırım olarak görüyoruz, sadece mahalli sıhhat departmanlarının her zamankinden daha çok emek harcaması var” dedi.

Bu öykü, California Health Care Foundation’ın editoryal olarak bağımsız bir hizmeti olan California Healthline’ı gösteren KHN tarafınca hazırlanmıştır.

KHN (Kaiser Health News), sıhhat sorunları hakkında derinlemesine gazetecilik üreten ulusal bir haber odasıdır. Siyaset Analizi ve Anket ile beraber KHN, KFF’deki (Kaiser Aile Vakfı) üç ana işletim programından biridir. KFF, ulusa sıhhat sorunları hakkında informasyon elde eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

İÇERİĞİMİZİ KULLAN

Bu öykü ücretsiz bir şekilde tekrardan yayınlanabilir (detaylar).